R E K L A M A

Z I P

Józefów | Polityka i SamorządOliwia Bojar10 listopada 2017 FACEBOOK | 4209 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Józefów: Na sesji o podatkach i rodzinnych domach pomocy

Inwestycje, foto: pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D


Podatek rolny, nowe inwestycje w postaci trzech rodzinnych domów pomocy i informatyzacja urzędu to tematy jakie podczas środowej ( 8 listopada) sesji poruszyli radni miejscy w Józefowie.

Rada podjęła decyzję, że podatek rolny w gminie będzie w przyszłym roku taki sam jak obecnie.
Będzie to możliwe dzięki obniżeniu przez radnych średniej ceny skupu żyta ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny stanowiącej podstawę do obliczenia podatku rolnego z ponad 52 złotych do 50. Tym samym wysokość podatku została utrzymana na poziomie 125 złotych za hektar przeliczeniowy.
Podczas sesji burmistrz Józefowa, Roman Dziura, poinformował także o dwóch inwestycja zaplanowanych na nadchodzący rok: budowie rodzinnych domów pomocy i informatyzacji urzędu.

Na przyszły rok zaplanowano budowę trzech rodzinnych domów pomocy dla maksymalnie 24 pensjonariuszy. Domy takie stanowią formę wsparcia przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych w wieku emerytalnym, którzy zwykle korzystają z domów pomocy społecznej. Budowa takich placówek pozwoli dostosować je do indywidualnych potrzeb, bo w każdym z nich przebywać będzie zaledwie 8 pensjonariuszy. Inwestycja ta pozwoli gminie zaoszczędzić w pewien sposób pieniądze i ulokować je na lokalnym gruncie. Aktualnie koszt pobytu mieszkańców gminy w domach pomocy społecznej w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga nawet 2 tysięcy 800 złotych za osobę miesięcznie. Dzięki inwestycji w rodzinne domy pomocy
gmina zostawi te pieniądze u siebie i dodatkowo stworzy jeszcze miejsca pracy. Szacunkowy koszt pobytu jednej osoby w rodzinnym domu pomocy zamknie się kwotą około 1 tysiąca 600 złotych, a zatrudnienie znajdzie w nich 6 osób.
Placówki korzystać będą z usług cateringowych istniejących spółdzielni socjalnych, które zaopatrują się w lokalnych rolników.
Rodzinne domy pomocy zostaną wybudowane na gminnej działce, a będzie je prowadzić organizacja pozarządowa, którą samorząd wybierze pod koniec budowy. Przetarg na wykonanie robót ma być ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku, a prace ruszą najprawdopodobniej już wiosną. Działalność domy powinny rozpocząć już w styczniu 2019 roku. Ich utworzenie możliwe będzie dzięki środkom jakie otrzyma gmina z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Szacunkowy koszt inwestycji to prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, z czego do 85 procent kosztów netto będą stanowić środki unijne. Z tego samego źródła gmina postara się pozyskać także fundusze na utrzymanie placówek przez trzy lata. Wniosek samorząd przygotuje jeszcze w tym roku.

Gmina otrzyma również dotację na informatyzację urzędu w ramach której zaplanowana jest budowa serwerowni, wymiana sieci informatycznej i komputerów oraz wprowadzenie innych rozwiązań, które pozwolą wdrożyć system e-usług, ułatwiających elektroniczną obsługę mieszkańców. Oprócz Józefowa w projekcie “Lubelskie cyfrowe” wezmą udział cztery inne samorządy, a liderem będzie Lubelska Fundacja Rozwoju. Przetargi na te inwestycje gmina ogłosić ma na początku przyszłego roku, a rozwiązania maja być wdrożone także w przyszłym roku.
Szacunkowy koszt tego projektu to ponad 1 milion 200 tysięcy złotych z czego około 85 procent kosztów netto pokryją środki z RPO.

Autor: Oliwia Bojar
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

z_boku
Żeby za kilka lat nie okazało się że...
cyanide3
Wszystkich bierzcie, mnie nie ruszajcie ...
Gość 26 minut temu
Przez Wielączę nie przebiega Dk17....
Wara od mojej o... 28 minut temu
Prosimy o rozważenie innego miejsca pod...
SC
Dokładnie. Nie takie inwestycje się wy...
Thomas
Pytanie ile to rondo będzie kosztowało...
antyklerykał
Analiza moja jest taka, że w mieście n...
ad111
Protestować każdemu wolno i walczyć o...
observer
POPIERAM, chociaż żałuję, że sam ni...
BarteS
Tak, caly region liczacy ze 170 tys. lud...
Zamość
Patrząc na szkic to zmian wpłynie na k...
L..
ZAWADA, jak wskazuje sama nazwa, jest za...
Name
A może one mają statystykę wypadków ...
Ktoś
Słabe - my mieszkańcy Zamościa jeste...
antyklerykał
Z jednej strony obchody Niepodległej, a...
ad111
Łony, te z urzędu, wiedzo lepij jak ma...
Eeee
Co robi krzyż w świeckiej szkole??? Ka...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny