R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja2 kwietnia 2018 FACEBOOK | 4184 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy ()

Kraj: WOT kontynuują tradycję Armii Krajowej

Źródło: MON

R E K L A M A    B O A R D

Znak Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica znajdzie się na orle i fladze Wojsk Obrony Terytorialnej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Znak Polski Walczącej – kotwica jest symbolem walki Polaków z niemieckim i sowieckim okupantem, a tym samym głęboko nawiązuje do dziedzictwa, do którego odwołują się współcześni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego przyjęcie przez rząd przypadło dokładnie w 76. rocznicę pojawienia się znaku na murach okupowanej Warszawy.

Znaki sił zbrojnych określane są ustawowo. Podobnie jak pozostałe orły wojskowe, orzeł Terytorialsów będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Przyjęty projekt określił także wzór flagi WOT.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na wniosek dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia 8 maja 2017 r., Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”). Jednocześnie kierując na ręce generała Kukuły pismo w tej sprawie, Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr. hab. Leszek Żukowski poinformował, że Prezydium z uznaniem przyjęło deklarację kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej  tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.

Dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.  Sztafeta pokoleń ma wymiar realny, bowiem Terytorialsi utrzymując ścisłe relacje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii podpisali na początku marca porozumienie o współpracy ze Związkiem.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Młody" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:05:43 napisał:
  Nie mają za grosz szacunku do żołnierzy AK. Po co wycierą sobie twarz tym świętym symbolem ?!
  8
  6
  R E K L A M A
 • "ok" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:19:19 napisał:
  I bardzo dobrze. Ważna to rzecz by tradycja AK i pamięć o niej nie zaginęła.
  7
  6
 • "Z." dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:27:12 napisał:
  Tradycje Armii Krajowej? Raczej Armii Ludowej!
  4
  9
 • "kibic" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 14:20:21 napisał:
  Nie tak dawno żołnierze 2. LBOT im. cc. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" razem z dowódcą odwiedzili ostatniego żyjącego żołnierza z oddziału "Zapory". Podczas spotkań z młodzieżą żołnierze opowiadają o swoich patronach, żołnierzach AK. WOT wspiera ŚZŻAK w różnego rodzaju wydarzeniach. A co robią ci narzekający przed monitorami?
  3
  7
 • "kjm" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 17:27:57 napisał:
  ...zastanawiają się czy kapitan Rajs mordując bezbronną ludność cywilną na Podlasiu przysporzył chwały czy też zhańbił godność Żołnierza Polskiego...
  7
  3
  • "antyklerykał" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 17:52:18 napisał:
   WOT i AK, to dwa światy. Co do kultywowania tradycji "przeklętych", to klarownie i w punkt opisał to "kjm". Reszta jest fałszowaniem historii i pluciem w twarz niewinnym ofiarom "przeklętych" i ich rodzinom...:(
   8
   3
  • "hmm" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 18:01:44 napisał:
   Gdyby nie AK nie byłoby dziś Polski. Armii Krajowej należy się cześć i pamięć. Poza tym bardzo dobrze, że będzie robiło to wojsko. Warto też, by pamiętać przy tym m.in. o partyzantach Batalionów Chłopskich.
   3
   5
 • "antyklerykał" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 18:41:04 napisał:
  AK, to było wojsko działajace w imieniu Rządu RP w Londynie i wykonało swoje zadanie z honorem. "Przeklęci, to byli bandziorki, wataszkowie, którzy nikomu nie podlegali i sami decydowali kogo zabić, kogo okraść i kogo wychłostać. Jeżeli to mają być bohaterowie i wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń, to trzeba się zastanowić nad moralnością i praworządnością tych co takie wzorce narzucają.
  7
  4
  • "TORRES20400" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 22:21:03 napisał:
   Trochę to razi, to " wataszkowie". Oni, Ci Polen Banditen, to co coś tam po polsku ómieli.
   3
   2
 • "antyk" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 22:04:33 napisał:
  Sami kurcze "historycy"... Nic nie jest czarne i białe, a napewno nie po tylu latach.
  2
  2
 • "antyklerykał" dnia 3 kwietnia 2018 o godzinie 8:43:21 napisał:
  Nic nie jest czarno białe, to prawda, dlatego nie można bandytów stawiać za wzór, bo to obraża pamięć ich ofiar oraz zafałszowuje historię. ---------------------------A za błąd w pisowni przepraszam. Każdemu się może przytrafić.
  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

perła
Ta kopuła to jakaś parodia sztuki budo...
kjm
piszę trochę z przekąsem...strategicz...
kibic
Boniek dziś fajnie pomagał na ławce,w...
zenek
A jak by wygrał 100 do 0 i tak to nic...
x
Jeszcze jedno przewinienie - podwójna ...
kibic
Brawo Hetman, powoli odrabiamy, Stal sł...
gość
sędzia popsuł mecz tymi kartkami,...
Ehhhh
Zdjęcie nie pochodzi z tego meczu....
antyklerykał
A w konsekwencji tej wielowiekowej tresu...
antyklerykał
Czy meczety, czy kościoły, czy inne te...
http://www.kuri...
CZŁOWIEK ROKU 2017 Zamość - wyniki ...
kjm
na zachodzie budują meczety, u nas koś...
TORRES20400
@"antyklerykał"; a to mierzysz "poziom ...
zamościak
"antyklerykał" ! znowu wąchasz ?, a ta...
antyklerykał
Jak zwykle "merytoryczne" argumenty, nie...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny