R E K L A M A

Z I P

Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara12 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4461 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy ()

Lublin: Kolejni “terytorialsi” złożą przysięgę

Terytorialsi. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Jutro (13 sierpnia 2017 r.) o godz. 11.00 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się kolejna przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Około 200 żołnierzy 2. LBOT, którzy przeszli 16 dniowe szkolenie podstawowe na bazie 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu, złoży uroczysta przysięgę wojskową. Uroczystość organizowaną na Placu Litewskim poprzedzi msza święta odprawiona przez proboszcza parafii cywilno – wojskowej w Lublinie – ks. ppłk. Andrzeja Piersiaka w Kościele Garnizonowym w Lublinie przy Al. Racławickie 20 o godz. 10.00.

W uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej udział wezmą m. in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej –  Michał Dworczyk, Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk Artur Dębczak oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych Lubelszczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, a także przedstawiciele organizacji proobronnych, środowisk kombatanckich.

Program uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym przewiduje:

 • Meldunek Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza złożony Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony.
 • Przegląd pododdziałów biorących udział w uroczystości dokonany przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Michała Dworczyka w asyście Zastępcy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk. Artura Dębczaka oraz Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza;
 • Odegranie Hymnu Narodowego i podniesienie Flagi Państwowej
  na maszt;
 • Powitanie zaproszonych gości honorowych przez Dowódcę 2. LBOT;
 • Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej;
 • Odczytanie rozkazu o wyróżnieniach żołnierzy TSW;
 • Wręczenie wyróżnień żołnierzom TSW;
 • Wręczenie odznaczeń rodzicom żołnierzy TSW – Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”;
 • Wręczenie odznaczeń „Odznaki Pamiątkowej 2. LBOT” Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w MON;
 • Przemówienia okolicznościowe ( Sekretarza Stanu w MON, przedstawiciela rodziców żołnierzy TSW, przedstawiciela żołnierzy TSW składających przysięgę);
 • Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej WP”;
 • Uroczystości na Placu Litewskim zakończy defilada żołnierzy
  Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i pododdziałów towarzyszących.

 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem wojsk i stanowią integralną częścią Sił Zbrojnych RP. Utworzenie Obrony Terytorialnej wpisuje się również w standardy NATO, dotyczące samodoskonalenia i samodzielnego wzmacniania potencjału obronnego państw – członków Sojuszu. Budowa i wzmacnianie potencjału obronnego jednego z członków NATO wpływa bezpośrednio na kolektywne bezpieczeństwo Sojuszu.

2.Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „ZAPORA” powstała na podstawie zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 25.04.2016 roku „Koncepcji utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (Etap I 2016-2017)” oraz Decyzji nr Z-7/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2016 roku w sprawie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej. ozkaz nr Z-34/Org. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z dnia 04.07.2016 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć umożliwiających sformowanie Brygad Obrony Terytorialnej.

Żołnierze brygady i batalionu uczestniczą w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rzadowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. W bieżącym roku planowane jest sformowanie dowództw batalionów Obrony Terytorialnej w Chełmie, Dęblinie i Zamościu, a także ukompletowanie ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi i częściowo żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. Już z początkiem września planowane jest kolejne wcielenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej do batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. W przyszłym roku natomiast zostanie sformowane dowództwo batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.- informuje mjr Dariusz Drączkowski z 2. LBOT.

Główny wysiłek 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku skupiony jest na szkoleniu żołnierzy do Terytorialnej Służby Wojskowej w 23. Batalionie Obrony Terytorialnej dowodzonym przez ppłk. Artura Chapskiego. Obecnie w strukturze 2. LBOT jest ponad 600 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym około 350 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie podstawowe i ponad 300 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej  odbyła się 21 maja br. na Placu Zamkowym w Lublinie.

Jeszcze w tym roku planowane są 16 – dniowe szkolenia podstawowe we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu, a także szkolenia wyrównawcze (weekendowe). W lutym 2018 roku zaplanowano 14 – dniowe szkolenie zintegrowane, które będzie realizowane w wybranym Ośrodku Szkolenia Poligonowego.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Q
K. status prawny kamienic jest raczej ur...
K. 12 minut temu
Znacjonalizować, doprowadzić do ruiny,...
Marian 16 minut temu
Oj Marta... Zamoyski sprzedał pięć ra...
K.
A co na to prawowici właściciele kamie...
tylko sprzedać
Sprzedać, zadłużyć i koncerty i konc...
rudy karzeł
"Sowiecka jakość" straszy nadal?...
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Parafianka
Za moich czasów nie do pomyślenia. Ta...
maria
A w tle podczas wypowiedzi wojewody to j...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny