Flesz | KrajRedakcja26 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Kraj: Dwa astronomiczne wydarzenia roku już jutro! Spójrz w niebo!

Księżyc Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca, bo trwające ponad półtorej godziny, oraz wielka opozycja Marsa, który znajdzie się bardzo blisko Ziemi i będzie najjaśniejszym punktem na niebie. Wszystko to będziemy mogli obserwować w już jutro (piątek 27 lipca 2018), jeśli tylko dopisze pogoda. 

Wielkie zbliżenie Marsa i zaćmienie Księżyca jednej nocy powtarza się zaledwie raz na tysiąc lat, ostatnie miały miejsce 11 sierpnia 1356 roku. Kolejne nastąpią dopiero 26 kwietnia 2488 roku.

Dzięki temu że Księżyc tego dnia będzie najdalej od Ziemi, będzie poruszać się nieco wolniej niż zwykle, i jego zaćmienia będzie trwało dłużej. Obserwację nieba warto rozpocząć około godziny 20:25 kiedy rozpocznie się faza częściowego zaćmienia Księżyca. Około 21.30 wszyscy patrzący wówczas w niebo, będą mogli zobaczyć początek całkowitego zaćmienia Księżyca.

Około godziny 22:30 nad Polską, ma również być widoczna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Przelot ISS nad Polską można obserwować gołym okiem w lipcu i sierpniu.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lelum" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 12:13:51 napisał:
  was na tym roztoczu już całkiem porąbało?
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 19:03:31 napisał:
  Zaćmienie umysłu :) Z tym zjawiskiem astronomicznym mamy do czynienia na co dzień i to nader często, nie da się ukryć. Ostanie odkrycia układu Trapist jeden - a więc czterech egzoplanet na których są warunki do życia stwarza nadzieję do wysłania w kosmos kogo trzeba.
  Jednak to Nobel i odkrycie fal grawitacyjnych
  pozwala na stworzenie napędu anty grawitacyjnego, a kto wie zagięcia czasoprzestrzeni - które umożliwiłoby wysłanie w kosmos tych których poglądy to kosmos.
 • "KL." dnia 27 lipca 2018 o godzinie 9:45:14 napisał:
  Zamościanie, Zamościanie! Wszyscy głosujemy na Prezydenta Andrzeja Wnuka, najlepszego Prezydenta Miasta Zamość, najlepszego prezydenta na Lubelszczyźnie. https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/tak-czy-nie-wystaw-cenzurke-rzadzacym,n,1000223655.html
 • "zawiedziony" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 22:03:24 napisał:
  kurcze nic nie widac, chmury są :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018