Kraj | Zdrowie i UrodaRedakcja24 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Kraj: Solarium tylko dla pełnoletnich. Zakaz promocji i reklamy.

W ubiegły piątek zaczął obowiązywać zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie (Art. 5. ustawy), a także zakaz promocji i reklamy takich usług (Art. 4. ustawy). Przepisy te wynikają z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, ustawa nadaje pracownikom solarium uprawnienia do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. Jeżeli ktoś udostępni możliwość korzystania z solarium osobom małoletnim może spodziewać się kary od 1000 zł nawet do 50 000 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami w solarium, w widocznym miejscu, musi być umieszczona informacja o treści: „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust.1 ustawy z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”, a także informacja o ryzyku, związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV.

Ustawa przewiduje również kary za nieumieszczenie tych informacji, albo umieszczenie informacji niespełniających wymagań. Kary będą również nakładane za reklamę lub promocję usług związanych z solarium, oraz utrudnianie przeprowadzenia kontroli.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek korzysta z solarium. Świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż dość niska. Opalanie natomiast jest powszechnie akceptowane – takie wnioski wyciągnąć można z badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75%.

Co równie ważne ustawa zwraca uwagę na profilaktykę nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego oraz konieczność leczenia osób uzależnionych od solarium – cierpiących na tanoreksję – osoby takie często odróżniają się już innym kolorem skóry. Obsesyjny przymus opalania sprawia że przestają myśleć o własnym zdrowiu. Z badań wynika że nadmierne korzystanie z solarium prowadzi nie tylko do chorób skóry, ale wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Przepisów ustawy nie stosuje się do urządzeń elektrycznych wyposażonych w lampy UV, wykorzystywanych przy
udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
nienasycona ćw...
hmmm.... obstawiam że jeżeli ktoś ły...
dd
Trzech radnych natomiast tablety dwa. Cz...
Redakcja
Dziękujemy za ten komentarz. I My i Ty ...
Redakcja
To tymczasowa strona. Dostęp zostanie w...
Redakcja
To tymczasowa strona....
.
Czy zostanie zachowany dostęp do archiw...
Kubel
Chaba wejdą wszyscy? na barana...
tur
Też nie rozumiem jak można wstawić na...
KL
"Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi os...
MS
posel Zawislak najlepszy ale od końca...
MS
Panowie ale sukces oddaj tez diety!...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018