R E K L A M A

Z I P

2. Region | Kraj | Lublin | Zdrowie i UrodaOliwia Bojar25 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4461 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Kraj/Lublin: Przełom dla pacjentów z jaskrą

Oko, foto: pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D


Polscy i niemieccy okuliści pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka z K
liniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali tabletki wspomagające walkę z jaskrą.

Jak informuje Dziennik Wschodni substancją leczniczą w tabletkach jest cytykolina. To doustna substancja lecznicza o statusie nutraceptyka czyli substancji leczniczej, która jest w stu procentach bezpieczna i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Zdaniem prof. Rejdaka nie zastąpi ona standardowych metod stosowanych wleczeniu tego schorzenia jak krople do oczu, laseroterapia czy zabiegi chirurgiczne, ale ma je uzupełniać i wzmacniać ich efekty.
Jak mówi dla Dziennika Wschodniego prof. Rejdak: prace nad cytykoliną trwały 20, a związek ten wykorzystywany był wówczas w psychiatrii i neurologii. Prof. Rejdak, jako młody okulistav- naukowiec postawił tezę, że można go wykorzystywać również do ratowania oka w przypadku jaskry. Początkowo w badaniach klinicznych i eksperymentalnych uczestniczyli prof. Jerzy Toczołowskim, ówczesny kierownik II Kliniki Okulistyki UM w Lublinie oraz prof. Paweł Griebem z Polskiej Akademii Nauk. W przedsięwzięcie zaangażowali się również naukowcy z Niemiec: prof. Eberhart Zrenner z uniwersytetu w Tybindze oraz prof. Anselm Junemann z uniwersytetu w Rostocku. Substancja przeszła badania pod kątek neurologicznym prowadzone przez prof. Konrada Rejdak oraz prof. Zbigniewa Stelmasiaka.

Jak podaje portal rmf24.pl cytykolina jest substancją, która niejako odżywia, ochrania te części oka, które ulegają uszkodzeniu (zamieraniu) w wyniku jaskry czyli komórki zwojowe siatkówki, nerw wzrokowy i drogę wzrokową. Udowodniono, że substancja spowalnia postęp choroby i jest w stanie nawet całkowicie go wyhamować. Aktualnie prowadzone są również specjalistyczne badania majace na celu ustalenie czy tabletki z cytykoliną mogą być stosowane profilaktycznie przez osoby u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na jaskrę.
Substancją już zainteresował się amerykański rynek farmaceutyczny i w USA lek jest już w sprzedaży. Polscy pacjenci będą mieli do niego dostęp za kilka dni.

O jaskrze poczytać możecie np. TUTAJ.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Parafianka
Za moich czasów nie do pomyślenia. Ta...
maria
A w tle podczas wypowiedzi wojewody to j...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny