R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja2 kwietnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Kraj: WOT kontynuują tradycję Armii Krajowej

Źródło: MON

Znak Polski Walczącej, czyli tzw. kotwica znajdzie się na orle i fladze Wojsk Obrony Terytorialnej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Znak Polski Walczącej – kotwica jest symbolem walki Polaków z niemieckim i sowieckim okupantem, a tym samym głęboko nawiązuje do dziedzictwa, do którego odwołują się współcześni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego przyjęcie przez rząd przypadło dokładnie w 76. rocznicę pojawienia się znaku na murach okupowanej Warszawy.

Znaki sił zbrojnych określane są ustawowo. Podobnie jak pozostałe orły wojskowe, orzeł Terytorialsów będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Przyjęty projekt określił także wzór flagi WOT.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na wniosek dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej z dnia 8 maja 2017 r., Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”). Jednocześnie kierując na ręce generała Kukuły pismo w tej sprawie, Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr. hab. Leszek Żukowski poinformował, że Prezydium z uznaniem przyjęło deklarację kontynuacji przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej  tradycji Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi.

Dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.  Sztafeta pokoleń ma wymiar realny, bowiem Terytorialsi utrzymując ścisłe relacje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii podpisali na początku marca porozumienie o współpracy ze Związkiem.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Młody" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:05:43 napisał:
  Nie mają za grosz szacunku do żołnierzy AK. Po co wycierą sobie twarz tym świętym symbolem ?!
  R E K L A M A
 • "ok" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:19:19 napisał:
  I bardzo dobrze. Ważna to rzecz by tradycja AK i pamięć o niej nie zaginęła.
 • "Z." dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 10:27:12 napisał:
  Tradycje Armii Krajowej? Raczej Armii Ludowej!
 • "kibic" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 14:20:21 napisał:
  Nie tak dawno żołnierze 2. LBOT im. cc. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" razem z dowódcą odwiedzili ostatniego żyjącego żołnierza z oddziału "Zapory". Podczas spotkań z młodzieżą żołnierze opowiadają o swoich patronach, żołnierzach AK. WOT wspiera ŚZŻAK w różnego rodzaju wydarzeniach. A co robią ci narzekający przed monitorami?
 • "kjm" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 17:27:57 napisał:
  ...zastanawiają się czy kapitan Rajs mordując bezbronną ludność cywilną na Podlasiu przysporzył chwały czy też zhańbił godność Żołnierza Polskiego...
  • "antyklerykał" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 17:52:18 napisał:
   WOT i AK, to dwa światy. Co do kultywowania tradycji "przeklętych", to klarownie i w punkt opisał to "kjm". Reszta jest fałszowaniem historii i pluciem w twarz niewinnym ofiarom "przeklętych" i ich rodzinom...:(
  • "hmm" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 18:01:44 napisał:
   Gdyby nie AK nie byłoby dziś Polski. Armii Krajowej należy się cześć i pamięć. Poza tym bardzo dobrze, że będzie robiło to wojsko. Warto też, by pamiętać przy tym m.in. o partyzantach Batalionów Chłopskich.
 • "antyklerykał" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 18:41:04 napisał:
  AK, to było wojsko działajace w imieniu Rządu RP w Londynie i wykonało swoje zadanie z honorem. "Przeklęci, to byli bandziorki, wataszkowie, którzy nikomu nie podlegali i sami decydowali kogo zabić, kogo okraść i kogo wychłostać. Jeżeli to mają być bohaterowie i wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń, to trzeba się zastanowić nad moralnością i praworządnością tych co takie wzorce narzucają.
  • "TORRES20400" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 22:21:03 napisał:
   Trochę to razi, to " wataszkowie". Oni, Ci Polen Banditen, to co coś tam po polsku ómieli.
 • "antyk" dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 22:04:33 napisał:
  Sami kurcze "historycy"... Nic nie jest czarne i białe, a napewno nie po tylu latach.
 • "antyklerykał" dnia 3 kwietnia 2018 o godzinie 8:43:21 napisał:
  Nic nie jest czarno białe, to prawda, dlatego nie można bandytów stawiać za wzór, bo to obraża pamięć ich ofiar oraz zafałszowuje historię. ---------------------------A za błąd w pisowni przepraszam. Każdemu się może przytrafić.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny