R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara3 marca 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze ()

Koniec z akcyzą na samochody?

foto: freeimages.com

R E K L A M A    B O A R D

Klub poselski Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację akcyzy na samochody.

-Jesteśmy jedynym państwem w UE, które obciąża Obywateli taką daniną, a przecież UE nie nakłada na nas takiego obowiązku. Mało tego! Kierowcy w Polsce już i tak są bardzo mocno opodatkowani poprzez akcyzę na paliwo. Dlatego proponujemy zero akcyzy na auta! Obywatele będą mogli taniej kupować samochody i wymieniać je na nowsze, skorzysta na tym również środowisko, a wpływy do budżetu mogą być paradoksalnie wyższe!- twierdzi lubelski poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza. -Apelujemy do wicepremiera Morawieckiego, by nie bał się obniżać podatków, tak naprawdę może to przynieść większe wpływy do budżetu. – dodaje.

Według posła Kuleszy objęcie samochodów akcyzą ma wyłącznie charakter fiskalny: podatek ten nie spełnia żadnej innej roli niż zapewnienie wpływów budżetowych kosztem obywateli. Akcyza nie zachęca do nabycia samochodów w kraju (auta produkowane i kupowane w kraju też są objęte akcyzą). 

Jak  podnoszą posłowie Kukiz’15 przepisy o akcyzie na samochody osobowe w obecnym kształcie są po prostu nieskuteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest jedynym państwem w UE, które opodatkowuje samochody akcyzą, a także wysokość tego podatku, coraz częściej zdarza się, że Polacy rejestrują samochody w innych krajach np. w Czechach, gdzie akcyza nie obowiązuje. Zrównanie naszych przepisów z pozostałymi krajami poprzez likwidację akcyzy od samochodów przyczyniłoby się, zdaniem posłów Kukiz’15, do wyeliminowania tego zjawiska.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to już siódma propozycja ogłoszona w ramach akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację. Projekty poprzednio zgłoszone w ramach Poniedziałku Wolności to: likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. Dzień Podatkowy, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenie VAT na e-booki i e-prasę, utworzenie Polskiego Instytutu Żywności oraz likwidacja gabinetów politycznych w samorządach.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "." dnia 3 marca 2017 o godzinie 8:08:31 napisał:
  W Polsce już raz była akcyza - została zniesiona. jednym z warunków wprowadzenia akcyzy była ochrona rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, którego de facto poza produkcją poloneza już od dawna nie ma- są za to montownie, ale one w znakomitej większości eksportują swoej samochody n zachód ze stawką VAT 0%. Ten podatek jest anachroniczny. Pomijam fakt, że są to samochody używane, ale w niektórych przypadkach wielkość akcyzy znacznie przekracza wartość nowego samochodu. Ale akcyza to bardzo perfidny podatek, zwiększenie akcyzy podnosi wielkość podstawy do obliczania VAT a tym samym samego podatku VAT. Tak więc podniesienie kwotowo akcyzy automatycznie podnosi kwotę VAT i to bez zmiany stawki. Podobny mechanizm jest w cenie paliwa. Są inne towary które są opodatkowane akcyzą, ale bez nich można się obejść.
  5
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 3 marca 2017 o godzinie 9:28:58 napisał:
  takie samochwalstwo o wynikach portalu i: .. "Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację. Komentarze czasowo wyłączone nieaktywne." . przed czym strach ?
  5
  3
 • "Joker" dnia 3 marca 2017 o godzinie 10:03:08 napisał:
  No i nareszcie 15 Kukiza coś robi
  2
  1
 • "lawyer" dnia 3 marca 2017 o godzinie 15:53:52 napisał:
  Kolejna inicjatywa nastawiona na poklask gdzie sami wnioskodawcy doskonale wiedzą, że rządzący akcyzy nie zniesie. Ale zawsze będzie można napisać i opowiadać wszystkim jak to dzielnie Kukiz'15 chciał zmniejszyć akcyzę. Po co się ograniczać ? Złóżmy projekt likwidacji w ogóle akcyzy - od alkoholu, papierosów, paliwa. Albo w ogóle złóżmy projekt likwidacji wszystkich podatków , a co. Suwerenowi się należy. Jest tylko mały problem - oficjalny dług państwa dobija do BILIONA złotych. Trzeba od tego płacić odsetki bo przestaną dalej pożyczać a przecież rządzący dalej pożyczają kilkadziesiąt kolejnych miliardów rocznie i to w czasie koniunktury gospodarczej. Co będzie jak koniunktura się skończy ? I jednocześnie pompowane są kolejne wydatki socjalne: 500+, Mieszkanie+, wyższe renty i emerytury, wcześniejszy wiek emerytalny, podwyżki dla policji i wojska, itd. Aby to wszystko finansować rząd dalej nas zadłuża i dalej będzie obciążał nas kolejnymi podatkami. Bo rząd nie ma swoich pieniędzy a wydaje jedynie te, które zabierze podatnikom, pożyczy i pozyska ze sprzedaży majątku (koncesji). Wobec tego Kukiz'15 może spokojnie składać kolejne propozycje likwidacji podatków i nawet nie musi się martwić o ich konkretne uzasadnienie bo oczywistą oczywistością jest, że PIS tych podatków nie zlikwiduje. Względnie podwyższy, zmieniając przy okazji ich nazwę.
  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła
Zawiślak rzucony na kolana !,ale upokor...
fifi
Poseł Zawiślak najpierw przekuł wygra...
Daniel Czubara 9 minut temu
@observer to nie naginanie faktów, ani ...
observer 28 minut temu
do redaktora - "uzyskał poparcie PIS, p...
video lupum 30 minut temu
Thomas, kozacy to nie ukraińcy, proszę...
Zawisza 32 minuty temu
Sukcesy to 230 mln złotych dofinansowan...
??? 36 minut temu
Pan Gliwiński to chyba PSL...
roman2 57 minut temu
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer 59 minut temu
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny