R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara2 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4468 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy ()

Kraj: Łatwiejszy dostęp do broni palnej coraz bliżej

Fot. pixxabay.com/maxmann
R E K L A M A    B O A R D

Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy Kukiz’15 na temat dostępu obywateli do broni. 

Projekt ustawy będzie głosowany w Sejmie we wrześniu. Wśród parlamentarzystów, którzy się pod nim podpisali jest i zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Projekt ustawy powstał przy współpracy z ROMB, czyli Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni Zgodnie z nim decyzje w sprawie wydawania pozwoleń na broń mieliby wydawać starostowie i prezydenci miast. 

Jeśli zaś chodzi o sedno sprawy, czyli pozwolenia to przewiduje on trzy poziomy dostępu do broni i amunicji.

Pierwszy to tzw. obywatelska karta broni, która daje prawo do posiadania broni gazowej, a także niektórych rodzajów pistoletów i strzelb. Obywatelską kartę broni mogłaby posiadać osoba mająca 21 lat. Ewentualnie szkoła, klub sportowy, czy organizacja proobronna, do której należałaby osoba występująca o kartę może wystąpić do organu wydającego decyzje o obniżenie wieku do 18 lat. Kryterium wieku to początek. Ponadto osoba taka musi zdrowa na umyśle, zamieszkała w Polsce i niekarana.

Poziom drugi to pozwolenie do broni dostępnej cywilom. Według projektu ustawy obywatel, aby  uzyskać pozwolenie musiałby spełnić wiele warunków i mieć uzasadniony powód do jej posiadania jak np.: zamiar uprawiania łowiectwa, uprawiane strzelectwa lub strzelania rekreacyjnego, zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego, kolekcjonowanie broni, czy też uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych. Na pozwolenie trzeba byłoby też zdać egzamin. Jego koszt to 50 złotych. Pozwolenie to według projektu ustawy należałoby przedłużać co 5 lat po odbyciu odpowiednich badań lekarskich.

Z kolei poziom trzeci  to już rozszerzone pozwolenie, które uprawniałoby do noszenia broni krótkiej w ukryciu. 

Ponadto projekt zakłada, że jeśli ktoś spełnia wyszczególnione warunki, to ma otrzymać pozwolenie na broń. Ciekawym wątkiem projektu ustawy jest zakaz ingerencji posiadacza broni w jej konstrukcje zmieniającej jej kaliber, typ naboju, czy sposób działania.

A Wy jak uważacie? Prawo o dostępie do broni powinno być zliberalizowane, zaostrzone, a może odpowiada Wam stan status quo?

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 8:25:06 napisał:
  Trzy poziomu dostępu? Jak to się przełoży na urzędniczą "papierologię", etaty urzędnicze, czasochłonność załatwiania? A jak to jest w USA?
  1
  5
  R E K L A M A
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 9:00:41 napisał:
  mam nadzieję że to fejk z tym przedłużaniem pozwolenia co 5 lat , bo inaczej to placebo dostępu. Dostęp do broni powinien być publiczny, a odmowa od tego dostępu powinna mieć prawną przyczynę ( a nie być czołganym co 5 lat przez sfrustrowanego urzędniczynę), inaczej dalej żyjemy w komunistycznym dnie, obecnie względem dostępu do broni, nawet poniżej Rosji.
  3
  4
 • "podpis2" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 14:58:46 napisał:
  Osobiście nie jestem za dostępem na wzór tego z USA, ale obecna ustawa o broni i amunicji to kpina. Jesteś zdrowy na ciele, umyśle, jesteś niekarany - powinieneś mieć prawo posiadać broń. Ale to wierzchołek góry lodowej. Wraz ze zmianą ustawy o broni i amunicji trzeba popracować nad terminem "obrony koniecznej".
  5
  0
 • "z" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 15:13:06 napisał:
  Zastanawia mnie "zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego". Kto zatem ma prawo do ochrony miru domowego? Czy ja też w swoim domu? Czy jakieś osoby określone przepisami szczegółowymi? Co oznacza w tym przypadku mir domowy. Czy słowo mir nie nie występuje także w języku rosyjskim? Jeżeli już to potrzebne są jasne i zwięzłe przepisy. I jak najmniej ograniczeń.
  0
  0
 • "Kmicic" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 20:33:34 napisał:
  Czyli jednak władza dalej się boi swoich obywateli? Przecież to wiadomo, że nie zwiększy to znacznie posiadaczy broni, a zwiększa to biurokrację tylko.
  1
  0
 • "podpis" dnia 2 sierpnia 2017 o godzinie 23:13:52 napisał:
  do "z" - do ochrony "miru domowego" wystarczy czarnoprochowiec, zamiast ołowiem, nabić go solą, do 5 metrów aldente - i do obrony w sądzie. Tu chodzi o limitację broni możliwej w użyciu taktycznie, możliwej do obrony na wypadek zielonych ludzików etc., komunistyczni jajogłowi nigdy na to się nie zgodzą.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
z_boku
To był drugi mecz z Sokołem Sieniawa, ...
Żuk 8 minut temu
Prawdopodobnie, ptaki gnieżdżące si...
Tofik
Co za kretyn kazał ściąć drzewa w st...
Tomasz.N
Czasami warto odświeżyć wizerunek bud...
hm
Ludzie wejdźcie na nieoficjalną stron...
mieszkaniec
widać Hetman znów w formie XD...
rynkowiec wielk...
Oj, jak się cieszę, jak się cieszę, ...
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
okiem mieszkań...
30.000 zł to i tak o 8.000 zł mniej ...
klangor
Minister Sienkiewicz mówił" kamieni ku...
Żuk
do " Joanna" Jest okazja, żeby skoment...
Parafianka
30 tys. to nie jest suma za którą i og...
KL
Pisownia też na pałe, w szczególnośc...
gfe
No,wreszcie jakoś to wygląda.A budynki...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny