Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany14 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Kraj: ZUS przygotowuje się do elektronizacji akt

Biłgoraj. ZUS. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Od przyszłego roku pracodawcy będą znacznie krócej przechowywać akta pracowników. Za to więcej danych będzie zabezpieczał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja rozpoczęła przygotowania do przejęcia nowych zadań.

Od 2019 roku okres, przez który zakłady pracy muszą przechowywać akta osobowe nowozatrudnianych pracowników, skróci się z 50 do 10 lat. Dodatkowo pracodawcy będą mogli przechowywać akta w formie elektronicznej. To ograniczy koszty ich działalności.

Akta osób zatrudnionych między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r. pracodawca również będzie mógł przechowywać krócej niż dotychczas – pod warunkiem, że przekaże do ZUS odpowiedni raport informacyjny za osoby, które w tym okresie zostały po raz pierwszy zgłoszone do ubezpieczeń.

Więcej danych do ZUS

Od przyszłego roku pracodawcy będą musieli przekazywać do ZUS szerszy zakres danych za pracowników i zleceniobiorców. Chodzi m.in. o dokładniejsze dane o miesięcznych przychodach oraz szczegółowe informacje o trybie i podstawie prawnej rozwiązania stosunku pracy. To pozwoli zabezpieczyć prawa pracowników do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ZUS szykuje się na e-Akta

Zakład przygotowuje się do elektronizacji akt pracowniczych i gromadzenia większej ilości danych. Właśnie ogłosił przetarg na modyfikację Kompleksowego Systemu Informatycznego, która umożliwi realizację projektu e-Akta.

Chcemy rozstrzygnąć ten przetarg jeszcze przed wakacjami, tak by wykonawca miał pełne sześć miesięcy na przygotowanie naszego systemu informatycznego do pełnej elektronizacji dokumentacji pracowniczej – deklaruje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
tymon
w tamtym roku polise z YU miałem i kosz...
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
LOVE_ZMC
Przepraszam a co można wygrać wysyłaj...
zamościak
Do "W"; a taka jest różnica, że Padwa...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat