R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara7 grudnia 2017

Kraj/Zamość: Wybory i dyskryminacja

Głosowanie

R E K L A M A    B O A R D

Nowelizacja kodeksu wyborczego zakładająca likwidację głosowania korespondencyjnego może doprowadzić do wykluczenia osób niepełnosprawnych – apelują działacze organizacji pozarządowych.

W parlamencie trwają dyskusje dotyczące nowelizacji kodeksu wyborczego. Zmiany w prawie wyborczym forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość likwidują m.in. instytucję głosowania korespondencyjnego. Z takiej możliwości oddania swojego głosu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to szansa udziału w akcie wyborczym dla osób niepełnosprawnych, dla których udanie się do lokalu wyborczego bywa praktycznie niemożliwe, ze względu na różnego rodzaju bariery architektoniczne lub stan zdrowia.

Zasada powszechności wyborów przestaje istnieć! Wykluczenie Osób Niepełnosprawnych i mieszkających za granicą – nowe prawo wyborcze wg. PiS! Zmiany w kodeksie wyborczym forsowane obecnie przez PiS, likwidują między innymi możliwość korespondencyjnego oddania głosu w wyborach. To dyskryminacja kilku tysięcy obywateli! Rzecznik Praw Obywatelskich w swojej opinii dla Marszałka na temat radykalnych zmian w administracji wyborczej, wyraża głębokie zaniepokojenie groźbą wykluczenia. Tymczasem to właśnie PiS w latach 2006-2007 był autorem pierwszych projektów wprowadzających głosowanie korespondencyjne. – krytykuje pomysł na FB poseł Kornelia Wróblewska (Nowoczesna).

Zdaniem autorów noweli kodeksu wyborczego likwidacja głosowania korespondencyjnego ma ograniczyć możliwości fałszowania wyborów. Proponują inne formy oddawania głosu np. poprzez udawanie się członków komisji wyborczej bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością, czy przywożenie ich do lokali wyborczych. Osoby niepełnosprawne odbierają to jednak, jak krok w kierunku wykluczenia i ograniczenia ich możliwości do głosowania. 

Moim zdaniem powinno  się bardziej rozpropagować tą metodę w środowisku, a nie z niej rezygnować. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością, mających problemy z czynnym uczestnictwem w akcie wyborczym. Korzystać z niego mogą osoby  w pełni sprawne, które w dniu głosowania dopadła choroba i muszą zostać w domu.  Inicjatorzy zmian obawiają się fałszerstw, jeśli chodzi o dostarczane pakiety do głosowania. Według mnie, należy  pomyśleć o lepszym ich zabezpieczeniu. Dla mnie, gdybym nie miał szczęścia uczęszczać do lokalu dostosowanego zdecydowanie mniej przejrzyste  byłoby głosowanie przez pełnomocnika. Nigdy nie wiesz czy osoba wybrana przez ciebie  zagłosuje tak, jak ty chcesz.   Głosując korespondencyjnie to Ty dokonujesz tego aktu, otwierasz pakiet głosujesz zaklejasz. Nigdy nie byłem zwolennikiem rozwiązań radykalnych, jeśli nie korespondencyjnie to głosujmy przez   Internet, to także byłoby rozwiązanie dla wszystkich.– proponuje Michał Król ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za krokiem” w Zamościu.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 7 grudnia 2017 o godzinie 8:46:09 napisał:
  "w dniu głosowania dopadła choroba", tak
  3
  5
 • R E K L A M A
 • "do wyzej" dnia 7 grudnia 2017 o godzinie 12:47:54 napisał:
  filipińska
  4
  2
 • "mieszkaniec" dnia 7 grudnia 2017 o godzinie 21:46:08 napisał:
  Oj jasne wszystkiego się czepiają. Mają władzę i logiczne, ze mają gdzieś to co inni gadają i tak będą robić swoje. Jakoś jak poprzednie wybory samorządowe były jakiś nie porozumieniem oraz PSL miał jakimś cudem takie poparcie i masę nie ważnych głosów to nikt nie piszczał. Każdy znajdzie jakąś wymówkę, a tak naprawdę dwie góra trzy osoby w kraju zdecydują
  0
  1
 • "serwer rosyjski" dnia 7 grudnia 2017 o godzinie 22:27:46 napisał:
  Oj, a mnie się w poprzednich wyborach tak dobrze pracowało i nikomu to nie przeszkadzało....
  1
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

antyklerykał 30 minut temu
Coś tam zacytowałeś i myślisz, że c...
LZ
A propos strefy zamieszkania, pamiętajm...
He he
Można wprowadzać różne przepisy, tyl...
antyklerykał
Jesteście obrzydliwi - obrońcy zwyrodn...
antyklerykał
Ciekawe czy puszczono filmiki z laptopa ...
Po cichu. ...
Droga "redakcjo" ,a może raczej Roberci...
Thomas
Rozszerzenie Stref Ekonomicznych na cał...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny