R E K L A M A

Z I P

Edukacja | KrajDaniel Czubara12 października 2017 FACEBOOK | 5146 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 10 komentarzy

Kraj: Szykuje się rewolucja w wynagrodzeniach dla nauczycieli

foto: Hemera
R E K L A M A    B O A R D

Specjalna rezerwa na podwyżki dla nauczycieli w kwocie 1 mld złotych, wypłacanie wynagrodzeń “od dołu”, czy dodatek motywacyjny 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje – to tylko część pomysłów resortu edukacji.

Pomysły zmian przedstawiła minister edukacji Anna Zalewska, podczas debaty „Wpływ reformy oświaty na jakość edukacji” podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Zdaniem szefowej MEN planowane podwyżki płac dla nauczycieli mają przynieść poprawę jakości nauczania i poprawę jakości pracy nauczycieli. Jak podaje Portal Samorządowy na podwyżki dla nauczycieli ma być ustanowiona w przyszłorocznym budżecie specjalna rezerwa w wysokości 1 mld zł.

Jedną z rewolucyjnych zmian będzie przejście z sytemu wypłacania pensji z góry, na tę „od dołu”.

Pensja nauczyciela jest jedyną w Polsce, która jest inaczej wypłacana niż to ma miejsce w innych branżach. To powoduje bardzo duże komplikacje dla samorządów, ponieważ ma się to nijak do roku budżetowego, tym bardziej, że są jeszcze wypłacane nadgodziny i to w innym terminie – podkreślała minister edukacji podczas debaty.

Jak podaje Portal Samorządowy zmiana sposobu wypłacania pensji ma nastąpić w 2019 roku. 

-Nauczyciele nic nie stracą, wszystko zostaje, czyli 12 pensji plus tzw. trzynastka, do tego świadczenie urlopowe w lipcu.– dodawała minister Zalewska.

Zmiany dotkną nie tylko szeregowych nauczycieli, ale także i dyrektorów.

Chcemy ograniczyć dorabianie dyrektora, ma być odpowiedzialny za trzymanie jakości edukacji i za bezpieczeństwo w szkole. Ma pensum, po czym jest do dyspozycji uczniów, nauczycieli, rodziców. Za to proponujemy, by urlop mógł wykorzystać w dowolnym momencie roku szkolonego. Najczęściej bowiem dyrektorzy pracują w czasie wakacji czy ferii zimowych – tłumaczyła Anna Zalewska.

Inny rewolucyjny pomysł dotyczy dodatku motywacyjnego w wysokości 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje.

Resort edukacji szacuje, że od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. dodatkowe pieniądze za wyróżniającą pracę wypłacane mają być w wysokości:

– około 95 zł, tj. 3 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
– około 190 zł, tj. 6 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2021 r. dnia 31 sierpnia 2022 r.
– około 500 zł, tj. 16 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2022 r.

Jak wynika z projektu, praca nauczycieli, w tym także nauczycieli dyplomowanych, co do zasady, oceniana będzie co trzy lata. Kryteria tej oceny zostaną określone w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku uzyskania kolejnej oceny pracy na niższym poziomie, nauczyciel utraci prawo do tego dodatku.

Wydłużeniu ma ulec staż nauczycieli z 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy, który zakończy się egzaminem z udziałem kuratora i doradcy metodycznego. Ponadto MEN planuje wydłużyć pensum pedagoga, psychologa, logopedy, czy doradcy zawodowego do 22 godzin.

 

(źródło: Portal Samorządowy)

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 12 października 2017 o godzinie 8:00:01 napisał:
  Czy dodatek motywacyjny jest stały czy wypłacany jednorazowo? Czy nauczyciele źle oceniani, czy mający słabe wyniki nauczania będą pozostawać w szkołach?
  R E K L A M A
 • "Tutejszy" dnia 12 października 2017 o godzinie 9:17:02 napisał:
  Ja bym tym leniom patentowanym obniżył wynagrodzenie a nie podwyższył.
 • "NIE!!!!" dnia 12 października 2017 o godzinie 10:19:16 napisał:
  NIE ZASŁUGUJĄ !!! ZA CO TA PODWYŻKA???
 • "logika" dnia 12 października 2017 o godzinie 10:24:51 napisał:
  Wreszcie jakaś analiza pracy nauczycieli. Również dyplomowanych.
 • "były nauczyciel" dnia 12 października 2017 o godzinie 14:19:29 napisał:
  Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W ostatnim dwudziestoleciu stworzono system, który miał być motywacyjny. W rzeczywistości system ten premiuje leni,którzy robią to, za co płacą(awanse), a nie to co powinni robić(uczyć). W tej sprawie jestem pesymistą.Miałem okazję obserwować na czym polega "podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli". Skutkiem tego "podnoszenia kwalifikacji" jest to, że mamy coraz mniej nauczycieli, których można nazwać inteligentami.
 • "taktak" dnia 12 października 2017 o godzinie 14:45:01 napisał:
  Dałbym jeszcze dodatek nauczycielom za użeranie się z powalonymi rodzicami, którzy myślą, że ich dziecko/dzieci są najlepsze. Czasami te dzieci nadają się do szkół specjalnej troski bo rodzice nie dają rady i zganiają wszystko na nauczycieli. Co tu wymagać od dzieci jak od rodziców trudno. Mamy obecnie takie rzeczypospolite ...
 • "mieszkaniec" dnia 13 października 2017 o godzinie 7:34:58 napisał:
  Po co dawać podwyżki nauczycielom z wieloletnim stażem, z wysokimi kwalifikacjami? Lepiej dać lekarzom rezydentom prosto po studiach, bez umiejętności. To nieważne, że tych ostatnich przez wiele lat ktoś uczył.
 • "." dnia 13 października 2017 o godzinie 10:50:12 napisał:
  taktak - oj tak
 • "jeden taki" dnia 15 października 2017 o godzinie 15:35:33 napisał:
  jak podnieść pensum dla pedagogów...??????, u nas pracują po 40 godz. tygodniowo
 • "jeden taki" dnia 15 października 2017 o godzinie 15:41:37 napisał:
  a co do wypłacania pensji, ciekawe, którego miesiąca wypłacą dwa razy lub nie wypłacą wcale....
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny