Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany28 maja 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Lublin: Przysięga wojskowa i święto lubelskiej brygady

Fot. 2. LBOT
R E K L A M A    B O A R D

W niedzielę 27 maja br., na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To wyjątkowa uroczystość, połączona ze świętem lubelskiej brygady.  Tuż po ceremonii, na Błoniach odbył się piknik rodzinny.

Na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 LBOT, a 72 z nich złożyło przysięgę na sztandar. Uroczystość licznie zgromadziła rodziny żołnierzy, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów, a także mieszkańców Lublina. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

Obecny na przysiędze dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła, odczytał list ministra ON Mariusza Błaszczaka. W liście tym czytamy: Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadającej szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszej kraju.

Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz w swoim przemówieniu do żołnierzy powiedział:

-Patrząc na Was ubranych w mundur polskiej armii, gotowych by podjąć obowiązek, który niosą za sobą słowa przysięgi, mamy powody do dumy. Pamiętajcie, że nosząc mundur z biało-czerwoną flagą będziecie godnie reprezentować wartości oraz ideały o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

Nawiązując do święta lubelskiej brygady, płk Nastarowicz przypomniał bohaterstwo patrona lubelskiej brygady – mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego oddziałów, które 24 maja 1944 roku stoczyły największą bitwę partyzancką na Lubelszczyźnie, która rozegrała się pod Krężnica Okrągłą.

Dowódca lubelskiej brygady podziękował również wszystkim żołnierzom, za wspaniałą postawę i liczne stawienie się na zbiórce krwi, podczas akcji „Krwioobieg Terytorialsa”.

Przypomnijmy, przysięga w Lublinie była już dziesiątą w historii lubelskiej brygady. Jest ona wyjątkowa ze względu na obchodzone równocześnie święto brygady, a także roczne podsumowanie działalności. Minął bowiem rok, kiedy pierwsi żołnierze złożyli przysięgę w 2 LBOT. Od tego czasu brygada dynamicznie powiększa swe szeregi i z sukcesem buduje relacje z lokalną społecznością, angażując się w różne akcje i przedsięwzięcia w naszym regionie.

Po przysiędze na Błoniach odbył się piknik rodzinny, który licznie zgromadził mieszkańców Lublina. Terytorialsi przygotowali szereg atrakcji – można było obejrzeć pojazdy i sprzęt, jaki posiada brygada, postrzelać na strzelnicy pneumatycznej, powspinać się na ściance. Były różne pokazy, warsztaty i konkursy. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Wojska Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim liczą już ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór.

Obecnie ukompletowanie 2 LBOT jest na poziomie prawie 60% w stosunku do etatu. W poszczególnych korpusach kształtuje się na poziomie: 64% oficerowie; 58% podoficerowie; 79% szeregowi zawodowi; 56% żołnierze TSW. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

2 LBOT przejęła i z honorem kultywuje tradycje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin. Swoje święto brygada obchodzi 24 maja, na pamiątkę bitwy pod Krężnicą Okrągłą, która jest największą bitwę partyzancką, która rozegrała się na Lubelszczyznie.

 

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy 2. LBOT

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018