R E K L A M A

Z I P

Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara12 sierpnia 2017

Lublin: Kolejni “terytorialsi” złożą przysięgę

Terytorialsi. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Jutro (13 sierpnia 2017 r.) o godz. 11.00 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się kolejna przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Około 200 żołnierzy 2. LBOT, którzy przeszli 16 dniowe szkolenie podstawowe na bazie 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu, złoży uroczysta przysięgę wojskową. Uroczystość organizowaną na Placu Litewskim poprzedzi msza święta odprawiona przez proboszcza parafii cywilno – wojskowej w Lublinie – ks. ppłk. Andrzeja Piersiaka w Kościele Garnizonowym w Lublinie przy Al. Racławickie 20 o godz. 10.00.

W uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej udział wezmą m. in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej –  Michał Dworczyk, Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk Artur Dębczak oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych Lubelszczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, a także przedstawiciele organizacji proobronnych, środowisk kombatanckich.

Program uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym przewiduje:

 • Meldunek Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza złożony Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony.
 • Przegląd pododdziałów biorących udział w uroczystości dokonany przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Michała Dworczyka w asyście Zastępcy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk. Artura Dębczaka oraz Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza;
 • Odegranie Hymnu Narodowego i podniesienie Flagi Państwowej
  na maszt;
 • Powitanie zaproszonych gości honorowych przez Dowódcę 2. LBOT;
 • Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej;
 • Odczytanie rozkazu o wyróżnieniach żołnierzy TSW;
 • Wręczenie wyróżnień żołnierzom TSW;
 • Wręczenie odznaczeń rodzicom żołnierzy TSW – Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”;
 • Wręczenie odznaczeń „Odznaki Pamiątkowej 2. LBOT” Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w MON;
 • Przemówienia okolicznościowe ( Sekretarza Stanu w MON, przedstawiciela rodziców żołnierzy TSW, przedstawiciela żołnierzy TSW składających przysięgę);
 • Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej WP”;
 • Uroczystości na Placu Litewskim zakończy defilada żołnierzy
  Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i pododdziałów towarzyszących.

 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem wojsk i stanowią integralną częścią Sił Zbrojnych RP. Utworzenie Obrony Terytorialnej wpisuje się również w standardy NATO, dotyczące samodoskonalenia i samodzielnego wzmacniania potencjału obronnego państw – członków Sojuszu. Budowa i wzmacnianie potencjału obronnego jednego z członków NATO wpływa bezpośrednio na kolektywne bezpieczeństwo Sojuszu.

2.Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „ZAPORA” powstała na podstawie zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 25.04.2016 roku „Koncepcji utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (Etap I 2016-2017)” oraz Decyzji nr Z-7/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2016 roku w sprawie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej. ozkaz nr Z-34/Org. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z dnia 04.07.2016 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć umożliwiających sformowanie Brygad Obrony Terytorialnej.

Żołnierze brygady i batalionu uczestniczą w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rzadowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. W bieżącym roku planowane jest sformowanie dowództw batalionów Obrony Terytorialnej w Chełmie, Dęblinie i Zamościu, a także ukompletowanie ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi i częściowo żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. Już z początkiem września planowane jest kolejne wcielenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej do batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. W przyszłym roku natomiast zostanie sformowane dowództwo batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.- informuje mjr Dariusz Drączkowski z 2. LBOT.

Główny wysiłek 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku skupiony jest na szkoleniu żołnierzy do Terytorialnej Służby Wojskowej w 23. Batalionie Obrony Terytorialnej dowodzonym przez ppłk. Artura Chapskiego. Obecnie w strukturze 2. LBOT jest ponad 600 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym około 350 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie podstawowe i ponad 300 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej  odbyła się 21 maja br. na Placu Zamkowym w Lublinie.

Jeszcze w tym roku planowane są 16 – dniowe szkolenia podstawowe we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu, a także szkolenia wyrównawcze (weekendowe). W lutym 2018 roku zaplanowano 14 – dniowe szkolenie zintegrowane, które będzie realizowane w wybranym Ośrodku Szkolenia Poligonowego.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "STYX" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 14:37:44 napisał:
  Cyrk panie, cyrk przyjechał.
  5
  6
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 15:06:41 napisał:
  reklamujesz się styl ?Za kogo robisz, za małpę czy klauna ?
  5
  6
 • "prawniklawnik" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 15:20:21 napisał:
  Bardzo dobrze. Cieszę się, że WOTy rosną w siłę.
  4
  4
 • "olo" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 19:36:02 napisał:
  16-dniowe szkolenie??? To jest kurs pisania na maszynie???
  4
  5
 • "ZMC" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 21:18:39 napisał:
  Nie znasz się a pleciesz głupoty. 16 dni to szkolenie podstawowe, taka dawka uderzeniowa, potem dwa dni w miesiącu przez trzy lata, tak by nie kolidowało to z pracą. Bardzo dobre rozwiązanie, choć moim zdaniem normalnie powinna być przywrócona zasadnicza służba wojskowa. Obowiązkowa.
  2
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Ma-rjo-lalala
No i co , któryś jeszcze podskoczy jak...
klient w krawacie jest mniej awanturują...
z_boku
Stare, ale wciąż aktualne: https://w...
Ja
Kierowcy winna zostać zaproponowana pra...
Górnik Łęczna nie pozyska jednak Mich...
Dirty Harry
Ćwik niewątpliwie podnosi nieco poziom...
Gość
Cieszą się i co z tego macie że Zamo...
Fryc
Sławek przestań gwiazdorzyć i weź s...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny