Społeczeństwo i patriotyzmMichał Karchut10 lipca 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Legenda i prekursor

Maria Rzeźniak mówi o M. Pieszko (2014), foto: Michał Karchut
R E K L A M A    B O A R D

– Michał Pieszko był prekursorem konserwatorsko-badawczym dzisiejszego zespołu staromiejskiego – mówi o tej wyjątkowej postaci Maria Rzeźniak.

 

Jej zdaniem Pieszko był bardzo, ale to bardzo barwną postacią Zamościa.

– Badając postać Pieszki zastanawiałam się co najcenniejszego zostało z jego dorobku – mówi Rzeźniak, kustosz Muzeum Zamojskiego, prezes koła przewodników PTTK Zamość. – Odrzucając całą legendę i dorobek dydaktyczny, a był on bez wątpienia ogromny,  najcenniejsze zostały dwie kartki opublikowane podczas zamojskiego zjazdu naukowego dotyczącego Szymona Szymonowica w październiku 1929 roku. Pieszko był sekretarzem zjazdu i postawił sobie za cel zgromadzić rozmaitych uczonych z całej ówczesnej Polski. Przyjechali profesorowie lwowscy, krakowscy, poznańscy, warszawscy, lubelscy. I Pieszko właśnie wtedy przedstawił swoje tezy konserwatorskie i postulaty dotyczące rewitalizacje Zamościa. Michał Pieszko jako pierwszy sformułował te tezy i wypunktował siedem postulatów, które należy wdrożyć. I później zaczęło to żyć własnym życiem, aż do dnia dzisiejszego – opowiada Rzeźniak.

 

W dniach 4-6 lipca odbyła się w Zamościu sesja krajoznawcza pt.: „Śladami prof. Michała Pieszki po Zamojszczyźnie”. Podczas spotkań można było wysłuchać prelekcji i wspomnień oraz zwiedzać miejsca, które Pieszko opisał w przewodniku  „Zamość i okolice” wydanym w 1934, a które odwiedzał w okresie międzywojennym ze swoimi uczniami.

 

Zdaniem Marii Rzeźniak, zasługi profesora są niezliczone. Dzięki Pieszce Herbst i Zachwatowicz opracowali niezwykle ważna dla naszego miasta publikację pt.: „Twierdza Zamość”.

– Nieprzypadkowo już przed wojną w 1938 rozpoczęła się rewitalizacja ratusza czy jednej z bram – mówiła w trakcie sesji badaczka życia M. Pieszki. – Śmiem stwierdzić, że gdyby Pieszko nie odważyłby się wygłosić swoich tez, zarówno przed wojną, jak i w ostatnich latach, nic by się nie działo. Pieszko wpłynął na pracownie konserwacji zabytków. To on nazwał pewne rzeczy i myślał o zespole staromiejskim całościowo. Był prekursorem konserwatorsko-badawczym Zamościa, na który dziś patrzymy – argumentowała Maria Rzeźniak.

 

Edward Słoniewski, prezes zamojskiego oddziału PTTK, podziela to zdanie i mówi, że ogłasza rok 2014 rokiem Michała Pieszki, ponieważ był on jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, zwanego wcześniej Polskim Towarzystwem Krajoznawczym.

 – Był profesorem zamojskiej młodzieży i przewodnikiem turystycznym, który napisał pierwszy przewodnik po Zamościu i okolicach – mówi prezes Słoniewski. – W tym roku mamy 80. rocznicę wydania tego przewodnika, a w grudniu minie 45. rocznica śmierci Pieszki. Jest to postać, która odkryła cześć murów fortecznych. Pieszko zebrał mnóstwo zbiorów i przekazał do muzeum, był jednym z założycieli muzeum zamojskiego, a jednocześnie był krajoznawcą, który przybliżał małą ojczyznę wielu ludziom, przede wszystkim swoim uczniom – dodaje Słoniewski.

 

Stanisław Orłowski, znany zamościanin, Zamojska Osobowość MORANDO2009 i uczeń profesora, bardzo dobrze go wspomina. – Niesamowity człowiek, niesamowita osobowość. Wprawdzie ja kończyłem liceum w 1952 i w tych latach Pieszki nie witano już tak jak poprzednio. Bo gdy wchodził do klasy, to witano go następującymi słowami: „Globus i pałka to symbol marszałka, na cześć marszałka trzykrotne cześć!”. A ponieważ miał ważną rozmowę z ówczesnymi władzami PRL, zabroniono mu tak żartować z młodzieżą, a trzeba przyznać, że był on zwolennikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, skąd ta nazwa – wyjaśnia Stanisław Orłowski.

 

Pieszko uczył geografii i geologii. Jak wspomina Orłowski, z geografii nie mieli książek. Lekcje Pieszki polegały na dyktowaniu do zeszytu i uczniowie tego się uczyli. Miał dużą wiedzę i opowiadał w taki sposób, że łatwo można było sobie wszystko przyswoić. Gdy byli zmęczeni pisaniem, to prosili o chwilę przerwy, a wtedy Pieszko odpowiadał: „na życzenie hrabiego, i tu padało nazwisko, ogłaszam jedną minutkę przerwy”.

– Fajny, z humorem, często opowiadał swoje przeżycia z prac w terenie. Uczniowie go szanowali, a przed lekcją dyżurni przynosili globus i pałkę (wskaźnik), mapy oraz tace z geologicznymi eksponatami – wspomina Orłowski. – Społecznik, bardzo dobry nauczyciel i patriota. Zawsze tak potrafił opowiadać o geografii Polski, że chciało się w tej Polsce być, po tej Polsce jeździć. Potrafił zainteresować przedmiotem – podsumowuje pan Stanisław.

 

 Pieszko-Michał

 

Z „Zamościopedii” Andrzeja Kędziory: „Michał Pieszko (1890-1969) nauczyciel, badacz i popularyzator dziejów Zamościa, jedna z popularniejszych postaci  XX-wiecznego Zamościa. Pochodził ze Lwowa. Ukończył Uniwersytet Lwowski (1916) uzyskując tytuł magistra historii, następnie geografii i rozpoczął tamże pracę. 1 IX 1917 został nauczycielem w zamojskim gimnazjum, w którym pracował do 1966 roku. Miał zdolność do ciekawego opowiadania historii (opowiadał m.in. o śladach masonerii w Zamościu). Gdy do Zamościa przyjeżdżał ktoś ważny, był honorowym przewodnikiem, który oprowadzał po mieście. Grób prof. Michała Pieszki znajduje się na cmentarzu przy ul. Peowiaków”.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Michał Karchut
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "jfk" dnia 10 lipca 2014 o godzinie 10:34:22 napisał:
    Wszystko co napisane a co powiedzieli o Profesorze i pani Maria Rzeźniak, i pan Stanisław Orłowski to święta prawda. Gdy chodziłem do liceum (wtedy męskiego) im. Jana Zamoyskiego jeszcze w nim uczył. Doskonały nauczyciel, "fanatyk" Zamościa i Roztocza. Ale... Przy grobie Profesora (żony także) byłem ok. 3 miesiące temu. Wtedy widok był, delikatnie mówiąc, smutny. Czy teraz coś się zmieniło?
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018