R E K L A M A

Z I P

Biała Podlaska | Chełm | Dęblin | Lublin | Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany21 lutego 2018 FACEBOOK | 3986 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Lubelskie: Ponad 300 Terytorialsów uczestniczy w drugiej turze szkolenia poligonowego

DWOT, 20.02.2018 Wedrzyn 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej Szkolenie Poligonowe Fot. Irek Dorozanski / Newspix.pl

R E K L A M A    B O A R D

Kilkuset żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 10 lutego br. do 23 lutego br. uczestniczy w drugiej turze zintegrowanych szkoleń poligonowych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie. W skład grupy szkoleniowej wchodzą żołnierze z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie, 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu, samodzielnych kompanii oraz sztabu brygady.

Intensywne szkolenie poligonowe

To właśnie działania żołnierzy na obiektach znajdujących na terenie ośrodka szkoleniowego są istotnym sprawdzianem dla Terytorialsów. Tutaj mają okazję wykorzystać umiejętności dotychczas nabyte w garnizonach.

Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości, czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych – ocenia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

W trakcie szkolenia żołnierze doskonalą umiejętności zarówno ogniowe jak i taktyczne na strzelnicach i placach ćwiczeń ośrodka. Ponadto szkolą się w określonych sytuacjach taktycznych, takich jak: działania żołnierza w obszarze zurbanizowanym, pokonywanie terenu różnymi sposobami, prowadzenie działań nieregularnych z wykorzystaniem elementów urbanistycznych i specyficznych uwarunkowań terenu. To tylko niektóre z zagadnień taktycznych, które będą opanowywać Terytorialsi w trakcie trwania poligonu. Dużą cześć szkolenia zajmują zajęcia strzeleckie, podczas których żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności i nabywać nowe techniki posługiwania się bronią.

Na poligonie nacisk kładziony jest na szkolenie indywidualne żołnierza, niemniej jednak Terytorialsi przebywając ze sobą i wspólnie ćwicząc budują między sobą więź koleżeńską, co z kolei wpływa pozytywnie na scalanie i zgrywanie pododdziałów.

Dodatkowo żołnierze cały czas posiadają przy sobie broń – nie rozstają się z nią tak, aby mogli nabyć nawyki związane z jej obsługą oraz używaniem. Szkolenie poligonowe to także duży wysiłek fizyczny, gdyż Terytorialsi od samego rana aż do nocy (nieraz późnych godzin) realizują zagadnienia szkoleniowe, które wymagają odpowiedniej kondycji fizycznej.

To już drugi rzut żołnierzy TSW z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jaki szkoli się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie. Pierwsza tura szkolenia poligonowego odbyła się w terminie od 27 stycznia br. do 9 lutego br. i udział w nim brało kilkuset Terytorialsów z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie. Kolejne szkolenie poligonowe dla żołnierzy TSW z lubelskiej brygady planowane jest w lipcu i sierpniu tego roku.

Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń, w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

Przypomnijmy, że w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi pięć batalionów: 21 Batalion lekkiej Piechoty w Lublinie, 22 Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie, 23 Batalion Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej, 24 Batalion Lekkiej Piechoty w Chełmie oraz 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

viki 11 minut temu
............Tylko niech ze sobą flaszk...
TORRES20400 11 minut temu
Na sentymenty mnie wzięło. Na "starym"...
Gabriela Korkos... 45 minut temu
Przejście do nowego akapitu (enter) mo...
Gabriela Korkos... 52 minuty temu
Redakcja postara się was nie zawieść ...
Gabriela Korkos... 54 minuty temu
Szukamy najlepszego rozwiązania dla pro...
Gabriela Korkos... 55 minut temu
Ciekawy pomysł :)...
Gabriela Korkos... 55 minut temu
"Niektóre kontrowersyjne ale komentowan...
Gabriela Korkos...
"poprawny merytorycznie komentarz" zosta...
ja
ciekawe kto wystartuje w konkusie...
Czesław
Dobrze, że ćwiczą. A co mają robić ...
Kokega_z_rady
To fakt wprowadzili czwórkę radnych al...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny