R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara3 marca 2017

Koniec z akcyzą na samochody?

foto: freeimages.com

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Klub poselski Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację akcyzy na samochody.

-Jesteśmy jedynym państwem w UE, które obciąża Obywateli taką daniną, a przecież UE nie nakłada na nas takiego obowiązku. Mało tego! Kierowcy w Polsce już i tak są bardzo mocno opodatkowani poprzez akcyzę na paliwo. Dlatego proponujemy zero akcyzy na auta! Obywatele będą mogli taniej kupować samochody i wymieniać je na nowsze, skorzysta na tym również środowisko, a wpływy do budżetu mogą być paradoksalnie wyższe!- twierdzi lubelski poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza. -Apelujemy do wicepremiera Morawieckiego, by nie bał się obniżać podatków, tak naprawdę może to przynieść większe wpływy do budżetu. – dodaje.

Według posła Kuleszy objęcie samochodów akcyzą ma wyłącznie charakter fiskalny: podatek ten nie spełnia żadnej innej roli niż zapewnienie wpływów budżetowych kosztem obywateli. Akcyza nie zachęca do nabycia samochodów w kraju (auta produkowane i kupowane w kraju też są objęte akcyzą). 

Jak  podnoszą posłowie Kukiz’15 przepisy o akcyzie na samochody osobowe w obecnym kształcie są po prostu nieskuteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest jedynym państwem w UE, które opodatkowuje samochody akcyzą, a także wysokość tego podatku, coraz częściej zdarza się, że Polacy rejestrują samochody w innych krajach np. w Czechach, gdzie akcyza nie obowiązuje. Zrównanie naszych przepisów z pozostałymi krajami poprzez likwidację akcyzy od samochodów przyczyniłoby się, zdaniem posłów Kukiz’15, do wyeliminowania tego zjawiska.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to już siódma propozycja ogłoszona w ramach akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację. Projekty poprzednio zgłoszone w ramach Poniedziałku Wolności to: likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. Dzień Podatkowy, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenie VAT na e-booki i e-prasę, utworzenie Polskiego Instytutu Żywności oraz likwidacja gabinetów politycznych w samorządach.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 3 marca 2017 o godzinie 8:08:31 napisał:
  W Polsce już raz była akcyza - została zniesiona. jednym z warunków wprowadzenia akcyzy była ochrona rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, którego de facto poza produkcją poloneza już od dawna nie ma- są za to montownie, ale one w znakomitej większości eksportują swoej samochody n zachód ze stawką VAT 0%. Ten podatek jest anachroniczny. Pomijam fakt, że są to samochody używane, ale w niektórych przypadkach wielkość akcyzy znacznie przekracza wartość nowego samochodu. Ale akcyza to bardzo perfidny podatek, zwiększenie akcyzy podnosi wielkość podstawy do obliczania VAT a tym samym samego podatku VAT. Tak więc podniesienie kwotowo akcyzy automatycznie podnosi kwotę VAT i to bez zmiany stawki. Podobny mechanizm jest w cenie paliwa. Są inne towary które są opodatkowane akcyzą, ale bez nich można się obejść.
  5
  0
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 3 marca 2017 o godzinie 9:28:58 napisał:
  takie samochwalstwo o wynikach portalu i: .. "Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację. Komentarze czasowo wyłączone nieaktywne." . przed czym strach ?
  5
  3
 • "Joker" dnia 3 marca 2017 o godzinie 10:03:08 napisał:
  No i nareszcie 15 Kukiza coś robi
  2
  1
 • "lawyer" dnia 3 marca 2017 o godzinie 15:53:52 napisał:
  Kolejna inicjatywa nastawiona na poklask gdzie sami wnioskodawcy doskonale wiedzą, że rządzący akcyzy nie zniesie. Ale zawsze będzie można napisać i opowiadać wszystkim jak to dzielnie Kukiz'15 chciał zmniejszyć akcyzę. Po co się ograniczać ? Złóżmy projekt likwidacji w ogóle akcyzy - od alkoholu, papierosów, paliwa. Albo w ogóle złóżmy projekt likwidacji wszystkich podatków , a co. Suwerenowi się należy. Jest tylko mały problem - oficjalny dług państwa dobija do BILIONA złotych. Trzeba od tego płacić odsetki bo przestaną dalej pożyczać a przecież rządzący dalej pożyczają kilkadziesiąt kolejnych miliardów rocznie i to w czasie koniunktury gospodarczej. Co będzie jak koniunktura się skończy ? I jednocześnie pompowane są kolejne wydatki socjalne: 500+, Mieszkanie+, wyższe renty i emerytury, wcześniejszy wiek emerytalny, podwyżki dla policji i wojska, itd. Aby to wszystko finansować rząd dalej nas zadłuża i dalej będzie obciążał nas kolejnymi podatkami. Bo rząd nie ma swoich pieniędzy a wydaje jedynie te, które zabierze podatnikom, pożyczy i pozyska ze sprzedaży majątku (koncesji). Wobec tego Kukiz'15 może spokojnie składać kolejne propozycje likwidacji podatków i nawet nie musi się martwić o ich konkretne uzasadnienie bo oczywistą oczywistością jest, że PIS tych podatków nie zlikwiduje. Względnie podwyższy, zmieniając przy okazji ich nazwę.
  2
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Persona non gra...
Ogarnijcie się. Ignorujcie tego pana "H...
12 minut temu
i jeszcze dziękujemy panu posłowi Zawi...
kolka 18 minut temu
Może jeszcze dyrektor sportowy prezesem...
por.zUbek
...i zabrakło wazeliny w okolicy! ;D...
kopać gałe
Pomysł na ........ "tanie szkolenie AMS...
kopać gałe
wielcewiedzący znaw"f"co zamojskiego fu...
maw
Nie skrzyżowanie grozy tylko imbecyle w...
kibic lat 80
jesteście żałośni. Ku**a szkoda mi w...
azor
Mieszkańcy Zamościa powinni podziękow...
Czytam i nie wi...
Ktoś próbuje reklamować posła Zawiś...
He he
Widzę, że chłopaki nie śpią w nocy,...
Zamośc
Dziękuję wszystkim którzy przyczynili...
c
Ja również pragnę podziękować Panu ...
ronn
Pan Poseł nie od dziś angażuje się w...
!!!!
Dziękujemy Panie Pośle za zaangażowan...
DZIĘKUJEMY
Pragnę z tego miejsca serdecznie podzi...
do rodzic
Z tego co wiem sporo to kosztuje. Niech ...
rodzic
A miasto nie mogłoby wybudować takich ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017