R E K L A M A

Z I P

Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja27 grudnia 2017 FACEBOOK | 3994 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Kraj: 2100 zł – nowa płaca minimalna

foto: pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. będzie wynosiło 2100 zł. Oznacza to wzrost o 100 zł (5 proc.) w stosunku do 2017 r. Minimalna stawka godzinowa w 2018 r. będzie wynosiła 13,70 zł.

Rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. do 2080 zł – czyli o 80 zł, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł. Związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, by było to ok. 2220 zł. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik – do 2050 zł.

Według MRPiPS projekt resortu był “umiarkowaną propozycją”. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwracała uwagę, że ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju.

Według szacunków MRPiPS podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku.

Według ministerstwa w wyniku wzrostu płacy minimalnej zwiększą się wpływy do sektora finansów publicznych z tytułu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze. 

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Przepisy precyzują, kiedy takie rozwiązanie ma być stosowane, dopuszcza tez pewne wyłączenia.

Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 r. płacy minimalnej wynosi ok. 1,4 mln.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "płaca min. RP vs śr. min. UE" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 9:07:07 napisał:
  Płaca minimalna w Polsce powinna już dawno w Polsce powinna wynosić co najmniej 2000 ale netto. Po wejściu do UE, wszystko jest "wyrównywane", przede wszystkim ceny, dopłaty dla rolników a płaca min. na granicy ubóstwa. Nie trzeba być ekonomistą, żeby policzyć minimalne wydatki statystycznej rodziny np. 2+2. Kilka lat temu jeden z polityków poruszał taki temat, że dochody z pracy na etacie czy emerytura do 2500 zł. powinny być zwolnione z podatku. Miał rację, i tak przy takim haraczu jak VAT, wróciły by pieniądze do Państwa. System cały jest chory. MON wydaje na zbrojenie, ministerstwa miliony na działalność dyrektora-biznesmena w Toruniu. "Dobra zmiana" trwa :(
  1
  1
  R E K L A M A
 • "por.zUbek" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 9:29:28 napisał:
  Z czego się cieszycie?! Wzrost płacy minimalnej bez wzrostu płac ogółem powoduje zmniejszenie przyszłych emerytur! Tak skonstruowane są wzory naliczania TWOJEJ emerytury, gdzie jednym ze wskaźników jest płaca minimalna! Reasumując: to Ty płacisz pensję cwaniakowi, któremu złodziej "pracodawca" pod stołem dokłada 2 razy tyle. Płaca minimalna powinna być zlikwidowana! To zdrowy rynek uregulowałby stawki godzinowe.
  0
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Hm 6 minut temu
Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę ...
. 11 minut temu
Ile kosztuje bilet BUS z Zamościa do Lu...
ad111 24 minuty temu
A już się martwiłem, że trochę dłu...
KIBIC 32 minuty temu
Kolejny sukces normalnie! Poza sportowym...
Zm 35 minut temu
Tak naprawde to przydal by sie nowy stad...
Kto 55 minut temu
Masz racje ja mysle ze w koncu nastanie ...
Na mnie i wielu 57 minut temu
Zachęty tego pana działają w drugą s...
Gabriela Korkos...
Damy radę :)...
Gabriela Korkos...
Komentarz cały czas jest dostępny: ...
wołek
Szanowna władzo jeszcze trzeba im dorz...
Lbn
Nie czepiaj się Padwy a Osiru, jest prz...
realista
Jakie to Polskie, pod płaszczykiem anon...
Janek
Dokładnie tak! Zastanówmy się, ile za...
PR
Frekwencja dopisała szkoda, ze tylko zb...
z_boku
@"anty" - skąd mam wiedzieć czy nas st...
z_boku
Zbiórka pieniędzy bez wcześniejszego ...
anty
czy nas stać na utrzymanie Hetmana? Je...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny