R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara20 marca 2017 FACEBOOK | 4288 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze ()

Jan Zamoyski – mistrz autoreklamy

Źródło: YouTube

R E K L A M A    B O A R D

Tak założyciela Zamościa przedstawia Objazdowe Muzeum Historii Polski.

Objazdowe Muzeum Historii Polski to cykl prowadzony przez “Gazetę Wyborczą”, który za cel postawił sobie nieco inne pokazanie historii Polski.

Jana Zamoyskiego nazwalibyśmy dzisiaj człowiekiem sukcesu. Już w wieku 19 lat rozpoczął budowanie swojej pozycji w państwie. Mając 33 lata został kanclerzem wielkim koronnym, 4 lata później hetmanem. Jego perłą w koronie był Zamość. Jedni go podziwiali, inni nie potrafili znieść.

Hetman miał wyjątkową zdolność do wykorzystywania mocy słów. Mobilizował nimi swoich żołnierzy, zjednywał sobie poparcie polityczne, zyskiwał przychylność poetów. Nie każdemu jednak podobało się propagandowe zacięcie Jana Zamoyskiego. Król Zygmunt III Waza nie potrafił znieść jego dumy i… intryg. Hetman doszedł do ogromnego majątku. Jego posiadłości zajmowały 6,5 tys. km kwadratowych i przynosiły około 200 tys. złotych rocznego dochodu. Dzięki swojej zdolności autoreklamy i wytrwałości w dążeniu do celu doszedł także do wysokiej pozycji w państwie polskim.

Tak zaczyna się opowieść o Janie Zamoyskim, kanclerzu i hetmanie wielkim koronnym, założycielu Zamościa. Cały odcinek poświęcony jego osobie obejrzeć można poniżej.

 

A skoro już jesteśmy przy serwisie YouTube to nie sposób nie wspomnieć o kanale youtubera Hetmana Polnego Galdora, który jeden ze swoich filmów poświęcił także osobie założyciela Zamościa. Zamoyski czyli od zwykłego szlachcica (jakich wielu) do najpotężniejszego z nich.– tytułuje odcinek internauta. W sposób lekki, swobodny i z poczuciem humoru opowiada on o dziejach Jana Zamoyskiego. 

O założycielu Zamościa traktuje również Wojciech Drewniak, autor kanału “Historia bez cenzury”, przy okazji odcinka poświęconego Zygmuntowi III Wazie. 

Wszystkie filmy mogą spokojnie stanowić uzupełnienie lekcji historii lub edukacji o regionie. Zapraszamy do lektury.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ak" dnia 20 marca 2017 o godzinie 13:34:07 napisał:
  "Duma Zamoyskiego" to po prostu jego znaczenie w państwie, które urażało nie do końca zdrową dumę Zygmunta. Jeżeli chodzi o intrygi to Zamoyski stał się raczej ofiarą intryg jego wrogów, którym dawał posłuch Zygmunt. Gdyby duma Zamoyskiego przewyższała jego znaczenie, sam zdecydowałby się kandydować na króla, i nie potrzebowałby osadzać na tronie jakiegoś bufona. Zamoyski, kiedy zagalopował się na sejmie, obrażając króla, przeprosił go. Przywódca opozycji po śmierci Zamojskiego- Zebrzydowski- nie miał takich skrupułów i wywołał rokosz.
  1
  1
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:40:10 napisał:
  Mała uwaga. Mam wątpliwości,co do tytułu "Jan Zamoyski. Mistrz autoreklamy". Za czasów Wielkiego Hetmana, polszczyzna nie znała pojęcia "autoreklamy". REKLAMY z resztą też. To słowo zagościło u nas pod koniec XIX wieku. Pierwotnie oznaczało (etym. łac.) "głośny protest". Niby to szczegół, ale znam szanowanych w środowisku rekonstruktorów, dla których guzik "nie z epoki" wszyty w mundur, jest powodem do "reklamacji całości rekonstrukcji". Co ciekawe, "reklama- reclamo - reclamare" nie pada w czasach późniejszych, w XVII w., np. w "Pamiętnikach Paska", czy "Pamiętnikach Łosia". Jest to szczegół, ale nie róbmy z Jana "auto - pieniacza", bo to nie ten format człowieka. https://en.wiktionary.org/wiki/reclamare To taki, jakże częsty, tzw. "błąd ahistoryczności". Bo to mniej więcej tak, jakby powiedzieć, że Jan Zamoyski lokując Zamość 'in cruda radice" na prawie niemieckim (odmianie) wspierał "ukrytą opcję niemiecką".
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
Świetny oddział, świetni lekarze. Gdy...
Oneb
Społecznicy tak mają. Co tam błoto, c...
sssa
W naszym regionie już lepiej wypadł Gr...
ad111
Historia przedstawiana w podręcznikach ...
.
Tylko Droga Krzyżwa i Jasełka to trady...
observer
do poprzednika - jasełka i Droga Krzyż...
observer
a dlaczego redakcja nie zamieściła prz...
obiektyw
"roman2" = to nie tylko świnia, ale wie...
.
Tylko po co te inscenizacje?...
KL.
Zamość nie dostał się w ręce wojsk ...
TORRES20400
Każdy Wieśniak może sobie zakupić "b...
Włodek
Też głosowałem w tym sondażu, tyle ...
pacjent
Z autopsji (inna dziedzina medycyny): mi...
KL.
I co z tych filtrów? Głosowałem z trz...
na poprawę hum...
"Przychodzi kobieta do lekarza. Lekarz: ...
na pohybel heJt...
https://portalzamojski.pl/wiadomosci/pol...
TORRES20400
A czemu od razu w dziurawych? Całe som....
ten s.....n2040...
Prawdziwy burak w dziurawych gumofilcach...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny