R E K L A M A

Z I P

Hrubieszów | TurystykaDaniel Czubara19 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Kryłów: Św. Mikołaj, uzdrowienia i kobiety na wilku

Św. Mikołaj i wilk; fot. krylow.info

Wilcze Uroczysko przyciągało swego czasu tłumy. Sanktuarium w Kryłowie ma kilka udokumentowanych uzdrowień, a źródełko i posąg wilka mają ponoć moc leczenia z różnych przypadłości i chorób oraz bezpłodności.

Sanktuarium św. Mikołaja w Kryłowie zdaje się być teraz nieco zapomniane, a szkoda. W dobie dyskusji o służbie zdrowia, kolejek czy kwestii kontraktów placówek medycznych z  NFZ dosyć ciekawy wydaje się praktykowany tam sposób, w którym jedną z ról odgrywa posąg czarnego wilka. Ale od początku…

Według miejscowej tradycji figurę św Mikołaj,a patrona trzody postawił przy źródełku rządca majątku z Kryłowa, któremu przyśniło się, że nadejdzie pomór na bydło. Inna wersja mówi, że rządca został wyleczony z paraliżu przez cudowną wodę ze źródełka i postawił tu figurę z wdzięczności. Jak pisze prof. Wiktor Zin w drugiej połowie XIX wieku miejsce to zaliczane było do najsławniejszych sanktuariów Chełmszczyzny, Zamojszczyzny i Wołynia. 

“Każdej niedzieli i w każde święto gromadziły się tu dziesiątki ludzi. Na Wilcze Uroczysko ściągały tłumy. W świetle zebranych relacji trudno mówić jedynie o kulcie Św. Mikołaja, to był zapewne dodatek do osobliwych wierzeń i uzdrowicielskiej cudownej mocy świętego wilka. Te wierzenia o cudownej mocy wilka sprawiły, iż kobiety, które nie mogły zajść w ciażę siadały na tym wilku głaskały go po brzuchu a następnie wskakiwały do wody na chwilkę do źródełka i to wystarczyło, aby oczekiwać swoich marzeń tych czy innych…” – pisał prof. Zin w książce “Opowieści o polskich kapliczkach”.

Warto zaznaczyć, że nie tylko święty wpłynął na to, że miejsce otoczono kultem. Liczne przypadki uzdrowień, jakie tu odnotowano, przypisywano cudownym właściwościom wody ze źródła i mocy towarzyszącej św. Mikołajowi figury… wilka. Czy faktycznie medycy mogliby dziś przytaknąć takiej metodzie leczenia, czy okrzyknęliby zabobonem? Co prawda NFZ nie refunduje takiego leczenia, jednakowoż swego czasu sanktuarium było tak popularne, że doszło nawet do walki o nie między katolikami, a wiernymi prawosławnymi.

Nie bez znaczenia był w tym konflikcie również aspekt finansowy.  Licznie przybywający pielgrzymi obu wyznań hojnie zapełniali stojącą obok figur świętego i wilka skarbonkę. O to, kto ma prawo opróżniać jej zawartość, rozgorzał konflikt między proboszczem z Kryłowa a batiuszką z Szychowic. Pewnego majowego dnia w 1911 r. doszło nawet do boju kryłowian z szychowiczanami. W ruch poszły pięści, sztachety, a także procesyjne chorągwie. Zwycięstwo odnieśli katolicy wsparci przez unitów. Po tym incydencie dochody ze skarbonki dzielono sprawiedliwie pomiędzy obydwie parafie.

Dziś kult tego miejsca nieco przygasł. Może jednak warto sprawdzić uzdrawiającą moc  wody z kryłowskiego sanktuarium. Kto wie może strudzony pielgrzym dostrzeże i niewiastę dosiadającą posągu czarnego wilka?

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "ad111" dnia 19 marca 2018 o godzinie 9:20:18 napisał:
    A już się martwiłem, że trochę długo nie było na portalu wzmianki o kapliczkach i szamańskich zaklęciach, a tu proszę...:)
    R E K L A M A
  • "Hm" dnia 19 marca 2018 o godzinie 9:39:02 napisał:
    Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę w przekonaniu.że pójdzie do piekła jak nie da na tacę. Tragedia ile milionów rocznie zdzierają czarni szamani od ludzi.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny