18. Letnia Akademia Filmowa

11-20 Sie 2017

Cały dzień

Zwierzyniec

Zwierzyniec Zwierzyniec

Wczytuję mapę...

Program:

Andrzej Wajda – nowe terytoria
Nie tak dawno pożegnaliśmy Mistrza polskiej i światowej kinematografii – Andrzeja Wajdę. Polscy kinomani znają na pamięć kanon jego dzieł, jakie nakręcił nad Wisłą. Tym razem chcemy przedstawić jego filmy zrealizowane poza granicami kraju, które w większości nigdy nie były szeroko rozpowszechniane w Polsce.

Mia Hansen-Løve
Mia Hansen-Løve może uważać ubiegły rok za zwieńczenie dotychczasowej kariery, potwierdzone Srebrnym Niedźwiedziem za Co przynosi przyszłość na zeszłorocznym Berlinale. Ale w kinie nie pojawiła się wczoraj. Już wcześniej, jej poprzednie filmy zauważono na festiwalach w Cannes, Locarno, Chicago, Toronto czy San Sebastian. Czas zatem na podsumowanie jej reżyserskiego dorobku.

Nie tylko Dolan
Termin kino kanadyjskie jest dalece nieprecyzyjny. W jego obrębie można wyróżnić co najmniej dwa nurty: kino anglojęzyczne ciążące ku amerykańskiej tradycji oraz francuskojęzyczne, produkowane w Quebecu, odwołujące się do europejskich wzorców filmowych. Rzut oka na twórców i ich filmy rodem z Quebecu pozwoli odkryć, że kino stamtąd dobrze promuje w świecie nie tylko jego najjaśniejsza gwiazda – Xavier Dolan.

Jak hartował się terror
Przypadająca na ten rok setna rocznica rewolucji październikowej, to okazja do spojrzenia na wydarzenie, które wpłynęło na miniony XX wiek, z innej perspektywy niż ta utrwalona długoletnią, propagandową narracją. Żadnej rewolucji nie przeprowadza się w białych rękawiczkach. Ale tym razem fala terroru, jaka doprowadziła ją do zwycięstwa, została uruchomiona na niespotykaną dotąd skalę.

18 mieć lat to nie grzech
W tym roku Akademia wchodzi w wiek dojrzały. To dobry moment by obejrzeć się wstecz. A przy okazji poświęcić trochę uwagi problemom młodych ludzi, przekraczających ten symboliczny próg dorosłości.

Nowa Fala pod Alpami
Pod koniec lat 60. pięciu szwajcarskich reżyserów utworzyło nieformalną grupę twórczą “Le Groupe 5”, której celem było ożywienie szwajcarskiej kinematografii. Idea wyrwania rodzimego kina z marazmu i wprowadzenia na europejskie salony, narodziła się w dużej mierze pod wpływem francuskiej Nowej Fali. Ale ambitni twórcy wybrali ją głównie za punkt wyjścia do stworzenia własnego kina autorskiego. I już wkrótce filmowy świat odkrył i docenił talenty Claude’a Goretty czy Alaina Tannera.

Archeologia kina
Filmów powstaje na świecie coraz więcej, ich żywot staje się za to krótszy. Filmami, które zeszły z ekranów interesują się głównie historycy i maniacy kina. Jedne tytuły czas skazuje na szybkie przemijanie, innym daje jeszcze jedną szansę na drugie życie. Wygrzebane z czeluści archiwów filmowych odzyskują na moment swój blask. Czasem dopiero wtedy zostają docenione. Niektóre zyskują nawet status dzieł kultowych.

Festiwalowe remanenty
Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Festiwal Mediów “Człowiek w zagrożeniu”, Etiuda & Anima – te festiwale przedstawią podczas Letniej Akademii Filmowej swoje wizytówki.

Rekolekcje filmowe
Poszukiwanie sacrum, sensu życia, wartości duchowych we współczesnym świecie. Wokół takich wyzwań krążą bohaterowie pokazywanych w tym cyklu filmów. Świat z jednej strony laicyzuje się, z drugiej zagraża mu religijny fanatyzm. Kościół coraz częściej staje się instytucją niż miejscem formatowania wiernych w duchu zasad wiary. Nie lękajcie się?

W polskim obiektywie
Polscy filmowcy robią filmy o nas i otaczającym nas świecie. My, widzowie, próbujemy się w tych filmach przejrzeć, dostrzec problemy, którymi żyjemy na co dzień. Na sali kinowej dochodzi następnie do konfrontacji dwóch punktów widzenia. Ten moment jest zarazem zaproszeniem do rozmowy.

Cinema Ukraina
Najciemniej pod latarnią! Kino ukraińskie kojarzy się polskim kinomanom co najwyżej z zamierzchłą klasyką: Dowżenką, Paradżanowem, Iljenką. Owszem, przez wiele lat było pogrążone w kryzysie, ale ostatnio można zaobserwować tam spore ożywienie. Międzynarodowy sukces “Plemienia” Mirosława Słaboszpickiego obudził nadzieję. I ciąg dalszy nastąpił. Na Ukrainie powstały kolejne filmy o dużym artystycznym potencjale. Te, które przyjadą do Zwierzyńca, sprawią miłą niespodziankę.

MasterClass z Wojciechem Marczewskim
Wojciech Marczewski szanowany jest zarówno za swoją artystyczną postawę, jak też ze względu na specyficzny, nie dający się pomylić z niczym innym charakter autorskiego pisma. I za konsekwencję w podążaniu w tym, co robi, własną ścieżką. Od lat pozostaje poza środowiskowymi układami i koteriami. Najbardziej ceni sobie niezależność twórczą. Może dlatego też, tak rzadko staje za kamerą. Ale każdy jego film, to ważny głos w obronie wolności jednostki i protest przeciwko działaniu represyjnego systemu, występującemu pod różną postacią.

Trzy Szkoły
Pierwsze etiudy szkolne to rodzaj wizytówki. Na początku są pokazem umiejętności warsztatowych i próbą prezentacji talentu. Z czasem stają się przepustką do uprawiania filmowego zawodu. Można wróżyć z nich przyszłość polskiego kina.

Kino nocne
– tradycyjnie zagości w plenerze, na dziedzińcu ponad 200-letniego Browaru Zwierzyniec. Jego repertuar to tzw. “kino środka”, filmy godzące artystyczny poziom z walorami komercyjnymi. Z uwagi na miejsce projekcji, widzowie będą mogli łączyć wrażenia czysto filmowe z degustacją jedynego w swoim rodzaju, warzonego według oryginalnej receptury, zwierzynieckiego piwa.
Filmy na dobry początek i koniec.

Filmy w Sieci
Sieć Kin Studyjnych przygotowała na Zwierzyniec firmowy zestaw, jaki jest przewidziany do rozpowszechniania wyłącznie w kinach studyjnych właśnie. To filmy wyróżniające się walorami artystycznymi, tworzące alternatywę dla komercyjnego repertuaru naszych kin.

Klubowy karnet
– to oferta skierowana do animatorów i bywalców Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Złożą się na nią filmy poszukujące, spoza głównego mainstreamu kina. Ale cenione przez ambitnych kinomanów, krytyków filmowych i festiwale filmowe.

Retro-LAF
czyli filmy, których nie zdążyliście obejrzeć w Zwierzyńcu podczas poprzedniej Akademii. W tym roku podamy je na przystawkę i na deser.

 

SPONSOR PROGNOZY POGODY

SPONSOR LOOKALNEGO KALENDARZA WYDARZEŃ

Zaprenumeruj newsletter