R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara3 października 2017

Kraj: Dostęp do broni coraz bliżej [SONDA]

Fot. pixxabay.com/maxmann

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Sejm skierował do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poselski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Wśród parlamentarzystów, którzy się pod nim podpisali jest i zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Głosowanie nad skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowych komisjach odbyło się w piątek, 29 września. Za odrzuceniem projektu zagłosowało w piątek 158 posłów, przeciw – 263, a 15 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakłada m.in., że pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie, tak jak obecnie, policja. Projekt ustawy powstał przy współpracy z ROMB, czyli Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni.

Projekt zakłada trzy poziomy dostępu do broni i amunicji.

Pierwszy to tzw. obywatelska karta broni, która daje prawo do posiadania broni gazowej, a także niektórych rodzajów pistoletów i strzelb. Obywatelską kartę broni mogłaby posiadać osoba mająca 21 lat. Ewentualnie szkoła, klub sportowy, czy organizacja proobronna, do której należałaby osoba występująca o kartę może wystąpić do organu wydającego decyzje o obniżenie wieku do 18 lat. Kryterium wieku to początek. Ponadto osoba taka musi zdrowa na umyśle, zamieszkała w Polsce i niekarana.

Poziom drugi to pozwolenie do broni dostępnej cywilom. Według projektu ustawy obywatel, aby  uzyskać pozwolenie musiałby spełnić wiele warunków i mieć uzasadniony powód do jej posiadania jak np.: zamiar uprawiania łowiectwa, uprawiane strzelectwa lub strzelania rekreacyjnego, zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego, kolekcjonowanie broni, czy też uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych. Na pozwolenie trzeba byłoby też zdać egzamin. Jego koszt to 50 złotych. Pozwolenie to według projektu ustawy należałoby przedłużać co 5 lat po odbyciu odpowiednich badań lekarskich.

Z kolei poziom trzeci  to już rozszerzone pozwolenie, które uprawniałoby do noszenia broni krótkiej w ukryciu. 

Ponadto projekt zakłada, że jeśli ktoś spełnia wyszczególnione warunki, to ma otrzymać pozwolenie na broń. Ciekawym wątkiem projektu ustawy jest zakaz ingerencji posiadacza broni w jej konstrukcje zmieniającej jej kaliber, typ naboju, czy sposób działania.

Projekt określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni: bycie karanym, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania. Projekt zakłada także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń i wszystkich egzemplarzy broni oraz wszystkich transakcji sprzedaży.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu.

A jakie jest Wasze danie w sprawie dostępu do broni? Zapraszamy do udziału w sondzie. Głosować można do poniedziałku (9 października) do godz.12.

SONDA

Oddanych głosów: 124

Czy Twoim zdaniem dostęp do broni w Polsce powinien być:

 • większy

  Oddano głosów (102)

 • zakazany

  Oddano głosów (6)

 • obecne rozwiązanie jest zadowalające

  Oddano głosów (16)


Loading ... Loading ...

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mieszkaniec" dnia 3 października 2017 o godzinie 15:48:23 napisał:
  Oczywiście, że zakazany, nie możecie się sztachetami i widłami pod remizami naparzać?
  5
  5
 • R E K L A M A
 • "felo" dnia 3 października 2017 o godzinie 16:05:29 napisał:
  Zdecydowanie na tak!broń każdy powinien mieć w domu !
  5
  6
 • "POdPIS" dnia 3 października 2017 o godzinie 17:03:10 napisał:
  " pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie, tak jak obecnie, policja." przecież to jedno i to samo :-))) prawdziwy dostęp do broni będzie wtedy, kiedy idziesz do sklepu, podajesz sprzedawcy dowód osobisty lub prawo jazdy, gościu sprawdza w bazie, czy dla danej osoby nie ma zakazu sprzedaży broni i ją sprzedaje. Dodatkowo opinia psychologa - czarownika cywilizacyjnego powołanego w XX wieku, który nawet nie jest wymieniony w specjalizacjach medycznych:-)))
  2
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

10 minut temu
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho... 23 minuty temu
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg 51 minut temu
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
lewak
Dlaczego kandydat pis-u ma wygrać?.Zamo...
cyanide3
Pani poseł, jak zresztą wszyscy z osob...
Zamościanin
Zamościanie wybierzmy za rok wartościo...
Czesław
A gdzie tzw. siara, kwas, dym, czad?...
Lucyna
każdy innny abuy nie ten co jest...
do Harry
Co do min to ważne, by po wyborach był...
elektorat pis
Zamość będzie miał prezydenta, takie...
magnar
@brudny Harry jak Jarek nie pozwala to j...
ak
Mordy wy moje- wchodzę po raz kolejny n...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017