Kraj | Prawo i Biznes | Tekst sponsorowanytekst nadesłany | kategoria: Tekst sponsorowany24 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Legalni bukmacherzy zwiększają obroty dzięki wprowadzeniu nowych przepisów

fot. nadesłane
R E K L A M A    B O A R D

Legalni bukmacherzy odnotowują coraz większe obroty, czego główną przyczyną są bez wątpienia wprowadzone w 2017 r. nowe przepisy prawa.


Rządowy rejestr domen zakazanych: sprawdzisz w nim, czy masz do czynienia z legalnym bukmacherem

Jednym z najważniejszych efektów znowelizowania Ustawy o grach hazardowych było uruchomienie „Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”. W skrócie nazywany jest on po prostu rządowym rejestrem domen zakazanych. O jego istnieniu powinien wiedzieć każdy, kto chce obstawiać zakłady bukmacherskie. Rejestr na bieżąco powiększa się o adresy stron, z których absolutnie nie należy korzystać. Dlaczego? Wyjaśniamy to poniżej.

Czym właściwie jest rządowy rejestr domen zakazanych?

Jest to baza adresów stron oferujących możliwość zawierania zakładów bukmacherskich w sposób niezgodny z polskim prawem, a także służących do oferowania innych nielegalnych w Polsce gier hazardowych. Rejestr powstał po to, aby wyeliminować z polskiego rynku firmy, które nie spełniają zapisów ustawy hazardowej. Z powstania takiego rejestru z pewnością ucieszyli się legalni bukmacherzy, którzy w 2017 r. osiągnęli znacznie wyższe obroty niż w latach poprzednich. W dużej mierze jest to zasługa właśnie utworzenia tego rejestru, a w następstwie blokady stron oferujących nielegalne gry hazardowe, ale o tym za chwilę.

Mamy więc do czynienia z wyraźnym zaostrzeniem obowiązujących wcześniej przepisów, gdyż utworzenie rejestru możliwe było dopiero po nowelizacji prawa, które obowiązuje od kwietnia/lipca 2017 r. Zgodę na prowadzenie działalności bukmacherskiej, zarówno w Internecie jak i punktach naziemnych, można uzyskać wyłącznie w Ministerstwie Finansów, oczywiście po spełnieniu szeregu wymagań. Mogą sobie na to pozwolić jedynie spółki bukmacherskie dysponujące odpowiednio wysokim kapitałem zakładowym oraz przedstawiające gwarancje finansowe. To bezpośrednio przekłada się na wzrost bezpieczeństwa graczy, którzy mają do czynienia wyłącznie z bukmacherami posiadającymi spory kapitał.

Jednym z najważniejszych celów znowelizowania ustawy hazardowej, było m.in. wyeliminowanie z rynku tych bukmacherów, którzy działają w szarej strefie, a tym samym nie odprowadzają podatków do polskiego budżetu i nie zawsze zapewniają swoim klientom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, określony przez przepisy polskiego prawa. Oczekiwana byłaby więc taka sytuacja, w której na polskim rynku funkcjonowaliby wyłącznie legalni bukmacherzy, którym wydana została specjalna licencja. Niestety walka z nielegalnymi bukmacherami nie jest łatwa, a więc utworzenie takiego rejestru wydawało się jedynym skutecznym rozwiązaniem. Adres strony internetowej każdej nielegalnie działającej w Polsce firmy (mogą to być bukmacherzy, ale także firmy oferujące inne gry hazardowe) trafia do rejestru zaraz po jego wykryciu. Stale powiększająca się baza świadczy o tym, że wciąż nie brakuje nieuczciwych podmiotów próbujących działać z pominięciem polskiego prawa. W czerwcu 2018 r. liczba wpisów znajdujących się w rejestrze to ok. 2.000.

Ważne!

Jeśli szukając bukmachera trafisz na stronę, która znajduje się w rejestrze, to na pewno masz do czynienia z firmą działającą nielegalnie na terenie Polski.

Co się stanie, gdy spróbujemy wejść na stronę nielegalnego bukmachera?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca 2017 r. przy próbie wejścia na stronę nielegalnego bukmachera dostawca Internetu powinien przekierować użytkownika na stronę Ministerstwa Finansów, na której to zostanie wyświetlony komunikat ostrzegający o próbie wejścia na witrynę wykorzystywaną do oferowania nielegalnych gier hazardowych. Lista stron, na których pojawia się komunikat jest ściśle związana ze wspomnianym wcześniej rejestrem, ponieważ to właśnie adresy znajdujące się w rejestrze są w ten sposób blokowane.

Dostawca Internetu musi zablokować te adresy w ciągu 48 godzin od momentu, gdy zostaną umieszczone w rejestrze. W przeciwnym razie sam naraża się na karę w wysokości nawet 250 tysięcy złotych.

Rozwiązanie to jest skuteczne, ale posiada pewne niedoskonałości. Pomimo stałego aktualizowania rejestru wciąż wiele stron oferujących nielegalne zakłady bukmacherskie nie zostało zablokowanych. Nielegalni bukmacherzy często uruchamiają kolejne adresy, które czasem znajdą się w rejestrze i zostaną zablokowane dopiero po dłuższym czasie. Dlatego radzimy zachować daleko idącą ostrożność. Jeśli adres witryny brzmi podejrzanie, nie znasz marki danego bukmachera, to nawet gdyby okazało się, że strona takiego bukmachera działa prawidłowo i nie ma nałożonej blokady, to i tak nie należy zakładać z góry że jest to legalna firma, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że strona nielegalnego bukmachera będzie tymczasowo dostępna. We własnym zakresie upewnij się zawsze czy masz do czynienia z legalnym bukmacherem i nie polegaj wyłącznie na rejestrze i blokowaniu stron.

Warto wiedzieć!

Dostawcy Internetu, ale też banki czy operatorzy systemów płatniczych online, są zobligowani do regularnego monitorowania dostępnego w Internecie rejestru, aby na bieżąco móc reagować na pojawianie się w rejestrze nowych stron oferujących nielegalne gry i zakłady.

W jaki sposób rejestr jest aktualizowany?

Urzędnicy odpowiedzialni za prowadzenie rejestru na bieżąco monitorują Internet w celu wykrycia ciągle pojawiających się nowych adresów stron z nielegalnym hazardem. Procedura umieszczenia takiej strony w rejestrze jest dość szybka, na czym korzystają uczciwi, legalni bukmacherzy, ale również gracze.

Może się oczywiście zdarzyć, że w rejestrze znajdzie się strona, której właściciel dopiero niedawno spełnił wymogi ustawy i otrzymał zezwolenie, a więc jego działalność jest już w pełni legalna. Wówczas powinien on złożyć odwołanie do Ministerstwa Finansów. Jeśli analiza wykaże, że wszystko jest w porządku, adres strony bukmachera zostanie wykreślony z rejestru, a następnie blokada strony również zostanie zdjęta i bukmacher będzie mógł prowadzić swoją działalność w pełni legalnie.
Dodajmy również, że zgodnie z ustawą, podmioty prowadzące działalność bez zezwolenia, czyli nielegalną działalność hazardową, podlegają karze grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych i/lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czy rejestr jest przydatny dla graczy?

Podsumowując: „Rejestr Domen Służących do Oferowanie Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą” jest skutecznym narzędziem, które w połączeniu ze stosowaniem blokad daje graczom jasny sygnał, którzy bukmacherzy lub inne firmy hazardowe nie otrzymały w Polsce zezwolenia na swoją działalność. Na pewno rozwiązanie to pomocne jest w unikaniu jakichkolwiek kontaktów z nielegalną firmą bukmacherską. Powinni do niego zaglądać wszyscy gracze, którym zależy na bezpieczeństwie i legalności gry. Legalni bukmacherzy nie znajdują się w tym rejestrze, a ich strony są w Polsce bez problemu dostępne.

Warto jednak zachować szczególną ostrożność i nawet jeśli strona danej firmy nie figuruje w rejestrze, to i tak rozsądnie będzie zapoznać się z jej zawartością, zwracając szczególną uwagę na elementy charakteryzujące legalnych bukmacherów. Chodzi tutaj chociażby o informowanie w wymaganym wieku (bukmacherzy muszą w widocznym miejscu informować o możliwości gry wyłącznie przez osoby pełnoletnie), ostrzeżenie przed konsekwencjami uzależnienia od hazardu (legalni bukmacherzy muszą w widocznym miejscu informować o ryzyku uzależnienia) czy udostępnienie różnych metod płatności w złotówkach (legalni bukmacherzy umożliwiają wpłatę np. kartami płatniczymi czy przelewem bankowym na rachunek w polskim banku, czego nie mogą robić bukmacherzy bez zezwolenia).
Ostatecznie legalność wybranej firmy warto zweryfikować na stronie Ministerstwa, gdzie prezentowana jest lista bukmacherów posiadających zezwolenie, wraz z numerem tego zezwolenia oraz datą jego wydania.

Czy to coś zmieniło?

Na koniec podajmy kilka danych, na które z pewnością ogromny wpływ miało uruchomienie rejestru wraz z blokadą znajdujących się w nim adresów:

– w 2016 r., a więc jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, obroty legalnych bukmacherów wyniosły ok. 1,7 mld zł, a rok wcześniej (w 2015) zaledwie ok. 1,3 mld zł. Natomiast w roku 2017, pomimo że nowe prawo zaczęło obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2017 (blokada stron i płatności dopiero od 1 lipca 2017) było to aż ok. 3,3 mld zł! Oznacza to niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016 i ponad dwukrotny w porównaniu z rokiem 2015!

– wraz ze wzrostem obrotów legalnych bukmacherów, wzrosła oczywiście również wysokość podatków wpłacanych przez te firmy do budżetu polskiego państwa. W 2015 r. było to 156 mln zł, w 2016 r. 204 mln zł, a w 2017 r. już aż 396 mln zł.

Dane te wyraźnie pokazują, w jak znacznym stopniu nowe prawo okazało się skuteczne i przyczyniło się do poprawy sytuacji legalnych bukmacherów, a także wysokości wpływów budżetowych z tytułu podatku od zakładów bukmacherskich. Jednak jak informuje w jednym z wywiadów przedstawiciel Stowarzyszenia „Graj Legalnie”, nie jest to wyłącznie zasługa wprowadzenia rejestru, ale także zastosowania wielu innych rozwiązań prawnych. Z pewnością jednak utworzenie rejestru i blokada stron stanowią jedne z najważniejszych rozwiązań zastosowanych w walce o legalność polskiego rynku zakładów.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany | kategoria: Tekst sponsorowany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Xxx
Brawo, gratulacje!!!! Szkoda tylko, że ...
z_boku
Zamość nie Monaco, gokarty to taka For...
ciekawy
czego nie rozumiesz w slowie najprawdobo...
^_^
polecamy zatyczki do uszu z apteki...
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018