R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara2 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4006 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Kraj: Łatwiejszy dostęp do broni palnej coraz bliżej

Fot. pixxabay.com/maxmann

R E K L A M A    B O A R D

Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy Kukiz’15 na temat dostępu obywateli do broni. 

Projekt ustawy będzie głosowany w Sejmie we wrześniu. Wśród parlamentarzystów, którzy się pod nim podpisali jest i zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Projekt ustawy powstał przy współpracy z ROMB, czyli Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni Zgodnie z nim decyzje w sprawie wydawania pozwoleń na broń mieliby wydawać starostowie i prezydenci miast. 

Jeśli zaś chodzi o sedno sprawy, czyli pozwolenia to przewiduje on trzy poziomy dostępu do broni i amunicji.

Pierwszy to tzw. obywatelska karta broni, która daje prawo do posiadania broni gazowej, a także niektórych rodzajów pistoletów i strzelb. Obywatelską kartę broni mogłaby posiadać osoba mająca 21 lat. Ewentualnie szkoła, klub sportowy, czy organizacja proobronna, do której należałaby osoba występująca o kartę może wystąpić do organu wydającego decyzje o obniżenie wieku do 18 lat. Kryterium wieku to początek. Ponadto osoba taka musi zdrowa na umyśle, zamieszkała w Polsce i niekarana.

Poziom drugi to pozwolenie do broni dostępnej cywilom. Według projektu ustawy obywatel, aby  uzyskać pozwolenie musiałby spełnić wiele warunków i mieć uzasadniony powód do jej posiadania jak np.: zamiar uprawiania łowiectwa, uprawiane strzelectwa lub strzelania rekreacyjnego, zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego, kolekcjonowanie broni, czy też uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych. Na pozwolenie trzeba byłoby też zdać egzamin. Jego koszt to 50 złotych. Pozwolenie to według projektu ustawy należałoby przedłużać co 5 lat po odbyciu odpowiednich badań lekarskich.

Z kolei poziom trzeci  to już rozszerzone pozwolenie, które uprawniałoby do noszenia broni krótkiej w ukryciu. 

Ponadto projekt zakłada, że jeśli ktoś spełnia wyszczególnione warunki, to ma otrzymać pozwolenie na broń. Ciekawym wątkiem projektu ustawy jest zakaz ingerencji posiadacza broni w jej konstrukcje zmieniającej jej kaliber, typ naboju, czy sposób działania.

A Wy jak uważacie? Prawo o dostępie do broni powinno być zliberalizowane, zaostrzone, a może odpowiada Wam stan status quo?

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 8:25:06 napisał:
  Trzy poziomu dostępu? Jak to się przełoży na urzędniczą "papierologię", etaty urzędnicze, czasochłonność załatwiania? A jak to jest w USA?
  1
  5
  R E K L A M A
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 9:00:41 napisał:
  mam nadzieję że to fejk z tym przedłużaniem pozwolenia co 5 lat , bo inaczej to placebo dostępu. Dostęp do broni powinien być publiczny, a odmowa od tego dostępu powinna mieć prawną przyczynę ( a nie być czołganym co 5 lat przez sfrustrowanego urzędniczynę), inaczej dalej żyjemy w komunistycznym dnie, obecnie względem dostępu do broni, nawet poniżej Rosji.
  3
  4
 • "podpis2" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 14:58:46 napisał:
  Osobiście nie jestem za dostępem na wzór tego z USA, ale obecna ustawa o broni i amunicji to kpina. Jesteś zdrowy na ciele, umyśle, jesteś niekarany - powinieneś mieć prawo posiadać broń. Ale to wierzchołek góry lodowej. Wraz ze zmianą ustawy o broni i amunicji trzeba popracować nad terminem "obrony koniecznej".
  5
  0
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 15:13:06 napisał:
  Zastanawia mnie "zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego". Kto zatem ma prawo do ochrony miru domowego? Czy ja też w swoim domu? Czy jakieś osoby określone przepisami szczegółowymi? Co oznacza w tym przypadku mir domowy. Czy słowo mir nie nie występuje także w języku rosyjskim? Jeżeli już to potrzebne są jasne i zwięzłe przepisy. I jak najmniej ograniczeń.
  0
  0
 • "Kmicic" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 20:33:34 napisał:
  Czyli jednak władza dalej się boi swoich obywateli? Przecież to wiadomo, że nie zwiększy to znacznie posiadaczy broni, a zwiększa to biurokrację tylko.
  1
  0
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 23:13:52 napisał:
  do "z" - do ochrony "miru domowego" wystarczy czarnoprochowiec, zamiast ołowiem, nabić go solą, do 5 metrów aldente - i do obrony w sądzie. Tu chodzi o limitację broni możliwej w użyciu taktycznie, możliwej do obrony na wypadek zielonych ludzików etc., komunistyczni jajogłowi nigdy na to się nie zgodzą.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Rozsądek
Ten ksiądz pedofil z Wielączy, który ...
TORRES20400
To Twoja opinia. Mam nadzieję, że jest...
TORRES20400
A to coś ma do rzeczy? Piłsudski też ...
Thomas
No cóż rewolucyjna lewica nie ma dobr...
Thomas
Zapomniałem o Wandzie Wasilewskiej i je...
Thomas
Nie nasz, nie wasz JEGO...
z_boku
Właśnie sobie przypomniałem 19 połud...
TORRES20400
IQ jest OK. "Tablicy" nie należało si...
bida z nyndzo
@TORRES - "towarzysze" to byli za komun...
TORRES20400
Czemu objazdowe. Objazdowa to była fabr...
bida z nyndzo
Droga Redakcjo! Ustalcie kto ufundował ...
1905
Lenina wiemy kto zasponsorował, a kto f...
TORRES20400
Można i tak. A nie lepiej zapytać, co ...
towarzysze z Ka...
Jerzy Nizioł-wiceprzewodniczący Rady M...
Normals
Nie chcecie wesprzeć to przynajmniej ni...
Zamość
Czy tam jest napisane "na odbudowe"?? ? ...
TORRES20400
@"BPO"; Oceniając osoby i poglądy ludz...
TORRES20400
@"Thomas"; to oczywista nieprawda, co na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny