R E K L A M A

Z I P

Kraj | Polityka i SamorządDaniel Czubara13 listopada 2017 FACEBOOK | 4426 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 7 komentarzy ()

Kraj: PiS chce zmian w ordynacji wyborczej

R E K L A M A    B O A R D

Ordynacja proporcjonalna do rad gmin i likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, wprowadzenie transmisji z lokalu wyborczego, dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także nagrywania przebiegu głosowania. Takie pomysły zmian w ordynacji przed weekendem zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość.

Posłowie PiS-u złożyli projekt 10 listopada. 

To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres, one są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym, to są sygnały od ludzi, którzy są praktykami – powiedziała rzecznik PiS, chełmska poseł tej partii, Beata Mazurek. Dodała, że projektowane zmiany zmierzają do tego, aby przepisy były bardziej przejrzyste i uczciwe – jeśli chodzi o proces wyborczy; mają też zwiększyć możliwość kontrolowania władz samorządowych przez obywateli oraz dawać możliwość opozycji kontrolowania władzy samorządowej.

W przygotowanym przez posłów PiS projekcie znalazły się m.in. likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych; tylko dwie kadencje dla burmistrzów i prezydentów miast oraz zniesienie głosowania korespondencyjnego.

Jeśli chodzi o włodarzy gmin i miast to jako pierwsza kadencja liczona byłaby ta od 2018 roku. Po niej samorządowcy mogliby liczyć na maksymalnie jedną reelekcję.

Projekt zakłada również wymianę składu Państwowej Komisji Wyborczej.  Zgodnie z nim będzie wybranych nowych 9 przedstawicieli PKW, z czego 1 miejsce dla przedstawiciela TK, 1 dla NSA, 7 wybierze Sejm .

A jak Wy oceniacie proponowane przez PiS zmiany?

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Thomas" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 8:22:09 napisał:
  Pierwszy.
  6
  3
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 9:30:11 napisał:
  Projekt PiS zakłada wybór od 3 do 7 radnych obecnie jest to od 5 do 15 radnych. Co to oznacza, że liczba radnych może być mniejsza, a tym samym trudniej będzie dostać się do Rady - szczegółów brak. Oczywiście, nie oznacza to paraliżu, ktoś zostanie wybrany, ale nie każdy. Zresztą z czego robić tragedię. Nikt nie musi być wójtem, burmistrzem czy prezydentem. Przypomnę jedną rzecz, swego czasu krytykowano zmianę dotyczącą bezpośrednich wyborów wójta, prezydenta, burmistrza. Jednak największym mankamentem jest to kogo wybieramy i bardzo niska frekwencja. N I S K A FREKWENCJA sprzyja cementowaniu lokalnego układu politycznego - jak najbardziej legalnie, dlatego, że nieobecni nie mają racji, a tym bardziej nie powinni krytykować tych czy innych wyborów. Z drugiej zaś strony głosowałeś i zawiodłeś się - to patrz na kogo głosujesz.
  5
  3
 • "apolityczny" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 13:42:00 napisał:
  Wybory proporcjonalne i likwidacja okręgów,jednomandatowych to całkowite upartyjnienie wyborów-to głosowanie na partie a nie na osoby.Krótko mówiąc będzie to wybór między partyjnymi dziwkami ustalonymi w K..wawie lub Lublinie.Żegnaj samorządzie.
  4
  4
 • "iner" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 14:24:29 napisał:
  Likwidacja JOWów a to się Pan Kukiz ucieszy he he ! Popieraj Pan dalej PIS - śmiech na sali !!!
  6
  3
 • "ad111" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 14:34:18 napisał:
  Sachajko pewnie znowu się wstrzyma przy głosowaniu...
  10
  2
 • "klangor" dnia 13 listopada 2017 o godzinie 21:23:32 napisał:
  Nie ważne kto organizuje wybory, ważne kto liczy głosy, nieprawdaż???
  0
  1
 • "mieszkaniec" dnia 14 listopada 2017 o godzinie 16:18:26 napisał:
  jak widać jeszcze nie ma ustawy a już panika, bo nie będzie tak jak było. Czas na zmiany, dopuście innych do stanowisk, Wam juz dziękujemy
  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Bulterier
Niech dadzą jeszcze jrdna banke z miast...
K. 12 minut temu
300? A w kieszeni na zdjęciu widzę 400...
ad111 40 minut temu
"Wróg" społeczny został unieszkodliwi...
Ekonomistka
"fucha" dnia 19 czerwca 2018 coś chyba ...
x
Za Palucha trzeba kogoś znaleźć może...
foch
wszyscy jeszzcze mamy nadzieje że hetma...
z
Straszne! Zwłaszcza ta niby broń pneum...
Ciekawe...
W. Czarzasty w jednej ze stacji TV tak s...
Wilhelm T.
Roman to idealny przykład człowieka su...
Wilhelm T.
No, zawita jak Nizioła zrobią Prezyden...
Wilhelm T.
No to kuźwa sukces! Na 102% siłą i al...
z_boku
Tak! Bimber jest święty i żadne rami...
hm
Super wiadomość !!! Tyko o 2 sezony za...
TORRES20400
Bimbru szkoda. Zbieranie "zabytków" z I...
z_boku
Ufff.... Już myślałem że Jakuba zła...
z_boku
No to trzeba mu pogratulować. Tam go je...
Persona non gra...
Proponuję Przemysława Kitę za Piotra ...
Asd
Czyli za jednym zamachem wzmocnienie Het...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny