II. RegionPiotr Rogalski 9 stycznia 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Jakie pieniądze dla Zamościa?

Wiceminister Elżbieta Bieńkowska, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Podczas środowej konferencji prasowej premier Tusk i wicepremierzy: Bieńkowska i Piechociński ogłosili oficjalne rozpoczęcie nowego okresu wykorzystania funduszy europejskich.

 

Wicepremier Bieńkowska poinformowała, że rząd zaakceptował w środę (8 stycznia) projekty programów: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Polska Wschodnia i Pomoc Techniczna, które pozwolą na formalne wydawanie unijnych pieniędzy.

 

Na co może liczyć nasz region i sam Zamość? Poza środkami z programów operacyjnych specjalnie przygotowanych dla Polski Wschodniej zaplanowane są inne fundusze. Warto zaznaczyć, że w tym rozdaniu unijnych pieniędzy aż 40 proc z prawie 500 mld zł będzie rozdysponowane na poziomie województw. Instytucje publiczne mogą już od początku stycznia tego roku wydawać pieniądze „w ramach kosztów kwalifikowanych”- powtarzała wielokrotnie w trakcie konferencji wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Tak się dzieje np. z rozpisanym już konkursem na zaprojektowanie i wybudowanie południowej obwodnicy Warszawy i związanych z nią kolejnych fragmentów drogi ekspresowej S17. To inwestycje finansowane z nowej puli pieniędzy unijnych.

 

Rząd ma plan, aby szczególnie mocno zadbać o miasta i tereny poza metropoliami i rozwiniętymi ośrodkami przemysłowymi. Ze słów premiera można wnioskować, że zostały stworzone i już zaakceptowane, co najmniej 3 ogólnopolskie programy, w ramach których także miasto Zamość może strać się o pieniądze na rozwój infrastruktury. Jak stwierdził premier Donald Tusk, rząd przygotował projekt wsparcia byłych miast wojewódzkich i to – zdaniem premiera – lepsze rozwiązanie, niż obiecywane przez Leszka Millera przywrócenie 49 województw.

– Dla tych miast o wiele ważniejsze będą konkretne pieniądze, niż miraże przywracania starego podziału administracyjnego – powiedział premier.

 

Rząd przeznaczy w latach 2014-2020 około 8 mld zł „specjalnych oznaczonych pieniędzy” na wsparcie byłych miast wojewódzkich, co da, jak wyliczał premier Tusk, około 300 mln zł na każde z miast. W projektach publicznych wkład własny beneficjenta został ustalony na 15 proc.

 

Inny fundusz to 25 mld zł w skali 6 lat zaplanowanych na rewitalizację miast. Zdaniem rządu będę to pieniądze na odbudowę np. śródmieścia Łodzi czy centrów miast na Górnym Śląsku. Jednak, jak stwierdziła wicepremier Bieńkowska, ta rewitalizacja to ma być połączanie remontów z termomodernizacjami i poprawą efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Zamość, jak się wydaje, może spróbować wykorzystać pieniądze z tego funduszu.

 

Trzecim wielkim projektem – który może mieć wpływ na rozwój naszego miasta –  jest tzw. wsparcie dla OSI, czyli „obszarów strategicznej interwencji”. To oferta skierowana dla samorządów z terenów zapóźnionych w rozwoju. Premier Tusk dał przykład Pomorza Zachodniego czy północnej części Mazowsza. Zamojszczyzna również może skorzystać z tych pieniędzy. Mówili o tym – powołując się na opracowaną już prawie rok temu „Strategię rozwoju województwa lubelskiego do 2020 roku” – marszałek Krzysztof Hetman w trakcie spotkania w Nieliszu latem tego roku i dyrektor Bogdan Kawałko w trakcie kilku ubiegłorocznych spotkań z mieszkańcami Zamościa.

 

W czerwcu polski rząd planuje zamknąć negocjacje z Brukselą. Wcześniej, w każdym województwie odbędą się konferencje regionalne, w trakcie których opinia publiczna zostanie poinformowana o poszczególnych programach i ich powiązaniach z planowanymi projektami realizowanymi w regionach.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Thomas" dnia 10 stycznia 2014 o godzinie 12:41:21 napisał:
  To ile dostaniemy zależeć będzie od siły, determinacji i znaczenia naszych lokalnych polityków. Zobaczymy co zrobią
  R E K L A M A
 • "hmmm" dnia 11 stycznia 2014 o godzinie 13:43:16 napisał:
  Fajnie, pięknie - wszystko rośnie, powstaje, unia daje - a co damy w zamian skoro gospodarka nie idzie tym torem którym powinna, pomyślał ktoś ? Dziś udzielają nam pożyczki kraje z lepszym PKB, ale my to będziemy musieli oddać :) Ta hossa nie jest wieczna i nie będzie trwać w nieskończoność, sytuacja przypomina mi troche polityke Gierka. Zapiszcie sobie mój post z datą w pliku: Polska zostanie częściowo sprzedana jak lasy Amazonii i nikt nie zrobi nic, bo już teraz Polska należy do krajów dotujących nas, suwerenność to historia.
 • "ak" dnia 11 stycznia 2014 o godzinie 22:24:47 napisał:
  "Hmmm" mogę się jedynie domyślać co chciałeś napisać . Nie wnikam w to jakim to torem powinna iść wg. Ciebie gospodarka . Zgadzam się , że część pieniędzy unijnych jest wydawana w sposób nieefektywny . Nie rozumiem twojego zmartwienia że kiedyś trzeba będzie pomóc biedniejszym członkom Unii . Ja nie mogę doczekać się chwili kiedy jako państwo będziemy tak zamożni żeby pomagać biedniejszym od nas . Utratą suwerenności bym się tak nie przejmował , bo tak naprawdę im więcej władzy w Brukseli tym więcej pieniędzy dla Zamościa i regionu . Pieniądze z Warszawy nigdy nie znały drogi na wschód .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018