R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara2 sierpnia 2017

Kraj: Łatwiejszy dostęp do broni palnej coraz bliżej

Fot. pixxabay.com/maxmann

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy Kukiz’15 na temat dostępu obywateli do broni. 

Projekt ustawy będzie głosowany w Sejmie we wrześniu. Wśród parlamentarzystów, którzy się pod nim podpisali jest i zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Projekt ustawy powstał przy współpracy z ROMB, czyli Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni Zgodnie z nim decyzje w sprawie wydawania pozwoleń na broń mieliby wydawać starostowie i prezydenci miast. 

Jeśli zaś chodzi o sedno sprawy, czyli pozwolenia to przewiduje on trzy poziomy dostępu do broni i amunicji.

Pierwszy to tzw. obywatelska karta broni, która daje prawo do posiadania broni gazowej, a także niektórych rodzajów pistoletów i strzelb. Obywatelską kartę broni mogłaby posiadać osoba mająca 21 lat. Ewentualnie szkoła, klub sportowy, czy organizacja proobronna, do której należałaby osoba występująca o kartę może wystąpić do organu wydającego decyzje o obniżenie wieku do 18 lat. Kryterium wieku to początek. Ponadto osoba taka musi zdrowa na umyśle, zamieszkała w Polsce i niekarana.

Poziom drugi to pozwolenie do broni dostępnej cywilom. Według projektu ustawy obywatel, aby  uzyskać pozwolenie musiałby spełnić wiele warunków i mieć uzasadniony powód do jej posiadania jak np.: zamiar uprawiania łowiectwa, uprawiane strzelectwa lub strzelania rekreacyjnego, zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego, kolekcjonowanie broni, czy też uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych. Na pozwolenie trzeba byłoby też zdać egzamin. Jego koszt to 50 złotych. Pozwolenie to według projektu ustawy należałoby przedłużać co 5 lat po odbyciu odpowiednich badań lekarskich.

Z kolei poziom trzeci  to już rozszerzone pozwolenie, które uprawniałoby do noszenia broni krótkiej w ukryciu. 

Ponadto projekt zakłada, że jeśli ktoś spełnia wyszczególnione warunki, to ma otrzymać pozwolenie na broń. Ciekawym wątkiem projektu ustawy jest zakaz ingerencji posiadacza broni w jej konstrukcje zmieniającej jej kaliber, typ naboju, czy sposób działania.

A Wy jak uważacie? Prawo o dostępie do broni powinno być zliberalizowane, zaostrzone, a może odpowiada Wam stan status quo?

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 8:25:06 napisał:
  Trzy poziomu dostępu? Jak to się przełoży na urzędniczą "papierologię", etaty urzędnicze, czasochłonność załatwiania? A jak to jest w USA?
  1
  5
 • R E K L A M A
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 9:00:41 napisał:
  mam nadzieję że to fejk z tym przedłużaniem pozwolenia co 5 lat , bo inaczej to placebo dostępu. Dostęp do broni powinien być publiczny, a odmowa od tego dostępu powinna mieć prawną przyczynę ( a nie być czołganym co 5 lat przez sfrustrowanego urzędniczynę), inaczej dalej żyjemy w komunistycznym dnie, obecnie względem dostępu do broni, nawet poniżej Rosji.
  3
  4
 • "podpis2" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 14:58:46 napisał:
  Osobiście nie jestem za dostępem na wzór tego z USA, ale obecna ustawa o broni i amunicji to kpina. Jesteś zdrowy na ciele, umyśle, jesteś niekarany - powinieneś mieć prawo posiadać broń. Ale to wierzchołek góry lodowej. Wraz ze zmianą ustawy o broni i amunicji trzeba popracować nad terminem "obrony koniecznej".
  5
  0
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 15:13:06 napisał:
  Zastanawia mnie "zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego". Kto zatem ma prawo do ochrony miru domowego? Czy ja też w swoim domu? Czy jakieś osoby określone przepisami szczegółowymi? Co oznacza w tym przypadku mir domowy. Czy słowo mir nie nie występuje także w języku rosyjskim? Jeżeli już to potrzebne są jasne i zwięzłe przepisy. I jak najmniej ograniczeń.
  0
  0
 • "Kmicic" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 20:33:34 napisał:
  Czyli jednak władza dalej się boi swoich obywateli? Przecież to wiadomo, że nie zwiększy to znacznie posiadaczy broni, a zwiększa to biurokrację tylko.
  1
  0
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 23:13:52 napisał:
  do "z" - do ochrony "miru domowego" wystarczy czarnoprochowiec, zamiast ołowiem, nabić go solą, do 5 metrów aldente - i do obrony w sądzie. Tu chodzi o limitację broni możliwej w użyciu taktycznie, możliwej do obrony na wypadek zielonych ludzików etc., komunistyczni jajogłowi nigdy na to się nie zgodzą.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017