R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja1 sierpnia 2018 FACEBOOK | 5251 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Komarów: Powstanie pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

R E K L A M A    B O A R D

W poniedziałek (30.07.2018r.) odbyła się konferencja w sprawie inicjatywy budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej – miejscu bitwy pod Komarowem w 1920 roku.

Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem” reprezentowane przez Prezesa Stowarzyszenia Tomasza Dudka oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość reprezentowany przez Prezesa, Posła Sławomira Zawiślaka, w trakcie spotkania podpisały porozumienie na mocy którego wspólnie podejmą działania na rzecz budowy pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej pod Komarowem.

Inicjatywa ta powstała już w 1936 r., ale II wojna światowa uniemożliwiła budowę. Do planów tych wróciło Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem”.

Pomnik będzie usytuowany w paśmie wzgórza 255, w Wolicy Śniatyckiej, w miejscu gdzie w roku 1920 miała miejsce największa bitwa kawaleryjska wojny polsko-bolszewickiej. Jego forma nawiązuje do pierwotnego szkicu. Projekt zakłada także powstanie mauzoleum w dolnej części pomnika. Z uwagi na swoje usytuowanie – pomnik umieszczony będzie w najwyższym miejscu okolicy, dzięki czemu będzie widoczny z daleka – ma być również punktem widokowym z którego będzie można obserwować pole bitwy. W planach jest również zagospodarowanie całości terenu np. poprzez ścieżki historyczne i budowę muzeum. Więcej szczegółów w załączonym filmie, np. wysokość skrzydeł to około 18 m, nacisk wiatru na skrzydła w miejscu gdzie konie szarżują sięga 60 ton.

Pomnik ma zostać odsłonięty w setną rocznicę bitwy pod Komarowem (w 2020 roku) – będzie to największe wydarzenie kawaleryjskie. W promocję projektu już zaangażowali się aktorzy, wysokiej rangi Oficerowie Wojska Polskiego oraz sportowcy.

Zbiórka wspierająca inicjatywę już się rozpoczęła. Budowę można wesprzeć kupując cegiełki o różnych nominałach lub wpłacając środki bezpośrednio na subkonto Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” dedykowane temu celowi. Dla osób wpłacających środki przygotowywane są certyfikaty.

W konferencji wzięli udział Prezes Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek, członek Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” Karolina Strzelecka, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Poseł Sławomir Zawiślak, Sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Witold Marucha.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "observer" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 10:32:50 napisał:
  Nie wiedziałem, że AK walczyła pod Komarowem. Nie wiem też, czy brała udział w kampanii wyborczej....
  R E K L A M A
  • "K." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 12:04:26 napisał:
   AK wspierane przez NSZ walczyło już z Bolesławem Chrobrym w bitwie nad Bugiem w 1018 r.
 • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 11:15:02 napisał:
  Zaczynam prace nad powołaniem Światowego ..co tam Międzygalaktycznego Związku Budowniczych Piramidy Cheopsa! W planach jest powołanie Światowego Związku Obrońców Twierdzy Zamość. Zapraszam do współpracy! Zaznaczam, że funkcje prezesa i sekretarza oraz skarbnika są już zajęte!
 • "Ciekawe..." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 12:42:10 napisał:
  I oto " dziecię pułku " - Sławcio w kolejnej odsłonie! BUDOWNICZY POMNIKÓW ZAMOJSZCZYZNY! Jak to dobrze, że kiedyś zrodziła się inicjatywa, do której poseł może się dopisać... No patrzcie Państwo, jaki "prezes" S.Z. szprytny ;)
 • "ad111" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 13:46:21 napisał:
  Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem” robiło świtną robotę, ale wydaje się, że teraz idzie po konfitury bratając się z politykami. Taki "mariasz" może wyjść bokiem, zwłaszcza z tym ugrupowaniem politycznym, o czym świadczy doświadczenie historyczne ...
 • "wątpiący" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 20:04:55 napisał:
  Pan Poseł-oseł jak widać nie ma czym zabłysnąć to choć chce stawiać pomniki ale czy to wystarczy żeby go poprzeć przy urnach? chyba nie taka rola polityka

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny