R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara21 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4016 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 13 komentarzy

Kryminalne zagadki Zamościa

Zamość - Stare Miasto fot. Robert Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Zaginięcie uczennicy gimnazjum, zmasakrowane zwłoki, zbrodnia w hotelu – to wszystko z pięknym renesansowym Zamościem oraz Roztoczem w tle. 

Wielokrotnie można było słyszeć podekscytowanie gdy podczas lektury “Trylogii” Henryka Sienkiewicza akcja przenosiła się do Hetmańskiego Grodu. Dziś, w dobie niepodległości, literatura “ku pokrzepieniu serc” zeszła nieco na boczny tor, a na czytelniczym topie są kryminały. Autorzy kilku z nich akcję swoich powieści osadzili także w Zamościu. Są oni bowiem bezpośrednio związani z miastem albo szerzej – naszym regionem. Ale od początku.

Jednym z mistrzów współczesnego polskiego kryminału jest związany z Lublinem pisarz, Marcin Wroński. Należy do ścisłej czołówki autorów kryminałów, jednak zanim zdecydowanie postawił na ten gatunek, przeszedł krętą drogę, próbując swoich sił w rozmaitych formach i gatunkach literackich. Dopiero wydanie powieści kryminalnej Morderstwo pod cenzurą (2007), otwierającej cykl z lubelskim komisarzem przedwojennej policji Zygmuntem „Zygą” Maciejewskim, ukierunkowało pisarską karierę Wrońskiego.

Do sagi o komisarzu Maciejewskim zalicza się powieść Wrońskiego wydana w 2014 roku, a mianowicie “Kwestja krwi”.  1926 rok, Zamość. Aspirant Zygmunt Maciejewski otrzymuje polecenie zbadania sprawy zaginięcia pewnej nastolatki z arystokratycznego rodu, będącej uczennicą miejscowego gimnazjum. Sprawa jest trudna, ponieważ Zyga nie zna środowiska zaginionej, atmosfera szkoły jest specyficzna, a na domiar złego pewien notariusz jest przekonany, że dziewczynę zamordowano. Po zaginionej pozostała tylko zakrwawiona, skórzana rękawiczka.W zaginięcie panny Wołkońskiej zamieszane są wpływowe osoby, więc Maciejewski co i rusz bije głową w mur. Nie zdaje sobie sprawy, że różne osoby podsuwają mu fałszywe tropy w sobie tylko znanym celu. Więcej? No cóż trzeba przeczytać “Kwestję krwi”. 

Kryminał w stylu retro przenosi nas o ponad 90 lat wstecz i pokazuje zupełnie inne oblicze miasta, niż to znane z turystycznych folderów, opowieści przewodników. Mroczna zagadka wiele osób zainteresuje, czy nawet podekscytuje. Smaku powieści dodaje dbałość Marcina Wrońskiego o odtworzenie topografii miasta z okresu międzywojennego.

Ulice, kamienice i inne zakamarki Hetmańskiego Grodu nie są tajemnicą dla autora innego kryminału, którego akcja rozgrywa się w Zamościu i regionie. Autora książki zna obecnie zdecydowana większość mieszkańców miasta. Mowa o Andrzeju Wnuku i jego powieści “Fun club”, jaką swego czasu zdarzyło mu się popełnić.

W Zamościu i okolicach zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki młodych kobiet. Każde ciało jest inaczej okaleczone, jednakże policja uważa, że to seryjny morderca. Sprawę prowadzi nadkomisarz Marek Kowal i komisarz Marta Nowosad. Tak zaczyna się debiutancka, licząca 142 strony, powieść Andrzeja Wnuka, wówczas dziennikarza, obecnie prezydenta Zamościa.  

-Akcja toczy się szybko, nie ma zbędnych opisów czy dialogów. Czytając tę powieść czułam się trochę, jakby to był kolejny odcinek moich ulubionych seriali CSI:NY czy CSI:Miami, ale osadzone w polskich realiach.– ocenia książkę jedna z czytelniczek. 

Trudno się dziwić zamiłowaniu obecnego prezydenta do kryminału, albowiem temat jego pracy magisterskiej dotyczył stosowania kary śmierci w Polsce. Ponadto, co warto zaznaczyć, autor wydał swoją książkę sam, jako Oficyna Wydawnicza Andrzej Wnuk.

Bardziej powieścią obyczajową, ale z mocnym wątkiem kryminalnym jest książka “Wieczność bez Ciebie” Bożeny Gałczyńskiej-Szurek. Autorka to z wykształcenia wiolonczelistka, która pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Zamościu. Oprócz muzyki, autorka pasjonuje się hellenistyką, uczy nowożytnej greki, i jest także przewodnikiem turystycznym. A fabuła powieści?

W scenerii współczesnego Zamościa rozgrywa się dramat arystokratycznej rodziny. Zbliżający się ślub pary polskich emigrantów, hrabiego Adama i pięknej pani adwokat Kamili, zakłóca szereg dziwnych zdarzeń. Zagadkowe morderstwo w zamojskim hotelu przyczynia się do wyjaśnienia tajemnicy rodowej sprzed stu lat. W rozwikłaniu sprawy pomaga policji agentka Interpolu Klara, która wraz ze swoim greckim mężem spędza wakacje w Zamościu.
“Wieczność bez ciebie” to historia miłości, w której dawne animozje stają bohaterom na przeszkodzie do szczęścia.

Akcja powieści dzieje się w Zamościu, czyli w miejscu które autorka prawie doskonale. Z tego też względu, podczas lektury można odnieść wrażenie, że to właśnie Zamość jest jednym z głównych bohaterów jej powieści. Czyżby to z faktu, że autorka jest przewodnikiem? Czytelnik może oczami wyobraźni zobaczyć Zamość, jak wygląda obecnie, a dzięki wątkowi tajemnicy sprzed lat, również Zamość z przeszłości. 

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie powieściami kryminalnymi, można łatwo wywnioskować, że Zamość i Roztocze “występując” w tych książkach na pewno zyskały sobie sympatię przynajmniej pewnego grona osób lubiących dreszczyk emocji, akcję i napięcie. W pewien sposób  można tez rzec Zamość dzięki tym książkom zareklamował się. Jeśli zaś część z czytelników tychże powieści zechce odwiedzić miasto i region to na pewno korzyść będzie jeszcze większa. 

Swoją drogą jeśli Wrocław może mieć Marka Krajewskiego, Kraków – Marcina Świetlickiego, Lublin – Marcina Wrońskiego, my z satysfakcją możemy powiedzieć, że Zamość również może się pochwalić swoimi pisarzami od mrocznych zagadek.

 

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Beata
Ludzie to jest przerażające, ile w was...
L11A
Boże chroń przed komuną i jej emisari...
Marian
Jaki przemysł? Gdzie? Na około kartofl...
x
Z uwagi na duże straty w pomocy ( Kupis...
Stop
Problem Twój jest taki, że widzisz zna...
Zm
Do tej pory sie nie zastanowił to i pew...
wyborca
Porażka wyborcza Zamościa 2014 !...
kibic
A co ze Stachyrą zastanowił się już ...
K.Retyn
"Największy" "sukces" "nowej" lewicy to...
No
Może poczekamy na wyrok sądu. Ja tam w...
K.Retyn
Towarzyszu "K" książek nikt nie zamier...
heniek
Zapewne jakiś "stryjek zamienił siekie...
Obserwer
Nicolas Sarkozy zatrzymany przez policj...
Mu
Według ustaleń policji opisanych na in...
Zm
Ostatnio jadac ta droga tez ledwo zobacz...
ad111
Tam nie ma znaku STOP, a tylko krzyż ś...
z_boku
Ludzie zapomnieli o tym że istnieją po...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny