R E K L A M A

Z I P

Kraj | Prawo i BiznesGabriela Korkosz2 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Kraj: Konstytucja Biznesu się rozszerza – mniejszy ZUS

fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy doczekali się przyjętego w ostatnich dniach tzw. małego ZUS-u, czy inaczej ZUS-u progresywnego. Jest to jedna z istotnych zmian, na którą mali przedsiębiorcy czekali od dawna. Zmiana ta polegać będzie na zmniejszeniu składek na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorstw i ma wejść w życie od stycznia 2019 roku.

Z punktu widzenia mikro i małych firm ta zmiana jest kolosalna. Będzie dotyczyła nowych firm jak i tych które już działają na rynku jeśli tylko ich miesięczne przychody w 2018 roku nie przekroczą 5250 zł. Co równie ważne obejmie osoby które z uwagi na “duży” ZUS zamknęły lub zawiesiły działalność gospodarczą po upływie okresu korzystania z preferencyjnych składek ZUS.

Po zmianie prawa składka ZUS będzie wynosiła 660 zł, a nie jak jest obecnie 1 200 zł. Dzisiaj niezależnie od wielkości przychodu przedsiębiorcy płacą taką samą składkę ZUS. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, (w 2018 roku jest to 5250 zł) będą mogły przez 36 miesięcy opłacać obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. (Projekt przewiduje ograniczenie czasowe możliwości ustalania najniższej podstawy wymiaru składek zgodnie z art. 18c do 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy (projektowany art. 18c ust. 10 pkt 6). Rozwiązanie to ma motywować przedsiębiorców do rozwoju działalności i w efekcie przechodzenia na tzw. zasady ogólne. – aktualizacja artykułu)

Ostatnie szacunki mówią, że ze zmian skorzysta ok. 200 000 firm, a w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać nawet 1,5 mld zł.

Konstytucja biznesu obowiązująca od 30.04.2018 się rozszerza!

Konstytucja Biznesu stanowi pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Zmiany obejmują:

 • relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych,
 • zakładanie firmy,
 • zawieszenie działalności,
 • zasady tworzenia prawa gospodarczego,
 • obowiązki związane z prowadzeniem działalności.

Dużym zainteresowanie cieszy się wprowadzenie działalności nierejestrowej.

Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dochody z takiej działalności są opodatkowane na zasadach ogólnych, sprzedaż należy ewidencjonować prowadząc uproszczoną ewidencję sprzedaży. Nie musisz płacić zaliczek na podatek. Masz obowiązek rozliczyć przychody w zeznaniu rocznym PIT-36. Co ważne w zeznaniu rocznym możesz też odliczyć koszty, które poniosłeś ściśle w związku z wykonywaną działalnością (np. zakup surowców do produkcji wyrobów). Jest przeznaczona dla osób, które wykonują działalność osobiście (nie w spółce) oraz przez ostatnie 5 lat nie prowadziły firmy. Działalność taka nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji.

Oraz wprowadzenie nowej ulgi w składkach ZUS dla nowych firm, “Ulga na start”.

Początkujący przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Przedsiębiorca  musi zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni – jak było do tej pory. Musi się jednak zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi. W 2018 r. najniższa składka wynosi 319,94 zł i tyle co miesiąc należy płacić do ZUS. Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku (nie od dochodu). Pamiętać należy że w tym okresie nie masz prawa do świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego. Jeśli zachorujesz, nie dostaniesz zasiłku chorobowego, jeśli będziesz miał wypadek przy pracy, nie będziesz miał prawa do świadczeń wypadkowych.

Po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca może skorzystać przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u.

PROJEKT USTAWY o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób
fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Autor: Gabriela Korkosz
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Expert" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 10:57:21 napisał:
  Piszecie kompletne bzdury skopiowane ze stron propagandowych PiS i Zus. Po pierwsze, składki będą nie mniejsze niż 660 zł, nawet jak nic nie zarobisz. Po drugie, będą liczone od przychodu a nie dochodu, więc skorzysta na tym tylko malutki ułamek firm, a nie jak piszecie: "ze zmian skorzysta ok. 200 000 firm". Po trzecie, z tej wspaniałej ulgi będzie można korzystać maksymalnie 3 lata, a potem trzeba wejść na normalny, stały, wysoki Zus, a tego ważnego punktu zupełnie zabrakło w artykule. Więcej rzetelności życzę, zamiast pisać banialuki, że teraz będzie tak wspaniale i że wszyscy przedsiębiorcy są szczęśliwi. Gdzie sie podziało dawne, rzetelne roztocze?
  R E K L A M A
  • "Seiken" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 13:53:31 napisał:
   Expercie czytałeś cały artykuł, czy tylko nagłówek? Przecież w trzecim akapicie wyraźnie zaznaczono, że ulga jest czasowa (36 miesięcy), a także napisano dlaczego ustawodawca zastosował takie rozwiązanie (czy rozwiązanie jest dobre, czy złe - to już inna sprawa). Warto by jednak było, przed krytyką artykułu, rzetelnie się z nim zapoznać.
  • "Expert" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 13:59:28 napisał:
   Seiken, ja Tobie radzę dokładnie zapoznać się z artykułem. Redaktorka dopisała to, o czym mówiłem, a na koniec akapitu dodała słowa: "– aktualizacja artykułu". Zobacz sobie uważnie i przeproś, jeśli masz honor. Pozdrawiam.
 • "Roman77" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 12:04:34 napisał:
  Cóż, miejmy nadzieję, że nowa konstytucja biznesu faktycznie zrobi dużą różnicę dla przedsiębiorców. Wszyscy wiemy, jak było do tej pory i nie napawało to optymizmem. Wierzę, że teraz prowadzenie działalności będzie prostsze również dzięki państwu, a nie dlatego, że chociażby przesyłki zagraniczne dpd są dostępne dla każdego. Trzeba mówić otwarcie o tym, czego potrzebujemy jaki Polacy.
 • "Pigwa" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 14:48:02 napisał:
  Co sie stalo z redaktorem Danielem Czubara? Dlaczego nie ma go już na liście redaktorow? Czy 1osobowa redakcja wyda jakies oswiadczenie w tej sprawie?
 • "bvb" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 15:17:00 napisał:
  Przychód na poziomie 5200 to jest śmiech na sali , babcia klozetowa na dworcu w Koziej Wólce to ma większy przychód podejrzewam . Przecież przychód to nie jest dochód , są to tak dwie różne zmienne jak izba lordów i izba wytrzeźwień . A tak ogólniej to jeżeli rządzący zwiększają wydatki w budżecie o około 40 mld rocznie to jasnym jest że nie będą zmniejszać podatków ( składka ZUS jest podatkiem ) tylko je będą zwiększać bo z jakiegoś źródła te obiecanki trzeba finansować .
 • "Thomas" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 16:31:04 napisał:
  bvb@ to już jest tak skalkulowane, aby ktoś nie był stratny.
 • "Thomas" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 16:32:45 napisał:
  Być może obiło Ci się o uszy stwierdzenie Stuarta Hendersona „Prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt, poza nami nie wie, co robimy.” – masz wrażanie że podobnie jest z Tobą, pomożemy wypromować Twój biznes, zgłoś się do nas już dzisiaj.
  taki ciekawy cytat z tego portalu :)
 • "Jozin" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 20:53:22 napisał:
  "Nikt, poza nami nie wie, co robimy..." Idealnie pasuje to do leśnych dziadków z lsd i papułasów z psel. Był przecież czas że sporo ludzi im wierzyło... Teraz ...szkoda gadać.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny