Kraj | LifestyleGabriela Korkosz25 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Kraj: Odszkodowanie dla rolnika

kleszcz, fot. pixabay.com

Jak wynika z danych publikowanych corocznie prze KRUS, borelioza wciąż jest najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników. Odkleszczowe choroby zakaźne, stanowią aż 87% wszystkich chorób zawodowych rolników. W 2016 r. z pośród 268 jednorazowych odszkodowań z tytułu chorób zawodowych, aż 226 wypłat odszkodowania wynikało z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej jaką jest borelioza, było również 7 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Te dane ujawniają wzrost liczby zachorowań na boreliozę: o 29 w stosunku do roku 2015 i 4-krotny w ciągu ostatnich dziesięciu lat. (źródło: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe rolników oraz działania prewencyjne KRUS w 2016 roku)

Statystyki pokazujące wzrost liczy zachorowań mogą potwierdzać zwiększoną w ostatnich latach rozpoznawalności boreliozy. Medycyna konwencjonalna i naturalna mają rożne możliwości diagnozowania tej choroby. To dobrze, gdyż borelioza stanowi poważny problem, atakuje cały organizm człowieka, często nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie.

Zdarzało się że objawy kliniczne boreliozy były mylone na przykład z reumatyzmem, przeziębieniem, chorobami neurologicznymi czy depresją. Diagnostyka stanowiła dużą trudność, a rolnicy leczeni byli na inne choroby. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość w tej dziedzinie. 

Każdy rolnik może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie w związku z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym chorobami zawodowymi.

Warto zwrócić uwagę na typowe objawy skórne, a także problemy stawowe, neurologiczne, czy nawet zaburzenia rytmu serca o zmiennym charakterze. Często do tego dochodzą jeszcze:

 • Zmęczenie
 • Nadwrażliwość na alkohol
 • Bóle karku
 • Bóle stawów, (często wędrujące)
 • Wypadanie włosów
 • Okresowe otępienie
 • Obniżona temperatura ciała
 • Zaburzenia wzroku
 • Zaburzenia słuchu
 • Zmienny charakter objawów (utrzymują się przez jakiś czas i znikają, pojawiają się inne)

Jeśli część z tych objawów się pojawia lub występuje naprzemiennie od jakiegoś czasu to należy pomyśleć o badaniu pod kątem boreliozy!

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Gabriela Korkosz
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jurek
I bardzo dobrze!!! Teren prywatny to war...
z_boku 3 minuty temu
Najlepiej pogonić portugalskie i niemie...
ja 6 minut temu
W czym problem? Jadę do pracy w piątek...
Faworytka
W takim razie miasto powinno firmie Je...
dd
Skoro kupili ten teren i wybudowali tam ...
Popieram ,trochę szacunku by się przyd...
Peter
Wyjaśnione że trudno jaśniej, działa...
Zamościanin
Niesamowite! Naprawdę nie było nikogo ...
name
Jakaś tromba pisała te słowa: Tagi ha...
Ansztajn z Zamo...
Tragedią tego świata jest system eduka...
Hrabia Walgodes...
Panie Radny co Pan mówisz: Rafał Zwola...
Zamość to nie...
E, Rafał! Jak już chwalisz się że wi...
as
Fajnie. Może coś będzie KONKRETNIE wi...
hmm...
Ciekawe co było w historii przeglądani...
viki
Przecież to nawet nie KOD bo KOD to jak...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018