R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara20 marca 2017 FACEBOOK | 4006 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Jan Zamoyski – mistrz autoreklamy

Źródło: YouTube

R E K L A M A    B O A R D

Tak założyciela Zamościa przedstawia Objazdowe Muzeum Historii Polski.

Objazdowe Muzeum Historii Polski to cykl prowadzony przez “Gazetę Wyborczą”, który za cel postawił sobie nieco inne pokazanie historii Polski.

Jana Zamoyskiego nazwalibyśmy dzisiaj człowiekiem sukcesu. Już w wieku 19 lat rozpoczął budowanie swojej pozycji w państwie. Mając 33 lata został kanclerzem wielkim koronnym, 4 lata później hetmanem. Jego perłą w koronie był Zamość. Jedni go podziwiali, inni nie potrafili znieść.

Hetman miał wyjątkową zdolność do wykorzystywania mocy słów. Mobilizował nimi swoich żołnierzy, zjednywał sobie poparcie polityczne, zyskiwał przychylność poetów. Nie każdemu jednak podobało się propagandowe zacięcie Jana Zamoyskiego. Król Zygmunt III Waza nie potrafił znieść jego dumy i… intryg. Hetman doszedł do ogromnego majątku. Jego posiadłości zajmowały 6,5 tys. km kwadratowych i przynosiły około 200 tys. złotych rocznego dochodu. Dzięki swojej zdolności autoreklamy i wytrwałości w dążeniu do celu doszedł także do wysokiej pozycji w państwie polskim.

Tak zaczyna się opowieść o Janie Zamoyskim, kanclerzu i hetmanie wielkim koronnym, założycielu Zamościa. Cały odcinek poświęcony jego osobie obejrzeć można poniżej.

 

A skoro już jesteśmy przy serwisie YouTube to nie sposób nie wspomnieć o kanale youtubera Hetmana Polnego Galdora, który jeden ze swoich filmów poświęcił także osobie założyciela Zamościa. Zamoyski czyli od zwykłego szlachcica (jakich wielu) do najpotężniejszego z nich.– tytułuje odcinek internauta. W sposób lekki, swobodny i z poczuciem humoru opowiada on o dziejach Jana Zamoyskiego. 

O założycielu Zamościa traktuje również Wojciech Drewniak, autor kanału “Historia bez cenzury”, przy okazji odcinka poświęconego Zygmuntowi III Wazie. 

Wszystkie filmy mogą spokojnie stanowić uzupełnienie lekcji historii lub edukacji o regionie. Zapraszamy do lektury.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ak" dnia 20 marca 2017 o godzinie 13:34:07 napisał:
  "Duma Zamoyskiego" to po prostu jego znaczenie w państwie, które urażało nie do końca zdrową dumę Zygmunta. Jeżeli chodzi o intrygi to Zamoyski stał się raczej ofiarą intryg jego wrogów, którym dawał posłuch Zygmunt. Gdyby duma Zamoyskiego przewyższała jego znaczenie, sam zdecydowałby się kandydować na króla, i nie potrzebowałby osadzać na tronie jakiegoś bufona. Zamoyski, kiedy zagalopował się na sejmie, obrażając króla, przeprosił go. Przywódca opozycji po śmierci Zamojskiego- Zebrzydowski- nie miał takich skrupułów i wywołał rokosz.
  1
  1
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:40:10 napisał:
  Mała uwaga. Mam wątpliwości,co do tytułu "Jan Zamoyski. Mistrz autoreklamy". Za czasów Wielkiego Hetmana, polszczyzna nie znała pojęcia "autoreklamy". REKLAMY z resztą też. To słowo zagościło u nas pod koniec XIX wieku. Pierwotnie oznaczało (etym. łac.) "głośny protest". Niby to szczegół, ale znam szanowanych w środowisku rekonstruktorów, dla których guzik "nie z epoki" wszyty w mundur, jest powodem do "reklamacji całości rekonstrukcji". Co ciekawe, "reklama- reclamo - reclamare" nie pada w czasach późniejszych, w XVII w., np. w "Pamiętnikach Paska", czy "Pamiętnikach Łosia". Jest to szczegół, ale nie róbmy z Jana "auto - pieniacza", bo to nie ten format człowieka. https://en.wiktionary.org/wiki/reclamare To taki, jakże częsty, tzw. "błąd ahistoryczności". Bo to mniej więcej tak, jakby powiedzieć, że Jan Zamoyski lokując Zamość 'in cruda radice" na prawie niemieckim (odmianie) wspierał "ukrytą opcję niemiecką".
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Rozsądek 27 minut temu
Ten ksiądz pedofil z Wielączy, który ...
TORRES20400 41 minut temu
To Twoja opinia. Mam nadzieję, że jest...
TORRES20400 44 minuty temu
A to coś ma do rzeczy? Piłsudski też ...
Thomas 44 minuty temu
No cóż rewolucyjna lewica nie ma dobr...
Thomas 48 minut temu
Zapomniałem o Wandzie Wasilewskiej i je...
Thomas 52 minuty temu
Nie nasz, nie wasz JEGO...
z_boku
Właśnie sobie przypomniałem 19 połud...
TORRES20400
IQ jest OK. "Tablicy" nie należało si...
bida z nyndzo
@TORRES - "towarzysze" to byli za komun...
TORRES20400
Czemu objazdowe. Objazdowa to była fabr...
bida z nyndzo
Droga Redakcjo! Ustalcie kto ufundował ...
1905
Lenina wiemy kto zasponsorował, a kto f...
TORRES20400
Można i tak. A nie lepiej zapytać, co ...
towarzysze z Ka...
Jerzy Nizioł-wiceprzewodniczący Rady M...
Normals
Nie chcecie wesprzeć to przynajmniej ni...
Zamość
Czy tam jest napisane "na odbudowe"?? ? ...
TORRES20400
@"BPO"; Oceniając osoby i poglądy ludz...
TORRES20400
@"Thomas"; to oczywista nieprawda, co na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny