R E K L A M A

Z I P

Edukacja | KrajDaniel Czubara12 października 2017

Kraj: Szykuje się rewolucja w wynagrodzeniach dla nauczycieli

foto: Hemera

R E K L A M A    B O A R D

Specjalna rezerwa na podwyżki dla nauczycieli w kwocie 1 mld złotych, wypłacanie wynagrodzeń “od dołu”, czy dodatek motywacyjny 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje – to tylko część pomysłów resortu edukacji.

Pomysły zmian przedstawiła minister edukacji Anna Zalewska, podczas debaty „Wpływ reformy oświaty na jakość edukacji” podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Zdaniem szefowej MEN planowane podwyżki płac dla nauczycieli mają przynieść poprawę jakości nauczania i poprawę jakości pracy nauczycieli. Jak podaje Portal Samorządowy na podwyżki dla nauczycieli ma być ustanowiona w przyszłorocznym budżecie specjalna rezerwa w wysokości 1 mld zł.

Jedną z rewolucyjnych zmian będzie przejście z sytemu wypłacania pensji z góry, na tę „od dołu”.

Pensja nauczyciela jest jedyną w Polsce, która jest inaczej wypłacana niż to ma miejsce w innych branżach. To powoduje bardzo duże komplikacje dla samorządów, ponieważ ma się to nijak do roku budżetowego, tym bardziej, że są jeszcze wypłacane nadgodziny i to w innym terminie – podkreślała minister edukacji podczas debaty.

Jak podaje Portal Samorządowy zmiana sposobu wypłacania pensji ma nastąpić w 2019 roku. 

-Nauczyciele nic nie stracą, wszystko zostaje, czyli 12 pensji plus tzw. trzynastka, do tego świadczenie urlopowe w lipcu.– dodawała minister Zalewska.

Zmiany dotkną nie tylko szeregowych nauczycieli, ale także i dyrektorów.

Chcemy ograniczyć dorabianie dyrektora, ma być odpowiedzialny za trzymanie jakości edukacji i za bezpieczeństwo w szkole. Ma pensum, po czym jest do dyspozycji uczniów, nauczycieli, rodziców. Za to proponujemy, by urlop mógł wykorzystać w dowolnym momencie roku szkolonego. Najczęściej bowiem dyrektorzy pracują w czasie wakacji czy ferii zimowych – tłumaczyła Anna Zalewska.

Inny rewolucyjny pomysł dotyczy dodatku motywacyjnego w wysokości 500 zł dla nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje.

Resort edukacji szacuje, że od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. dodatkowe pieniądze za wyróżniającą pracę wypłacane mają być w wysokości:

– około 95 zł, tj. 3 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
– około 190 zł, tj. 6 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2021 r. dnia 31 sierpnia 2022 r.
– około 500 zł, tj. 16 proc. kwoty bazowej – od 1 września 2022 r.

Jak wynika z projektu, praca nauczycieli, w tym także nauczycieli dyplomowanych, co do zasady, oceniana będzie co trzy lata. Kryteria tej oceny zostaną określone w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku uzyskania kolejnej oceny pracy na niższym poziomie, nauczyciel utraci prawo do tego dodatku.

Wydłużeniu ma ulec staż nauczycieli z 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy, który zakończy się egzaminem z udziałem kuratora i doradcy metodycznego. Ponadto MEN planuje wydłużyć pensum pedagoga, psychologa, logopedy, czy doradcy zawodowego do 22 godzin.

 

(źródło: Portal Samorządowy)

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 12 października 2017 o godzinie 8:00:01 napisał:
  Czy dodatek motywacyjny jest stały czy wypłacany jednorazowo? Czy nauczyciele źle oceniani, czy mający słabe wyniki nauczania będą pozostawać w szkołach?
  0
  1
 • R E K L A M A
 • "Tutejszy" dnia 12 października 2017 o godzinie 9:17:02 napisał:
  Ja bym tym leniom patentowanym obniżył wynagrodzenie a nie podwyższył.
  3
  10
 • "NIE!!!!" dnia 12 października 2017 o godzinie 10:19:16 napisał:
  NIE ZASŁUGUJĄ !!! ZA CO TA PODWYŻKA???
  2
  7
 • "logika" dnia 12 października 2017 o godzinie 10:24:51 napisał:
  Wreszcie jakaś analiza pracy nauczycieli. Również dyplomowanych.
  0
  2
 • "były nauczyciel" dnia 12 października 2017 o godzinie 14:19:29 napisał:
  Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W ostatnim dwudziestoleciu stworzono system, który miał być motywacyjny. W rzeczywistości system ten premiuje leni,którzy robią to, za co płacą(awanse), a nie to co powinni robić(uczyć). W tej sprawie jestem pesymistą.Miałem okazję obserwować na czym polega "podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli". Skutkiem tego "podnoszenia kwalifikacji" jest to, że mamy coraz mniej nauczycieli, których można nazwać inteligentami.
  5
  1
 • "taktak" dnia 12 października 2017 o godzinie 14:45:01 napisał:
  Dałbym jeszcze dodatek nauczycielom za użeranie się z powalonymi rodzicami, którzy myślą, że ich dziecko/dzieci są najlepsze. Czasami te dzieci nadają się do szkół specjalnej troski bo rodzice nie dają rady i zganiają wszystko na nauczycieli. Co tu wymagać od dzieci jak od rodziców trudno. Mamy obecnie takie rzeczypospolite ...
  10
  1
 • "mieszkaniec" dnia 13 października 2017 o godzinie 7:34:58 napisał:
  Po co dawać podwyżki nauczycielom z wieloletnim stażem, z wysokimi kwalifikacjami? Lepiej dać lekarzom rezydentom prosto po studiach, bez umiejętności. To nieważne, że tych ostatnich przez wiele lat ktoś uczył.
  1
  0
 • "." dnia 13 października 2017 o godzinie 10:50:12 napisał:
  taktak - oj tak
  0
  0
 • "jeden taki" dnia 15 października 2017 o godzinie 15:35:33 napisał:
  jak podnieść pensum dla pedagogów...??????, u nas pracują po 40 godz. tygodniowo
  0
  0
 • "jeden taki" dnia 15 października 2017 o godzinie 15:41:37 napisał:
  a co do wypłacania pensji, ciekawe, którego miesiąca wypłacą dwa razy lub nie wypłacą wcale....
  2
  0
 • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

antyklerykał 31 minut temu
Coś tam zacytowałeś i myślisz, że c...
LZ
A propos strefy zamieszkania, pamiętajm...
He he
Można wprowadzać różne przepisy, tyl...
antyklerykał
Jesteście obrzydliwi - obrońcy zwyrodn...
antyklerykał
Ciekawe czy puszczono filmiki z laptopa ...
Po cichu. ...
Droga "redakcjo" ,a może raczej Roberci...
Thomas
Rozszerzenie Stref Ekonomicznych na cał...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny