Kraj | Polityka i SamorządDaniel Czubara19 września 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 23 komentarze

Kraj: Koniec doradców i asystentów w samorządach

Zamość. Ratusz. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

W miniony piątek (15 września) Sejm przyjął ustawę klubu Kukiz’15 według której zlikwidowane zostają stanowiska doradców i asystentów w samorządach lokalnych. Umowy z doradcami i asystentami w urzędach gminy, starostwach i urzędach marszałkowskich wygasną po upływie 14 dni od wejścia w życie przepisów.

Oznacza to m.in. że wkrótce z z zamojskim ratuszem pożegnają się doradca i asystenci prezydenta Andrzeja Wnuka: Marek Gajewski, Barbara Godziszewska oraz Marek Jawor. Podobny los podzielą doradcy i asystenci wszystkich prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych autorstwa Kukiz’15 opowiedziało się 263 posłów, 164 było przeciw, a 8 posłów wstrzymało się od głosu.

Jak podaje PAP, pierwotnie projekt ustawy przewidywał, że umowy z obecnie zatrudnionymi doradcami i asystentami miałyby ulec rozwiązaniu z dniem wejścia w życie ustawy. Podczas prac w komisjach termin ten zmieniono na 14 dni od daty wejścia w życie przepisów.

Przypomnijmy, że w aktualnie obowiązującym jeszcze stanie prawnym wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), starostowie i marszałkowie województw mają możliwość zatrudniania asystentów i doradców na podstawie umowy o pracę odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim.

Jak podkreślili autorzy nowelizacji z klubu Kukiz’15 w uzasadnieniu, tzw. „gabinety polityczne” funkcjonujące na szczeblu samorządowym „stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie z urzędującym wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą czy marszałkiem województwa, a doradcy i asystenci nie posiadają żadnych kwalifikacji do zajmowania takiego stanowiska”. Zdaniem polityków Kukiz’15 likwidacja stanowisk doradców i asystentów może przynieść w skali kraju oszczędności w wysokości ok. 50 mln złotych rocznie. 

 

(źródło: PAP, Portal Samorządowy)

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Adam C." dnia 19 września 2017 o godzinie 8:38:58 napisał:
  I bardzo dobrze.
  R E K L A M A
 • "XXX" dnia 19 września 2017 o godzinie 8:48:53 napisał:
  Czyli dokładnie kiedy?
 • "chochla" dnia 19 września 2017 o godzinie 9:20:29 napisał:
  Wymienieni z nazwiska doradcy prezydenta Wnuka mają konkretne czynności do zrobienia, np. pan Gajewski co tydzień przesyła autorowi tego tekstu, panu Czubarze biuletyn informacyjny. Odpowiada też na pytania dziennikarzy, czyli pełni de facto funkcję rzecznika prasowego. Co się więc stanie po wejściu w życie ustawy? Prezydent będzie zmuszony stworzyć etat. Koszty dla miasta będa o wiele większe, bo teraz gdy odchodzi prezydent, odchodzą jego doradcy. Po zmianie prezydent odejdzie a Gajewski zostanie, miasto będzie musiało go utrzymywać bądź zapłacić mu za odejście sowitą odprawę. Ps. pensje doradców były ograniczone do 2-3 tysięcy. Pensja rzecznika może wynosić nawet i 7 tysięcy.
 • "abc" dnia 19 września 2017 o godzinie 9:28:58 napisał:
  W rządzie doradcy są dobrzy a w samorządach beee. Jak już to powinny być zlikwidowani wszędzie.
 • "chochla II" dnia 19 września 2017 o godzinie 9:33:17 napisał:
  Po zmianie prezydent odejdzie a Gajewski zostanie ---ciekawa teoria
 • "chochla" dnia 19 września 2017 o godzinie 9:46:06 napisał:
  To nie teoria, takie jest prawo. Zobacz, Zamoyski odszedł, a jego rzecznik Garbula jeszcze kilka miesięcy pracował.
 • "adam borys" dnia 19 września 2017 o godzinie 9:59:53 napisał:
  Pomysły Kukiz 15 nigdy nie były przemyślane. Jest to ruch którego populistyczne inicjatywy mają na celu jedynie utrzymanie się na scenie politycznej. Typowa przystawka partii rządzącej. W pełni zgadzam się z tym co napisał @chochla. Trzeba być wyjątkowym naiwniakiem aby sądzić , że poprzez likwidację doradców miasto cokolwiek zaoszczędzi . Zapewne utworzenie nowych etatów w miejsce doradców pochłonie znacznie wyższe koszty ale to już posłów Kukiz 15 mało obchodzi . Ważne że znowu mieli swoje 5 minut........
 • "chochla II" dnia 19 września 2017 o godzinie 10:10:16 napisał:
  No tak garbula pracował razem z nim parę innych osób i "niby" fajnie ...W pełni popieram Kukiza
 • "osmalony sadzą" dnia 19 września 2017 o godzinie 11:34:56 napisał:
  Kominiarze na kominy ! pracować swym wyciorem tylko do tego się nadają!
 • "Tomek" dnia 19 września 2017 o godzinie 11:51:51 napisał:
  A asfalciarnia na Szopinku wciąż truje okolicznych mieszkańców. Może służby do tego stworzone w końcu się zainteresują kto wydał zgodę na budowę tego truciciela.
  R E K L A M A
 • "ech" dnia 19 września 2017 o godzinie 12:07:06 napisał:
  Z tego co się orientuję dziennikarze do tej pory mieli informacje wysyłane na czas i bez problemów.Nie było "reglamentacji" ... jak za poprzednika.Rzetelną ocenę mogą wystawić sami dziennikarze czy byli zadowoleni ze współpracy z rzecznikiem.
 • "dddd" dnia 19 września 2017 o godzinie 17:26:04 napisał:
  Odnoście tego pozostania "doradców" po odejściu prezydenta... ludzie, jeżeli został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony to obowiązuje tzw. okres wypowiedzenia. Nie można bez podstawy zwolnić człowieka od "zaraz".
 • "dddd" dnia 19 września 2017 o godzinie 17:35:13 napisał:
  aha i uzupełniając wypowiedzieć odnoście Pana Garbuły, to o ile pamiętał to pełnił on funkcję sekretarza, a nie doradcy. Więc naturalnym jest, że nie mógł być zwolniony od razu. PS. stanowiska rzecznika wcale nie trzeba tworzyć, wystarczy sekretarz, który już był kiedyś w Zamościu (no i chyba znowu jest tak?) albo vice prezydent (jest dwóch. Mogą spokojnie zająć się kontaktami z mediami.
 • "Hieronim" dnia 19 września 2017 o godzinie 17:57:46 napisał:
  Nie wiem czy się orientujesz dddd Ale struktura urzędu została zmieniona.Każdy Nowy Prezydent wybiera jak ma funkcjonować urząd.Aktualny np.nie zatrudnia kierowców itd.
 • "As" dnia 19 września 2017 o godzinie 18:00:37 napisał:
  Aktualny sekretarz łączy funkcję sekretarza z dyrektorem d/s pozyskiwania środków zewnętrznych
 • "Memory" dnia 19 września 2017 o godzinie 18:04:23 napisał:
  Przypomnę ,że obecny Prezydent zmniejszył liczbę etatów w UM i obniżył wszystkie prezydenckie pensje.
 • "Uf" dnia 19 września 2017 o godzinie 18:09:16 napisał:
  W Lublinie rzecznik jest w Rzeszowie również .Jak sekretarz może łączyć funkcję z rzecznikiem ? Efekty tej hybrydy za poprzedniej władzy można zapytać zamojskich dziennikarzy.
 • "podpis" dnia 19 września 2017 o godzinie 18:56:55 napisał:
  bez zmiany ordynacji żadnej zmiany nie będzie, taki prezydent, wójt czy burmistrz powinni mieć "gorące stołki" i o nie dbać, o starostach nie wspomnę - uprawnienia prezydenta a wybór partyjniacki - czysta efemeryda.
 • "Horn" dnia 19 września 2017 o godzinie 19:59:03 napisał:
  A moim skromnym zdaniem pan prezydent nie potrzebuje rzecznika. Sam był kiedyś dziennikarzem, więc pewnie zna to środowisko i samo będzie potrafił to ogarnąć.
 • "Thomas" dnia 19 września 2017 o godzinie 22:29:59 napisał:
  Co fakt to fakt, tylko jest jedno ale. Rada Miasta - używamy tego określenia dla instytucji samorządu terytorialnego jak i radnych. Rada, radzić, co zrobić, aby zrobić dobrze, co prawda jeszcze żaden taki się nie urodził, który wiedziałby co trzeba zrobić, każdy może popełniać błędy. Jednak Rada Miasta jest ciałem kolegialnym, gdzie decyzje są podejmowane po wnikliwej analizie, "burzy mózgów", często podejmowane są na zasadzie kompromisu czy zgniłego kompromisu itd. - dlatego że za tymi decyzjami stają merytoryczni radni. Tak więc sama nazwa nie tylko wskazuje, że radni mają doradzać, słowem robić wszystko to do czego powołani są doradcy czy asystenci. WYMAGAMY OD DORADCÓW PREZYDENTA, WYMAGAJMY TEŻ OD RADNYCH PRZEDE WSZYSTKIM OD RADNYCH. DLACZEGO MAMY WYMAGAĆ OD NASZYCH RADNYCH, DLA TEGO ŻE SĄ TO RADNI MERYTORYCZNI.
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 września 2017 o godzinie 22:43:32 napisał:
  @Thomad co za bełkot albo jak kto woli masło maślane
 • "Thomas" dnia 20 września 2017 o godzinie 0:47:10 napisał:
  Tak naprawdę to nie rozwiązuje jeszcze problemu, ale to krok w dobrym kierunku.
 • "observer" dnia 20 września 2017 o godzinie 14:23:33 napisał:
  nie odnosząc się do konkretnych osób - niech wierchuszka w warszawce odp... oli się od samorządów. Niedługo pewnie wprowadzą obowiązkowe mundurki jak u Kima, tylko u nas będą od Kim-Jar-Kacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic 32 minuty temu
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi 40 minut temu
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
observer
a Zawiślak był bardzo aktywny w Sejmie...
TORRES20400
Szkoda w sumie klawiatury. Nie chodzi o ...
z_boku
Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie k...
L19c
Niczego nie upraszcza natomiast utrudnia...
archeo
ubogi jest Twój "zestaw" sławnych ludz...
z_boku
Oczywiście, jesteśmy otoczeni komucham...
L19c
A jak inaczej można nazwać tych kolesi...
z_boku
Jeden facet kiedyś napisał (cytat): z ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018