R E K L A M A

Z I P

Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja25 marca 2018 FACEBOOK | 4201 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Lublin: Będzie zmiana nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku

Fot. LUW

R E K L A M A    B O A R D

Jest projekt ustawy o zmianie ustawy o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku. Zgodnie z dokumentem nazwa Państwowego Muzeum na Majdanku ma być doprecyzowana o informację, że jest to były niemiecki obóz koncentracyjny. To odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, planowana zmiana ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku (Dz. U. poz. 266) dotycząca nazwy muzeum utworzonego na podstawie art. 3 ust. 1 tej ustawy, tj. Państwowego Muzeum na Majdanku, ma na celu dobitne podkreślenie charakteru i genezy miejsca po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady „KL Lublin”. Potrzeba wprowadzenia zmian w ww. ustawie jest reakcją na zmieniony kontekst społeczny – w tym międzynarodowy – w jakim Państwowe Muzeum na Majdanku działa po 71 latach od jego utworzenia. W 1947 roku żywa pamięć o niemieckim terrorze w latach okupacji Polski przez III Rzeszę, w tym pamięć i świadectwo ocalałych więźniów niemieckiego obozu – KL Lublin (wcześniej KGL Lublin), nie wymagała dookreślania przez nazwę muzeum tego kim byli twórcy i realizatorzy zbrodni w nim popełnionych. Realia XXI wieku, w tym upowszechnianie w światowych środkach przekazu fałszywych kodów pamięci dotyczących obozów koncentracyjnych i zagłady – przypisywanie ich utworzenia Polsce i Polakom, wymaga utrwalenia prawdy historycznej w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku.
 
Ponadto wprowadzenie zmian w ww. ustawie wynika również z konieczności zapewnienia spójności z wprowadzonymi ustawą z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 749) zmianami, polegającymi m.in. na zniesieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, utworzonej w 1947 r. jako Rada Ochrony Pomników Męczeństwa, która zgodnie z art. 4 ww. ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku jest wskazana jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.
 
W projekcie przewiduje się wprowadzenie następujących zmian ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku:
1) nadanie nowego brzmienia w art. 3 ust. 1 przez zastąpienie nazwy wymienionego obecnie w tym przepisie muzeum, tj. Państwowego Muzeum na Majdanku na „Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1941-1944)”;
2) uchylenie art. 4.
 
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2018 r.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Zamościanka
Gratuluję uczniom, p. Dorocie Kowalczyk...
Luks
Po co tam Rondo???? Przecież to tylko s...
ad111
Oj, przez jakiś czas będą dzwony prze...
POdPIS
ja mogę wypromować "żulię" za darmo ...
Name
Niech wokół tego ronda-skrzyż...
magnar
Wybory rozstrzygną się między obecnym...
J.
Kandydatem N. na prezydenta Zam będzie ...
Do Mirka
Bo redaktor nic nie wie. Powiela to samo...
Mirek
Czyli nic nie wiadomo, ale artykuł se w...
ad111
Bo przecież "Żadne krzyki i płacze na...
K.
Najlepszym kandydatem był, jest i będ...
yeah
Różnica między J.Piłsudskim a R.Luks...
Józef Bąk
Nowocześni POpaprańcy nigdzie nie wejd...
Czytacz
"Do wyborów samorządowych zostało cza...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny