R E K L A M A

Z I P

Kraj | Zdrowie i UrodaRedakcja24 lutego 2018 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Kraj: Solarium tylko dla pełnoletnich. Zakaz promocji i reklamy.

W ubiegły piątek zaczął obowiązywać zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie (Art. 5. ustawy), a także zakaz promocji i reklamy takich usług (Art. 4. ustawy). Przepisy te wynikają z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, ustawa nadaje pracownikom solarium uprawnienia do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. Jeżeli ktoś udostępni możliwość korzystania z solarium osobom małoletnim może spodziewać się kary od 1000 zł nawet do 50 000 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami w solarium, w widocznym miejscu, musi być umieszczona informacja o treści: „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust.1 ustawy z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”, a także informacja o ryzyku, związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV.

Ustawa przewiduje również kary za nieumieszczenie tych informacji, albo umieszczenie informacji niespełniających wymagań. Kary będą również nakładane za reklamę lub promocję usług związanych z solarium, oraz utrudnianie przeprowadzenia kontroli.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek korzysta z solarium. Świadomość zagrożeń spowodowanych przez promienie ultrafioletowe jest wciąż dość niska. Opalanie natomiast jest powszechnie akceptowane – takie wnioski wyciągnąć można z badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75%.

Co równie ważne ustawa zwraca uwagę na profilaktykę nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego oraz konieczność leczenia osób uzależnionych od solarium – cierpiących na tanoreksję – osoby takie często odróżniają się już innym kolorem skóry. Obsesyjny przymus opalania sprawia że przestają myśleć o własnym zdrowiu. Z badań wynika że nadmierne korzystanie z solarium prowadzi nie tylko do chorób skóry, ale wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Przepisów ustawy nie stosuje się do urządzeń elektrycznych wyposażonych w lampy UV, wykorzystywanych przy
udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny