R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara3 października 2017 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Kraj: Dostęp do broni coraz bliżej [SONDA]

Fot. pixxabay.com/maxmann

R E K L A M A    B O A R D

Sejm skierował do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poselski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Wśród parlamentarzystów, którzy się pod nim podpisali jest i zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

Głosowanie nad skierowaniem projektu do dalszych prac w sejmowych komisjach odbyło się w piątek, 29 września. Za odrzuceniem projektu zagłosowało w piątek 158 posłów, przeciw – 263, a 15 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja zakłada m.in., że pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie, tak jak obecnie, policja. Projekt ustawy powstał przy współpracy z ROMB, czyli Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni.

Projekt zakłada trzy poziomy dostępu do broni i amunicji.

Pierwszy to tzw. obywatelska karta broni, która daje prawo do posiadania broni gazowej, a także niektórych rodzajów pistoletów i strzelb. Obywatelską kartę broni mogłaby posiadać osoba mająca 21 lat. Ewentualnie szkoła, klub sportowy, czy organizacja proobronna, do której należałaby osoba występująca o kartę może wystąpić do organu wydającego decyzje o obniżenie wieku do 18 lat. Kryterium wieku to początek. Ponadto osoba taka musi zdrowa na umyśle, zamieszkała w Polsce i niekarana.

Poziom drugi to pozwolenie do broni dostępnej cywilom. Według projektu ustawy obywatel, aby  uzyskać pozwolenie musiałby spełnić wiele warunków i mieć uzasadniony powód do jej posiadania jak np.: zamiar uprawiania łowiectwa, uprawiane strzelectwa lub strzelania rekreacyjnego, zamiar posiadania broni do ochrony miru domowego, kolekcjonowanie broni, czy też uczestnictwo w rekonstrukcjach historycznych. Na pozwolenie trzeba byłoby też zdać egzamin. Jego koszt to 50 złotych. Pozwolenie to według projektu ustawy należałoby przedłużać co 5 lat po odbyciu odpowiednich badań lekarskich.

Z kolei poziom trzeci  to już rozszerzone pozwolenie, które uprawniałoby do noszenia broni krótkiej w ukryciu. 

Ponadto projekt zakłada, że jeśli ktoś spełnia wyszczególnione warunki, to ma otrzymać pozwolenie na broń. Ciekawym wątkiem projektu ustawy jest zakaz ingerencji posiadacza broni w jej konstrukcje zmieniającej jej kaliber, typ naboju, czy sposób działania.

Projekt określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni: bycie karanym, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania. Projekt zakłada także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń i wszystkich egzemplarzy broni oraz wszystkich transakcji sprzedaży.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu.

A jakie jest Wasze danie w sprawie dostępu do broni? Zapraszamy do udziału w sondzie. Głosować można do poniedziałku (9 października) do godz.12.

SONDA

Oddanych głosów: 124

Czy Twoim zdaniem dostęp do broni w Polsce powinien być:

 • większy

  Oddano głosów (102)

 • zakazany

  Oddano głosów (6)

 • obecne rozwiązanie jest zadowalające

  Oddano głosów (16)


Loading ... Loading ...

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mieszkaniec" dnia 3 października 2017 o godzinie 15:48:23 napisał:
  Oczywiście, że zakazany, nie możecie się sztachetami i widłami pod remizami naparzać?
  5
  5
  R E K L A M A
 • "felo" dnia 3 października 2017 o godzinie 16:05:29 napisał:
  Zdecydowanie na tak!broń każdy powinien mieć w domu !
  5
  6
 • "POdPIS" dnia 3 października 2017 o godzinie 17:03:10 napisał:
  " pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie, tak jak obecnie, policja." przecież to jedno i to samo :-))) prawdziwy dostęp do broni będzie wtedy, kiedy idziesz do sklepu, podajesz sprzedawcy dowód osobisty lub prawo jazdy, gościu sprawdza w bazie, czy dla danej osoby nie ma zakazu sprzedaży broni i ją sprzedaje. Dodatkowo opinia psychologa - czarownika cywilizacyjnego powołanego w XX wieku, który nawet nie jest wymieniony w specjalizacjach medycznych:-)))
  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny