Kultura i rozrywka | SzczebrzeszynRobert Moteka31 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Kirkut ponad podziałami

Sprzątanie żydowskiego cmentarza w Szczebrzeszynie. 2018
R E K L A M A    B O A R D

Grupa działaczy zorganizowana pod nazwą „Ponad Podziałami” jeździ na Ukrainę by pomagać rodakom, dbać o przygraniczne polskie cmentarze. Tym razem na wezwanie stawili się w Szczebrzeszynie. Na jedną z najstarszych żydowskich nekropolii w Polsce.

Szczebrzeski kirkut (kirkut – potoczna polska nazwa żydowskiego cmentarza), to też jeden z nielicznych żydowskich cmentarzy w Polsce, użytkowany nieprzerwanie od założenia w XVI w. do Holocaustu. Najstarsza odkryta macewa (pionowa płyta nagrobna) datowana jest na 1545 r. Macewa ta upamiętnia Jechiela syna Mojżesza (zm. 9 kwietnia 1545 r.). Co ciekawe eksperci uważają, że pochówki mogły odbywać się tam odbywać dużo wcześniej.

Cmentarz żydowski to miejsce święte, wręcz nienaruszalne. Ważna żydowska tradycja mówi, że ciało i dusza są nierozerwalne, a kto narusza doczesne szczątki zmarłych narusza także spokój duszy.

Zatem porządkowanie żydowskiego cmentarza to nie taka prosta rzecz. Jak można się dowiedzieć na stronie Forum Żydów Polskich na cmentarzach zakazane jest kopanie gruntu (w tym z użyciem narzędzi ciężkich), wyrywanie drzew i krzewów z korzeniami czy odkopywanie macew. Można natomiast usuwać chwasty, mchy (płytko zakorzenione), kosić trawę, przycinać drzewa i krzewy tuż przy powierzchni ziemi.

Podczas wczorajszej akcji te zasady zostały zachowane ze szczególną starannością. Sam cmentarz zajmuje prawie dwa hektary powierzchni, a natura przez wiele lat dość skutecznie zabezpieczyła przed ludźmi tę nekropolię. Może to i dobrze bo akty wandalizmu są po stokroć gorsze od powolnego ale naturalnego pochłaniania przez naturę historycznych artefaktów.

Warto tu wspomnieć o przyczynach czy też inspiracji, z jakiej akcja przywrócenia dostępności cmentarza odbyła się w miniony poniedziałek. Pisałem już wielokrotnie o tym, że Szczebrzeszyn od kilku lat zamienia się w kulturalną stolicę regionu, a to za sprawą Festiwalu Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego. To niewątpliwie najważniejsze dla Szczebrzeszyna i Roztocza wydarzenie. Najważniejsze bo nie zamyka się tylko na sam „event” i swoich organizatorów, a promieniuje na całe otoczenie. Inspirując, poruszając, zachęcając do działania, tworząc nowe pomysły…

W tym roku w ramach festiwalu z inicjatywy Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu jeden festiwalowy dzień będzie dniem, w którym będzie można zwiedzić kirkut z przewodnikiem. Tak dochodzimy do samej akcji porządkowania cmentarz. Maria Fornal chcąc pokazać jak najwięcej z historii tej nekropolii poprosiła Mariusza Skorniewskiego jednego z liderów grupy „Ponad Podziałami” o pomoc w porządkowaniu cmentarza.

Nie trzeba było długo prosić, na wezwanie stawili się: mieszkańcy Zamościa i okolic skupieni pod nazwą „Ponad Podziałami”, młodzi sportowcy z szczebrzeszyńskiego klubu „Bushido” i ich opiekunowie, mieszkańcy Szczebrzeszyna – dorośli i dzieci, był też wyjątkowo sprawnie operujący spalinową kosą pracownik ZGK w Szczebrzeszynie. W sumie pomagało około 40 osób.

Ponad Podziałami” to obrońcy wolnych sądów, prawicowi i lewicowi radni, działacze partyjni, historycy, nauczyciele.

Jak mówi Skorniewski: „Znajdują się tu ludzie przeróżnych poglądów i proweniencji partyjnych. Są tu liberałowie, liderzy Nowoczesnej z Zamościa, Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Chociaż serce mi bije bardziej po prawej stronie, to jakoś potrafimy się tutaj dogadać.”

Działają na terenach przygranicznych po stronie ukraińskiej, choć jak widać po poniedziałkowej akcji nie tylko. „Zazwyczaj swoje siły kierujemy na wschodnią stronę. Okolice Sokala, Bełza, Uhnowa, Rawy Ruskiej, Żółkwi, Czerwonogradu.” – wymienia jednym tchem Skorniewski, opowiadając o działaniach za naszą wschodnią granicą. Jednak wskazuje też, że jeden z najdłużej działających i najstarszych cmentarzy żydowskich również wymaga opieki i deklaruje „Sądzę że w przyszłości odsłonimy cały ten cmentarz”.

Po wczorajszej akcji, już pojawiły się deklaracje, ze strony różnych osób i instytucji, pomocy w dalszych pracach porządkowych na cmentarzu. I nie przeszkadza im, że to nie jest „ich” cmentarz, po prostu znają wartość tej nekropolii i traktują to miejsce jako ważny element historii swojego miasta i regionu.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "k" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 17:23:09 napisał:
  Widać że zbliżają się wybory niektórzy radni żeby się pokazać to by i na rurce zatańczyli. Ale tylko opadnie kurz po wyborach to nie będzie już chętnych do taki pomysłów.
  R E K L A M A
  • "no name" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 18:11:07 napisał:
   Głupoty piszesz. Masz napisane, że już wcześniej robili takie akcje na Ukrainie. Poszukaj sobie na FB
  • "kornik" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 20:32:18 napisał:
   tak się składa panie k że ci radni do wielu lat ;)
 • "Żenada" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 19:03:59 napisał:
  Nie ma to jak pojechać na cmentarz i robić sesję zdjęciową.
  • "Dlaczego nie?" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 19:46:41 napisał:
   Gdyby zdjęcia nie były robione, nie mogłabyś/mógłbyś swojego błyskotliwego komentarza napisać.
 • "pędrak" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 19:36:10 napisał:
  A co na to kret? Ryje i możecie mu skoczyć...
 • "TORRES20400" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 20:30:12 napisał:
  https://niezlomni.com/barbara-engelking-boni-dla-polakow-smierc-to-byla-po-prostu-kwestia-biologiczna-smierc-jak-smierc-dla-zydow-to-byla-tragedia-metafizyka-spotkanie-z-najwyzszym/
 • "Ciekawe..." dnia 31 lipca 2018 o godzinie 22:01:27 napisał:
  Tak sobie przypominam, jak pan T.Sobczak prosił o pomoc przy porządkowaniu szczebrzeskiego KIRKUTU i latami czynił starania o godny wygląd tego miejsca, chętnych jakoś nie było... Ale teraz mamy inną sytuację... wyborczą. Jest więc artykuł nasycony pochwałami i fotosy "działaczy - celebrytów", którzy przecież muszą w tym szczególnym czasie zadbać o " popularność " Dobrze, że wreszcie zabrali się do pracy...społecznej?
 • "Jacek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 8:12:06 napisał:
  Ciekawe jest to drogi ciekawy że ci ludzie od wielu lat sprzątają cmentarze ale ciebie boli że kto coś robi a ty siedzisz na dupie
  • "Ciekawe..." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 8:58:28 napisał:
   na jakiej części ciała spoczywa osoba Jacka- wulgarysty? Odnosząc się do mojego wpisu, przesiadłeś sobie przy okazji .... rozum ?
 • "Placek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 8:14:01 napisał:
  Ci ludzie już od wielu lat sprzątają cmentarze. Ilu tam radnych był, na zdjęciach jak patrzę widzę dwóch. A gdzie pozostali radni w liczbie 21 ?? kogoś parzy klawiaturka
 • "radny" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 12:16:56 napisał:
  Czy pan Sobczuk prosił kiedykolwiek którąś z osób, które można zobaczyć na zdjęciach, o pomoc przy sprzątaniu kirkutu? Czy sam zrobił tam cokolwiek? Nieważne kto to zrobił, ważne, że efekty widać z daleka.
 • "Ciekawe..." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 13:15:19 napisał:
  Faktycznie! Pan Tadeusz nigdy nie biegał po cmentarzu w świetle fleszy i nie informował mediów o tym, ile czasu i pracy wymagała i wymaga ta nekropolia. Przykro mi, że jako radny nie ma pan pojęcia o staraniach pana Sobczaka i jego wieloletniej działalności w tej i wielu innych kwestiach, dotyczących historii i kultury żydowskiej ziemi zamojskiej, Roztocza.
 • "Adres siedziby" dnia 3 sierpnia 2018 o godzinie 12:10:00 napisał:
  Od kilku dni macie zamknięte drzwi w redakcji na Grodzkiej . Proszę o podanie terminu kiedy będzie otwarta ? Chciałabym osobiście przekazać ważne pismo/skargę .
  R E K L A M A

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
leszek
pomysł(zasłyszany) Nikodema Dyzmy,...
historyk
Żadnego konfliktu między Zamościem a ...
Powinni grać na hali Osir tam gdzie gra...
Lidia
Radny Nowakowski WSTYD, żeby tak sie ub...
Thomas
Głos potrzebny, ale głos spó...
kmicic
a i jeszcze jedno, dla rozluźnienia emo...
mieszkaniec
drogi ,,Polak'u" - widać nie znasz życ...
zdrovit
Jaki problem, żeby tak duża firma jak ...
ad111
I już pisiorskie trolle się zleciały ...
Mefisto
Och, jakież to trzeba mieć kwalifikacj...
mama
Całkowicie zgadzam się z "rodzicem". W...
Polak
Drogi mieszkańcu, to jest wolny kraj (j...
martinez
Jak można w nieskończoność głosowa...
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018