R E K L A M A

Z I P

Hrubieszów | TurystykaDaniel Czubara19 marca 2018 FACEBOOK | 4204 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze ()

Kryłów: Św. Mikołaj, uzdrowienia i kobiety na wilku

Św. Mikołaj i wilk; fot. krylow.info

R E K L A M A    B O A R D

Wilcze Uroczysko przyciągało swego czasu tłumy. Sanktuarium w Kryłowie ma kilka udokumentowanych uzdrowień, a źródełko i posąg wilka mają ponoć moc leczenia z różnych przypadłości i chorób oraz bezpłodności.

Sanktuarium św. Mikołaja w Kryłowie zdaje się być teraz nieco zapomniane, a szkoda. W dobie dyskusji o służbie zdrowia, kolejek czy kwestii kontraktów placówek medycznych z  NFZ dosyć ciekawy wydaje się praktykowany tam sposób, w którym jedną z ról odgrywa posąg czarnego wilka. Ale od początku…

Według miejscowej tradycji figurę św Mikołaj,a patrona trzody postawił przy źródełku rządca majątku z Kryłowa, któremu przyśniło się, że nadejdzie pomór na bydło. Inna wersja mówi, że rządca został wyleczony z paraliżu przez cudowną wodę ze źródełka i postawił tu figurę z wdzięczności. Jak pisze prof. Wiktor Zin w drugiej połowie XIX wieku miejsce to zaliczane było do najsławniejszych sanktuariów Chełmszczyzny, Zamojszczyzny i Wołynia. 

“Każdej niedzieli i w każde święto gromadziły się tu dziesiątki ludzi. Na Wilcze Uroczysko ściągały tłumy. W świetle zebranych relacji trudno mówić jedynie o kulcie Św. Mikołaja, to był zapewne dodatek do osobliwych wierzeń i uzdrowicielskiej cudownej mocy świętego wilka. Te wierzenia o cudownej mocy wilka sprawiły, iż kobiety, które nie mogły zajść w ciażę siadały na tym wilku głaskały go po brzuchu a następnie wskakiwały do wody na chwilkę do źródełka i to wystarczyło, aby oczekiwać swoich marzeń tych czy innych…” – pisał prof. Zin w książce “Opowieści o polskich kapliczkach”.

Warto zaznaczyć, że nie tylko święty wpłynął na to, że miejsce otoczono kultem. Liczne przypadki uzdrowień, jakie tu odnotowano, przypisywano cudownym właściwościom wody ze źródła i mocy towarzyszącej św. Mikołajowi figury… wilka. Czy faktycznie medycy mogliby dziś przytaknąć takiej metodzie leczenia, czy okrzyknęliby zabobonem? Co prawda NFZ nie refunduje takiego leczenia, jednakowoż swego czasu sanktuarium było tak popularne, że doszło nawet do walki o nie między katolikami, a wiernymi prawosławnymi.

Nie bez znaczenia był w tym konflikcie również aspekt finansowy.  Licznie przybywający pielgrzymi obu wyznań hojnie zapełniali stojącą obok figur świętego i wilka skarbonkę. O to, kto ma prawo opróżniać jej zawartość, rozgorzał konflikt między proboszczem z Kryłowa a batiuszką z Szychowic. Pewnego majowego dnia w 1911 r. doszło nawet do boju kryłowian z szychowiczanami. W ruch poszły pięści, sztachety, a także procesyjne chorągwie. Zwycięstwo odnieśli katolicy wsparci przez unitów. Po tym incydencie dochody ze skarbonki dzielono sprawiedliwie pomiędzy obydwie parafie.

Dziś kult tego miejsca nieco przygasł. Może jednak warto sprawdzić uzdrawiającą moc  wody z kryłowskiego sanktuarium. Kto wie może strudzony pielgrzym dostrzeże i niewiastę dosiadającą posągu czarnego wilka?

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ad111" dnia 19 marca 2018 o godzinie 9:20:18 napisał:
  A już się martwiłem, że trochę długo nie było na portalu wzmianki o kapliczkach i szamańskich zaklęciach, a tu proszę...:)
  7
  4
  R E K L A M A
 • "Hm" dnia 19 marca 2018 o godzinie 9:39:02 napisał:
  Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę w przekonaniu.że pójdzie do piekła jak nie da na tacę. Tragedia ile milionów rocznie zdzierają czarni szamani od ludzi.
  5
  4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Mieszczuch 35 minut temu
Wychowanków będzie grało tylu ilu si...
zenek
to ja jestem Tofik a nie ty ...... Bla b...
archeo
Piwnice są, ale tylko w narozniku przy ...
wow
widac jakies łuki pewnie piwnice albo p...
Thomas
A na jaką cholerę tam rondo je...
Thomas
Miałem okazję być na koncercie organi...
wow
Gratulacje ! Jako jedyny startował w sw...
Thomas
Rafał Zwolak może być kandydatem na p...
Thomas
fakt@ IPSOS to bardzo życiowa lektura. ...
Thomas
Niedawno był bardo ciekawy sondaż w Wi...
Don Kichot
Lans z dziecmi przed wyborami ?...
Thomas
Skoro miała 3,5 promila alkoholu to w ...
Thomas
Mam pytanie co było powodem takiej awan...
Błąd za błę...
Zdjęcie nie przedstawia tego skrzyżowa...
jan
Liczy się Marcin Zamoyski....
Widział
To co widać już z odkrywek to fragment...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny