R E K L A M A

Z I P

Flesz | KrajRedakcja26 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Kraj: Dwa astronomiczne wydarzenia roku już jutro! Spójrz w niebo!

Księżyc Fot. R. Moteka

Najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca, bo trwające ponad półtorej godziny, oraz wielka opozycja Marsa, który znajdzie się bardzo blisko Ziemi i będzie najjaśniejszym punktem na niebie. Wszystko to będziemy mogli obserwować w już jutro (piątek 27 lipca 2018), jeśli tylko dopisze pogoda. 

Wielkie zbliżenie Marsa i zaćmienie Księżyca jednej nocy powtarza się zaledwie raz na tysiąc lat, ostatnie miały miejsce 11 sierpnia 1356 roku. Kolejne nastąpią dopiero 26 kwietnia 2488 roku.

Dzięki temu że Księżyc tego dnia będzie najdalej od Ziemi, będzie poruszać się nieco wolniej niż zwykle, i jego zaćmienia będzie trwało dłużej. Obserwację nieba warto rozpocząć około godziny 20:25 kiedy rozpocznie się faza częściowego zaćmienia Księżyca. Około 21.30 wszyscy patrzący wówczas w niebo, będą mogli zobaczyć początek całkowitego zaćmienia Księżyca.

Około godziny 22:30 nad Polską, ma również być widoczna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Przelot ISS nad Polską można obserwować gołym okiem w lipcu i sierpniu.

 

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lelum" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 12:13:51 napisał:
  was na tym roztoczu już całkiem porąbało?
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 19:03:31 napisał:
  Zaćmienie umysłu :) Z tym zjawiskiem astronomicznym mamy do czynienia na co dzień i to nader często, nie da się ukryć. Ostanie odkrycia układu Trapist jeden - a więc czterech egzoplanet na których są warunki do życia stwarza nadzieję do wysłania w kosmos kogo trzeba.
  Jednak to Nobel i odkrycie fal grawitacyjnych
  pozwala na stworzenie napędu anty grawitacyjnego, a kto wie zagięcia czasoprzestrzeni - które umożliwiłoby wysłanie w kosmos tych których poglądy to kosmos.
 • "KL." dnia 27 lipca 2018 o godzinie 9:45:14 napisał:
  Zamościanie, Zamościanie! Wszyscy głosujemy na Prezydenta Andrzeja Wnuka, najlepszego Prezydenta Miasta Zamość, najlepszego prezydenta na Lubelszczyźnie. https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/tak-czy-nie-wystaw-cenzurke-rzadzacym,n,1000223655.html
 • "zawiedziony" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 22:03:24 napisał:
  kurcze nic nie widac, chmury są :(

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny