„Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei” – telewizyjny koncert symfoniczny

15 Gru 2017

19:00 - 21:00

Lublin: CENTRUM SPOTKANIA KULTUR

Lublin Plac Teatralny 1

Wczytuję mapę...
Kategorie Koncert PŁATNE

15 Grudnia
Piątek
19:00
Sala Operowa

Bilety: 30 i 40 zł

„Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei” – telewizyjny koncert symfoniczny

„Tryptyk o kanonie nadziei” to widowisko symfoniczne poświęcone męczennikom trzech krajów – duchownym, którzy oddali swe życie za współwięźniów w obozach koncentracyjnych na terenie Polski podczas II Wojny Światowej: św. Grzegorzowi Peradze (Auschwitz), bł. Emilianowi Kowczowi („Proboszcz Majdanka”) i św. Maksymilianowi Kolbe („kapłan Oświęcimia”).

Na koncert składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Reso Kiknadze z Gruzji – Hymn „Psalm pochwały prawości”, Igora Szczerbakowa z Ukrainy – Elegia „Lamentacja z majdanu milczenia” oraz Piotra Bańki z Polski – Litania „Ekstaza do świętego z feretronu”. Kompozycje stanowią hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz niosą uniwersalne przesłanie pokojowego współistnienia całej ludzkości.

W warstwie wizualnej pojawiają się kolaże – fotografie i filmy z obozowego życia, animacje kontekstowe, krótkie felietony biograficzne świętych, a także archiwalia z okresu ich męczeństwa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marcin Nałęcz – Niesiołowski (dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej), zaś wśród solistów znajdą się m.in. Ewa Majcherczyk (solistka Teatru Narodowego i Opery Wrocławskiej).

Koncert, zrealizowany przez TVP S.A. w nowoczesnej Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 15 grudnia 2017 roku, ma formułę koncertu biletowanego wraz z sektorem dla zaproszonych gości. Premiera telewizyjna widowiska planowana jest na 28 stycznia 2018 roku w TVP 2.

SPONSOR PROGNOZY POGODY

31 Gru 2025 - 1 Sty 2026, 00:00
Lookalny Kalendarz Wydarzeń
31 Gru 2026 - 1 Sty 2027, 00:00
Lookalny Kalendarz Wydarzeń

SPONSOR LOOKALNEGO KALENDARZA WYDARZEŃ

Zaprenumeruj newsletter