R E K L A M A

27 kwietnia 2017

roztocze.net

R E K L A M A

Klub poselski Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację akcyzy na samochody.

-Jesteśmy jedynym państwem w UE, które obciąża Obywateli taką daniną, a przecież UE nie nakłada na nas takiego obowiązku. Mało tego! Kierowcy w Polsce już i tak są bardzo mocno opodatkowani poprzez akcyzę na paliwo. Dlatego proponujemy zero akcyzy na auta! Obywatele będą mogli taniej kupować samochody i wymieniać je na nowsze, skorzysta na tym również środowisko, a wpływy do budżetu mogą być paradoksalnie wyższe!- twierdzi lubelski poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza. -Apelujemy do wicepremiera Morawieckiego, by nie bał się obniżać podatków, tak naprawdę może to przynieść większe wpływy do budżetu. – dodaje.

Według posła Kuleszy objęcie samochodów akcyzą ma wyłącznie charakter fiskalny: podatek ten nie spełnia żadnej innej roli niż zapewnienie wpływów budżetowych kosztem obywateli. Akcyza nie zachęca do nabycia samochodów w kraju (auta produkowane i kupowane w kraju też są objęte akcyzą). 

Jak  podnoszą posłowie Kukiz’15 przepisy o akcyzie na samochody osobowe w obecnym kształcie są po prostu nieskuteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest jedynym państwem w UE, które opodatkowuje samochody akcyzą, a także wysokość tego podatku, coraz częściej zdarza się, że Polacy rejestrują samochody w innych krajach np. w Czechach, gdzie akcyza nie obowiązuje. Zrównanie naszych przepisów z pozostałymi krajami poprzez likwidację akcyzy od samochodów przyczyniłoby się, zdaniem posłów Kukiz’15, do wyeliminowania tego zjawiska.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to już siódma propozycja ogłoszona w ramach akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację. Projekty poprzednio zgłoszone w ramach Poniedziałku Wolności to: likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. Dzień Podatkowy, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenie VAT na e-booki i e-prasę, utworzenie Polskiego Instytutu Żywności oraz likwidacja gabinetów politycznych w samorządach.

 


Oceń artykuł klikając na gwiazdki!
Liczba ocen: 1

R E K L A M A

    4 komentarze

Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy poniżej.
Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
 1. "." dnia 3 marca 2017 o godzinie 8:08:31 napisał:
  W Polsce już raz była akcyza - została zniesiona. jednym z warunków wprowadzenia akcyzy była ochrona rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, którego de facto poza produkcją poloneza już od dawna nie ma- są za to montownie, ale one w znakomitej większości eksportują swoej samochody n zachód ze stawką VAT 0%. Ten podatek jest anachroniczny. Pomijam fakt, że są to samochody używane, ale w niektórych przypadkach wielkość akcyzy znacznie przekracza wartość nowego samochodu. Ale akcyza to bardzo perfidny podatek, zwiększenie akcyzy podnosi wielkość podstawy do obliczania VAT a tym samym samego podatku VAT. Tak więc podniesienie kwotowo akcyzy automatycznie podnosi kwotę VAT i to bez zmiany stawki. Podobny mechanizm jest w cenie paliwa. Są inne towary które są opodatkowane akcyzą, ale bez nich można się obejść.
  5
  0
 2. R E K L A M A

 3. "Anonim" dnia 3 marca 2017 o godzinie 9:28:58 napisał:
  takie samochwalstwo o wynikach portalu i: .. "Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację. Komentarze czasowo wyłączone nieaktywne." . przed czym strach ?
  5
  3
 4. "Joker" dnia 3 marca 2017 o godzinie 10:03:08 napisał:
  No i nareszcie 15 Kukiza coś robi
  2
  1
 5. "lawyer" dnia 3 marca 2017 o godzinie 15:53:52 napisał:
  Kolejna inicjatywa nastawiona na poklask gdzie sami wnioskodawcy doskonale wiedzą, że rządzący akcyzy nie zniesie. Ale zawsze będzie można napisać i opowiadać wszystkim jak to dzielnie Kukiz'15 chciał zmniejszyć akcyzę. Po co się ograniczać ? Złóżmy projekt likwidacji w ogóle akcyzy - od alkoholu, papierosów, paliwa. Albo w ogóle złóżmy projekt likwidacji wszystkich podatków , a co. Suwerenowi się należy. Jest tylko mały problem - oficjalny dług państwa dobija do BILIONA złotych. Trzeba od tego płacić odsetki bo przestaną dalej pożyczać a przecież rządzący dalej pożyczają kilkadziesiąt kolejnych miliardów rocznie i to w czasie koniunktury gospodarczej. Co będzie jak koniunktura się skończy ? I jednocześnie pompowane są kolejne wydatki socjalne: 500+, Mieszkanie+, wyższe renty i emerytury, wcześniejszy wiek emerytalny, podwyżki dla policji i wojska, itd. Aby to wszystko finansować rząd dalej nas zadłuża i dalej będzie obciążał nas kolejnymi podatkami. Bo rząd nie ma swoich pieniędzy a wydaje jedynie te, które zabierze podatnikom, pożyczy i pozyska ze sprzedaży majątku (koncesji). Wobec tego Kukiz'15 może spokojnie składać kolejne propozycje likwidacji podatków i nawet nie musi się martwić o ich konkretne uzasadnienie bo oczywistą oczywistością jest, że PIS tych podatków nie zlikwiduje. Względnie podwyższy, zmieniając przy okazji ich nazwę.
  2
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

R E K L A M A