Polityka i SamorządPiotr Rogalski 16 grudnia 2013 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 36 komentarzy

Kurtyna z betonu

Kurtyna pomiędzy Bastionami III i IV, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Wreszcie można wyobrazić sobie jaka technologia będzie użyta do odtworzenia muru kurtyny przy Bastionie III.

 

Mur za pałacem przy ul. Królowej Jadwigi. Na wzmocnionych pozostałościach po pierwotnym murze kutyny, pomiędzy Bastionami:  III i IV, powstaje szkielet ze stali zbrojeniowej. To zarys przyszłej betonowej kurtyny.

 

bark_bastion3_15grudnia_1

 

Widać już również zarys konstrukcji tzw. barku, łączącego Bastion III z kurtyną za zachodnią ścianą budynku Arsenału. Zdjęcia z 15 grudnia (foto: Piotr Rogalski).

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Pit" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 15:29:40 napisał:
  Nowy projekt mial uwzgledniac orginalne pozostalosci murow, a tu widze lejom beton. Moze dziennikarze postaraliby sie o upublicznienie nowego projektu, znajduje sie pewnie w Urzedzie Miasta. Sorry ze nie moge zrobic tego za was ale mieszkam za granica, wiec macie troche blizej. Gdyby jednak nie udalo sie wam odwiedzic UM to bede w Zamosciu na wiosne. Pozdrawiam.
  R E K L A M A
 • "hehehe" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 16:41:05 napisał:
  Zdjęcia z budowy Zamojskiego Rejonu Umocnień. Takich murów żaden Szwed, Kozak, Tatarzyn, Moskal nie sforsuje.
 • "k" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 17:24:18 napisał:
  Pozostałości muru są zachowane. I o to chodzi. Tu nie ma sensacji - ale miło, że codziennie mamy fotki. Cieszę się ze smutku miłośników zarośli, chaszczy i innych krzaków (które nareszcie znikną, ponieważ lubię czystość i porządek. Cieszę się z szybko postępujących robót. Nie rozumiem ekscytacji tym co powinno być normą, czyli porządkowaniem.
 • "TORRES20400" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 18:54:16 napisał:
  Ja też się cieszę z czystości i porządku, jak przedmówca. Porządek musi być. Cement wylany w terminie. Jak nie będzie, to pewna organizacja wyciągnie wnioski, i kogoś po "pagonach ukarze" http://pl.wikipedia.org/wiki/Wykaz_stopni_w_Organizacji_Todt
 • "k" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 19:13:56 napisał:
  II wieku p.n.e. Wynalezienie cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło na opanowanie techniki wyroby zapraw, tynków. Beton rzymski cechuje niezwykła trwałość oraz wodoodporność. Ja też betonu się nie brzydzę. Zdecydowanie wolę go od lepkiego błotka.
 • "G123" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 19:35:46 napisał:
  Czyli idziemy nie w prawdziwą rekonstrukcję murów lecz ich podróbkę czy imitację.
 • "chryzelefantynowany" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 19:37:14 napisał:
  Jezu, Torres, teraz zacząłeś faszyzmem szafować? Ot tak? Bo ktoś użył słowa "porządek"? @Pit: Sam jestem ciekaw planów i trzymam kciuki za reakcję redakcji. Szczególnie interesująca jest ewentualność rekonstrukcji galerii strzelniczych. Zbrojenie wygląda na przygotowane pod szalunki, które mogą taki w sobie mieścić. Oby, bo w pierwotnym projekcie galerie nie były planowane.
 • "ak" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 19:38:09 napisał:
  Mam apel do lobby betoniarsko-szklarskiego porozmawiajcie sobie lepiej o architekturze Nowego Jorku a nie budowli historycznych . Nie wydaje mi się żeby tu chodziło o ograniczanie kosztów bo przecież beton wcale nie jest tani . Ja nie twierdzę że mur musi być ceglany na całej grubości . Wystarczy przyjrzeć się zrekonstruowanej kurtynie na odcinku między Furtą Wodną a bastionem I . Przestrzeń między warstwą zewnętrzną i wewnętrzną murowaną z cegły wypełniona jest opoką związaną wapienno-cementową jak mi się wydaje zaprawą . Jest to jak sądzę technologia o wiele tańsza niż żelbeton a przede wszystkim zgodna z historyczną. Wystarczy przyjrzeć się reliktom murów - tam opoka jest materiałem dominującym obok cegły .
 • "TORRES20400" dnia 16 grudnia 2013 o godzinie 21:52:02 napisał:
  @"chryzelefantynowany" Ja!!! Naturlich!!! Mało było komuś carskiej twierdzy, teraz będzie Himmlerstadt. Koncepcja jest taka: na przedpolu Twierdzy, pola minowe (żeby psy nie robiły psikusów). W tych pseudo markowanych galeriach strzelniczych na rekonstruowanych murach, ciężkie karabiny maszynowe. Bronimy się na linii Okopowa - Szczebrzeska. Turyści potrafią być okrutni. Odeprzemy ich zmasowany atak naszą konstruktywną wizją rekonstrukcji zabytków, a potem dostaną za swoje, jak zobaczą, jaką siłę ognia ma nasz Szynobus. To będzie okrutna masakra. Dodatkowo atakujących, ostrzela drużyna moździerzy z arsenału. Ostatecznie pójdziemy na bagnety w obronie Bramy Szzczebrzeskiej... No bo to akurat od południa, tak wyszło...
 • "Pit" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 5:56:57 napisał:
  @chryzelefantynowany: Bastion III odbudowuja wedlug wygladu z 1692 czyli po przebudowie dokonanej przez Jana Wichała Linka a wtedy galerii strzelniczych nie bylo. Jak widac jednak na zdjeciach, zachowaly sie resztki murow XIX wiecznych galerii, moze te resztki orginalnych murow bedzie mozna ogladac od wewnatrz? Inna sprawa jest Bastion II, tutaj smialo mozna odbudowac galerie i zrobic druga trase turystyczna na wzor z B. VII
  R E K L A M A
 • "NIKt" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 8:37:09 napisał:
  @G123, masz rację, są to dokładnie imitacje, albo jak ktoś woli rekonstrukcję. Oryginału już nie ma, zrobić oryginału się nie da bo oryginał jest jednen, wykonany raz, a każde jego odtworzenie to podróbka, kopia, imitacja. Podobnie jest z obrazami. Żeby przybliżyć co oznacza w tym przypadku rekonstrukcja posłużę się odwołaniem do grup rekonstrukcyjnych (wojskowych). Np biorących udział w bitwie "pod Komarowem". Wyobraźcie sobie, że ich broń nie jest prawdziwa, ubrania szyte współcześnie a każdy z uczestników ma w kieszeni telefon komórkowy. Hańba, obciach i wiocha? A do tego nie zabijają się naprawdę, nawet się nie ranią, upadają i udają martwych i rannych. Oszustwo? Tak samo jest pod Grunwaldem co roku!!!!! I my za to płacimy, bo takie imprezy są dotowane przez samorządy i nie tylko. Podobnie jest z tymi murami. Mają służyć estetyce, atrakcyjności, poprawie życia mieszkańców poprzez zwiększenie dochodów firm i instytucji żyjących z kultury, sztuki, turystyki, edukacji. W odróżnieniu od rekonstrukcji bitew są trwałe i m zrobione z betonu zbrojonego mogą postać bez zbytnich kosztów nawet 400lat. Mnie się to nie podoba i uważam że poprzedni widok był lepszy. Dużo zieleni, oddech, chociaż teraz można będzie na tych murach sprajem machnąć duże logo ONR albo PiS albo kogoś innego z kim sympatyzują przeciwnicy wszystkiego.
 • "kit" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 9:58:38 napisał:
  Poprzedni widok był straszny i dobrze że odbudowują nawet nowymi (trwalszymi?) metodami. Zamość jest historyczną twierdzą a nie ruiną twierdzy... Miasto to nie las i zieleń powinna być uporządkowana, chyba że ktoś chce w chaszczach walić tanie "wino" to się zestresuje brakiem melin.
 • "chryzelefantynowany" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 10:09:50 napisał:
  @Pit - dzięki za informację.
 • "G123" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 10:11:26 napisał:
  NIKt. Moim zdaniem idziemy na łatwiznę lejąc beton w miejsca w których powinna być cegła, czy kamień. Chodzi mi o to aby rekonstrukcja była wiernym odtworzeniem przeszłości, także w zakresie użytych materiałów. Tymczasem z wierzchu mamy ceglane lico a we wnętrzu żelbet. Warto porównać jak to wygląda np. w bastionie VII. część galerii ma ceglane stropy a część "chamski" żelbet. Wrażenie straszne.
 • "NIKt" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 15:39:16 napisał:
  Obaj pewnie nie wiemy jak to będzie wykończone i czy żelbet będzie widać czy nie. Poczekajmy zatem na finał.
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 20:39:08 napisał:
  Beton przykrywa niegodziwości tych co leją na nas z góry. TORRES22400 zauważył to na samym początku. Wskazanie hierarchiczności betonowania odzwierciedla feudalną strukturę panująca w przecież naszym a jakże odległym naszym sercom mieście.
 • "TORRES20400" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 20:58:02 napisał:
  @"Uczeń Dierżyńskiego"; Weź przestań, bo już łzy lecą mi na koszulę, z napisem "King Betonu Mistrz". Może już wystarczy "wycierania sobie twarzy" tzw. Dobrem Zamościa.
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 21:13:24 napisał:
  Dokładnie wystarczy! Po stokroć! Czymże jest ten Zamość, mapą, budynkami wyremontowanym za pieniądze zabrane z naszych kieszeni i pożartych przez obłudników biznesmenów?
 • "TORRES20400" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 21:17:08 napisał:
  No tak to mniej więcej wygląda. Tak jak z ul. Królowej Jadwigi.
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 17 grudnia 2013 o godzinie 21:21:30 napisał:
  Rolować powinno się po niej niegodziwców, którzy doprowadzili to tej okropności.
  R E K L A M A
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 0:20:24 napisał:
  W kurtynach z betonu nie ma wolnej miłości. Miała ona większą szansę na spełnienie w zroślach, wśród drzewostanu wcześniej otaczającego zrewitalizowaną substancję obronną. Ale to już niestety historia, tak było przed hekatombą tysięcy drzew i krzewów unicestwionych z uwagi na to, że natura się pomyliła i wskutek samosiewów zniekształciła środowisko.
 • "TORRES20400" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 0:40:59 napisał:
  Nic straconego. Dobrze, że roślinności nie ma. Wroga łatwiej dostrzec. Nawiązując do tytułu artykułu, to taka nam wyrosła, nie tyle betonowa, co żelazna kurtyna. Wolną miłość, podobno można też uprawiać w lejach po bombach. Nie próbowałem, i nie chcę próbować; http://www.youtube.com/watch?v=7yikPj7k2QM
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 7:17:50 napisał:
  Jak zwykle prawisz mądrze. W razie nastania chuci służę swoją skromną osobą, niczym Nadieżda Krupska swojemu mentorowi. Jeżeli lej po bombie może być podróbką, wykopie go osobiście.
 • "chryzelefantynowany" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 10:20:16 napisał:
  Pożyczę saperkę.
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 10:31:29 napisał:
  Pozłacany, swą saperkę to sobie możesz... Odbierzemy, razem z Torresem, zikiem, kolesiom i spekulantom co to pozakładali sobie firmy budowlane i żerują na naszej głupocie i ograniczonych klapkami politycznymi spojrzeniach.
 • "Uczeń Dierżyńskiego" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 10:34:37 napisał:
  Szał jaki mnie ogarnął nie pozwolił dopisać co odbierzemy, ale odbierzemy wszystko i rozdamy tym co nie mają nic, szczególnie tym, którzy z powodu deficytów nie mają inteligencji, chęci do ciężkiej pracy i samozapracia by stworzyć coś własnego dochodowego, ale umocowani socjalnym prawem umieją skutecznie i dumnie wyciągać rękę, a buta w ich głosie mówi "DAJCIE NALEŻY NAM SIĘ" A miało być że tylko zabierzemy buldożery. Idę po leki.
 • "TORRES20400" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 17:16:59 napisał:
  Te leki może przestały działać. Być może trzeba zwiększyć dawkę. Nie wiem kogo to podnieca, że przyjeżdża koparka, i łyżką zgarnia to co było w środku bastionu II w Zamościu. A potem stawia się żelbetowy mur. Z okładziną na licu. Może to i kogoś podnieca. Tylko co to ma być tak zasadniczo finalnie? Rekonstrukcja? Konserwacja? A może przymiarka do Disneylandu po zamojsku?
 • "Ponury@Smutas" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 18:22:17 napisał:
  Niech idzie po leki, przynajmniej nię będzie bredził. Albo co również nie jest wykluczone jest niestety na haju.
 • "chryzelefantynowany" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 20:37:36 napisał:
  Zasobem Zamościa jest koncept, założenie urbanistyczne - to ono zostaje dzięki prowadzonym działaniom odtworzone. Odtworzona zostaje także forma architektoniczna, tyle że w innej technologii, a więc w innej materii, ujmując problem po arystotelejsku. To naprawdę nie jest specjalnie skomplikowane.
 • "NIKt" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 21:33:07 napisał:
  @TORRES20400 Wyobraźmy sobie, że jakimś cudem wracamy do pierwocin. Krzaki, drzewa, butelki. Co twoim zdaniem można by z tym zrobić? Bo rozumiem, że Disneyland to zły pomysł.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 18 grudnia 2013 o godzinie 23:36:58 napisał:
  @"chryzelefantynowany"; Twój entuzjazm jest na prawdę godzien podziwu. A kto Ci to wmówił: "Odtworzona zostaje także forma architektoniczna, tyle że w innej technologii, a więc w innej materii, ujmując problem po arystotelejsku"? "Każde gówno jest kwiatkiem, tylko odpowiednio należy je wąchać" Anonimowy Mistrz Feng Szui z XV wieku.
 • "chryzelefantynowany" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 0:42:09 napisał:
  Ale widzisz, znów wracamy do tego samego - ja rozpoznaję zapachy. Doceniam dobre rzeczy, krytykuję złe, toleruję te zawierające dobre i złe elementy we względnej równowadze. | Twoją postawę można natomiast tak: Na łące sąsiada śmierdzi - wszystko jedno co; róża, bratek czy krowie gówno. Śmierdzi, bo to sąsiada.
 • "TORRES20400" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 1:19:53 napisał:
  To dobrze, że tak biegle posiadłeś trudną sztukę Feng Szui. Z tymi zapachami masz oczywiście rację - miliony much, nie mogą się mylić Ja prosty parob ze Zamościa jestem, to gdzie mi tam do takiej perfumerii. Jak się zwierzę zesra, to śmierdzi. "Arystotelyjskiego" mędrca w to nie mieszam.
 • "NIKt" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 8:27:13 napisał:
  Jeszcze raz, bo widać nie dotarło do niektórych: @TORRES20400 Wyobraźmy sobie, że jakimś cudem wracamy do pierwocin. Krzaki, drzewa, butelki. Co twoim zdaniem można by z tym zrobić? Bo rozumiem, że Disneyland to zły pomysł. To są takie, chyba nie skomplikowane pytanie.
 • "chryzelefantynowany" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 11:21:56 napisał:
  @TORRES: To żaden Feng Shui, a zwykłe samodzielne myślenie, uczciwość i rzetelność oceny.
 • "ak" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 21:53:06 napisał:
  W dniu dzisiejszy na onecie został zamieszczony artykuł o ludziach , którzy podjęli się odbudowy średniowiecznych zamków . Opowiadają oni o swoich perypetiach z konserwatorami . Jeden z nich Lisecki , który podjął się odbudowy zamku w Bobolicach mówi , że żądali oni od niego np. używania zaprawy zgodnej ze średniowieczną recepturą . Do takiej zaprawy dodawano podobno białko z jajek . Takie żądania wysuwali wbrew autorytetom z profesorskimi tytułami . Z drugiej strony mamy zamojski przypadek gdzie robi się jakąś przerażającą atrapę murów i konserwatorzy na to pozwalają . To dowodzi przez nikogo nie kontrolowanego sobiepaństwa tych urzędników .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek 30 minut temu
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
re-Anonim
Myślisz że kogoś zabolało? Nie sądz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018