Kraj | Lifestyletekst nadesłany25 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Kraj: Jeszcze mniej handlu w niedziele: jak odczuje to polski rynek?

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Grudzień 2018 to ostatni miesiąc, w którym sklepy będą otwarte przez dwie niedziele. Od przyszłego roku liczba niedzieli handlowych zmniejszy się do tylko jednej w miesiącu. Jak kolejne ograniczenia odbiją się na rynku handlu w Polsce?

Ograniczenie niedziel handlowych od początku budziło skrajne emocje. Jeszcze przed wprowadzeniem nowych regulacji konsumenci byli podzieleni w tej kwestii. Z badań przeprowadzonych w lutym 2018 przez ARC Rynek i Opinia, wynikało, że 42% Polaków uważa, iż jest to utrudnienie życia. 75% respondentów deklarowało, iż właśnie w ten dzień regularnie robi zakupy w dyskontach. Kilka miesięcy obowiązywania ograniczeń sprawiło, że klienci zmienili swoje nawyki. W potrzebne produkty zaopatrujemy się w inne dni tygodnia. Długie kolejki do kas w soboty stały się normą w większości dużych sklepów.

Wygrywają stacje benzynowe

Eksperci różnie też oceniali to, jak ustawa wpłynie na wyniki finansowe punktów handlowych. Okazuje się, że najbardziej ucierpiały centra, które jak podaje Retail Institute, straciły 9 mln klientów. Na tym ograniczeniu zyskały natomiast dyskonty oraz stacje paliwowe. Obroty tych pierwszych wzrosły o 7,2%, podczas gdy sprzedaż na stacjach zwiększyła się aż o 22,6%. Takich wyników można było się spodziewać, gdyż stacje korzystają na tym, że niedzielny zakaz handlu ich nie obowiązuje, a część dyskontów funkcjonuje jako placówki pocztowe.

Rok 2019 oznacza dla handlowców kolejne utrudnienia. Zakupy będzie można robić już tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu. Dodatkowo nowelizacja ustawy ma ograniczyć funkcjonowanie wspomnianych placówek pocztowych, bo taką formę działalności przybrało wiele sklepów popularnych sieci. Nowe ograniczenia oznaczają jeszcze większe wyzwania dla handlowców, którzy chcą utrzymać dotychczasowe zyski. Według przewidywań specjalistów może to być niemałe wyzwanie. Dane Euromonitor International pokazują, że już na koniec tego roku tradycyjne sklepy czeka spadek w wysokości 5,1%, a małe sklepy spożywcze nawet 6,3%. Te drugie często bowiem nie mogą sobie pozwolić na rozwiązania, które stosują większe punkty handlowe jak wydłużenie godzin pracy w inne dni tygodnia, czy uruchomienie internetowych kanałów sprzedaży. Od stycznia będą sobie musieli poradzić z utratą kolejnych dwóch dni handlowych.

Producenci FMCG szukają nowych pomysłów

Jak wśród tych zmian odnajdują się producenci FMCG? Do tej pory efekty ograniczeń nie były dla nich w ogólnych statystykach dość dotkliwe. Jednak zachowanie zysków na obecnym poziomie wymagało od przedstawicieli tej branży elastyczności.

Niedzielny zakaz handlu spowodował, że musieliśmy zmodyfikować dystrybucję naszych produktów do sklepów, tym bardziej, że szczególnie odbija się on na sprzedaży impulsowej. Mniejsza ilość dni zakupowych oznacza mniejszą liczbę okazji do spontanicznego sięgnięcia po produkty impulsowe. Dlatego tym mocniej musimy się starać, żeby klienci chętnie wybierali po nasze artykuły, gdyż jeśli nie znajdą ich w czynnych w niedzielę dyskontach bądź stacjach benzynowych, to zrezygnują z zakupu. Z tego powodu, poza zwiększoną dystrybucją, musimy również postawić na tworzenie coraz bardziej zaskakujących wizualnie ekspozytorów, odpowiednie reagowanie na trendy rynkowe oraz poszerzanie portfolio o towary, których nie posiada konkurencja. Jednym z kierunków jest też inwestowanie w opakowania zbiorcze. Polacy co prawda nadal kupują na zapas mniej chętnie niż np. mieszkańcy Wielkiej Brytanii, szczególnie jeśli chodzi o słodycze. Jednak z powodu wolnych niedzieli ten trend może ulec zmianie – mówi Stephane Tikhomiroff, dyrektor generalny w Perfetti Van Melle Polska.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018