R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara21 kwietnia 2017

Kryminalne zagadki Zamościa

Zamość - Stare Miasto fot. Robert Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Zaginięcie uczennicy gimnazjum, zmasakrowane zwłoki, zbrodnia w hotelu – to wszystko z pięknym renesansowym Zamościem oraz Roztoczem w tle. 

Wielokrotnie można było słyszeć podekscytowanie gdy podczas lektury “Trylogii” Henryka Sienkiewicza akcja przenosiła się do Hetmańskiego Grodu. Dziś, w dobie niepodległości, literatura “ku pokrzepieniu serc” zeszła nieco na boczny tor, a na czytelniczym topie są kryminały. Autorzy kilku z nich akcję swoich powieści osadzili także w Zamościu. Są oni bowiem bezpośrednio związani z miastem albo szerzej – naszym regionem. Ale od początku.

Jednym z mistrzów współczesnego polskiego kryminału jest związany z Lublinem pisarz, Marcin Wroński. Należy do ścisłej czołówki autorów kryminałów, jednak zanim zdecydowanie postawił na ten gatunek, przeszedł krętą drogę, próbując swoich sił w rozmaitych formach i gatunkach literackich. Dopiero wydanie powieści kryminalnej Morderstwo pod cenzurą (2007), otwierającej cykl z lubelskim komisarzem przedwojennej policji Zygmuntem „Zygą” Maciejewskim, ukierunkowało pisarską karierę Wrońskiego.

Do sagi o komisarzu Maciejewskim zalicza się powieść Wrońskiego wydana w 2014 roku, a mianowicie “Kwestja krwi”.  1926 rok, Zamość. Aspirant Zygmunt Maciejewski otrzymuje polecenie zbadania sprawy zaginięcia pewnej nastolatki z arystokratycznego rodu, będącej uczennicą miejscowego gimnazjum. Sprawa jest trudna, ponieważ Zyga nie zna środowiska zaginionej, atmosfera szkoły jest specyficzna, a na domiar złego pewien notariusz jest przekonany, że dziewczynę zamordowano. Po zaginionej pozostała tylko zakrwawiona, skórzana rękawiczka.W zaginięcie panny Wołkońskiej zamieszane są wpływowe osoby, więc Maciejewski co i rusz bije głową w mur. Nie zdaje sobie sprawy, że różne osoby podsuwają mu fałszywe tropy w sobie tylko znanym celu. Więcej? No cóż trzeba przeczytać “Kwestję krwi”. 

Kryminał w stylu retro przenosi nas o ponad 90 lat wstecz i pokazuje zupełnie inne oblicze miasta, niż to znane z turystycznych folderów, opowieści przewodników. Mroczna zagadka wiele osób zainteresuje, czy nawet podekscytuje. Smaku powieści dodaje dbałość Marcina Wrońskiego o odtworzenie topografii miasta z okresu międzywojennego.

Ulice, kamienice i inne zakamarki Hetmańskiego Grodu nie są tajemnicą dla autora innego kryminału, którego akcja rozgrywa się w Zamościu i regionie. Autora książki zna obecnie zdecydowana większość mieszkańców miasta. Mowa o Andrzeju Wnuku i jego powieści “Fun club”, jaką swego czasu zdarzyło mu się popełnić.

W Zamościu i okolicach zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki młodych kobiet. Każde ciało jest inaczej okaleczone, jednakże policja uważa, że to seryjny morderca. Sprawę prowadzi nadkomisarz Marek Kowal i komisarz Marta Nowosad. Tak zaczyna się debiutancka, licząca 142 strony, powieść Andrzeja Wnuka, wówczas dziennikarza, obecnie prezydenta Zamościa.  

-Akcja toczy się szybko, nie ma zbędnych opisów czy dialogów. Czytając tę powieść czułam się trochę, jakby to był kolejny odcinek moich ulubionych seriali CSI:NY czy CSI:Miami, ale osadzone w polskich realiach.– ocenia książkę jedna z czytelniczek. 

Trudno się dziwić zamiłowaniu obecnego prezydenta do kryminału, albowiem temat jego pracy magisterskiej dotyczył stosowania kary śmierci w Polsce. Ponadto, co warto zaznaczyć, autor wydał swoją książkę sam, jako Oficyna Wydawnicza Andrzej Wnuk.

Bardziej powieścią obyczajową, ale z mocnym wątkiem kryminalnym jest książka “Wieczność bez Ciebie” Bożeny Gałczyńskiej-Szurek. Autorka to z wykształcenia wiolonczelistka, która pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu. Oprócz muzyki, autorka pasjonuje się hellenistyką, uczy nowożytnej greki, i jest także przewodnikiem turystycznym. A fabuła powieści?

W scenerii współczesnego Zamościa rozgrywa się dramat arystokratycznej rodziny. Zbliżający się ślub pary polskich emigrantów, hrabiego Adama i pięknej pani adwokat Kamili, zakłóca szereg dziwnych zdarzeń. Zagadkowe morderstwo w zamojskim hotelu przyczynia się do wyjaśnienia tajemnicy rodowej sprzed stu lat. W rozwikłaniu sprawy pomaga policji agentka Interpolu Klara, która wraz ze swoim greckim mężem spędza wakacje w Zamościu.
“Wieczność bez ciebie” to historia miłości, w której dawne animozje stają bohaterom na przeszkodzie do szczęścia.

Akcja powieści dzieje się w Zamościu, czyli w miejscu które autorka prawie doskonale. Z tego też względu, podczas lektury można odnieść wrażenie, że to właśnie Zamość jest jednym z głównych bohaterów jej powieści. Czyżby to z faktu, że autorka jest przewodnikiem? Czytelnik może oczami wyobraźni zobaczyć Zamość, jak wygląda obecnie, a dzięki wątkowi tajemnicy sprzed lat, również Zamość z przeszłości. 

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie powieściami kryminalnymi, można łatwo wywnioskować, że Zamość i Roztocze “występując” w tych książkach na pewno zyskały sobie sympatię przynajmniej pewnego grona osób lubiących dreszczyk emocji, akcję i napięcie. W pewien sposób  można tez rzec Zamość dzięki tym książkom zareklamował się. Jeśli zaś część z czytelników tychże powieści zechce odwiedzić miasto i region to na pewno korzyść będzie jeszcze większa. 

Swoją drogą jeśli Wrocław może mieć Marka Krajewskiego, Kraków – Marcina Świetlickiego, Lublin – Marcina Wrońskiego, my z satysfakcją możemy powiedzieć, że Zamość również może się pochwalić swoimi pisarzami od mrocznych zagadek.

 

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Z124" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 8:04:49 napisał:
  Andrzej Wnuk, człowiek licznych talentów
  5
  6
 • R E K L A M A
 • "W124" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 8:51:47 napisał:
  kryminalnych
  5
  2
 • "anonim" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 9:50:16 napisał:
  nie zapominajcie o Stefanie Dardzie
  1
  0
 • "xxx" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 10:02:42 napisał:
  a kogo to obchodzi ?
  1
  3
 • "Daniel Czubara" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 10:07:38 napisał:
  Dzięki za przypomnienie o Stefanie Dardzie, ale ja bym go widział bardziej w kategorii naszych horrorów, podobnie jak Łukasza kiełbasę i spółkę.
  1
  0
 • "podpis" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 18:18:57 napisał:
  Panie, ile dramatów tu się rozegrało, to już jest historia, której obecni włodarze unikają, jak "ćma ognia", te ostatnie 25 lat wystarczyłoby za ponad 100 lat zaborów :-)))
  1
  0
 • "JZ" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 22:59:36 napisał:
  Cześć pijarowiec z coś tam
  1
  0
 • "TORRES20400" dnia 22 kwietnia 2017 o godzinie 9:39:45 napisał:
  W zestawie brakuje "kryminalnego cyklu w odcinkach", stałego użytkownika tego portalu Imć @"z_boku", z Flipperem i Grdulem w rolach głównych.
  1
  0
 • "Daniel Czubara" dnia 22 kwietnia 2017 o godzinie 9:42:39 napisał:
  Racja Torresie. Czekamy na wydanie książki zbierającej wszystkie odcinki i jak tylko autor ją wyda poświęcę jej osobny artykuł :)
  4
  0
 • "a" dnia 22 kwietnia 2017 o godzinie 9:52:03 napisał:
  Nie chce wydać, przecież swego czasu to napisał. Gdzieś jest dowód. A na pisanie zapewne nie ma czasu. To jest praca twórcza i czasochłonna, wymagająca skupienia uwagi tylko na tym, a nie na czymś innym, a oczka rozbiegają się na wszystkie strony, ale czekamy, czekamy.
  1
  0
 • R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 22 kwietnia 2017 o godzinie 13:24:04 napisał:
  Stęskniliście się za Grdulem i Flipperem? Cóż, żeby pojawił się kolejny odcinek niezbędny jest news o kolejnym sukcesie dzielnych mundurowych w walce z uprawami zielonych roślinek, bądź o przejęciu niewielkiej ilości suszu tajemniczej substancji barwy zielonkawej. Nasi znajomi nie pojawią się przy dopalaczach, czy innym świństwie, ani przy ilościach hurtowych. Ostatnimi czasy jakoś mało było artykułów pod które można podpiąć kolejny odcinek. Wierzę jednak, że gdy zrobi się cieplej i ruszy wegetacja jakieś tematy się pojawią, a Pan Daniel Czubara popełni kilka artykułów...
  1
  0
 • "podpis" dnia 22 kwietnia 2017 o godzinie 21:36:19 napisał:
  Panie Daniel i "a", żyjemy już w państwie, gdzie strach wydawać myślozbrodznie.
  1
  0
 • "jaga" dnia 24 kwietnia 2017 o godzinie 19:28:06 napisał:
  dramaty rozgrywają się tu cały czas. Ostatnio jeden z rodziców szkoły stracił syna. Kilka dnu temu ktos potrącił śmiertelnie na lwowskiej mężczyznę a dziewczyna gminazjalistka popełniła samobójstwo. Co się dzieje w tym meiście
  1
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Górnik Łęczna nie pozyska jednak Mich...
Dirty Harry
Ćwik niewątpliwie podnosi nieco poziom...
Gość
Cieszą się i co z tego macie że Zamo...
Fryc
Sławek przestań gwiazdorzyć i weź s...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny