R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara7 grudnia 2017 FACEBOOK | 4172 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze ()

Kraj/Zamość: Wybory i dyskryminacja

Głosowanie

R E K L A M A    B O A R D

Nowelizacja kodeksu wyborczego zakładająca likwidację głosowania korespondencyjnego może doprowadzić do wykluczenia osób niepełnosprawnych – apelują działacze organizacji pozarządowych.

W parlamencie trwają dyskusje dotyczące nowelizacji kodeksu wyborczego. Zmiany w prawie wyborczym forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość likwidują m.in. instytucję głosowania korespondencyjnego. Z takiej możliwości oddania swojego głosu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to szansa udziału w akcie wyborczym dla osób niepełnosprawnych, dla których udanie się do lokalu wyborczego bywa praktycznie niemożliwe, ze względu na różnego rodzaju bariery architektoniczne lub stan zdrowia.

Zasada powszechności wyborów przestaje istnieć! Wykluczenie Osób Niepełnosprawnych i mieszkających za granicą – nowe prawo wyborcze wg. PiS! Zmiany w kodeksie wyborczym forsowane obecnie przez PiS, likwidują między innymi możliwość korespondencyjnego oddania głosu w wyborach. To dyskryminacja kilku tysięcy obywateli! Rzecznik Praw Obywatelskich w swojej opinii dla Marszałka na temat radykalnych zmian w administracji wyborczej, wyraża głębokie zaniepokojenie groźbą wykluczenia. Tymczasem to właśnie PiS w latach 2006-2007 był autorem pierwszych projektów wprowadzających głosowanie korespondencyjne. – krytykuje pomysł na FB poseł Kornelia Wróblewska (Nowoczesna).

Zdaniem autorów noweli kodeksu wyborczego likwidacja głosowania korespondencyjnego ma ograniczyć możliwości fałszowania wyborów. Proponują inne formy oddawania głosu np. poprzez udawanie się członków komisji wyborczej bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością, czy przywożenie ich do lokali wyborczych. Osoby niepełnosprawne odbierają to jednak, jak krok w kierunku wykluczenia i ograniczenia ich możliwości do głosowania. 

Moim zdaniem powinno  się bardziej rozpropagować tą metodę w środowisku, a nie z niej rezygnować. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością, mających problemy z czynnym uczestnictwem w akcie wyborczym. Korzystać z niego mogą osoby  w pełni sprawne, które w dniu głosowania dopadła choroba i muszą zostać w domu.  Inicjatorzy zmian obawiają się fałszerstw, jeśli chodzi o dostarczane pakiety do głosowania. Według mnie, należy  pomyśleć o lepszym ich zabezpieczeniu. Dla mnie, gdybym nie miał szczęścia uczęszczać do lokalu dostosowanego zdecydowanie mniej przejrzyste  byłoby głosowanie przez pełnomocnika. Nigdy nie wiesz czy osoba wybrana przez ciebie  zagłosuje tak, jak ty chcesz.   Głosując korespondencyjnie to Ty dokonujesz tego aktu, otwierasz pakiet głosujesz zaklejasz. Nigdy nie byłem zwolennikiem rozwiązań radykalnych, jeśli nie korespondencyjnie to głosujmy przez   Internet, to także byłoby rozwiązanie dla wszystkich.– proponuje Michał Król ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za krokiem” w Zamościu.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Thomas 32 minuty temu
Od zawsze uważałem że Andrzej Wnuk b...
Rumcajs 35 minut temu
Ekonomik jak zwykle na najwyższym pozio...
qwerty 36 minut temu
W mojej ocenie najgorszy prezydent w his...
Dirty Harry
Brawo Andrzej Wnuk! Najlepszy prezydent ...
name
Kosofski ma lumbago w prawej nodze? ...
prq
Łącznica w Zawadzie skróci czas przew...
K.
Proponuję dołączyć do współpracy p...
prq
@zig: Piszesz bzdury. Teraz do Lublina j...
Robercik
Po skończonym remoncie trasy Lublin Wa...
z
Zadziwiające jest dla mnie, że są u n...
STYX
To pech trafić na typka, nie pijącego ...
Monia
Prawdziwe połączenie teorii z praktyk...
Zamość
Mamią pociągami , drogami, autostradam...
Z
Li-to-ści! A w sumie może to i dobrze....
JL.
Czy w programach obchodów 100-lecia odz...
Don Kichot
Kskie miekscamiejsca pracy. Ludzie iekaj...
lul
Może i tak, ale może i nie. Dla przyk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny