Kraj | Prawo i BiznesDaniel Czubara9 czerwca 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 10 komentarzy

Kraj: Koniec z wizami dla Ukraińców

wikipedia.org autor: UP9
R E K L A M A    B O A R D

11 czerwca zniesiony zostanie obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do państw Unii Europejskiej.

Zdaniem Myrosławy Keryk z Fundacji Nasz Wybór w początkowym okresie po zniesieniu wiz będziemy mogli obserwować zwiększony ruch Ukraińców do Polski.

– Polska jest bardziej znana Ukraińcom, język jest bliższy i są już przetarte pewne szlaki. Na razie nie oczekiwałabym masowego wyjazdu dalej, dlatego, że w Polsce działa już wiele instytucji pośrednictwa pracy. Dla wielu osób ważna jest też możliwość powrotu do domu na weekend mówiła prezes Fundacji Nasz Wybór na antenie Polskiego Radia 24.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen. Obywatele Ukrainy będą musieli nie tylko posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wymagane środki finansowe. Nie mogą również widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe  cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen, również sprzed 11 czerwca. – tłumaczy ppor. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy KG Straży Granicznej.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę. 

Zmiany w ruchu wizowym to konsekwencja wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu. Dzięki zmianom Ukraina została przeniesiona z aneksu I (czyli krajów, których obywatele muszą starać się o wizy Schengen) do aneksu II (krajów z ruchem bezwizowym).

Jak Wy oceniacie decyzję UE? Czy okaże się ona dobra dla Polski?

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Robert Moteka" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 8:24:15 napisał:
  To jedna z najważniejszych informacji dla naszego regionu. Od 11 czerwca powinien wzrosnąć popyt na towary w takich miastach jak Tomaszów Lubelski, Hrubieszów czy Zamość. Chodzi o drobne zakupy. Dotyczy to również usług turystycznych. Ale czy tak będzie? Analizowaliśmy to ponad rok temu ale wtedy nikt nie wierzył, że to się stanie (ruch bezwizowy) dziś nikt z moich rozmówców nie wierzy że fakt ruchu bez wiz zwiększy popyt. A ja wierzę. Bo tu jest ważny efekt skali. Jeżeli przez Tomaszów Lubelski przejedzie o milion więcej obywateli Ukrainy rocznie i każdy statystycznie zostawi choć 1 zł w tym mieście to o milion wzrośnie popyt. To oczywiście domniemania i wiem że... nie uda się, nie zostawią, nie przyjadą, są źli.....to wszystko już słyszałem. Moje pytanie brzmi, kto się na to przygotował poza służbami celnymi? Czy odrobimy lekcję z promocji turystyki i biznesu z wschodnimi sąsiadami.
  R E K L A M A
 • "Z124" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 9:08:47 napisał:
  Oby tak było jak pisze "Motek". Jakieś tam pewnie zwiększenie obrotów będzie, ale czy duże? Wątpię, bo Ukraińcy nie przyjeżdżają do nas pieniądze zostawiać, ale pieniądze wywozić. To nie turyści, ale pracownicy oszczędzający każdy grosz. Beneficjentami nowej sytuacji mogą być natomiast polskie firmy borykające się ostatnio z brakiem pracowników.
 • "Robert Moteka" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 9:24:32 napisał:
  A co się stanie jak pracodawcy będą mogli zapełnić brakujące miejsca pracy? Zdaje się, że zwiększą swoje obroty, bo w odróżnieniu od pracodawców urzędowych, pozostali martwią się o przychody i o zyski więc zatrudniają nie dla widzimisię tylko po to by wspomniane parametry zwiększyć. Idąc dalej tym tokiem myślenia jak zwiększą przychody to zwiększą albo zysk albo koszty. To wygeneruje ruch pieniądza co za tym idzie popyt (detaliczny - bo przedsiębiorcy to również detaliści kupujący jedzenie, odpoczynek, samochody, elektronikę i hurtowy - kupując towary). Podsumuję to tak, jeżeli zatrzymamy Ukraińców tu. Będziemy bogaci (jak w okresie prosperity w latach 90) jak nie to wzbogaci się kto inny. Nastał czas na zwrot biznesowy i odkrywanie potrzeb sporej, nowej grupy klientów. Kto nie odrobił lekcji ma jeszcze szanse, kto nie odrobi dostanie z tego tylko drobne.
 • "adam borys" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 10:27:03 napisał:
  Z tym rozwojem turystyki to gruba przesada . Prawdziwi turyści z Ukrainy jeśli chcieli odwiedzić nasz kraj to nie mieli z tym problemów ( dotyczy to również młodzieży chcącej pobierać nauki w naszym kraju ) . Po zniesieniu wiz obawiam się raczej rozwoju czarnego rynku pracy a przecież dla naszych obywateli już teraz znalezienie pracy na tak zwanej ścianie wschodniej graniczy często z cudem . Od poniedziałku będzie to jeszcze trudniejsze, ponieważ Ukraińcy przyjmą każdą pracę za minimalną stawkę . Obawiam się również o handel ale ten zakazany . Nie jest tajemnicą , że już teraz praktycznie bez większych problemów na zamojskich rynkach ( Nowe Miasto, oś. Orzeszkowej ) można nabyć papierosy czy alkohol z za wschodniej granicy. Po zniesieniu wiz będzie to już normą. Nie zapominajmy również , że Ukraina to kraj na terytorium którego toczy się wojna ( giną ludzie ) a zatem podejrzewam że i handel nielegalną bronią też nie jest tam rzadkością . Reasumując , nie podzielam optymizmu pana redaktora a raczej dostrzegam więcej obaw niż pozytywów
 • "Kuba" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 11:49:40 napisał:
  @adam borys Jakbym już gdzieś widział takie wypowiedzi, czytał je kiedyś dawno temu...już wiem! W Anglii, w Niemczech, na całym Zachodzie: "Przyjadą Polacy, zabiorą nam pracę, okradną nas i zabiją Ci dzicy ludzie ze wschodu Europy".... Mimo tych obaw, państwa Zachodu mają się dobrze, a samo zjawisko i efekty emigracji zarobkowej Polaków do tych krajów wpływa dodatnio na tamtejsze gospodarki. Nie będę się rozpisywać w tym temacie, dużo o tym już powiedziano i napisano ale dodam, że tam też można kupić Polskie papierosy i alkohol; w zależności od kraju mniej lub bardziej 'oficjalnie'.
 • "Robert Moteka" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 12:35:53 napisał:
  @Kuba - dokładnie! @adam borys - "prawdziwi turyści" - zdefiniuj.
 • "Kolega" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 12:43:01 napisał:
  Jak oskarżony przyznał się do winy to niech upubliczni co napisał i zobaczymy czy miał rację.
 • "ak" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 13:40:00 napisał:
  Oczywiście czas wszystko pokaże, ale są pewne teoretyczne przesłanki, że "prawdziwych turystów" może przybyć u nas i to zdecydowanie.Obecnie mieszkaniec Zamościa może pojechać na jednodniową wycieczkę do Lwowa za 120 zł., Jest to mniej niż koszt samej wizy. Mieszkaniec Lwowa za jednodniową wycieczkę do Zamościa musi wydać minimum 250 zł. Uwzględniając zarobki na Ukrainie jest to koszt astronomiczny. Jeżeli chodzi o zakupy to szczególnie może zyskać Zamość, bo Tomaszów i Hrubieszów i tak leżały w 50 km. strefie uproszczonego ruchu granicznego. Dużo wskazuje na to, że Ukraińcy, którzy pojadą do pracy na zachód, zakupy i tak będą robić w Polsce, bo przecież w Polsce jest najtaniej. Wzrostu przemytu można się spodziewać, ale z tym wystarczy chcieć walczyć. Sprzedażą papierosów bez akcyzy zajmują się głównie Polacy, a jedynymi którzy "nic nie wiedzą" o tym procederze są funkcjonariusze służb powołanych do walki z tym zjawiskiem, mimo że ludzie ci robią to w sposób wręcz bezczelny.
 • "TORRES20400" dnia 9 czerwca 2017 o godzinie 13:48:23 napisał:
  @"Robert Moteka" napisał: " Jeżeli przez Tomaszów Lubelski przejedzie o milion więcej obywateli Ukrainy rocznie..." Jeżeli do tego dojdzie, to przez Tomaszów L. już w ogóle nie będzie można przejechać. To, co tam się dzieje, już teraz jest dość masakryczne.
 • "ad111" dnia 11 czerwca 2017 o godzinie 12:56:08 napisał:
  Redaktor ma rację. Przedsiębiorcy musieliby być niespełna rozumu, gdyby nie wykorzystali tej nowej możliwości do zarobku i rozwoju własnych firm. Jak to się odbije dla zwykłych Kowalskich, to rzeczywiście czas pokaże. Mam nadzieję, że też odpowiednie służby wykonają swoją pracę i ograniczą patologię, która na pewno w początkowym okresie się nasili.
  R E K L A M A

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Roman 202
Co wy piszecie przez opieszałość ZSL ...
eljot
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
KL
Stara wiadomość - to było w sobotę....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat