R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara3 marca 2017 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Koniec z akcyzą na samochody?

foto: freeimages.com

R E K L A M A    B O A R D

Klub poselski Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację akcyzy na samochody.

-Jesteśmy jedynym państwem w UE, które obciąża Obywateli taką daniną, a przecież UE nie nakłada na nas takiego obowiązku. Mało tego! Kierowcy w Polsce już i tak są bardzo mocno opodatkowani poprzez akcyzę na paliwo. Dlatego proponujemy zero akcyzy na auta! Obywatele będą mogli taniej kupować samochody i wymieniać je na nowsze, skorzysta na tym również środowisko, a wpływy do budżetu mogą być paradoksalnie wyższe!- twierdzi lubelski poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza. -Apelujemy do wicepremiera Morawieckiego, by nie bał się obniżać podatków, tak naprawdę może to przynieść większe wpływy do budżetu. – dodaje.

Według posła Kuleszy objęcie samochodów akcyzą ma wyłącznie charakter fiskalny: podatek ten nie spełnia żadnej innej roli niż zapewnienie wpływów budżetowych kosztem obywateli. Akcyza nie zachęca do nabycia samochodów w kraju (auta produkowane i kupowane w kraju też są objęte akcyzą). 

Jak  podnoszą posłowie Kukiz’15 przepisy o akcyzie na samochody osobowe w obecnym kształcie są po prostu nieskuteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest jedynym państwem w UE, które opodatkowuje samochody akcyzą, a także wysokość tego podatku, coraz częściej zdarza się, że Polacy rejestrują samochody w innych krajach np. w Czechach, gdzie akcyza nie obowiązuje. Zrównanie naszych przepisów z pozostałymi krajami poprzez likwidację akcyzy od samochodów przyczyniłoby się, zdaniem posłów Kukiz’15, do wyeliminowania tego zjawiska.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to już siódma propozycja ogłoszona w ramach akcji #PoniedziałekWolności, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację. Projekty poprzednio zgłoszone w ramach Poniedziałku Wolności to: likwidacja Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. Dzień Podatkowy, wprowadzenie najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenie VAT na e-booki i e-prasę, utworzenie Polskiego Instytutu Żywności oraz likwidacja gabinetów politycznych w samorządach.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 3 marca 2017 o godzinie 8:08:31 napisał:
  W Polsce już raz była akcyza - została zniesiona. jednym z warunków wprowadzenia akcyzy była ochrona rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, którego de facto poza produkcją poloneza już od dawna nie ma- są za to montownie, ale one w znakomitej większości eksportują swoej samochody n zachód ze stawką VAT 0%. Ten podatek jest anachroniczny. Pomijam fakt, że są to samochody używane, ale w niektórych przypadkach wielkość akcyzy znacznie przekracza wartość nowego samochodu. Ale akcyza to bardzo perfidny podatek, zwiększenie akcyzy podnosi wielkość podstawy do obliczania VAT a tym samym samego podatku VAT. Tak więc podniesienie kwotowo akcyzy automatycznie podnosi kwotę VAT i to bez zmiany stawki. Podobny mechanizm jest w cenie paliwa. Są inne towary które są opodatkowane akcyzą, ale bez nich można się obejść.
  5
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 3 marca 2017 o godzinie 9:28:58 napisał:
  takie samochwalstwo o wynikach portalu i: .. "Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację. Komentarze czasowo wyłączone nieaktywne." . przed czym strach ?
  5
  3
 • "Joker" dnia 3 marca 2017 o godzinie 10:03:08 napisał:
  No i nareszcie 15 Kukiza coś robi
  2
  1
 • "lawyer" dnia 3 marca 2017 o godzinie 15:53:52 napisał:
  Kolejna inicjatywa nastawiona na poklask gdzie sami wnioskodawcy doskonale wiedzą, że rządzący akcyzy nie zniesie. Ale zawsze będzie można napisać i opowiadać wszystkim jak to dzielnie Kukiz'15 chciał zmniejszyć akcyzę. Po co się ograniczać ? Złóżmy projekt likwidacji w ogóle akcyzy - od alkoholu, papierosów, paliwa. Albo w ogóle złóżmy projekt likwidacji wszystkich podatków , a co. Suwerenowi się należy. Jest tylko mały problem - oficjalny dług państwa dobija do BILIONA złotych. Trzeba od tego płacić odsetki bo przestaną dalej pożyczać a przecież rządzący dalej pożyczają kilkadziesiąt kolejnych miliardów rocznie i to w czasie koniunktury gospodarczej. Co będzie jak koniunktura się skończy ? I jednocześnie pompowane są kolejne wydatki socjalne: 500+, Mieszkanie+, wyższe renty i emerytury, wcześniejszy wiek emerytalny, podwyżki dla policji i wojska, itd. Aby to wszystko finansować rząd dalej nas zadłuża i dalej będzie obciążał nas kolejnymi podatkami. Bo rząd nie ma swoich pieniędzy a wydaje jedynie te, które zabierze podatnikom, pożyczy i pozyska ze sprzedaży majątku (koncesji). Wobec tego Kukiz'15 może spokojnie składać kolejne propozycje likwidacji podatków i nawet nie musi się martwić o ich konkretne uzasadnienie bo oczywistą oczywistością jest, że PIS tych podatków nie zlikwiduje. Względnie podwyższy, zmieniając przy okazji ich nazwę.
  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

panek 19 minut temu
To nie jest drużyna zamojska!!! ale naj...
apolityczny 31 minut temu
Cel szczytny, propagandowo też. Zmieńc...
Kmicic 35 minut temu
Czyli w Polsce dalej ludzie wierzą w ko...
@Torres20400
Moze panu broda urosla?...
magnar
Byłem, wrzuciłem trochę grosza do pus...
Obserwer
Inicjatywa bardzo słuszna bez względu ...
L11A
Idea zbiórki godna najwyższego uznania...
Jacek
Chciałem wrzucić coś do puszki, gdy w...
Robert
Na tą akcję zaprosił ojciec dziecka n...
No
Przecież to ustawka aż wstyd. Wstyd mi...
zygi
Kupujmy kupujmy kupujmy!!!Ludzie to jest...
Jacek
Do której godziny ta zbiórka? Byliśmy...
Zamościanin
Do Rady Miasta powinno się wybierać ka...
klangor
A kiedy w końcu zostanie powołany peł...
niki
Po co te dyskusje o przepisach i pierwsz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny