R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Zdrowie i Urodatekst nadesłany19 sierpnia 2017

Jakie problemy towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry?

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Atopowe zapalenie skóry to obecnie jedno z najbardziej uporczywych schorzeń. Jego występowanie jest uwarunkowane genetycznie i wynika z nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, atakujących różne alergeny. Tak więc AZS wywołuje błędna reakcja immunologiczna na nieduże dawki antygenu, które w przypadku osób zdrowych nie powodują negatywnych skutków. Z jakimi dolegliwościami muszą się zmagać cierpiący na atopowe zapalenie skóry?

Charakterystyka reakcji alergicznych

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą czy wypryskiem atopowym (a kiedyś także świerzbiączką), dotyka obecnie od 0,25 do 20 procent populacji. Ze względu na jego charakter, zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych, występujących zwłaszcza w środowiskach uprzemysłowionych. Atopia ulega zaostrzeniu na skutek różnego rodzaju alergenów (pyłkowych, pokarmowych, bakteryjnych), a konkretnie – kontaktu z substancjami znajdującymi się w naszym otoczeniu, które u osób zdrowych nie wywołują niepożądanych reakcji. Innym, nie mniej istotnym czynnikiem, zdolnym do nasilenia objawów AZS, jest stres.

Jakie są symptomy atopii? Poza zmianami grudkowo-wysiękowymi, należy też wymienić szorstkość i suchość skóry, silny, uporczywy świąd oraz lichenizację. Jednak pomimo wyraźnych objawów wspomnianego, przewlekłego i trudnego w leczeniu schorzenia, natura problemu AZS nie została jeszcze dostatecznie poznana. Pewne jest to, że skóra stanowi dla organizmu ludzkiego naturalną barierę ochronną przed negatywnym działaniem wielu czynników środowiskowych. A co za tym idzie – bierze udział w rozmaitych reakcjach autoimmunologicznych. Innym problemem, który potrafi mieć niekorzystny wpływ na osoby z AZS, jest niska świadomość społeczna. Zbyt mała wiedza i błędne założenia wielu ludzi – np. takie, iż atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe – sprawiają, że osoby cierpiące na to schorzenie nierzadko wycofują się z życia zawodowego lub towarzyskiego.

 

Atopia i jej różne oblicza

Atopowe zapalenie skóry dzieli się przede wszystkim na dwie odmiany schorzenia: liszajowatą oraz wypryskową. Pierwsza z nich dotyka osoby w różnym wieku – zarówno starsze, jak i młodsze. Dolegliwości z nią związane występują pod postacią zmian skórnych, umiejscowionych głównie na dołach podkolanowych oraz łokciowych. Zdarza się jednak, że, za sprawą zjawiska erytrodemii, stany zapalne atakują rozleglejsze obszary ciała (nawet ponad 50% powierzchni skóry). Tymczasem drugi, wypryskowy typ AZS, dotyczy przede wszystkim niemowląt i małych dzieci. Polega on zwłaszcza na zmianach skórnych występujących w okolicach twarzy (uciążliwe wypryski potrafią znajdować się także na innych partiach ciała). Jednocześnie, atopia wyróżnia się tym, że stany zapalne nie pojawiają się na czubku nosa ani w środkowym obszarze twarzy (tzw. objaw Yamamoto). Należy też zaznaczyć, że świąd występujący u osób z AZS – a przede wszystkim u dzieci – nie może być lekceważony. Skłonność do drapania skóry w okolicach zmian chorobowych potrafi przynieść bolesne i przykre konsekwencje.

 

Metody leczenia atopowego zapalenia skóry

Jednym z głównych zaleceń dla osób borykających się z AZS jest regularny udział w zabiegach pielęgnacyjnych, służących odpowiedniemu natłuszczaniu skóry. Czasem też choroba wymaga zrezygnowania z noszenia wełnianej odzieży. Skóra cierpiąca z powodu zmian atopowych bywa szczególnie wrażliwa na ten typ materiału. Co więcej, jeśli chodzi o pranie ubrań, najbezpieczniejsze okaże się stosowanie środków hipoalergicznych. Do istotnych działań profilaktycznych należy również używanie właściwych emolientów po każdej kąpieli.

Często wybieranym sposobem na walkę z problemami AZS jest metoda farmakologiczna. W dużej mierze polega ona na przyjmowaniu leków immunosupresyjnych, łagodzących reakcje organizmu na poszczególne alergeny. W celu zmniejszenia skutków tej choroby, stosuje się także kortykosterydy. Oprócz tego, że likwidują one źródła stanów zapalnych, powodują również ogólną poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Jeszcze innym rozwiązaniem farmakologicznym, wykorzystywanym zwłaszcza w przypadku dzieci, są probiotyki.

Duża część osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry wybiera też metodę mikrobiologiczną. Jej celem jest eliminacja drobnoustrojów, odpowiednie uregulowanie poziomu pH w jelitach oraz uzyskanie właściwego balansu symbiotycznego. Podobnym zainteresowaniem cieszy się fototerapia, czyli naświetlanie zmian skórnych promieniami ultrafioletowymi o działaniu immunosupresyjnym. Nie należy również zapominać o tym, że chorzy na AZS miewają okresowe, czasem poważne spadki nastroju, wywołane przez opisane wcześniej dolegliwości. Niekiedy prowadzi to do silniejszych zaburzeń psychicznych. Dlatego pacjentom z atopowym zapaleniem skóry, poza wizytami u alergologa oraz dermatologa, nierzadko zaleca się kontakt z psychiatrą bądź psychologiem.

Do walki z atopowymi zmianami wykorzystuje się też czasem leki antyhistaminowe. Pamiętajmy jednak, że nie mogą one zastąpić innych kuracji, ponieważ ich działanie polega głównie na doraźnym łagodzeniu objawów alergii sezonowych. Często zaś powyższym metodom prozdrowotnym towarzyszą często zabiegi domowe, z użyciem naturalnych produktów – jak np. kąpiele z siemieniem lnianym, krochmalem lub płatkami owsianymi.

 

Źródło: www.qclinique.pl

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Sray
Witam Kto teraz radzi w Hetmanie ? Kę...
Sray
Zawodnik Padwy z nr 2 to chyba Pan Adamc...
Thomas
Onet i wszystko jasne. Onet to niemiecki...
ad111
Brak wyszkolenia i przepłacona oraz nie...
Dobrze zaczęli, może będzie I liga w ...
Tomasz Dudek
Brawo dla żołnierzy WOT, brawo dla wsz...
Thomas
Daniel Czubara@ My musimy mieć swój pr...
Thomas
ad000@ Nie siej człowieku fermentu. I m...
Czadmen
@ad111 - skończ pajacowanie. Twoje pseu...
OT
mega plus dla OT. nie ma co tu się ro...
Darkuss - Zakaz wyprzedzania jest tylko ...
nono
jak kara dla zespołu to i kara dla osó...
Daniel Czubara
@ad111 a juz się bałem, że pominiesz ...
ad111
Przykładem czego? Chyba megalomanii obe...
Daniel Czubara
@Thomas i będzie :) Karabinki Grot są ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017