R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara7 marca 2017 FACEBOOK | 5244 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 76 komentarzy

Krytycznie o apartamentowcu

Źródło: BD Bartecki Development
R E K L A M A    B O A R D

Z dość szerokim odzewem spotkał się pomysł budowy apartamentowca w miejscu dawnego Zielonego Rynku. Krytycznie do tego pomysłu odniosła się Maria Gmyz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

O inwestycji planowanej na terenie dawnego Zielonego Rynku pisaliśmy już TUTAJ. W tym roku startuje realizacja inwestycji. Termin planowanego przekazania gotowych mieszkań to 2019 rok. Budynek zaprojektowała znana i ceniona pracownia architektoniczna Mateusz Tański & Associates z Warszawy.  

– Wychodząc naprzeciw potrzebom rynkowym Zamościa przygotowaliśmy unikatową inwestycję: apartamenty i lokale użytkowe w samym sercu zamojskiej Starówki, z niezapomnianym widokiem na wyjątkowe zabytki, teren zielony oraz panoramę miasta. Wiemy, że dla naszych klientów będzie to istotna wartość przy podejmowaniu decyzji o zakupie lokali – mówi Błażej Bartecki przedstawiciel Bartecki Development. Termin planowanego przekazania gotowych lokali użytkowych i mieszkań to I kwartał 2019 roku.

Na chwilę obecną prezentowany projekt koncepcyjny na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura Zamość opiniowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jak można się domyślać u przedstawicieli konserwatorskiego urzędu projekt budynku wzbudził wątpliwości. Wśród krytycznie oceniających projekt jest i Maria Gmyz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Maria Gmyz to laureatka wielu nagród i wyróżnień zawodowych w tym nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Kryształowej Cegły za najlepszą architektoniczną realizację województwa lubelskiego. Autorka projektu ołtarza papieskiego oraz pomnika Jana Pawła II przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Od kwietnia ubiegłego roku to również zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

-W tym eksponowanym miejscu na Starym mieście w Zamościu powinna stanąć architektura pokorna wobec przepięknej architektury Starówki wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco i Pomników historii, a nie wielka współczesna dominanta. Chyba, że chodzi, by ten zaszczytny tytuł stracić. Takie budynki można budować poza strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej. Mam nadzieję, że projekt zostanie skorygowany i Starówka dalej będzie wyrazem pięknej duszy czasów minionych! –oceniła na jednym z portali społecznościowych wizualizację Maria Gmyz.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "jurek" dnia 7 marca 2017 o godzinie 8:24:08 napisał:
  No teraz poszukajcie winnego faktu postawienia na Starówce tego cudu architektury jakim jest Hotel Renesans.Mimo tego przyzwyczailiśmy się i jakoś nam to nie przeszkadza to i do tego budynku się przyzwyczaimy.
  R E K L A M A
 • "janek" dnia 7 marca 2017 o godzinie 8:32:07 napisał:
  Tak...pani Maria niewątpliwie wielkim autorytetem jest...
 • "antymoher" dnia 7 marca 2017 o godzinie 8:46:21 napisał:
  Brawo Pani Mario.
 • "HDB" dnia 7 marca 2017 o godzinie 8:50:59 napisał:
  Kurnia, znowu chcą zablokować potencjalną inwestycję? Niech ta 'z łaski pana' znawczyni spojrzy na to co na prawdę straszy na Starym Mieście, tj. hotel Renesans i Veritatis czy jakże to ustrojstwo się teraz nazywa. Niech najlepiej nadal stoi ruina w postaci opuszczonego placu.. Firma kupiła, firma może inwestować.
 • "Architekt" dnia 7 marca 2017 o godzinie 8:58:47 napisał:
  @HDB " Firma kupiła, firma może inwestować. " Nie może. Projekt musi spełniać pewne wymagania jeżeli mamy do czynienia ze stawianiem budynków w sąsiedztwie zabytków. Tak samo nie możesz sobie pomalować kamienicy na jaki chcesz kolor mimo, że jesteś właścicielem. " znawczyni spojrzy na to co na prawdę straszy na Starym Mieście, tj. hotel Renesans i Veritatis czy jakże to ustrojstwo się teraz nazywa" Zapewne jakby była osobą decyzyjną kiedy budowano te budynki za czasów PRL to by na to nie pozwoliła. Chociaż komuna w każdym mieście niszczyła dorobki kulturowe właśnie m.in. przez zaniedbywanie zabytków, stawianie kontrastujących budowli czy umieszczanie największej patologii w starych kamienicach.
 • "Michał" dnia 7 marca 2017 o godzinie 9:34:21 napisał:
  Tak urzędnicy wstrzymują rozwój. Pani Gmyz radna PiS i konserwator. Dlaczego nie była na tym stanowisku kiedy PiS nie rządził?
 • "Joker" dnia 7 marca 2017 o godzinie 9:45:13 napisał:
  @"Architekt"-"Projekt musi spełniać pewne wymagania jeżeli mamy do czynienia ze stawianiem budynków w sąsiedztwie zabytków" - czyli wysokość i aby nowy budynek nie zagrażał konstrukcji zabytków? Czy jest jeszcze coś? " znawczyni spojrzy na to co na prawdę straszy na Starym Mieście, tj. hotel Renesans i Veritatis czy jakże to ustrojstwo się teraz nazywa"- jakoś przez te budynki nie zabrali nam tytułu z Unesco to czemu ten miałby to zmienić?
 • "." dnia 7 marca 2017 o godzinie 10:09:32 napisał:
  ;FIRMA; to se może trochu pola kupić i wtenczas bedzie prawdziwa wiocha
 • "Tak jest" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:09:30 napisał:
  Nie popieram poglądów politycznych pani Gmyz ale ciszę się , że w sprawie tzw "apartamentowca" pani Gmyz prezentuje krytyczne stanowisko. Jako mieszkańcy Zamościa powinniśmy głośno protestować przeciwko tego typu inwestycjom na Starówce. Mam nadzieję , że uzyskamy poparcie Zarządu Miasta oraz Radnych ( temat ten powinien być ponad podziałami partyjnymi ). Wierzę, że również nasi parlamentarzyści wesprą nasz protest ( no może z wyjątkiem posła Zawiślaka na którego raczej nie mamy co liczyć)
 • "Andrea Gail" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:16:37 napisał:
  Przede wszystkim nie należało sprzedawać Zielonego Ryneczku - czy była to tak pilna potrzeba?? Uważam, to za błąd. Czy było to podyktowane jakimiś potrzebami miasta, tym bardziej, że w tym roku budżet Zamościa jest rekordowo wysoki? Sprzedać można tylko raz, potem pieniądze się rozejdą gdzieś w w budżecie miasta i koniec - dosłownie koniec z ryneczkiem i z pieniędzmi ze sprzedaży. Czy kogoś nie zastanowiło to, że przy Starówce nie ma parkingu strzeżonego czyli płatnego zwłaszcza dla turystów zagranicznych czy wycieczek (może nawet niekoniecznie) to nie byłoby złe Owszem są inne parkingi, ale trzeba przejść się kawałek. Zapewne każdy kiedyś był na Giełdzie w Mokrem - to co można zauważyć wszędzie są płatne parkingi, płatne miejsca postojowe i wszyscy płacą. Tak samo w tym przypadku przekształcony zielony ryneczek mógłby przynosić mniejsze lub większe dochody miastu. Inne Starówki mają takie parkingi, wręcz są one konieczne, nie trzeba tłumaczyć że bezpieczny i strzeżony parking ma dla turysty ogromne znaczenie. Co do inwestora, kupił i inwestuje w ten teren więc inwestycja musi mu się zwrócić, dlatego dziwi mnie takie zdziwienie. Podobna sytuacja była z dworcem PKS latami straszył funkcjonalnością i estetyką rodem z PRL i to schyłek lat 60-tych i 70-tych przyszedł nowy właściciel zrobił wybudował nowoczesny i niezwykle funkcjonalny obiekt, który jako dworzec jest dobrą wizytówką dla miasta.
  R E K L A M A
 • "ak" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:34:43 napisał:
  "Warszawscy cenieni architekci" - wypisują bzdury - że wzorowali się na "miejskich pałacach" niegdyś budowanych i zamojskich kamienicach. Trzeba mieć chyba jakieś urojenia żeby w ich projekcie dopatrzeć się tych inspiracji. Polecam "wca" aby wybrali się kiedyś na krakowski rynek, zobaczyli jak wyglądają pałace w budowane w mieszczańskiej zabudowie jak np. Pałac pod Baranami, Pałac pod Krzysztofory, Pałac Małachowskich, Pałac Spiski, Pałac Zbaraskich. Nie mówię aby je kopiować,ale żeby,kiedy przewodnik powie, że inspiracją dla architekta był któryś z tych pałaców turysta przyznał - no tak coś w tym jest. Przekonywanie, że Koło to taki trójkąt tylko że okrągły jakoś nie trafia do mnie.
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:49:16 napisał:
  @"ak"; "projektanci" powołują się na "renesansowe pałace miejskie". W Polsce, czy raczej na terenie I Rzeczypospolitej nie było "renesansowych pałaców miejskich". A już na pewno nie było takowych w Zamościu. Pałac Zamoyskich był początkowo ZAMKIEM. Formę i funkcję pałacową uzyskał w okresie BAROKU. Drugi "pałac miejski" w Zamościu, to znana chyba wszystkim "Generałówka", powstała w okresie, w sztuce określanym jako KLASYCYZM. Nie wiem też, gdzie "projektanci" wypatrzyli w Zamościu "renesansowe lukarny", które ich podobno zainspirowały...
 • "Joker" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:50:07 napisał:
  @"Andrea Gail"-"...że przy Starówce nie ma parkingu strzeżonego czyli płatnego zwłaszcza dla turystów zagranicznych czy wycieczek (może nawet niekoniecznie) to nie byłoby złe Owszem są inne parkingi, ale trzeba przejść się kawałek."- no proszę cię plac Wolności/Stefanidesa, miejsca parkingowe przy katedrze, przy dawnym hotelu Orbis, hotel renesans, nie wspominając o miejscach za murami. Strzeżone może nie są ale monitoring działa. A na starówce płatne jak najbardziej (do tego montowane są parkomaty) @"ak"- mi kiedyś w podstawówce mówili/wmawiali że Morando wzorował się na Padwie jak tworzył nasze miasto. Kilka lat temu byłem w Padwie i Zamość ni chu.. nie przypomina Padwy.
 • "ekonomistka" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:50:38 napisał:
  dla mnie osobiście laika budynek wygląda ładnie ale pytanie jak będzie się wpisywał w architekturę czy nie będzie szpecił Starego Miasta - ale bądźmy krytycznie między Ekonomikiem a Nadszańcem też postawili stragany tragiczne w wyglądzie
 • "Jobot" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:51:16 napisał:
  @Andrea Gail.... ale miasto mimo sprzedazy wciaz cos ma z tego zielonego rynku. Mowi Ci cos slowo "Podatki"? Ten kto kupil musi zapłacić podatek od nieruchomości. Tak samo Ci co kupia tam mieszkania (jesli takowe powstana) to tez beda placili podatki. A podatki to nie dochod miasta??? Parking strzezony??? To miasto musialo by zainwestowac w niego i kogos zatrudnic do strzezenia tego parkingu a to sa koszty. A tak kasa plynie a miasto nic nie musi ;)
 • "ekonomistka" dnia 7 marca 2017 o godzinie 11:52:26 napisał:
  Niewypały na Starówce z czasów PRL i nie tylko: Renesans, UP, niska kamienica przy Stefanidesa. Myślę że zgadzacie się wszyscy :)
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2017 o godzinie 12:06:50 napisał:
  Budynki Hotelu Renesans, PUP - u, "Veritasu" w Zamościu powstały przed wpisaniem Miasta na listę UNESCO. Czy te projekty przetrwały "próbę czasu". Moim zdaniem nie. Nie jestem, z wielu względów, przeciwny zabudowie mieszkaniowej na terenie Zielonego Ryneczku. Tylko nie w takiej formie. Nowo powstały budynek nie może mieć tak dominującej, zwartej bryły, o monotonnej artykulacji ścian, przy którym zabytkowe budynki wokół, wyglądają jak niepozorna "przystawka". Z tym zawsze jest problem. Źródłem jest brak pokory współczesnych architektów: "jestem lepszy, niż B. Morando". Jak ktoś ma nie dopieszczone EGO, to nigdy nie zaprojektuje czegoś, co nie będzie krzyczało w zabytkowej zabudowie. Pokora wobec przeszłości, w tej branży, to obecnie duża "rarytelna" postawa...
 • "Andrea Gail" dnia 7 marca 2017 o godzinie 13:04:26 napisał:
  jobot@ Niewątpliwie tak, ale czy przy tej okazji nie warto byłoby się pokusić o coś więcej np. wpływy z tytułu dzierżawy placu, z tytułu opłaty za parkowanie chociażby?
 • "zamościanka 1953" dnia 7 marca 2017 o godzinie 13:25:23 napisał:
  Pomysł bardzo mi się podoba,ale na litość Boską nie parking w tym miejscu...
 • "observer" dnia 7 marca 2017 o godzinie 15:35:56 napisał:
  do Andrea Gail (o ile zniekształciłem - [przepraszam). Ale nie będę przepraszał za bzdury - kolejny parking? A może jesteś z ekipy ministra Szyszki, który wycina drzewa, abyśmy mogli wjechać do lasu? I na koniec - czego Ci absolutnie nie życzę - poszerzcie alejki na cmentarzach, aby można do grobów podjechać. bo chodzić już nie umiemy.
  R E K L A M A
 • "Andrea Gail" dnia 7 marca 2017 o godzinie 15:38:39 napisał:
  To jest dyskusja po fakcie,ale... Nie zamykajmy Starówki pod szklaną kopułą i niech nikt nie wchodzi nikt nie wjeżdża bo jednej osobie się nie podoba w takim przypadku najlepiej zamknąć starówkę. Przecież na starym mieście są banki, kancelarie prawne, butiki (Stare Miasto, Nadszaniec) przecież tam przedsiębiorcy mają własną działalność gospodarczą, płacą dzierżawy i podatki, przed erą galerii najlepsze i najdroższe sklepy były zawsze na starym mieście.Tak więc Starówka jest również, poza funkcjami estetycznymi, historycznymi, miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, nie tylko magnesem dla turystów. W niektórych miastach w Polsce można spotkać wiele słupków przy krawężnikach, tak że nie można stanąć - w zasadzie jest to problem dla obu stron. Podam przykład często robię zakupy w Twierdzy, czy Revii czy w innych marketach i zawsze mam parking - praktycznie wchodzę i wychodzę. Ja zajeżdżam pod któryś z tych obiektów parkuję samochód i załatwiam sprawy. Na starym mieście, albo zdarza się że jest pełny, i muszę szukać odległego miejsca, gdyż na stare miasto nie mogę wjechać (znaki zakazu). W tym wszystkim musi być rozsądny kompromis kompromis - kto na tym traci? Na pewno nie ja.
 • "Andrea Gail" dnia 7 marca 2017 o godzinie 16:05:11 napisał:
  observer@ A kto latami rządził w tym mieście. Jak wygląda cmentarz - grób na grobie, alejki zgroza, płyty w alejkach popękane, nierówne, ubytki, zwłaszcza jak pada deszcz, a jak się potkniesz o taką płytkę to masz do czynienia z ptakiem chronionym zwanym orłem. Jak chcesz rozwiązać poszerzenie alejek na cmentarzu "eksmitować" tzn. ekshumować zmarłych??? Nie wszędzie da się je poszerzyć, w niektórych miejscach to jest możliwe. Zastanów się- pewne rzeczy można zrobić chociażby stan alejek głównych czy bocznych - ale grobów nie przeniesiesz - no bo jak powiesz zmarłemu Panie/Pani przesuń się Pani/Pan? Tym samym sprowadzasz dyskusję do granic absurdu. Mimo to, pewne rzeczy można, należy i powinno się zrobić. Są coroczne zbiórki, ale środki zebrane podczas tych kwest nie są wystarczające i są mocno ograniczone.
 • "Wilhelm Gustloff" dnia 7 marca 2017 o godzinie 16:34:47 napisał:
  A co mają do rzeczy cmentarze? Wątek jest zdaje się o jakimś apartamentowcu, co go na starówce chcą postawić.
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2017 o godzinie 17:24:25 napisał:
  To długa historia. Niektórzy po prostu uważają, że w Zamościu same "wsioki" mieszkają, które nic nie wiedzą, nic nie widziały - więc można im wcisnąć wszystko. No nie powiem. Można próbować.
 • "Albert" dnia 7 marca 2017 o godzinie 18:10:55 napisał:
  Projekt (wizualizacja) bardzo interesujący ,co do umiejscowienia w obszarze Starego Miasta to tutaj mamy konflikt interesów ,inwestora z jednej strony a konserwatora zabytków z drugiej.Natomiast Pani Maria Gmyz nie była ,nie jest i nigdy nie będzie żadnym autorytetem w dziedzinie architektury.
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2017 o godzinie 18:27:02 napisał:
  Czy Berndrdo, Wolff, de Kawe, Jaroszewicz byli z PiSu? Nie byli. Nie ma tu konfliktu pomiędzy "inwestorem" a "konserwatorem". Jeśli jest jakiś konflikt, to na linii: https://www.youtube.com/watch?v=A-aFF5fiadg
 • "Piśmack" dnia 7 marca 2017 o godzinie 18:42:09 napisał:
  Co Wy chcecie? W tych betonowych "budkach' jest przynajmniej "Qurwica" różne rodzaje a w Biedronach Chrobry z czerwoną nakrętką tzw. Zurawinówka - idzie pić szklankami.
 • "observer" dnia 7 marca 2017 o godzinie 19:47:23 napisał:
  do Andrea - niestety, nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nie pisze o cmentarzach, ale o "zapakowaniu" przestrzeni samochodami, parkingami i konieczności dojazdu do samego progu.
 • "Architekt" dnia 7 marca 2017 o godzinie 20:21:55 napisał:
  @Joker " jakoś przez te budynki nie zabrali nam tytułu z Unesco to czemu ten miałby to zmienić? " Na listę UNESCO Zamość został wpisany w 1992 roku. Budynki o których mówisz powstały dużo wcześniej. Za komuny nikt na to nie zwracał uwagi, a po wpisaniu na listę UNESCO nie można nawet ruszyć domów, które mieszczą się w miejscach niedaleko dawnych murów obronnych.
 • "L" dnia 7 marca 2017 o godzinie 21:22:15 napisał:
  Ojejku ale wy się certolicie.Hotel Renesans Wam nie przeszkadza a budynek,który dopiero jest w projektach spędza Wam sen z powiek.Łajno i śmieci na chodnikach Was nie drażnią a przyzwoity projekt Was denerwuje.Niech decydują osoby kompetentne a nie politycy i nie ważne jakich opcji.Na starówce brakuje mieszkań wysokiej klasy i brakuje ludzi szczególnie poza sezonem.Ten budynek pewnie by ożywił trochę śródmiejską tkankę.Kwestia przyzwyczajenia dla co niektórych.Na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat starówka wyglądała po prostu tragicznie.Wtedy pewnie też nie chcieli zmian a kto chciałby powrotu do tamtego wyglądu miasta.Dla mnie to kwestia psychologiczna bardziej niż rzeczowa dyskusja.Może projekt ten powinien ocenić ktoś postronny.A Nowe Miasto jak fatalnie wygląda a Błonie i okolice-do całkowitej rewitalizacji a właściwie odbudowy od zera jako terenu totalnie zdegradowanego.Dziwne,ze to nie przeszkadza bardziej niż ten całkiem całkiem przyzwoity budynek.
  R E K L A M A
 • "eljot" dnia 7 marca 2017 o godzinie 21:36:57 napisał:
  Budynek może i ładny i funkcjonalny ale nie w tym miejscu.Tu powinna być kamienica zbliżona architekturą do kamieniczek zamojskich.Niech będzie apartamentowiec ale po to są architekci aby wyglądem przypominał zamojskie kamieniczki.
 • "ak" dnia 7 marca 2017 o godzinie 22:05:27 napisał:
  Do jego upierdliwości "Andrea Gail". Wyraźnie widać że twój świat to giełda w Mokrem, galerie handlowe i parkingi. Czy zatem poruszanego tematu nie mógłbyś zostawić tym, których interesuje architektura? Przecież nie każdy wszędzie musi bywać. Ja na Stare Miasto chodzę lub jeżdżę rowerem, i to nie z parkingu, ale z Nowego Miasta.
 • "becker" dnia 7 marca 2017 o godzinie 22:57:00 napisał:
  W innych a szczególnie większych miastach takie aranżacje w okolicach starego miasta nikogo nie dziwią .... ale to w końcu Zamość, wszyscy zawsze są na "NIE", galerie handlowe, McDonlad's, renowacje zabytów ...po co? . Teraz jak wszystko to już powstało -nikomu nie przeszkadza, nie ma krzykaczy. Tak samo będzie i z tym budynkiem.
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 8:02:54 napisał:
  Robi się ciekawie. Teraz będą przepychanki co jest do zaakceptowania, a co nie. Mam nadzieję, że po niewielkich korektach budynek powstanie, lepiej żeby nasi lokalni architekci nie ma zaliczenia w tym projekcie swoich łapek. Różnica pomiędzy naszymi specami a tym co się dzieje w kraj jest widoczna nawet jak się porównać skromną w końcu galerię Twierdza z tym co się nazywa Revia (targ?).
 • "pipidówa" dnia 8 marca 2017 o godzinie 8:55:16 napisał:
  Niech budują a wasze opinie dziady są licho warte
 • ":)" dnia 8 marca 2017 o godzinie 9:24:28 napisał:
  Mamy XXI wiek. Ludzie obudźcie się. Zaścianek.
 • "ak" dnia 8 marca 2017 o godzinie 10:06:05 napisał:
  Jeżeli w tym miejscu dałoby się wybudować coś innego niż normalną kamienicę, to miasto chyba nie sprzedałoby tej działki, tylko wybudowało na tym miejscu np. siedzibę dla orkiestry symfonicznej. Trudno o lepszą lokalizację dla takiego obiektu. Skoro ktoś doszedł do słusznego wniosku, że nie da się zaprojektować w tym miejscu sali koncertowej, to tym bardziej nie można budować tam galerii handlowej czy piętrowego garażu, bo chyba nikt nie powie że przypomina to kamienicę mieszczańską.
 • "Joker" dnia 8 marca 2017 o godzinie 10:10:19 napisał:
  @"Architekt"- "...po wpisaniu na listę UNESCO nie można nawet ruszyć domów, które mieszczą się w miejscach niedaleko dawnych murów obronnych." Że co? Których? Jak była wielka akcja rewitalizacji z funduszu norweskiego to jakoś te chatki problemem nie były. Stara brama i zamontowany wiszący taras jakoś UNESCO ma to w du... . Rynek wodny i jego modernizacja (jak by nie patrzeć to high tech jest ;P ) I co UNESCO na to? A wy boicie się że jeden budynek skreśli nas z listy XD
 • "pf" dnia 8 marca 2017 o godzinie 11:10:35 napisał:
  Architekt to zawód zaufania publicznego. Ten zaszczytny tytuł polega na tym, że realizując zamierzenia inwestora, architekt nie narusza innych wartości, np o znaczeniu społecznym, czy własnościowym itp. Sama treść zlecenia właściciela gruntu nie stanowi więc bezkrytycznego prawa do realizacji jego zamierzenia. W tym przypadku wartość dorobku cywilizacyjnego (krajowa i międzynarodowa), jaką jest niewątpliwie dziedzictwo Zamościa może być poważnie zagrożona. Z powyższego wywodu wynika, że istnieje podstawa do bezprecedensowego wszczęcie postępowania przeciwko autorom projektu o próbę zniszczenia wartości ogólnospołecznych i nieetyczne postępowanie w ramach uprawianego zawodu zaufania publicznego, co narusza zaufanie do wszystkich uprawiających ten zawód. A prawdę niech ustalą niezależne gremia.
 • "zamościak" dnia 8 marca 2017 o godzinie 11:38:35 napisał:
  Jakaś klauzula chyba była przy umowie sprzedaży placu ? Moim zdaniem taka budowla powinna stanąć przy ul. Partyzantów w zamian dziwnych drewnianych chałupek. Ktoś ma słomę w mózgu zgadzając się na takie pomysły.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 13:08:54 napisał:
  Kurde, nie wiedziałem, że "zamojskimi renesansowymi pałacami miejskimi z lukarnami", inspirują się też architekci w Afryce. Sławni na świecie, znaczy się jesteśmy. Trzeba się cieszyć ;-) https://www.google.pl/search?q=african+airports&biw=1366&bih=657&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwimsfLC7sbSAhUMSJoKHZVDBqkQsAQIMA#imgrc=sbmkTjXalyq2BM:
 • "?" dnia 8 marca 2017 o godzinie 13:33:37 napisał:
  do Torres, do czego to?
 • "Andrea Gail" dnia 8 marca 2017 o godzinie 13:41:02 napisał:
  Mleko zostało rozlane - to już jest Game Over. Wcale nie uważam, że projekt który jest secesją w stosunku do starówkowego renesansu tak może podzielić internautów. Liczy się funkcjonalność, co prawda ten projekt jest pewną secesją odesską, trzeba troszeczkę iść z duchem czasu. Reszta w rękach inwestora.
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 13:41:56 napisał:
  "?"; tak w skrócie. Odpalasz pierwszy z brzegu program graficzny. Bierzesz zdjęcie terminalu lotniczego. Odcinasz dach. Kasujesz podwójne "V", odwrócone "do góry nogami" (jedno zostaje) i masz inspirację "zamojskimi renesansowymi pałacami miejskimi z lukarnami". Ja to zrobiłem w Corelu na szybkości. Mogę to szurnąć w Autokadzie, tylko po co?
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 13:49:24 napisał:
  @"Andrea Gail"; jeszcze nic się nie rozlało. Żaden Game Over. To nawet nie jest "wstęp do levelu nr 1" ;-)
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 14:20:59 napisał:
  @"TORRES20400" - Dokładnie, zabawa dopiero się zaczyna i może potrwać przez długi czas.
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 14:28:20 napisał:
  @"z_boku"; nie wiem jak Ty, ale ja do sprawy podchodzę może zbyt emocjonalnie. To mieszkańcy miasta, tego miasta, piszą obecnie jego historię. I jak się zgodzą teraz na "to coś", to potem nie będzie tłumaczenia: "ja nie wiedziałem, to ONI to zrobili".
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 14:43:12 napisał:
  @"TORRES20400" - Nie mam wpływu na to co powstanie w tym miejscu. Jedyne co mogę to obserwować i zachować spokój.
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 14:48:46 napisał:
  @ "z_boku"; też nie mam wpływu, na to co powstanie w tym miejscu. Zwracam jedynie uwagę na to, że właśnie "historia się pisze". Życzę wszystkim, którzy mają na to wpływ, aby wyszli z tego "pisania" - "obronną ręką".
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 15:40:12 napisał:
  @"TORRES20400" - Jak pisałem wcześniej - ludzkie oko jest elastyczne. Na miejscu inwestora, wspólnie z Ratuszem zrobiłbym taką małą prezentację na którą każdy mógłby wejść. Ostatecznie okulary do wirtualnej rzeczywistości nie kosztują dzisiaj fortuny. Podczas prezentacji przedstawiłbym wirtualny model 3D, tak aby każdy kto chce mógł zobaczyć prawie na żywo i z każdej strony jak to będzie się komponować. Poełuchałbym ludzi co o tym myślą. Pamiętasz jak za czasów gierkowskiej renowacji walczono z lukarnami? Teraz ktoś połączył je z renesansem...
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 15:49:04 napisał:
  @"z_boku"; Tak w tym mieście da się wszystko wszystkim wcisnąć. Nawet hologram, co nie jest hologramem (Arsenał). "Ludzkie oko przyjmie wszystko": http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/choroby-oczu-objawy-przyczyny-i-leczenie_34387.html
 • "Koneser" dnia 8 marca 2017 o godzinie 18:25:45 napisał:
  Jeśli miasto to COŚ wybuduje to straci statut UNESCO, osobiście się o to postaram. Jako mieszkaniec Zamościa jestem wstrząśnięty tym projektem, jest ohydny. Nie buduje się szklanego wieżowca pośród PGRu tak jak nie buduje się pośród kamienic na starym mieście budynku nowoczesnego, o nowoczesnej elewacji. Przytaczany przez niektórych komentujących Hotel Renesans czy budynek veritatis są reliktami PRLu, które skutecznie psują wizerunek tkanki zabytkowej miasta - był to błąd, nie wolno miastu go powielać. A inwestor NIE MOŻE budować co chce na terenie zabytkowym, jakim jest zamojskie Stare Miasto. Architekci tworzący ten projekt to ignoranci, nieuki i osoby nie mające pojęcia o zabytkach i sztuce. Ręce opadają.
 • "janosik 2" dnia 8 marca 2017 o godzinie 19:44:50 napisał:
  do koneser - jesteś gościem, połowę tu piszących filozofów to są dziady . Przypomnę naszym radnym że też mają coś do powiedzenia . Można napisać skargę do UNESCO na etapie rozpoczęcia budowy,są jeszcze organizacje społeczne . TYLKO nie można tego przespać . Wawa przekupna zatwierdzi to na BANK . Nigdy więcej dziadostwa i lodzi księgowej przyjaznych komentarzy .
 • "Justus" dnia 8 marca 2017 o godzinie 21:47:22 napisał:
  NAJLEPIEJ UTRZYMAĆ JAKIEŚ SZOPY, RUINY, BO ONE DOBRZE KOMPONUJĄ SIĘ ZE STARÓWKĄ, TWORZĄ HARMONIJNĄ CAŁOŚĆ!!! ARCHITEKTOM BRAK ODWAGI I OPERUJĄ STEREOTYPAMI. MAMY XXI WIEK, TRZEBA ŁĄCZYĆ STARE Z NOWYM, ROBIĆ TAK BY MIESZKAŃCY KORZYSTALI Z TEGO MIEJSCA. TO NIE MOGĄ BYĆ STYLIZOWANE KAZAMATY, BO TAKIE COŚ TO JUŻ MAMY - NP. "STYLOWE ŁAWKI" NA KTÓRYCH NIE DA SIĘ SIEDZIEĆ, "STYLOWE LAMPY" KTÓRE PIJACZKI ROZBIJAJĄ BO SĄ NISKIE, "STYLOWE KOCIE ŁBY" NA UL. KRÓLOWEJ JADWIGI, KTÓRE KLNĄ WSZYSCY KIEROWCY....TERAZ KONSERWATOR ZNOWU ZASERWUJE MIESZKAŃCOM COŚ PODOBNEGO, TAK ,ŻE NIKT NIE BĘDZIE Z TEGO KORZYSTAŁ - ALE ARCHITEKT BĘDZIE ZADOWOLONY!!! RÓBTA TAK DALEJ - CO BY TU JESZCZE S.....YĆ PANOWIE I PANIE.
 • "nikto" dnia 8 marca 2017 o godzinie 21:49:21 napisał:
  Szajs ist szajs. Róża pod innym imieniem inaczej nie pachnie, również szajs pod innym imieniem inaczej nie śmierdzi. Tylko, że szajs osadzony w innych realiach może nie być szajsem, a róża zawsze różą zostanie, nawet w innych realiach. Tyle w temacie.
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 22:09:45 napisał:
  Zaraz, zaraz... Z ul. Jadwigi to było tak, że nikt się na to nie upierał. Kto wpadł na taki pomysł? W sumie nikt takiej drogi, która się rozpada, nie chciał. Forma tej nawierzchni nie nawiązuje dokładnie do niczego. Nikt jej nie chciał. Lamp też nikt nie chciał. To, że drażnią nawet mało wysublimowanych estetycznie pijaczków... Abstynentem nie jestem. Ale za każdym razem jak to widzę, tą nędzę koncepcyjną, to mi się wewnętrzny agresor, we mnie budzi. Jakoś te wszystkie projekty "przeszły", i nikt nie jest za nie odpowiedzialny. Po prostu istnieje kasta "ludzi przeźroczystych". Ich po prostu nie ma. Zrealizowane projekty zostały. Niestety.
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 22:31:32 napisał:
  Dlatego, przy "pozwoleniach" na budowę i całą resztę "tego czegoś", chcę mieć pełną wiedzę. Z imienia i nazwiska. Kto na to zezwoli. Tak dla siebie. Ażeby wiedzieć, komu nie podawać ręki.
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 23:18:31 napisał:
  @"TORRES20400" - Zaraz tam ręki nie podawać? Podawać, ale przez chusteczkę czy serwetkę i to tak aby każdy widział. Co do zestawiania ze sobą budowli zabytkowych i nowoczesnych to popatrz co te leniwe żabojady zrobiły. Wzięły i postawiły piramidę w Luwrze. O tempora, o mores...
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 23:28:25 napisał:
  @"z_boku"; Argument z "luwrzańską piramidą" jest ciekawy. Mało kto wie, o co tym Paryżewie chodziło. I niech tak zostanie. Nikogo,do niczego nie zamierzam zmuszać. Ani nawet nakłaniać. Para lateksowych rękawiczek w detalu, kosztuje 10 groszy. Więc jeszcze dam radę.
 • "z_boku" dnia 8 marca 2017 o godzinie 23:37:50 napisał:
  @"TORRES20400" - Nie mów tego głośno bo jeszcze nam tu jaką piramidę postawią. Szkło, stal i aluminium - zgroza! Rękawiczki? Są mniej widoczne niż chusteczka czy serwetka, no chyba że jakieś kolorowe...
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 23:48:39 napisał:
  @"z_boku"; niechaj geniusze XXII wiecznej architektury, płody swych umysłów realizują w Zamościu. Tylko, ja chciałbym wiedzieć. Tak konkretnie. Kto, w jakim urzędzie na to zezwolił. Przecież nie ma, chyba, czego się bać?
 • "TORRES20400" dnia 8 marca 2017 o godzinie 23:50:12 napisał:
  Przecież się nie zarażą. W rękawiczkach lateksowych nadciągnę.
 • "z_boku" dnia 9 marca 2017 o godzinie 0:00:30 napisał:
  @"TORRES20400" - Czyżbyś chciał transparentnego państwa? A tak swoją drogą to uparłeś się z tym lateksem...
 • "TORRES20400" dnia 9 marca 2017 o godzinie 0:21:39 napisał:
  Pewnie, że bym chciał. Co do lateksu. Jak w robocie nie założę rękawic (są z lateksu), to muszę włosy na rekach golić (tak mam włosy na rękach, które zasadniczo lubię. Co jakiś czas odrastają). Jak się zapomnę, to panie, tak się to zawsze wszystko, upierdoli po pachy, w najmniej oczekiwany momencie, że nawet nie pytaj.
 • "Joker" dnia 10 marca 2017 o godzinie 14:11:16 napisał:
  Dobra takie z was krytyki sztuki to macie zadanie. Do 30.03.2017 macie przygotować po 3 projekty (każdy)co w tym miejscu zbudować. 3,2,1 START!!! Życzę powodzenia i owocnej pracy
 • "TORRES20400" dnia 10 marca 2017 o godzinie 14:49:26 napisał:
  Rozumiem, że w ramach wolontariatu? Za darmo? Może @"z_boku" cierpi na nadmiar wolnego czasu. Bo ja to zarobiony jestem.
 • "@TORRES20400" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:03:30 napisał:
  O, jak za darmo to ja nie robię. A może tak dla samej idei:)
 • "TORRES20400" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:10:57 napisał:
  Jakiej "idei"?
 • "z_boku" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:23:55 napisał:
  Mnie ten projekt jakoś szczególnie nie razi. Myślę że jak ktoś doda od strony ulicy betonowe attyki (wybacz mi Panie!) i podzieli bryłę budynku na kilka sekcji różniących się kolorami to taki projekt zostanie zaakceptowany. Zresztą leniwy jestem...
 • "TORRES20400" dnia 10 marca 2017 o godzinie 16:37:20 napisał:
  No. I "idea" jest. "Za darmo". Gdyby @"z_boku", nie był tak leniwy, i wziął kredki i blok szkolny, powstało by na pewno dzieło, które na długi czas rozsławiłoby to smutne miasto. Ale jak On leniwy jest... Cywilizacja białego człowieka właśnie ponosi niepowetowaną stratę... ;-(
  R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 10 marca 2017 o godzinie 17:02:15 napisał:
  Po co kredki? Wystarczy ołówek, zrobić szkic w odcieniach szarości. Ktoś tutaj się rozpisywał jak szybko takie rzeczy robi się w Corelu, więc...
 • "@z_boku" dnia 10 marca 2017 o godzinie 17:39:43 napisał:
  W odcieniu szarości..., trochę smutny będzie ten rysunek, ale jeśli zastosujesz metodę szrafu, może, może. A jak tam kotek?
 • "TORRES20400" dnia 10 marca 2017 o godzinie 18:03:32 napisał:
  @"z_boku"; Nawet, gdybym dla "idei" się podjął, to tym bardziej nie splagiatowałbym rozwiązań, które są "na wyciągnięcie światłowodu", i które każdy może sobie zobaczyć i porównać. Jakoś tak nie wypadałoby. Nawet za darmo.
 • "janosik 2" dnia 11 marca 2017 o godzinie 13:53:51 napisał:
  torres - zboku - joker -bogu dzięki bo mam was dość i będę wam dawał do pieca niedouczone filozofy i na dodatek stare komuchy .
 • "TORRES20400" dnia 11 marca 2017 o godzinie 14:26:59 napisał:
  Nie wiem , jak "zboku" i "joker", ale ja jestem przerażony. Spać po nocach od teraz nie będę mógł ;-))))
 • "z_boku" dnia 11 marca 2017 o godzinie 15:17:16 napisał:
  Towarzyszu "TORRES20400", niestety zostaliśmy zdemaskowani. Podobnie jak Ty będę miał problemy z zaśnięciem. Nie wiem, chyba dzisiaj podążę do Kojera, może spotkam tam jakichś niezweryfikowanych oficerów policji w rodzaju Franza Maurera? Któż to wie?

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny