R E K L A M A

Z I P

Kraj | Polityka i SamorządDaniel Czubara10 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4437 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy ()

Kraj: Poseł Sachajko i Kukiz’15 o ochronie polskiej ziemi

Fot. kukiz15.pl
R E K L A M A    B O A R D

Posłowie Kukiz’15 Norbert Kaczmarczyk i Jarosław Sachajko złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Projekt zakłada ochronę polskiej ziemi.

Na ten moment, zgodnie z obowiązującymi przepisami obcokrajowiec zamieszkujący jakąkolwiek gminę nadal może kupować polską ziemię. Ustawa o obrocie ziemią mówi bowiem jedynie o „mieszkańcach gmin” nie precyzując, że chodzi o polskie gminy. Zdaniem posłów Kukiz’15 tak nieprecyzyjny zapis, to droga do dalszego wyprzedawania polskiego majątku.

W tym momencie rolnik, który mieszka w mieście, a nie na terenie gospodarstwa nie może zakupić ziemi i to pomimo bycia Polakiem prowadzącym gospodarstwo rolne. To niedorzeczne, że ogranicza się prawo zakupu ziemi polskiemu rolnikowi, a jednocześnie nie dba o to, że mieszkaniec gminy niemieckiej czy francuskiej może swobodnie skupować polską ziemię – przekonywał na konferencji w Sejmie zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ak" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 12:55:14 napisał:
  Ustawa jest idiotyczna,to jasne, ale ma miłość boską, panowie posłowie, nie jesteście w stanie zrozumieć prostego przepisu prawnego? Najpierw mówicie że ustawa mówi,że ziemię może kupić tylko mieszkaniec gminy,nie precyzując jakiej.Z tego wyciągacie wniosek,że ziemię może nabyć mieszkaniec gminy niemieckiej,ale nie może nabyć mieszkaniec miasta. A może wy nie wiecie,że miasta to też gminy?Nie czytałem ustawy,ale przypuszczam że przepis mówi,że ziemię może nabyć rolnik mieszkający w danej gminie,czyli,że tak wytłumaczę jak sołtys krowie- mieszkaniec gminy, na której obszarze położona jest dana działka. Czy urzędasy, reformujące od 20 lat oświatę, w dalszym ciągu upierają się,że odnieśli sukces?
  6
  1
  R E K L A M A
 • "Wkońcu" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 13:07:08 napisał:
  Ludzie ale ten poseł myli pojęcia. Po pierwsze, nie ważne czy gmina miączyn, wieś krasnobród czy miasto Zamość. GMINA to GMINA. Miączyn czy Zamość GMINA, Lublin też GMINA, Warszawa również.
  4
  0
 • "Wkońcu" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 13:12:08 napisał:
  PS.1 odnośnie pierwszego postu, masz rację. Cytuję z ustawy: (warunki nabycia nieruchomości rolnej) "art. 2a [...] 2) osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która: [...] c) zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego."
  1
  0
 • "ad111" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 13:52:17 napisał:
  Poseł, który nie wie, czy jest "za", czy "przeciw" Ustawom o sądach i wstrzymuje się od głosu, teraz zabiera się za ustrój rolny? To jakieś kuriozum. A i jeszcze jedno, jak Poseł głosował, gdy PiS wprowadzał obecną Ustawę rolną...?
  10
  4
 • "Anonim" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 13:56:49 napisał:
  jeżeli mieszka w mieście to nie jest rolnikiem. A zwykłym przedsiębiorcą lub byznesmenem
  4
  2
 • "ak" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 15:59:49 napisał:
  "Anonimie"- kto ci takich bzdur naopowiadał? Rolnik to jest taki zawód. Podział na stany, wśród których istniał stan mieszczański,to cecha społeczeństwa feudalnego.Zresztą nawet w średniowieczu zamieszkiwanie na terenie miasta nie równało się przynależności do stanu mieszczańskiego. W każdym mieście,nie wyłączając takich jak Warszawa czy Kraków, część obszaru to użytki rolne,a jakiś odsetek ich mieszkańców to rolnicy.
  2
  3
 • "lawyer" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 17:33:10 napisał:
  Dawniej mądrzy właściciele ziemscy celowo sprowadzali osiedleńców aby miejscowi mogli się czegoś nauczyć. Teraz populistyczni politycy chcą na wsi skansenu.
  4
  3
 • "Wkońcu" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 20:18:48 napisał:
  @lawyer, ale co ma piernik do wiatraka. Ustawa ma na celu zablokowanie wykupowania polskiej ziemi rolnej przez obcokrajowców. Powiem ci jak ten proceder wygląda. Masz wieś i lokalnych rolników, którzy mają od kilku arów pola to kilkuset hektarów - zazwyczaj. I tutaj wchodzi obcokrajowiec, który zakupił już w okolicy 1000 hektarów i skupuje kolejne. Jest pole orne na sprzedaż. Cena powiedzmy 30 tysięcy złotych, lokalny rolnik da 30 no może 35 max. I tutaj wchodzi on z 1000 hektarów i kupuje pole za 40 tysięcy bo go stać, a to co kupił i tak odbije sobie w rok w dopłatach bezpośrednich. W ten sposób żaden polski rolnik nie jest w stanie konkurować. Kiedy były ogranicza w handlu ziemią dla obcokrajowców, wymuszane przez okres przejściowy po wejściu Polski do UE, wówczas obchodzono te przepisami właśnie tym, że ziemię kupował polak, który następnie wydzierżawiał obcokrajowcowi albo przekazywał mu za bezcen. Teraz ue zniosła te obwarowania i obcokrajowcy mogli kupować swobodnie ziemie w Polsce, na szczęście rząd załatał to właśnie wspomniana ustawą.
  2
  4
 • "ak" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 21:49:36 napisał:
  Do "wkońca". To ten Polak,to jakiś dureń pewnie, skoro "przekazywał obcokrajowcowi ziemię za bezcen".I jeszcze jedna mądrość- obcokrajowiec kupując hektar ziemi za 40 tys. złotych odbije sobie to w płatnościach bezpośrednich w rok. Czy nie uważasz,że istnieją jednak jakieś granice wypisywania idiotyzmów, nawet jeżeli się je pisze anonimowo.
  3
  1
 • "lawyer" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 22:04:30 napisał:
  W sumie racja, teraz rozumiem.
  4
  0
  R E K L A M A
 • "andr" dnia 14 sierpnia 2017 o godzinie 8:09:02 napisał:
  Najpierw ci ok kukiza popierali pis. Potem krytykowali. Zasługuje zawetowania ustaw przez dude przypisuja sobie. Ciagle slychac jeden slang partiokracja jak mantra. Mam nadzieje ze z tego ugrupowania za 2 lata juz nie bedzie
  2
  0
 • "qwerty" dnia 14 sierpnia 2017 o godzinie 13:33:14 napisał:
  Ta ustawa to w ogóle jest jeden wielki kabaret . Ziemia jak każdy inny towar powinna podlegać takim samym prawom wolnego rynku popytu i podaży i nie podlegać żadnym głupim restrykcjom komu mogę sprzedać coś co jest moje a komu nie mogę . Jeżeli mam 100 h i przyjedzie do mnie Niemiec , Francuz , Mongolczyk . Kamerunczyk albo inny obcokrajowiec i zaproponuje mi cene za hektar 3-5 krotnie wiecej niż cena rynkowa a ja nie bede mógł tego sprzedać bo sa jakieś durnowate przepisy to to jest komuna . A nawet jeżeli kupi ten tak znienawidzony Niemiec te 100 h to ja sie pytam co takiego sie wydarzy ?? Tirami wywiezie tą ziemie do Berlina ?? Skoro jakis obcokrajowiec chce kupić ziemie to w celach produkcji czegoś a nie po to aby zrobic na złość komus innemu . Po za tym jeżeli Polacy którzy mają tak nacjonalistyczne poglądy i maja ziemie na sprzedaż nie muszą jej tym złym obcokrajowcom sprzedawać , obowiązku sprzedaży przeciez nie ma , moga przecież sprzedawać " swoim" . To co robi obecna władza w tym temacie to jest komuna . Szkoda że nie tylko w tym .
  2
  1
 • "prawniklawnik" dnia 14 sierpnia 2017 o godzinie 14:41:28 napisał:
  @qwerty, sorry ale widać, że nie masz bladego pojęcia o tym co mówisz. Dam ci radę, pewnie mieszkasz w Zamościu albo okolicach, weź przejedź się po regionie, jedź na wieś np. do krasnobrodu i zapytaj miejscowych rolników o tę sprawę. Oni ci ją dokładnie wytłumaczą, bo skoro nie potrafisz zrozumieć tak elementarnej sprawy mając dostępne opisy czy komentarz jak należy interpretować ustawę - to ja nie mam słów do ciebie...
  1
  1
 • "lawyer" dnia 14 sierpnia 2017 o godzinie 16:16:47 napisał:
  do "w końcu" - trafnie Ci ak napisał, że są granice idiotyzmów :-). Chciałbym wiedzieć jak to w dopłatach bezpośrednich w rok odrobisz 10 tys. na hektarze :-). I pomyśl o tych, którzy chcą lub muszą sprzedać. Na ogół to ojcowizna, z którą być może wcale nie chcą się rozstawać - ale muszą. Może za to chcą spłacić długi, kupić mieszkanie czy zainwestować w jakiś biznes aby mieć utrzymanie dla rodziny - bo z 5 ha nikt obecnie rodziny nie utrzyma. I teraz wytłumacz tej osobie, że będzie dla niej lepiej jak za hektar dostanie 20 tys albo i mniej (bo ceny spadną) zamiast 35-40 tys. Oczywiście wpis z 10 sierpnia wieczorem nie był mój :-)
  0
  1
 • "qwerty" dnia 14 sierpnia 2017 o godzinie 16:17:55 napisał:
  Do prawnika . Mam 200 h i chce to sprzedać . Niemiec z Hamburga daje mi 40 tys euro za hektar . W myśl obecnych przepisów mogę mu sprzedać ?
  0
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny