R E K L A M A

Z I P

Edukacja | KrajDaniel Czubara12 października 2017 FACEBOOK | 4432 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 10 komentarzy ()

Kraj: Szykuje się rewolucja w wynagrodzeniach dla nauczycieli

foto: Hemera
R E K L A M A    B O A R D

Specjalna rezerwa na podwyżki dla nauczycieli w kwocie 1 mld złotych, wypłacanie wynagrodzeń “od dołu”, czy dodatek motywacyjny 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje – to tylko część pomysłów resortu edukacji.

Pomysły zmian przedstawiła minister edukacji Anna Zalewska, podczas debaty „Wpływ reformy oświaty na jakość edukacji” podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Zdaniem szefowej MEN planowane podwyżki płac dla nauczycieli mają przynieść poprawę jakości nauczania i poprawę jakości pracy nauczycieli. Jak podaje Portal Samorządowy na podwyżki dla nauczycieli ma być ustanowiona w przyszłorocznym budżecie specjalna rezerwa w wysokości 1 mld zł.

Jedną z rewolucyjnych zmian będzie przejście z sytemu wypłacania pensji z góry, na tę „od dołu”.

Pensja nauczyciela jest jedyną w Polsce, która jest inaczej wypłacana niż to ma miejsce w innych branżach. To powoduje bardzo duże komplikacje dla samorządów, ponieważ ma się to nijak do roku budżetowego, tym bardziej, że są jeszcze wypłacane nadgodziny i to w innym terminie – podkreślała minister edukacji podczas debaty.

Jak podaje Portal Samorządowy zmiana sposobu wypłacania pensji ma nastąpić w 2019 roku. 

-Nauczyciele nic nie stracą, wszystko zostaje, czyli 12 pensji plus tzw. trzynastka, do tego świadczenie urlopowe w lipcu.– dodawała minister Zalewska.

Zmiany dotkną nie tylko szeregowych nauczycieli, ale także i dyrektorów.

Chcemy ograniczyć dorabianie dyrektora, ma być odpowiedzialny za trzymanie jakości edukacji i za bezpieczeństwo w szkole. Ma pensum, po czym jest do dyspozycji uczniów, nauczycieli, rodziców. Za to proponujemy, by urlop mógł wykorzystać w dowolnym momencie roku szkolonego. Najczęściej bowiem dyrektorzy pracują w czasie wakacji czy ferii zimowych – tłumaczyła Anna Zalewska.

Inny rewolucyjny pomysł dotyczy dodatku motywacyjnego w wysokości 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje.

Resort edukacji szacuje, że od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. dodatkowe pieniądze za wyróżniającą pracę wypłacane mają być w wysokości:

– około 95 zł, tj. 3 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
– około 190 zł, tj. 6 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2021 r. dnia 31 sierpnia 2022 r.
– około 500 zł, tj. 16 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2022 r.

Jak wynika z projektu, praca nauczycieli, w tym także nauczycieli dyplomowanych, co do zasady, oceniana będzie co trzy lata. Kryteria tej oceny zostaną określone w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku uzyskania kolejnej oceny pracy na niższym poziomie, nauczyciel utraci prawo do tego dodatku.

Wydłużeniu ma ulec staż nauczycieli z 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy, który zakończy się egzaminem z udziałem kuratora i doradcy metodycznego. Ponadto MEN planuje wydłużyć pensum pedagoga, psychologa, logopedy, czy doradcy zawodowego do 22 godzin.

 

(źródło: Portal Samorządowy)

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
izolator
... Michał Kciuk z FC Kacze Doły ......
z_boku
Cały ten "artykuł", albo jak kto woli ...
x
W następnym sezonie nie będzie już Pa...
kibic
Paluch 23 bramki strzelił nie 22....
Zdziwiona
Chętnie poznałabym nazwiska tych zdoln...
K.
Najpewniej oddelegowany do wolontariatu....
Flagowiec
Jeden z artykułów na stronie roztocze....
por.zUbek
Jak widać po ilości komentarzy najlepi...
heh
nawet nie napisali o ktorej godzinie to ...
KJL.
Zamojskie ZOO powstało w 1919 r. Nie fa...
Nauczycielka
A co to za teatr? Skąd?...
x
Kaczmarek odchodzi z Motoru, dobry pomoc...
Kibic lat 80
Przynajmniej jestem kibicem, wykropkowan...
Pi
A co tu rondo ma do tego? Nieumiejętno...
KL.
A o żeglugę rzeczną z Zamościa do Gd...
Czesław
dać łepkom motór... znając życie ch...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny