R E K L A M A

Z I P

Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara12 sierpnia 2017

Lublin: Kolejni “terytorialsi” złożą przysięgę

Terytorialsi. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Jutro (13 sierpnia 2017 r.) o godz. 11.00 na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się kolejna przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Około 200 żołnierzy 2. LBOT, którzy przeszli 16 dniowe szkolenie podstawowe na bazie 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu, złoży uroczysta przysięgę wojskową. Uroczystość organizowaną na Placu Litewskim poprzedzi msza święta odprawiona przez proboszcza parafii cywilno – wojskowej w Lublinie – ks. ppłk. Andrzeja Piersiaka w Kościele Garnizonowym w Lublinie przy Al. Racławickie 20 o godz. 10.00.

W uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej udział wezmą m. in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej –  Michał Dworczyk, Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk Artur Dębczak oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych Lubelszczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, a także przedstawiciele organizacji proobronnych, środowisk kombatanckich.

Program uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym przewiduje:

 • Meldunek Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza złożony Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Obrony.
 • Przegląd pododdziałów biorących udział w uroczystości dokonany przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Michała Dworczyka w asyście Zastępcy Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk. Artura Dębczaka oraz Dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Tadeusza Nastarowicza;
 • Odegranie Hymnu Narodowego i podniesienie Flagi Państwowej
  na maszt;
 • Powitanie zaproszonych gości honorowych przez Dowódcę 2. LBOT;
 • Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej;
 • Odczytanie rozkazu o wyróżnieniach żołnierzy TSW;
 • Wręczenie wyróżnień żołnierzom TSW;
 • Wręczenie odznaczeń rodzicom żołnierzy TSW – Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”;
 • Wręczenie odznaczeń „Odznaki Pamiątkowej 2. LBOT” Michałowi Dworczykowi – Sekretarzowi Stanu w MON;
 • Przemówienia okolicznościowe ( Sekretarza Stanu w MON, przedstawiciela rodziców żołnierzy TSW, przedstawiciela żołnierzy TSW składających przysięgę);
 • Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej WP”;
 • Uroczystości na Placu Litewskim zakończy defilada żołnierzy
  Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i pododdziałów towarzyszących.

 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem wojsk i stanowią integralną częścią Sił Zbrojnych RP. Utworzenie Obrony Terytorialnej wpisuje się również w standardy NATO, dotyczące samodoskonalenia i samodzielnego wzmacniania potencjału obronnego państw – członków Sojuszu. Budowa i wzmacnianie potencjału obronnego jednego z członków NATO wpływa bezpośrednio na kolektywne bezpieczeństwo Sojuszu.

2.Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „ZAPORA” powstała na podstawie zaakceptowanej przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 25.04.2016 roku „Koncepcji utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (Etap I 2016-2017)” oraz Decyzji nr Z-7/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2016 roku w sprawie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej. ozkaz nr Z-34/Org. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z dnia 04.07.2016 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć umożliwiających sformowanie Brygad Obrony Terytorialnej.

Żołnierze brygady i batalionu uczestniczą w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rzadowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. W bieżącym roku planowane jest sformowanie dowództw batalionów Obrony Terytorialnej w Chełmie, Dęblinie i Zamościu, a także ukompletowanie ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi i częściowo żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. Już z początkiem września planowane jest kolejne wcielenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej do batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. W przyszłym roku natomiast zostanie sformowane dowództwo batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.- informuje mjr Dariusz Drączkowski z 2. LBOT.

Główny wysiłek 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku skupiony jest na szkoleniu żołnierzy do Terytorialnej Służby Wojskowej w 23. Batalionie Obrony Terytorialnej dowodzonym przez ppłk. Artura Chapskiego. Obecnie w strukturze 2. LBOT jest ponad 600 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym około 350 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie podstawowe i ponad 300 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej  odbyła się 21 maja br. na Placu Zamkowym w Lublinie.

Jeszcze w tym roku planowane są 16 – dniowe szkolenia podstawowe we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu, a także szkolenia wyrównawcze (weekendowe). W lutym 2018 roku zaplanowano 14 – dniowe szkolenie zintegrowane, które będzie realizowane w wybranym Ośrodku Szkolenia Poligonowego.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "STYX" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 14:37:44 napisał:
  Cyrk panie, cyrk przyjechał.
  5
  5
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 15:06:41 napisał:
  reklamujesz się styl ?Za kogo robisz, za małpę czy klauna ?
  5
  6
 • "prawniklawnik" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 15:20:21 napisał:
  Bardzo dobrze. Cieszę się, że WOTy rosną w siłę.
  4
  4
 • "olo" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 19:36:02 napisał:
  16-dniowe szkolenie??? To jest kurs pisania na maszynie???
  4
  4
 • "ZMC" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 21:18:39 napisał:
  Nie znasz się a pleciesz głupoty. 16 dni to szkolenie podstawowe, taka dawka uderzeniowa, potem dwa dni w miesiącu przez trzy lata, tak by nie kolidowało to z pracą. Bardzo dobre rozwiązanie, choć moim zdaniem normalnie powinna być przywrócona zasadnicza służba wojskowa. Obowiązkowa.
  1
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

l
Też mnie to dziwi z tymi sponsorami ale...
beretka
Było naprawdę klimatycznie. Szkoda tyl...
lalaa
oglądam Sobie mecz Górnik Łęczna-Sta...
ciekawy
może ktoś wie dlaczego elewacja kości...
nottoooldlawyer
No i po co w takiej wiosce takie rondo z...
masz rację Karolku, jak zawsze...
uber
Jakby stawiający tablicę (lub ktoś kt...
Mot-Sam
Szarańcza to owad z którego niema poż...
4gt
Dlaczego nie,nazw historycznych i tak je...
PAWEŁ
Zamojski Festiwal Stolica Języka Fantas...
stare miasto
siabadaba da zabawa trwa...
"młode miasto"
Wynagrodzenie to tobie powinni obniżyć...
Zamość
Chyba po za parkiem?!?...
Chocholi taniec
Miasto wg. demografów , analityków si...
jEti
Bidaki i bogacze byli w cudzysłowie.Bid...
maks
Może i czepialstwo ale skąd "Piłsudsk...
maks
fajny pomysł z tablica informacyjną z ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017