Kraj | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara7 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Kraj/Zamość: Wybory i dyskryminacja

Głosowanie
R E K L A M A    B O A R D

Nowelizacja kodeksu wyborczego zakładająca likwidację głosowania korespondencyjnego może doprowadzić do wykluczenia osób niepełnosprawnych – apelują działacze organizacji pozarządowych.

W parlamencie trwają dyskusje dotyczące nowelizacji kodeksu wyborczego. Zmiany w prawie wyborczym forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość likwidują m.in. instytucję głosowania korespondencyjnego. Z takiej możliwości oddania swojego głosu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to szansa udziału w akcie wyborczym dla osób niepełnosprawnych, dla których udanie się do lokalu wyborczego bywa praktycznie niemożliwe, ze względu na różnego rodzaju bariery architektoniczne lub stan zdrowia.

Zasada powszechności wyborów przestaje istnieć! Wykluczenie Osób Niepełnosprawnych i mieszkających za granicą – nowe prawo wyborcze wg. PiS! Zmiany w kodeksie wyborczym forsowane obecnie przez PiS, likwidują między innymi możliwość korespondencyjnego oddania głosu w wyborach. To dyskryminacja kilku tysięcy obywateli! Rzecznik Praw Obywatelskich w swojej opinii dla Marszałka na temat radykalnych zmian w administracji wyborczej, wyraża głębokie zaniepokojenie groźbą wykluczenia. Tymczasem to właśnie PiS w latach 2006-2007 był autorem pierwszych projektów wprowadzających głosowanie korespondencyjne. – krytykuje pomysł na FB poseł Kornelia Wróblewska (Nowoczesna).

Zdaniem autorów noweli kodeksu wyborczego likwidacja głosowania korespondencyjnego ma ograniczyć możliwości fałszowania wyborów. Proponują inne formy oddawania głosu np. poprzez udawanie się członków komisji wyborczej bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością, czy przywożenie ich do lokali wyborczych. Osoby niepełnosprawne odbierają to jednak, jak krok w kierunku wykluczenia i ograniczenia ich możliwości do głosowania. 

Moim zdaniem powinno  się bardziej rozpropagować tą metodę w środowisku, a nie z niej rezygnować. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością, mających problemy z czynnym uczestnictwem w akcie wyborczym. Korzystać z niego mogą osoby  w pełni sprawne, które w dniu głosowania dopadła choroba i muszą zostać w domu.  Inicjatorzy zmian obawiają się fałszerstw, jeśli chodzi o dostarczane pakiety do głosowania. Według mnie, należy  pomyśleć o lepszym ich zabezpieczeniu. Dla mnie, gdybym nie miał szczęścia uczęszczać do lokalu dostosowanego zdecydowanie mniej przejrzyste  byłoby głosowanie przez pełnomocnika. Nigdy nie wiesz czy osoba wybrana przez ciebie  zagłosuje tak, jak ty chcesz.   Głosując korespondencyjnie to Ty dokonujesz tego aktu, otwierasz pakiet głosujesz zaklejasz. Nigdy nie byłem zwolennikiem rozwiązań radykalnych, jeśli nie korespondencyjnie to głosujmy przez   Internet, to także byłoby rozwiązanie dla wszystkich.– proponuje Michał Król ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
z_boku
Wygrzebano jakieś stanowisko RM sprzed ...
TORRES20400
W tym niusie, nie ma najważniejszego. K...
z_boku
Zamojska kolegiata nie została aby par...
Antyklerykał
Zawłaszczanie przestrzeni trwa......
Mefisto
Poszukaj ile kosztował m2 na zielonym r...
KL
Toyota a w środku Idiota....
L.B.
I nadal nie są. 20.04.2019....
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018