R E K L A M A

Z I P

Felietony | Kultura i rozrywkaDaniel Czubara7 listopada 2016 FACEBOOK | 4461 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy ()

Leśmian (nie)godny

Bolesław Leśmian; źródło Wikipedia
R E K L A M A    B O A R D

Najbardziej kreatywny i oryginalny poeta ubiegłego wieku, chcąc nie chcąc związany z Zamościem na różne sposoby. Dla senatorów to za mało. Bolesław Leśmian, bo o nim mowa, nie będzie patronem 2017 roku.

Lekarz i filozof Władysław Biegański, Tadeusz Kościuszko, gen. Józef Haller, prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz to patroni roku 2017. Przyszły rok będzie też rokiem Koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia. Uznania parlamentarzystów nie zyskał za to związany z Zamościem poeta Bolesław Leśmian. Uważany przez wielu badaczy i krytyków literatury za najbardziej oryginalnego poetę polskiego ubiegłego wieku nie znalazł uznania w głosowaniu senatorów, mimo przypadających na przyszły rok 80. rocznicy jego śmierci i 140. urodzin.

Gdyby Leśmian żył, nie byłoby to dla niego nic nowego. Dosyć długo jego twórczość była niedoceniana, a uznanie uzyskał pod koniec życia i po śmierci. Od zawsze w swoich tekstach uciekał od współczesnych mu problemów w świat własnej wyobraźni, którą potem przelewał na papier. W wykreowanym w utworach świecie snuł filozoficzne rozważania, szukał celu, choćby na końcu miała być pustka, jak w wierszu „Dziewczyna”. Do klasyki przeszły jego neologizmy, nazwane od nazwiska twórcy „leśmianizmami”. Ważnym tematem rozważań, rzec można prawie teologicznych, był Bóg, który raz był ludzki i bliski człowiekowi (jak w utworze „Urszula Kochanowska”, raz był winny zła na swiecie  jak w „Dusiołku”, a którego nawet  Leśmian uśmiercał i z którym płakał – „Boże pełen w niebie chwały”. Tym bardziej dziwi fakt, że popierając kandydaturę 300. rocznicy Koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej senatorowie nie poparli pomysłu by Bolesław Leśmian był patronem 2017 roku.

 

Co do Zamościa…

… dom Leśmiana był położony pomiędzy ulicami Żeromskiego, Bazyliańską i Kościuszki to elegancka, secesyjna kamienica wzniesiona w 1912 r. Na pierwszym piętrze pod nr 13 w okresie międzywojnia mieszkał tu poeta Bolesław Leśmian wraz z żoną, malarką Zofią Chylińską, i dwoma córkami. Okna 4-pokojowego mieszkania wychodziły na południe. Leśmian nie lubił jednak Zamościa, który kojarzył mu się wyłącznie z nudną pracą notariusza przy sądzie okręgowym. Chętnie wyjeżdżał do stolicy, gdzie urodził się i w wieku 10 lat przyjął chrzest w kościele Św. Jana. W Warszawie mieszkał jego kuzyn, Jan Brzechwa, oraz przyjaciółka, Dora Lebenthal. Znajomy lekarz chętnie wypisywał zwolnienia, podczas których Leśmian bynajmniej nie leczył żadnych dolegliwości.  W Zamościu miał jednak Leśmian gorliwych admiratorów swej twórczości. Kiedy zmarł w 1937 r. jego pamięć uczczono w Zamościu odczytem i wieczorem recytatorskim.

 

Twórczość Leśmiana stała inspiracją dla wielu artystów współczesnych w tym innego związanego z Zamościem – Marka Grechuty, a także Anny Marii Jopek czy grupy Stare Dobre Małżeństwo, czy zespołu „Żywiołak”.

 

Od lat Zamość korzysta z faktu związku z Leśmianem przy promocji i w celu pozyskiwania kolejnych rzeszy turystów.  Twórczość „poety z pustej dorożki” była też tematem ostatniego festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Na decyzji senatu tracą więc nie tylko miłośnicy literatury i fani wierszy Leśmiana, ale cały Zamość i okolica, ponieważ gdyby rok 2017 miał za patrona Leśmiana wszystkie imprezy kulturalne odbywające się w regionie jak na przykład Leśmianowskie Biennale, Ulica Poetycka, czy inne z pewnością nabrałyby nieco innego charakteru i przykuły uwagę mediów na większa skalę, dały dodatkową formę promocji.

 

Rozumiem, że Matka Boska to za wysoka liga dla Bolesława Leśmiana, ale jeśli spojrzeć na nazwiska pozostałych patronów 2017 roku to wśród nich spokojnie mógłby się znaleźć nieszablonowy autor „Dusiołka” ze skomplikowanym  związkiem z  Zamościem w życiorysie.

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Adam C." dnia 7 listopada 2016 o godzinie 9:41:43 napisał:
  Daniel Czubara troszeczkę w tym wszystkim zagalopował się. Matka Boska używanie tego symbolu jest sporym nadużyciem i to w różnych kontekstach - to jest zwykła bezczelność. Skoro redaktor uważa że Matka Boska to wyższa liga to znaczy jest lepsza a ten gorszy - to tak wygląda aby ten gorszy był lepszy od tego lepszego. Ciekawe kto będzie następny ten lepszy ale gorszy? Przypominam redaktorowi, że ciekawym przykładem przemilczenia i zapomnienia jest Franciszek Antoni Ossendowski - pisarz okresu Dwudziestolecia Międzywojennego - nominowany w tamtym okresie do literackiej Nagrody Nobla - po 1989 roku w dalszym ciągu mało znany pisarz. Był tak cenionym pisarzem, do tego stopnia, że w czasie 2 Wojny światowej sowieci wykopali jego ciało z grobu aby się upewnić, że na pewno nie żyje. Przesądzanie sprawy godny niegodny - stawianie w ten sposób sprawy to tabloidyzacja tego portalu a mówiąc wprost wpychanie go w nurt brukowców. To jest ton typu bo om dostał a tamten nie dostał bo był godny niegodny. Stawianie sprawy w ten sposób to wprowadzanie sporów zastępczych i nieistotnych, sam Leśmian ma swoje miejsce w historii polskiej literatury i tego mu nikt nie zabierze. O tym o czym zapomniał Daniel Czubara to kontekst epoki w kótrej Bolesław Leśmian tworzył - wzrastał w okresie Młodej Polski, jako artysta ukształtował się w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego. A więc urodził się w okresie niezwykle ciekawym, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli swojej epoki, jego twórczość miała wpływ na późniejsze epokę Współczesność i to jest bardzo ciekawe wpływy tych epok. Większym problemem jest zapomnienie, i przemilczanie. Nadanie nazw ulic, pomniki, czy inne okolicznościowe. Skoro jednak Leśmian tworzył w Zamościu - to rolą miasta jest, to rola naszych parlamentarzystów. A tak w ogóle kto zna Leśmiana, na pewno dużo osób, kto potrafi z pamięci z tym to już jest znacznie gorzej. Ile osób poznaje twórczość Leśmiana w szkole, jak potem jest dalej? Nawet gdyby przyznać rację Danielowi Czubarze - to czy tak naprawdę wina nie jest po naszej stronie?? Przypomnę tylko, że jeden z najwybitniejszych poetów Romantyzmu Cyprian Kamil Norwid - został odkryty w okresie Młodej Polski przez Zenona Przesmyckiego vel. Miriam - przykład tak wybitnego pety jak CKN pokazuje jak można utracić na zawsze dorobek pokolenia. Nie widzę również problemu aby w dziale kultura pojawiały się felietony, artykuły na temat wybitnych twórców kultury, mecenasów kultury z naciskiem na Zamość.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "A" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 9:59:12 napisał:
  B. Leśmian był związany nie tylko z Zamościem, np. z Hrubieszowem, więc wszystkie miasta mogą ubiegać się o promocję w tym zakresie. Analizując wiersze B. Leśmiana w szkole niewiele mówi się o jego związku z naszym miastem, a szkoda pomimo jego niechlubnych eskapad w życiorysie, tych zawodowych i prywatnych.
  0
  0
 • "Adam C." dnia 7 listopada 2016 o godzinie 12:40:52 napisał:
  Dziedzictwo Bolesława Leśmiana to dziedzictwo polskiej kultury i nie ma znaczenia czy mieszkał w Zamościu czy w Warszawie - po prostu to jest nasz poeta z którego my Zamościanie możemy być szczególnie dumni. Można zapomnieć pewne rzeczy o Leśmianie, zapomnieć pewne jego utwory (sic!!!!), ale żeby nie znać Leśmiana to jest ciężki wstyd. I dlatego takie placówki kulturalne jak Książnice, Biblioteki, teatry kina, muzea poza pielęgnacją edukacji i kultury są swoistym łącznikiem - na lini czytelnik -artysta - wprowadzają w świat kultury. Nie zapominajmy trzeba zadać sobie podstawowy wysiłek poznania twórczości Leśmiana, a nie przypominania sobie o nim przy jakieś okazji czy dla doraźnych celów. Postrzeganie Leśmiana jako mieszkańca Zamościa jest dość groteskowe. Cały ten spór ma wyraźnie podłoże polityczne a to po prostu psuje, wprowadza niepotrzebny ferment w imię partykularnych interesów, Spór o kulturę jest sporem o pewną tożsamość, spuściznę, a nie sporem politycznym w myśl doktryny Lenina Kino to najważniejsze ze sztuk. Jest to uciekanie od tego co jest istotne w to co jest aż nadto oczywiste, Można zapomnieć o twórczości Leśmiana o samym poecie, można zapomnieć jego najważniejsze utwory, ale nie pamiętajmy o nim przy jakichś okazjach bo potem jest jak jest. Nie zarzucałbym złej woli, co samo w sobie jest złe, ale przede wszystkim brak znajomości tematu.
  0
  0
 • "Dobra zmiana - bez Leśmiana" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 17:29:37 napisał:
  Gorzka satysfakcja. Na FB z żalem kilka razy w ciągu kilkudziesięciu godzin wypowiedział się Pan B. Postać nie tuzinkowa, wielki admirator poezji Leśmiana (księgarnia, zabiegi o pomnik, itp.). Jakoś nie wnikał w przyczyny potraktowania takiego poety. Sympatyk Leśmiana i PiS (w jego księgarni zawiązywał się komitet poparcia dla prezesa Jarosława)http://www.zamosconline.pl/text.php?id=4895&rodz=ucze&tt=komitet-honorowy-poparcia-kandydata-na-prezydenta-rp . Senatorzy PiS bezceremonialnie utrącili Lesmana. Subtelniejsza osobowość ma nielichy problem. To co przelewa się przez Internet egzemplifikował bez żadnej refleksji senat. Żadna tam już poprawność polityczna czy inna. Rządzimy.
  0
  0
 • "Uważny" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 17:38:01 napisał:
  Bardzo ważny i ciekawy tekst. Dziękuję.
  0
  0
 • "r" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 20:43:49 napisał:
  Jedno jest pewne. Leśmian żył i istniał na 100% Istnienie matki boskiej jest dyskusyjne. Koronowanie fikcyjnej postaci na królowa Polski jest żenujące.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 21:05:18 napisał:
  Sie zaczyna. Kukiełkowy lans. Spoko. http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/michalina-olszanska-obraza-uczucia-religijne/1vs9sqr
  0
  0
 • "Thomas" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 21:20:33 napisał:
  Może z innej parafii. Dzisiaj jest Narodowy Test wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, jak do tej pory odpowiedziałem na wszystkie pytania i jestem zdegustowany. Odpowiedziałem na wszystkie pytania bezbłędnie, bez najmniejszego problemu i mam ogromny niesmak. Czy w tym teście liczy się wiedza czy szybkość, te pytania są bardzo łatwe, może na nie odpowiedzieć nawet małe dziecko. Jeżeli wielkiemu pisarzowi dedykujemy test powinien być on odpowiednio trudny, tak aby połamać na nim zęby, tak aby licznie występujący celebryci po wypełnieniu tego testu chodzili czerwoni ze wstydu przez co najmniej miesiąc znajdując swoje miejsce w szeregu. Torres@ masz rację nie ważne jak ale ważne aby o celebrycie mówiono - smutne ale prawdziwe. Smutne jest to, że celebryci są znawcami wszystkiego i posiadają ekspercką wiedzę.
  0
  0
 • "beretka" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 22:09:25 napisał:
  Czy to się dzieje naprawdę? Czy proponując Kościuszkę, Hallera , Leśmiana, Raczkiewicza i Biegańskiego jako " Jubilatów" roku 2017, " wrzuca się " do tego samego koszyka Matkę Boską? Kto to wymyślił? Nic z tego nie rozumiem. Myślę, że każdy - wierzący czy niewierzący - odczuwa niestosowność tego pomysłu. Czas wykopać ziemiankę , gdzieś daleko w puszczy i skryć się przed tym szaleństwem!
  0
  0
 • "beretka" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 22:25:15 napisał:
  c.d. No tak, ale w puszczy drzewa wycinają i do bezbronnych zwierząt strzelają i to najczęściej panowie, którzy już dawno wiek myśliwski przekroczyli ( niedowidzą, niedosłyszą ). i mogą człowieka wziąć za dziką świnię. Kiedy wiek myśliwski mija? O tym w następnym wejściu.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "omg" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 22:45:56 napisał:
  już za niedługo doczekamy czasów kiedy obok MB patronem roku będzie święty grzyb, pasożyt i ulubieniec jedynej, słusznej partii
  0
  0
 • "Adam C." dnia 7 listopada 2016 o godzinie 23:43:32 napisał:
  Leśmian zmarł w 1937 roku a stał się przedmiotem sporu w 2016 roku. Ta sytuacja jest więcej niż żenująca - to jest niepojęte.
  0
  0
 • "tak" dnia 8 listopada 2016 o godzinie 10:58:20 napisał:
  Piszą o nasym? Leśmianie. http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7899/cos-ty-senatowi-zrobil-lesmianie
  0
  0
 • "Adam C." dnia 8 listopada 2016 o godzinie 16:00:19 napisał:
  Jak to jest, że ci najwięksi obrońcy Leśmiana nie pamiętają o nim na co dzień. Pamięć z okazji 80 rocznicy śmierci powinna być czymś poprzedzona? To co widzę ze strony tzw. obrońców to profanacja pamięci wielkiego poety. To jest podobna zagrywka jak z Dziadami Dejmka i innych tego rzeczy, tylko kaliber jest o wiele mniejszy - i w zasadzie nie chodzi o samego poetę i to co tworzył tylko doraźne i partykularne interesy, dlatego że myśmy przegrali, że znana aktorka skarży się w niemieckiej pracy że zły minister kultury cofnął jej bardzo wysokie dopłaty - o których inni nawet za czasów rządów PO mogli tylko pomarzyć. Bura należy się nam w Zamościu - to my szczycimy się, że u nas żył i tworzył swoje największe dzieła Leśmian - a tak przepaliśmy. To jest protest bo myśmy stracili władzę, nas nie wybrali - nas się krytykuje. Ale w odróżnieniu od pamiętnej premiery Dziadów Dejmka to nie jest protest przeciwko władzy - to protest przeciwko temu, że nas nie wybrali. Idę o każdy zakład, że gdybym zapytał się jednego i drugiego o spotkanie poetyckie gdzie sam Mistrz odczytywałby swoje wiersze. Założę się, że ci Celebryci byliby w niebo wzięci - wychwalaliby kunszt Leśmiana pod niebiosy, a niektórzy nawet chwaliliby się, że mają z nim nawet zdjęcie na tzw. ściance. Na tym portalu był swego czasu bardzo ciekawy artykuł o celebrytach, może nie wyczerpujący tematu z uwagi na analogię,że są dwie nieskończone rzeczy wszechświat i .... Znana celebrytka swego czasu wyraziła chęć występu w filmach Kubricka - nie ważne, że ten Kubrick nie żyje od ponad 14 lat. Inni celebryci byli zachwyceni pokazem mody dyktatora mody Szlezwika von Holsteina - nawet dziennikarz, był zdumiony i przerażony - to co miało być żartem może nawet ciężkim z uwagi na przedmiot żartu i tragiczny kontekst historyczny, w samej rzeczywistości okazało się bardziej tragiczne niż ten tragiczny kontekst.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
rudy karzeł
"Sowiecka jakość" straszy nadal?...
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Parafianka
Za moich czasów nie do pomyślenia. Ta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny