R E K L A M A

Z I P

FelietonyRadwan Nieuszczerbiony3 czerwca 2014

Kolejna odsłona zamojskiej majówki historycznej A.D. 2014

Szturm twierdzy Zamość (2014), foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Felieton niezobowiązujący Radwana Nieuszczerbionego.

 

Maj 2014 roku przejdzie niewątpliwie do historii, jako miesiąc dwóch sporych imprez rekonstrukcyjno – pokazowych, realizowanych przez grupy pasjonatów przeszłości z całej Polski. W zamyśle organizatorów, Zamojskiego Bractwa Rycerskiego celem było przede wszystkim przybliżenie realiów XVII wiecznego pola bitwy na bazie wydarzeń z przeszłości Zamościa. Pierwsza z imprez, opisana już i skomentowana wcześniej, nie wzbudziła we mnie głębszych emocji. Jednak zgodnie z oczekiwaniem, jak to już zwyczajem zamojskim się stało, „Szturm Twierdzy Zamojskiej”, zorganizowany po doświadczeniach zeszłego roku na cale szczęście jako impreza odrębna od Jarmarku Hetmańskiego, przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń (głównie estetycznych), i to mimo fatalnej pogody. Już sam tytuł wydarzenia, obok przywołania wydarzeń z przeszłości wojennej Zamościa, sugerował także pewne walory edukacyjne, poprzez dodanie zastanawiających słów „- Scholla Militaris” (powinno być raczej: „Schola Militaris”, „Scholla…”, sugeruje raczej np. markę butów lub skrobaczek kosmetycznych np. używanych do stóp zamiast pumeksu). Owe walory edukacyjne, zapewne u niektórych oglądających barwne przemarsze walecznych bractw rycerskich z Polski, Ukrainy i Węgier, w znaczniejszej niż dotychczas liczbie przybyłych do twierdzy zamojskiej, pobudzały do zadawania pytań, np. o genezę i znaczenie barw regimentów cudzoziemskich, symbolikę sztandarów i proporców braci szlachty, rodzaje uzbrojenia i sposoby walki tąże bronią, a nade wszystko o przebieg kolejnych faz wydarzenia

 

Na powyższe pytania w części tylko odpowiadały materiały informacyjne, co do przebiegu wydarzeń, nieliczne w mieście, dostępne zasadniczo w większej skali tylko w Internecie. Na pytania o przebieg poszczególnych pokazów: bitew – dziennej i nocnej, epizodów życia codziennego („obozowego”, wg organizatorów) w polu i poza placem boju, publiczność szukała odpowiedzi przede wszystkim u komentatorów przebiegu pokazów. I właśnie komentarz do oglądanych scen był w mojej ocenie najsłabszą stroną „Szturmu Twierdzy Zamojskiej”. Komentarze wygłaszane na placu boju, zasadniczo niewiele miały wspólnego z relacją z toczących się zmagań. W warstwie historycznej odbiegały także daleko od tego jak wyglądały zmagania wojenne pod Zamościem w XVII wieku. W efekcie, szczególnie w komentarzu do bitwy nocnej, trudno było sobie zinterpretować wydarzenia przedstawiane z takim zapałem przez uczestników. Obok wydarzeń wojennych będących elementami pokazu historycznego w Zamościu (starć piechoty, pojedynków, wymiany ognia) ważne były także pokazane w imprezie zamojskiej w znakomity sposób manewry piechoty, ale także i w tym wypadku trudno odgadnąć czy np. piechota cudzoziemska demonstrowała elementy musztry oddziałowej wg Joanna Jacoba Wallhausena czy Jacoba de Gheyna

 

Mimo tych niedociągnięć imprezę zamojską uznać należy za bardzo udaną. Miejsce też wybrano w tym roku znakomicie, szczególnie plastycznie prezentowały się barwne grupy rekonstrukcji historycznej na tle ceglanych murów twierdzy i białe płachty namiotów obozowych na tle panoramy Zamościa. Doceniło to wielu fotografujących i filmujących działania rekonstruktorów. Mimo utrzymującego się deszczu, będącego jednym z głównych reżyserów pokazu zamojskiego, „Szturm Twierdzy Zamojskiej” można uznać za udany. Oby następnym razem pogoda sprzyjała bardziej.

 

Autor: Radwan Nieuszczerbiony
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "xxxx" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 14:17:04 napisał:
  Uważam,że komentarz był jaki był, ale innego niema co się spodziewać. Mimo,że ogólny scenariusz był znany rekonstruktorom, jest fizyczna niemożliwością , ogarnąć 170osób z różnych ugrupowań i nawet państw, bez absolutnie żadnej próby. może to sprawiało wrażenie zaplanowanej inscenizacji, ale tak nie było. Komentator komentował na zasadzie komentuję to co widzę. miał jedynie małą przewagę nad przeciętnym widzem, bo z grubsza mógł nazwać poszczególne odziały. Co do zarysu historycznego to co miał ludziom wciskać ciemnotę , przecież w takiej postaci walki nigdy nie miały miejsca.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 16:17:23 napisał:
  Wolę wziąć dobrą książkę Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu". na takie imprezy to szkoda czasu - nic one nie dają i nic nie wnoszą. W zasadzie czemu ma to służyć, ta cała inscenizacja???? Te inscenizację przypominają mi pamiętną scenę z "Gladiatora" Ridley'a Scotta - kiedy grupa gladiatorów odgrywała scenę wojny punickiej, gdzie legiony Scypiona Afrykańskiego masakrowały "Barbarian hord" znienawidzonego Hannibala. Stety i niestety prawda czasu i prawda ekranu okazały się różne. Jakież było zaskoczenie cesarza Komodusa kiedy to w inscenizacji nie legiony Scypiona pokonały Hannibala, a wojska Hanibala pokonały legiony Scypiona. no właśnie co by było??? Colloseum stanowiło swoiste media - tak jak teraz telewizja, tam zasiadały cały lud rzymski, patrycjat, plebs i pospólstwo karmiony darmowym chlebem i winem /na koszt podatnika rzymskiego/. bo właśnie co mogło pomyśleć po takiej inscenizacji kilku nierozgarniętych Rzymian, że Hannibal pokonał Rzym w kolejnych wojnach punickich w tym wypadku - tej czwartej. i takim razie dlaczego ten Rzym istnieje?? Dlatego takiego typu inscenizacje niosą pewne zagrożenie - zachwianie równowagi pomiędzy prawdą czasu i prawdą ekranu. Przy jednoczesnym wprowadzaniu elementów "wioski patiomkinowskiej" - ale oczywiście zawsze znajdzie się taki cieć jak cieć Stanisław Anioł "który stwierdzi "my nie wstydzimy się dobrych wzorców.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 18:25:58 napisał:
  Nie wylewajmy "dziecka z kąpielą", ale: 1. Kompletny chaos organizacyjny. Gdyby Ci wspaniali ludzie, którzy próbują się wcielać w "postacie z przeszłości", nie mieli doświadczeń z innych "bardziej poważnych imprez", wyszedł by z tego totalny blamaż. Incydent ze skradzeniem czapki jednego z "rekonstruktorów" pozostawiam bez komentarza... 2. Nie bardzo rozumiem, jak "rekonstruktorzy XVII wieku", którzy do każdego ryngrafu, guzika, itd... przywiązują wagę i znaczenie, mogą szturmować w nocy bramę (po moście) KTÓRA W XVII WIEKU NIE ISTNIAŁA? Nie można sobie innej bramy w Zamościu poszturmować? 3. "Miejsce też wybrano w tym roku znakomicie, szczególnie plastycznie prezentowały się barwne grupy rekonstrukcji historycznej na tle ceglanych murów twierdzy i białe płachty namiotów obozowych na tle panoramy Zamościa. Doceniło to wielu fotografujących i filmujących działania rekonstruktorów" - Radwan dostał właśnie uszczerbienia, i niech się sam domyśli dlaczego. 4. Sens takich imprez polega na przybliżeniu "wizualicyjnym" - "jak to mogło kiedyś wyglądać". NIESTETY wyszła z tego "nędza".
  0
  0
 • "Blues" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 18:50:28 napisał:
  po prostu jest to tworzenie czegoś ekstra, czyli ekstradycji, ale do tego potrzebny jest porwany samolot.
  0
  0
 • "Blues" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 18:51:21 napisał:
  Tak na poważnie, czy oglądając cuś takiego czy nauczymy się historii????
  0
  0
 • "Mat" dnia 3 czerwca 2014 o godzinie 23:09:22 napisał:
  Dla wszystkich malkontentów widowiska proponuje: 1. Zorganizować coś samemu, co będzie ciekawsze i atrakcyjniejsze. 2. Zorganizować coś w takiej skali jak "Szturm"-przygotowania trwały ponad pół roku z tego co mi wiadomo. 3. Zorganizować miejsce pod taka imprezę i pod taką ilość uczestników. 4. Odejść od telewizora i przestać wiecznie narzekać że w Zamościu nic się nie dzieje, a jak się coś dzieje to jest złe. Dalej, nigdzie nie jest powiedziane że to rekonstrukcja oblężenia tylko inscenizacja, a to zupełnie dwie różne rzeczy. Komentarz do obu bitew był, to że ludzie nie słuchają co się do nich mówi albo nie rozumieją to już inna kwestia. Ja doskonale słyszałem komentowanie i przebiegu bitwy i opis oddziałów i sposób walki i wygląd i co się teraz dzieje na polu.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
redakcja@ W tabeli mid sized region tam ...
aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny