R E K L A M A

Z I P

Lublin | Prawo i BiznesRedakcja31 sierpnia 2017

Lublin: Port Lotniczy Lublin obrał kierunek na Nowy Jedwabny Szlak

Fot. invest.lubelskie.pl

R E K L A M A    B O A R D

Port Lotniczy Lublin w minionym roku miał największą dynamikę ruchu lotniczego spośród wszystkich lotnisk krajowych. Niedawno podjął również kolejny krok w kierunku dynamicznego rozwoju, podpisując protokół ustaleń o współpracy z firmą Henan Civil Aviation Development & Investment Co. odpowiedzialną za rozwój i inwestycje lotnictwa cywilnego w liczącej ponad 100 mln mieszkańców chińskiej prowincji Henan.

Chińska delegacja przybyła do Lublina 11 sierpnia z Warszawy, gdzie odbywało się Polsko – Chińskie (Henan) Seminarium Inwestycji i Handlu. W prestiżowym seminarium uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, będąc jednocześnie jedynym samorządowcem tego szczebla biorącym udział w spotkaniu. Prowincję Henan reprezentowali m. in. Wicegubernator Rządu Ludowego Prowincji Henan Shu Qing, Dyrektor Generalny Okręgu Celnego Prowincji Henan Sun Yu’ning oraz Dyrektor Generalny Administracji Turystyki Prowincji Henan Kou Wujiang.  

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku, została zaprezentowana przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga podczas wizyty w Kazachstanie jesienią 2013 r. Inicjatywa ta ma służyć odbudowaniu historycznego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Szlak ten wykorzystywany był przez kupców od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. Obecnie Chiny poszukując nowych rynków zbytu i możliwości rozwoju ekonomicznego miast w głębi terytorium kraju planują utworzenie nowego połączenia i infrastruktury pomiędzy Azją Środkową a Europą. Połączenie to docelowo ma stymulować handel i rozwijać przedsiębiorczość. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi od 60 do 100 miliardów dolarów. Szansy dla Polski można upatrywać nie tylko w rozbudowie infrastruktury, czy chińskich inwestycjach, lecz także w rozwoju polskiego eksportu do Chin, na którym może skorzystać głównie przemysł spożywczy. W 2016 r. obroty handlowe z Chinami wyniosły 25,8 mld dolarów i z roku na rok rosną, a Chiny pozostają największym partnerem gospodarczym Polski w Azji.

Delegacja z Chin podczas swojego pobytu na Lubelszczyźnie miała okazję odwiedzić Zamek, Centrum Spotkania Kultur oraz oczywiście Port Lotniczy Lublin, z którym podpisano protokół ustaleń o współpracy z firmą Henan Civil Aviation Development & Investment Co. Główną ideą porozumienia jest rozwój relacji gospodarczych i handlowych pomiędzy Chinami, a Państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz obopólne wykorzystanie potencjału podmiotów. Partnerzy zobowiązali się również do współpracy m. in. w obszarze logistyki lotniczej i międzynarodowej, łańcuchów logistycznych i handlu transgranicznego. Przede wszystkim porozumienie to jest ukierunkowane na wspólne promowanie i ułatwianie kontaktów biznesowych.

Fot. inves.lubelskie.pl

Chiny jako nowy kierunek z Portu Lotniczego Lublin jest obecnie mało prawdopodobny, jednak biorąc pod uwagę plany rozwoju i rozbudowy lotniska oraz potencjał rozwoju relacji biznesowo-handlowych nie można takiej opcji kategorycznie wykluczyć. Według Raportu portalu Pasazer.com lubelskie lotnisko ma na swojej liście priorytetowych kierunków dziewięć destynacji: Paryż-CDG, Rzym-Fiumicino, Manchaster, Edynburg, Mediolan, Kolonia-Bonn, Dortmund, Düsseldorf oraz Wrocław i Gdańsk. Ponadto prowadzone są rozmowy o uruchomienie lotów do Szkocji. W przypadku Portu Lotniczego Lublin S.A. w Świdniku rekordowym na chwilę obecną miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2017 r. pozostaje czerwiec – 39 tys. 462 osób, czyli o 5088 osób więcej w stosunku do ubiegłego roku. Ruch lotniczy z lubelskiego lotniska w minionym roku miał także największą dynamikę spośród wszystkich lotnisk krajowych. Porównując wyniki z analogicznymi okresami z roku 2015, niemal każdy miesiąc przyniósł rekord. Wzrost liczby pasażerów wahał się od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 procent. Przez 9 pierwszych miesięcy 2016 roku, liczba pasażerów wynosiła tyle, co liczba podróżnych odprawionych w całym roku 2015. Jak podaje branżowy serwis www.anna.aero, na koniec września 2016 roku, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu liczby pasażerów, Port Lotniczy Lublin uplasował się na 1. miejscu w Polsce, 5. miejscu wśród lotnisk Unii Europejskiej oraz 7. miejscu pośród 378 lotnisk Europy. W 2016 roku z Portu Lotniczego Lublin skorzystało 377 606 pasażerów, co stanowi 42-proc. wzrost w stosunku do 2015 roku. Najlepszym miesiącem był sierpień, kiedy odprawionych zostało ponad 40 000 podróżnych. W listopadzie lotnisko przywitało milionowego pasażera. Od początku roku sukcesywnie wzrasta liczba operacji lotniczych, w czerwcu br. lotnisko obsłużyło rekordową liczbę – 535 operacji lotniczych. Dobrze rozwija się także sektor general aviation (ponad 1 600 zrealizowanych operacji). 

 

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "andi" dnia 2 września 2017 o godzinie 12:17:20 napisał:
    kiedy loty do Rzymu?
    0
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

.
Nowoczesna miała być awangardą na sce...
.
Orkiestra była jak zwykle świetnie zor...
xxx
ktoś z nowoczesnej dup.ę szkłem wytar...
a
nerwowo sie robi w nowoczesnej skoro sra...
do ad111...
No to proszę o te rodziny zastępcze , ...
a
to Petrus sraczki dostał lub któraś z...
Marian
Mają rozmach, odchodami okna smarują. ...
Hm
Kapka to biznesmen.Widzi.ze tu nic do pr...
parafianka
No i brawo dla wolontariuszy i zamościa...
Marian
No właśnie, wyciągać ptaki bo będą...
Kapka ogranicza finansowanie to dlaczego...
Wesoły starusz...
Przejrzałem dokładnie listę partneró...
ak
2 mln. na sport a ile na turystykę? Czy...
Ed
Ostatnie zdanie artykułu brzmi: „Jest...
Prezes
Agrosu już dawno miasto nie powinno fin...
bobby
Skąd ten wrzask po prostu gówno się s...
do prezes
Każdy, kto by nie przyszedł na stołek...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny