R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Zdrowie i Urodatekst nadesłany19 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4288 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Jakie problemy towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry?

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Atopowe zapalenie skóry to obecnie jedno z najbardziej uporczywych schorzeń. Jego występowanie jest uwarunkowane genetycznie i wynika z nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, atakujących różne alergeny. Tak więc AZS wywołuje błędna reakcja immunologiczna na nieduże dawki antygenu, które w przypadku osób zdrowych nie powodują negatywnych skutków. Z jakimi dolegliwościami muszą się zmagać cierpiący na atopowe zapalenie skóry?

Charakterystyka reakcji alergicznych

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą czy wypryskiem atopowym (a kiedyś także świerzbiączką), dotyka obecnie od 0,25 do 20 procent populacji. Ze względu na jego charakter, zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych, występujących zwłaszcza w środowiskach uprzemysłowionych. Atopia ulega zaostrzeniu na skutek różnego rodzaju alergenów (pyłkowych, pokarmowych, bakteryjnych), a konkretnie – kontaktu z substancjami znajdującymi się w naszym otoczeniu, które u osób zdrowych nie wywołują niepożądanych reakcji. Innym, nie mniej istotnym czynnikiem, zdolnym do nasilenia objawów AZS, jest stres.

Jakie są symptomy atopii? Poza zmianami grudkowo-wysiękowymi, należy też wymienić szorstkość i suchość skóry, silny, uporczywy świąd oraz lichenizację. Jednak pomimo wyraźnych objawów wspomnianego, przewlekłego i trudnego w leczeniu schorzenia, natura problemu AZS nie została jeszcze dostatecznie poznana. Pewne jest to, że skóra stanowi dla organizmu ludzkiego naturalną barierę ochronną przed negatywnym działaniem wielu czynników środowiskowych. A co za tym idzie – bierze udział w rozmaitych reakcjach autoimmunologicznych. Innym problemem, który potrafi mieć niekorzystny wpływ na osoby z AZS, jest niska świadomość społeczna. Zbyt mała wiedza i błędne założenia wielu ludzi – np. takie, iż atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe – sprawiają, że osoby cierpiące na to schorzenie nierzadko wycofują się z życia zawodowego lub towarzyskiego.

 

Atopia i jej różne oblicza

Atopowe zapalenie skóry dzieli się przede wszystkim na dwie odmiany schorzenia: liszajowatą oraz wypryskową. Pierwsza z nich dotyka osoby w różnym wieku – zarówno starsze, jak i młodsze. Dolegliwości z nią związane występują pod postacią zmian skórnych, umiejscowionych głównie na dołach podkolanowych oraz łokciowych. Zdarza się jednak, że, za sprawą zjawiska erytrodemii, stany zapalne atakują rozleglejsze obszary ciała (nawet ponad 50% powierzchni skóry). Tymczasem drugi, wypryskowy typ AZS, dotyczy przede wszystkim niemowląt i małych dzieci. Polega on zwłaszcza na zmianach skórnych występujących w okolicach twarzy (uciążliwe wypryski potrafią znajdować się także na innych partiach ciała). Jednocześnie, atopia wyróżnia się tym, że stany zapalne nie pojawiają się na czubku nosa ani w środkowym obszarze twarzy (tzw. objaw Yamamoto). Należy też zaznaczyć, że świąd występujący u osób z AZS – a przede wszystkim u dzieci – nie może być lekceważony. Skłonność do drapania skóry w okolicach zmian chorobowych potrafi przynieść bolesne i przykre konsekwencje.

 

Metody leczenia atopowego zapalenia skóry

Jednym z głównych zaleceń dla osób borykających się z AZS jest regularny udział w zabiegach pielęgnacyjnych, służących odpowiedniemu natłuszczaniu skóry. Czasem też choroba wymaga zrezygnowania z noszenia wełnianej odzieży. Skóra cierpiąca z powodu zmian atopowych bywa szczególnie wrażliwa na ten typ materiału. Co więcej, jeśli chodzi o pranie ubrań, najbezpieczniejsze okaże się stosowanie środków hipoalergicznych. Do istotnych działań profilaktycznych należy również używanie właściwych emolientów po każdej kąpieli.

Często wybieranym sposobem na walkę z problemami AZS jest metoda farmakologiczna. W dużej mierze polega ona na przyjmowaniu leków immunosupresyjnych, łagodzących reakcje organizmu na poszczególne alergeny. W celu zmniejszenia skutków tej choroby, stosuje się także kortykosterydy. Oprócz tego, że likwidują one źródła stanów zapalnych, powodują również ogólną poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Jeszcze innym rozwiązaniem farmakologicznym, wykorzystywanym zwłaszcza w przypadku dzieci, są probiotyki.

Duża część osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry wybiera też metodę mikrobiologiczną. Jej celem jest eliminacja drobnoustrojów, odpowiednie uregulowanie poziomu pH w jelitach oraz uzyskanie właściwego balansu symbiotycznego. Podobnym zainteresowaniem cieszy się fototerapia, czyli naświetlanie zmian skórnych promieniami ultrafioletowymi o działaniu immunosupresyjnym. Nie należy również zapominać o tym, że chorzy na AZS miewają okresowe, czasem poważne spadki nastroju, wywołane przez opisane wcześniej dolegliwości. Niekiedy prowadzi to do silniejszych zaburzeń psychicznych. Dlatego pacjentom z atopowym zapaleniem skóry, poza wizytami u alergologa oraz dermatologa, nierzadko zaleca się kontakt z psychiatrą bądź psychologiem.

Do walki z atopowymi zmianami wykorzystuje się też czasem leki antyhistaminowe. Pamiętajmy jednak, że nie mogą one zastąpić innych kuracji, ponieważ ich działanie polega głównie na doraźnym łagodzeniu objawów alergii sezonowych. Często zaś powyższym metodom prozdrowotnym towarzyszą często zabiegi domowe, z użyciem naturalnych produktów – jak np. kąpiele z siemieniem lnianym, krochmalem lub płatkami owsianymi.

 

Źródło: www.qclinique.pl

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
a dlaczego redakcja nie zamieściła prz...
obiektyw
"roman2" = to nie tylko świnia, ale wie...
.
Tylko po co te inscenizacje?...
KL.
Zamość nie dostał się w ręce wojsk ...
TORRES20400
Każdy Wieśniak może sobie zakupić "b...
Włodek
Też głosowałem w tym sondażu, tyle ...
pacjent
Z autopsji (inna dziedzina medycyny): mi...
KL.
I co z tych filtrów? Głosowałem z trz...
na poprawę hum...
"Przychodzi kobieta do lekarza. Lekarz: ...
na pohybel heJt...
https://portalzamojski.pl/wiadomosci/pol...
TORRES20400
A czemu od razu w dziurawych? Całe som....
ten s.....n2040...
Prawdziwy burak w dziurawych gumofilcach...
Bufu
Tunamu "antyklerykala":emrullah kallur k...
Czesław
Pan ładnie się prezentuje na zdjęciu,...
observer
Qrrrrrrrrr.....a! Ale prowincja - to o m...
nikt
u nas samorządy zaebaly wszelką dział...
TORRES20400
To nie możliwe. To po to w gumiakach bi...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny