R E K L A M A

Z I P

CzytelniaSylwia Kardasz24 sierpnia 2012 FACEBOOK | 4474 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Klaps

R E K L A M A    B O A R D

Recenzja powieści Christosa Tsiolkasa autorstwa Sylwii Kardasz

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika miałam okazję przeczytać drugą z kolei powieść Christosa Tsiolkasa, australijskiego pisarza uznawanego za twórcę nowoczesnego, którego charakteryzuje bezkompromisowy, śmiały, wulgarny wręcz styl pisania. Mówi się o nim, że jest głosem swojego pokolenia, ukazuje prawdziwy współczesny świat bez upiększania, wygładzania ostrych krawędzi, a więc brutalnie i szczerze – dokładnie tak ,jak wygląda życie… Powieść „Klaps” została obsypana wieloma nagrodami, i nawet zekranizowana w postaci sześcioodcinkowego serialu. Jest dziełem wielopłaszczyznowym, mrocznym i kontrowersyjnym i choć wielokrotnie niesmaczna, wulgarna to jako niełatwa lektura zmusza do myślenia, a co wrażliwszych razi niczym piorun i nie daje o sobie zapomnieć. Na książkę składa się osiem rozdziałów czyli osiem historii, bo w kolejnych rozdziałach oglądamy rzeczywistość oczami nowej postaci. Wszyscy są jednak uczestnikami i naocznymi świadkami z pozoru niewinnego wydarzenia, które jednak – w sposób bezpośredni lub pośredni – zmieni bieg życia każdego z nich.

 

Australia, willa na przedmieściach… Kilka osób spotyka się na grillu w leniwe, sobotnie popołudnie, są najbliżsi przyjaciele i najbliższa rodzina. Nieoczekiwanie jeden z gości gwałtownie karci szczególnie hałaśliwe i despotyczne, nie swoje dziecko, wymierzając chłopcu policzek. Ten niby niewiele znaczący gest nie tylko kończy przyjęcie pozostawiając po sobie niepokój i nieprzyjemne wspomnienie, ale staje się początkiem całej lawiny zdarzeń… Rodzice chłopca bowiem skierują sprawę do sądu o znęcanie. Rozprawa sądowa na zawsze zburzy zastany układ towarzyski, skłóci nawet rodzinę, a przy okazji obnaży przed czytelnikiem kłębowisko emocji, namiętności i przekonań, na co dzień ukrytych za fasadą normalności i nic nie będzie już takie samo… Bohaterowie powieści to mieszkańcy Australii, a więc tak naprawdę reprezentanci różnych kultur, religii i narodowości. Są Grekami (jak sam autor), Hindusami, Kanadyjczykami, Aborygenami, Australijczykami i Amerykanami, chrześcijanami, muzułmanami z wyboru, a najczęściej zadeklarowanymi ateistami. Różni ich pochodzenie, kolor skóry, krąg kulturowy. Łączy, poza miejscem zamieszkania, styl życia – pełen imprez w biały dzień, narkotyków w każdej postaci, a nade wszystko pełen seksu, który dominuje w codziennej rzeczywistości. Właściwie każdy ma do innych pretensje lub coś ukrywa. Brak akceptacji i tolerancji innych, a nawet jawne ich obrażanie są na porządku dziennym. Ponieważ środowisko jest tak zróżnicowane, jest też podzielone nieustannymi konfliktami. Wielokulturowy kontynent obojętności – taki obraz Australii wyłania się z Klapsa Christosa Tsiolkasa. Powieść ukazuje pokolenie XXI wieku – wykorzenione, pozbawione religii i wartości, którego głównym dążeniem jest osiągnięcie odpowiedniego statusu majątkowego i… święty spokój. To świat, w którym – zamiast tolerancji – mamy obojętność, gdzie narkotyki zażywa się dla rozrywki, gdzie wierność praktycznie nie istnieje. Tak widziane społeczeństwo australijskie zostaje skontrastowane z greckim modelem rodziny, który – choć do idealnych nie należy – rządzi się jedną, prostą zasadą: najważniejsze są więzy krwi. Każdy, kto łamie to prawo, naraża się jednocześnie całej familii i nie może liczyć na wsparcie żadnego z jej członków. Tak przynajmniej było na Starym Kontynencie. Christos Tsiolkas kieruje więc swoje wścibskie, wszechwidzące spojrzenie na coś, co jest wspólne nam wszystkim: życie rodzinne w nowoczesnej rzeczywistości XXI wieku.

 

Tytułowy klaps wraz ze swoimi konsekwencjami zmusza bohaterów do refleksji nad własnymi rodzinami, ich sposobem życia, oczekiwaniami i przekonaniami. A jednocześnie to brutalna diagnoza naszych czasów targanych spornymi, niemożliwymi do rozstrzygnięcia i uporządkowania problemami wielokulturowości, uprzedzeń rasowych i pielęgnowania przywiezionych ze Starego Kontynentu tradycji oraz przyzwyczajeń, imigracji, nieprzystosowania i nietolerancji. A do tego wszystkiego jakże banalna codzienność: alkohol, narkotyki, seks, zdrada i przemoc małżeńska, aborcja, homo- lub biseksualizm, starość i śmierć. Równocześnie miłość, przyjaźń i silny instynkt rodzicielski, budowanie kariery zawodowej i awans społeczny… „Klaps” to książka realistyczna, momentami naturalistyczna, nie pozostawiająca wiele dla wyobraźni, gniewna i intensywna, w pewien sposób jednak ważna… o relacjach międzyludzkich, skomplikowanych i jakże kruchych, o dwoistości ludzkiej natury i zakłamaniu, nawet przed samym sobą, o miłości, seksie i małżeństwie, o rodzicielstwie i dzieciach, tak pełna namiętności i sprzecznych przekonań, jak tylko może być życie rodzinne. To jednocześnie wnikliwa, choć surowa analiza aspiracji i lęków wzrastającej w siłę klasy średniej, a zarazem przejmująca, prowokująca powieść o naturze lojalności i szczęścia, kompromisu i prawdy…

 

Autor: Sylwia Kardasz
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Dobrze poinform... 22 minuty temu
Czy w Szwajcarii jest aż tak mało prac...
perła
Oferta firmy z Kalinowic była jedyną o...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny