R E K L A M A

Z I P

Felietony | Zamośćtekst nadesłany7 maja 2017 FACEBOOK | 4471 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 8 komentarzy ()

Krótka historia pewnego mostu

Fragment Planu Brauna
R E K L A M A    B O A R D

Na portalu internetowym przeczytałem ze zdziwieniem, że wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wybudowanie i dzierżawę kawiarni w Parku Miejskim. Chciałbym publicznie wyrazić swoją opinię co do sensu takiej inwestycji w tym miejscu.

Park Miejski powstał na terenach pofortecznych. W pobliżu istnieje Stara Brama Lubelska, do której od strony Parku nie ma wejścia, tylko od strony ul.Królowej Jadwigi. To powszechnie znane fakty. Jak wiadomo Brama Lubelska jest bramą triumfalną Hetmana J. Zamoyskiego gdy po zwycięstwie w bitwie pod Byczyną przez tę Bramę przeprowadził swojego jeńca arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, kandydata do tronu polskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia Hetman nakazał zamurować Bramę aby nikt już przez nią tak znamienity więcej nie przechodził. Most do Bramy istniał w latach 1790-1821. Brama ma swoją oddzielną legendę. Wiadomo też, że sama Brama doczekała odbudowy w roku 1980, gdy przywrócono jej wtedy dzięki świetnemu kamieniarzowi J.Bulewiczowi postać “Ojczyzny w koronie”, poszanowano też historyczne zamurowanie. W ostatnich latach po deszczu unijnych pieniędzy ten obiekt też zyskał renowację, Bramie przypisano nową funkcję gastronomiczną, zamarkowano zamurowanie Bramy i wstawiono przeszklenie, dobudowano fragment mostu jaki do niej prowadził w formie balkonika na 2-3 stoliki i to wszystko.

Teraz, za sprawą przetargu na dzierżawę gruntu, Park Miejski ma “wzbogacić się” o kawiarnię.  Powstanie parkowej kawiarni  przypuszczam po pewnym czasie zamieni ją w piwiarnię do której, będzie wabiła muzyka zagłuszająca śpiew ptaków. Dlaczego tak uważam? Na stronie miasta mowa o przetargu na powierzchnię ok 300 m2, a to za mało na prawdziwą kawiarnię działającą okrągły rok. Taki lokal nie da rady, czyli z nazwy byłaby to kawiarnia, w rzeczywistości piwiarnia, tu ekonomia jest  nieubłagana.

Dlatego proponuję zaniechać tego barbarzyńskiego pomysłu a w zamian odbudować MOST do BRAMY, która była świadkiem hetmańskiego triumfu. MOST umożliwi spacerowiczom wejście od strony Parku do lokalu istniejącego już i do tego całorocznego.  Może to pozwoli najemcy tego lokalu poradzić sobie lepiej niż jego poprzednikom, którzy bywali wpuszczani w maliny.

Jeśli jestem przy malinach…Park Miejski był też jednym z ulubionych miejsc, obok pobliskiego przedwojennego ZOO Bolesława Leśmiana, gdzie chętnie kontemplował przyrodę i rozmawiał z przyjaciółmi. Pomysł aby Park przestał być, jak określiłby go zapewne Leśmian “bezludny i pozagrobowy” jest głęboko uzasadniony. Rynek Wielki jest eksploatowany nadmiernie i zielona parkowa przeciwwaga dałaby oddech od kamiennego i brukowanego Starego Miasta. Po to powstał przecież Park Miejski.

Zamojska Starówka nie ma wprawdzie oddzielnego statusu parku kultury, więc gdyby nie Konserwator Zabytków i status miasta UNESCO, to działoby się pewnie wiele złego…nie dzieje się też wiele dobrego z innego powodu,bo ten środek miasta powoli umiera. Przecież historyczny pomysł był taki aby zapraszać do inwestowania dając wieloletnie ulgi, aby rozwinął się handel i rzemiosło, nie tak trudno ten model powtórzyć. Dziś wystarczy zapytać wszystkich najemców i użytkowników lokali na Starówce jak wygląda codzienność. Weekendowe czy sezonowe ożywienie nie załatwia całorocznego funkcjonowania.

Jeśli już jesteśmy przy Leśmianie…to był nazywany “Budowniczym złotych mostów”, wprawdzie literackich, bo łączył epoki i różne gatunki w swej artystycznej wyobraźni. Dlatego właśnie Park Miejski jest idealnym miejscem na powstanie Galerii Rzeźb Postaci z jego wierszy, poczynając od “Akteona” a na “Znikomku” kończąc.

Trwa Rok Leśmianowski czy po nim zostanie coś trwałego? Ten wybitny poeta,który „się trafił” naszemu miastu w najważniejszym wywiadzie tzw. dialogu akademickim udzielonym Edwardowi Boye w roku 1934 powiedział: ”Zamość- to piękne miasto-niestety,piękno zależy nie tylko od architektury, lecz i od ludzi.” Często powtarzając “Zamość,to piękne miasto”,bezwiednie cytujemy więc Bolesława Leśmiana!

Kończąc można przywołać jeszcze jeden cytat z utworu innego Bolesława czyli Bolesława Prusa, Ignacy Rzecki mawiał “Handel nie polega na zyskach spodziewanych, ale na ciągłym obracaniu gotówką” w przypadku inwestycji w nową kawiarnię parkową tego należy się spodziewać.

Sławomir Bartnik-”Towarzystwo Leśmianowskie”

Od redakcji

Masz swoją opinię dotyczącą otaczającej rzeczywistości, planów czy wydarzeń. Chciałbyś zaprezentować ją naszym czytelnikom? Wyślij propozycję tematu czy szkic tekstu na nasz adres: redakcja@roztocze.net. Nie boimy się trudnych tematów. Nie boimy się też polemik. Mottem tego działu  jest “Pluralizm ponad wszystko”.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Ha" dnia 7 maja 2017 o godzinie 18:10:22 napisał:
  Panie Sławomirze! Uważam, że to co Pan napisał, może się okazać zbyt trudne do zrozumienia dla ludzi "trzęsących" obecnie naszym miastem.
  11
  5
  R E K L A M A
 • "SCwik" dnia 7 maja 2017 o godzinie 20:16:43 napisał:
  Nie ma większych przeszkód aby połączyć Starą Bramę z barkiem - wystarczy otworzyć kurtynę wzdłuż murów z przejściem pomiędzy parkiem a ul. Królowej Jadwigi - i wygodnie przechodzi się z parku do lokalu w Starej Bramie. Poza tym można ułatwić prowadzenie lokalu w Starej Bramie zezwalając najemcy na ustawienie kilku stolików z parasolkami od strony parku - dzięki temu czynsz mógłby być wyższy i najemca nie zmieniałby się może co rok. Takie proste rozwiązania. Zgadzam się z tym, że przetarg na kawiarnię nie ma większego sensu.
  8
  7
 • "observer" dnia 9 maja 2017 o godzinie 21:55:41 napisał:
  Legenda o zamurowaniu bramy z powodu przeprowadzenia przez nią Ferdka jest fajna - to takie sny o potędze. Jednak z rzeczywistym uzasadnieniem nie ma wiele wspólnego. Do SCwik - z jakim barkiem chcesz połączyć Bramę?????
  2
  2
 • "SCwik" dnia 9 maja 2017 o godzinie 22:53:09 napisał:
  observer - dzięki za zwrócenie uwagi :-). Oczywiście chodziło o park a nie barek :-). Furtą, która jest widoczna na foto (po schodkach) można wejść do kurtyny strzeleckiej w murze i przejść do lokalu w Starej Bramie.
  0
  4
 • "SCwik" dnia 9 maja 2017 o godzinie 22:53:28 napisał:
  i jeszcze foto: https://www.google.pl/search?q=stara+brama+lubelska+zamo%C5%9B%C4%87&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8gIrS1-PTAhUDYZoKHeFeCTIQ_AUICygC&biw=1534&bih=754#imgrc=mM5z-driLuMeNM:
  0
  3
 • "Melancholjan" dnia 10 maja 2017 o godzinie 8:32:09 napisał:
  Po pierwsze - obiekt bramy Lubelskiej został odnowiony bardzo niedbale ,nawet nie sprawne oko zobaczy tą fuszerkę. Brama wraz z kurtyną jak gąbka chłonie wilgoć mimo projektu który przewidywał odpowiednie izolacje. Po drugie - co z warunkami jakie miasto przyjęło wraz z dofinansowaniem na odnowienie Bramy. Głównymi warunkami było organizowanie tam określonej liczby imprez kulturalnych ,obiekt miał być otwarty i udostępniony dla wszystkich ,a co jest obecnie - żyłowanie czynszu który po kolei wykańcza kolejnych najemców co doprowadziło po prostu do zamknięcia i nieużytkowania budynku. Zastanawiam się jak Miasto podczas kontroli będzie się tłumaczyć z niedotrzymania tych warunków. Niestety obecnie nic więcej się nie liczy niż kasa ,zapomina się że to ludzie tworzą klimat , trzeba ich wspierać i wszelkimi sposobami pomagać. Zrozumcie że nie tylko profit się liczy ale mądre działania które procentują na przyszłość.
  3
  0
 • "." dnia 15 maja 2017 o godzinie 12:09:02 napisał:
  Autor ma ma rację niech park będzie parkiem, zagrożenie że będzie to pijalnia piwa jest duże. Park powinien być miejscem gdzie można chwilę odpocząć, pospacerować, zaznać chłodu w cieniu drzew w upalne dni lata.
  1
  4
 • "aska" dnia 20 maja 2017 o godzinie 20:28:35 napisał:
  Co wam szkodzi kawiarnia? I dlaczego niby możliwość wypicia piwa miałaby być dla kogokolwiek zagrożeniem? Uważam, że to świetny pomysł, który nieco ożywiłby to miejsce. A to jak będzie funkcjonowało, zależy od miasta, które w razie niespełniania wymogów dzierżawy, będzie miało prawo ją wypowiedzieć. Nie rozumiem, czego tu się bać - stworzenia dla odwiedzających park klimatycznego miejsca, w którym mogliby w spokoju napić się kawy? Straszne!
  6
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ANDREW FOREVER
Pogoda trochę zawiodła, ale magia miej...
Jaro
Rób sobie/komuś reklamę gdzie indziej...
Jaro
"Jak podali organizatorzy Cieśla i Pił...
Damian
Świetny artykuł, swoją drogą korzyst...
ANDREW FOREVER
Jaki Adaś? Co do tego ma Gomułka? To n...
Gorever
Adaś, ale Andrzej nie pamięta towarzys...
ANDREW FOREVER
A przecież prezydent Wnuk prosił, bła...
misiek
Perła. Od czegoś trzeba zacząć. Firm...
antyklerykał
A na kleszy budyneczek 23 mln wyrzucono....
PR
Wow! Jeden ambulans przyczyni się do po...
kamil
życzymy powodzenia Panie Prezydencie a ...
ja
To chyba nie jest firma R-BUD tylko PR-B...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny