Krasnobród | Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja30 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Krasnobród: Odsłonięcie Ławki Niepodległości na terenie Powiatu Zamojskiego

R E K L A M A    B O A R D

W obecności Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko, Wicestarosty Witolda Maruchy, Z-cy Burmistrza Krasnobrodu Janusza Osia, dyrektora sanatorium – Wojciecha Żurakowskiego, radnego powiatu zamojskiego – Kazimierza Mielnickiego oraz mieszkańców Krasnobrodu i kuracjuszy sanatorium 28 grudnia odbyło się odsłonięcie Ławki Niepodległości.

„Ławeczka Niepodległości” powstała z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W Powiecie Zamojskim ławeczka zamontowana została na terenie zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krasnobrodzie przy ul. Sanatoryjnej 1, gdzie ma siedzibę Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie – poinformowało Starostwo Powiatowe na swojej stronie internetowej.

W Krasnobrodzie toczyły się działania wojenne, zarówno podczas I , jak i II wojny światowej. W bitwie o Krasnobród w dniu 23 września 1939r. szczególną walecznością zasłynął 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich walcząc w składzie Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Odznaczył się w niej wielkim męstwem, przełamując opór Niemców i dzięki zwycięskiej szarży ułańskiej, ostatniej w wojnie obronnej 1939r., umożliwił wojskom polskim znajdującym się w Krasnobrodzie i najbliższej okolicy wydostanie się z niemieckiego okrążenia. Za kampanię wrześniową 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Multimedialna ławka odtwarza nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, tj:
– fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady,
– fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikujące powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r.,
– tekstu pt. „Szlak Wojny 1920 r.”
– „Ułańska piosenka”.

Zadanie „Ławka Niepodległości” zostało dofinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej. Powiat zamojski otrzymał dotację w wysokości 30 000 zł.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL 47 minut temu
Moja przepowiednia : Sławomir ZAWIŚLAK...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
observer
a Zawiślak był bardzo aktywny w Sejmie...
TORRES20400
Szkoda w sumie klawiatury. Nie chodzi o ...
z_boku
Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie k...
L19c
Niczego nie upraszcza natomiast utrudnia...
archeo
ubogi jest Twój "zestaw" sławnych ludz...
z_boku
Oczywiście, jesteśmy otoczeni komucham...
L19c
A jak inaczej można nazwać tych kolesi...
z_boku
Jeden facet kiedyś napisał (cytat): z ...
dementi
Piotrowski nie zarejestrował listy w lu...
A.
Dlaczego każdy artykuł o Wandzie Orli...
Antyklerykał
Pomnik się da obalić, ale skwer to nie...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018