R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | Powiat ZamojskiDaniel Czubara7 października 2016 FACEBOOK | 4288 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 34 komentarze ()

Jaki będzie pas startowy?

LOtnisko Mokre (2013), foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Byliśmy na lotnisku, którego pas ułożony jest z elementów z tworzywa. Chcemy taką technologie zastosować na lotnisku w Mokrem. – informuje wójt gminy Zamość, Ryszard Gliwiński.

W odpowiedzi na e-mail jednego z mieszkańców gminy wójt Gliwiński przedstawia jak wyglądać będzie pas, a raczej pasy startowe na terenie lotniska w Mokrem.

-Teren Lotniska Mokre ma opracowany w 2009 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Przewiduje on lokalizację dwóch pasów startowych o wymiarach 60m x 1100m. Pierwszy pas startowy główny o trwałej nawierzchni, którego lokalizacja pokrywa się ze starym pasem z czasów II Wojny Światowej. Drugi pas przewidywany jest jako trawiasty dla szybowców. Dla orientacji podam, że obecnie używany przez Aeroklub Ziemi Zamojskiej pas startowy jest ogólnie mówiąc pomiędzy wyżej wymienionymi.- odpowiada wójt Gliwiński.

Przypomnijmy, że Starosta Zamojski przekazał Gminie Zamość teren Lotniska Mokre umową darowizny w listopadzie 2015 roku. Wojewoda Lubelski wyrażając zgodę na akt darowizny uczynił to pod pewnymi warunkami, których nie spełnienie może oznaczać odwołanie darowizny. Podstawowymi są dwa – zapewnienie przez Gminę realizacji na terenie Lotniska Mokre działalności statutowej Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (mieści się w tym pojęciu prowadzenie działalności gospodarczej – np. giełdy), oraz utwardzenie do końca 2018 roku pasa startowego o wymiarach 30m x 800m.

-Występując do Starosty Zamojskiego z wnioskiem o przekazanie terenu uważaliśmy, że utwardzać będziemy drugi pas. Wspólnie z Aeroklubem Ziemi Zamojskiej podjęliśmy już działania zmierzające do budowy pasa. Byliśmy na lotnisku, którego pas ułożony jest z elementów z tworzywa. Chcemy taką technologie zastosować na lotnisku w Mokrem. Pojawił się jednak problem natury technicznej. Pomiary geodezyjne wykonane na nasze zlecenie wskazały, że na lokalizacji drugiego pasa są bardzo duże przewyższenia terenu, nawet do 10m. To komplikuje budowę pasa. Analizujemy obecnie możliwość jego lokalizacji na pierwszym pasie (poniemieckim), który jest zalany betonem. Technologia ta sama, tylko konieczność nawiezienia ziemi. Więcej o budowie pasa startowego na lotnisku w Mokrem podamy gdy będą już konkretne fakty.- podsumował wójt Gminy Zamość.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Joker" dnia 7 października 2016 o godzinie 12:13:19 napisał:
  Jak to skończą to Antek utworzy dywizje myśliwców
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 7 października 2016 o godzinie 12:23:40 napisał:
  o proszę, już debil się wpisał
  0
  0
 • "z" dnia 7 października 2016 o godzinie 13:15:04 napisał:
  Zaintrygowało mnie to, że "pas ułożony jest z elementów z tworzywa". Ciekawe cóż to takiego jest? Myślę, że te elementy z tworzywa to chyba nie jakieś plastikowe płyty? Technologia różnych wytworów jak widać się szybko rozwija. Samoloty z tworzywa to nic dziwnego, ale lotnisko z tworzywa (jakiego?) to chyba nowość? Oby to nie była tzw. jednorazówka?
  0
  0
 • "z" dnia 7 października 2016 o godzinie 13:44:56 napisał:
  Czy zatem chodzi o specjalną siatkę z tworzywa sztucznego, którą układa się wprost na trawie? Jest to wg niektórych rozwiązanie 6 krotnie tańsze od pasa betonowego. Np. koszt budowy pasa betonowego wyniesie 12 mln zł to koszt pasa z siatki na trawie tylko 2 mln zł.
  0
  0
 • "Joker" dnia 7 października 2016 o godzinie 13:46:42 napisał:
  Widzę że Anonim gazet nie czyta, wiadomości nie ogląda. A i własnego zdania na temat nie ma.
  0
  0
 • "abc" dnia 7 października 2016 o godzinie 14:56:51 napisał:
  na tym zdjęciu widać kilka pasów startowych, kilka dróg kołowania - to po co budować? - no przecież to już mieżdarodny port ( handlowy)
  0
  0
 • "hehe" dnia 7 października 2016 o godzinie 15:29:49 napisał:
  No proszę..gmina bije miasto na głowę..W gminie będa lądowac Airbusy A 380 i B 747
  0
  0
 • "cyanide3" dnia 7 października 2016 o godzinie 20:09:46 napisał:
  Re Joker" dnia 7 października 2016 o godzinie 12:13:19 "Jak to skończą to Antek utworzy dywizje myśliwców" Podziwiam profetyczną i błyskotliwą wizję. Wprawdzie ci, którzy tak skutecznie sformatowali Twój mózg, to nawet na drzwiach od stodoły......
  0
  0
 • "jan" dnia 7 października 2016 o godzinie 21:04:04 napisał:
  Jak można d . szkłem podcierać. Tylko pas betonowy ,trzeba myśleć o przyszłości . Już zaczynają kombinować .Od początku było wiadomo że wieś nie jest w stanie zbudować pasa startowego.Chyba że byle jakiego dla zamydlenia oczu .LOTNISKO DLA MIASTA .Tylko ono jest prawdziwym gwarantem.
  0
  0
 • "raz,dwa ,trzy" dnia 7 października 2016 o godzinie 21:11:04 napisał:
  Zostało 27 miesięcy na wykonanie trwałej nawierzchni pasa startowego ,wbrew pozorom to mało czasu.Pas powinien być wykonany w technologii betonu lub asfaltobetonu ,nawierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych w Polsce praktycznie nie występują ,wyjątkiem podobno jest Jelenia Góra ale to tylko podobno.Zastanawiające jest również to że Wójt -geodeta z wykształcenia dopiero teraz dowiedział się o różnicach w niwelacie terenu ,doprawdy kuriozalna sytuacja świadcząca o amatorszczyżnie Wójta i innych osób odpowiedzialnych za inwestycje.Budować trzeba z tego z czego budują inni a nie wprowadzać jakieś technologie typu -byle tanio -bo nie o koszt tutaj idzie.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "raz,dwa ,trzy" dnia 7 października 2016 o godzinie 21:11:04 napisał:
  Zostało 27 miesięcy na wykonanie trwałej nawierzchni pasa startowego ,wbrew pozorom to mało czasu.Pas powinien być wykonany w technologii betonu lub asfaltobetonu ,nawierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych w Polsce praktycznie nie występują ,wyjątkiem podobno jest Jelenia Góra ale to tylko podobno.Zastanawiające jest również to że Wójt -geodeta z wykształcenia dopiero teraz dowiedział się o różnicach w niwelacie terenu ,doprawdy kuriozalna sytuacja świadcząca o amatorszczyżnie Wójta i innych osób odpowiedzialnych za inwestycje.Budować trzeba z tego z czego budują inni a nie wprowadzać jakieś technologie typu -byle tanio -bo nie o koszt tutaj idzie.
  0
  0
 • "tia" dnia 7 października 2016 o godzinie 23:57:06 napisał:
  pas powinien byc wykonany jak i wszystkie obiekty publiczne w sposób OPTYMALNY wg. potrzeb, kosztów i funkcji, a z tych planów na lotnisku widać wreszcie jakiś rozsądek. Ta technologia m.in w Niemczech jest stosowana od paru lat, teraz już jest nawet chyba certyfikowana przez EASA, dodatkowo jest ekologiczna. W Polsce są już co najmniej 4 pasy utwardzone w tej technologii.
  0
  0
 • "jan" dnia 8 października 2016 o godzinie 6:32:17 napisał:
  To zamówcie elementy tworzywa z Chin i Fachowców z Kirgizji to jeszcze zarobicie .Niech gmina wezmie na siebie budowę toru saneczkowego mrożonego .ROBICIE TO BO MUSICIE -trzeba było odpuścić .
  0
  0
 • "tia" dnia 8 października 2016 o godzinie 8:56:34 napisał:
  sam sobie odpuść, bo o temacie nie masz zielonego pojęcia, a próbować wytłumaczyć, to jak kopać się z koniem. Beton na Mokrem ma tyle samo sensu co autostrada sześciu-pasmowa z Zamościa do Izbicy, tak samo są lotniska na beton i są lotniska na inne rozwiązania.
  0
  0
 • "L11A" dnia 8 października 2016 o godzinie 9:25:30 napisał:
  "tia" myślę, że Ty jesteś beton i to taki, który dominował za komuny. To właśnie wtedy robiono wszystko na pokaz, aby tylko pokazać , że coś robimy a sensowność wielu rozwiązań i jakość samej technologii odczuwamy do dnia dzisiejszego.
  0
  0
 • "Marta" dnia 8 października 2016 o godzinie 9:59:46 napisał:
  Pas będzie kosztował 2.5 miliona. Do wygrania w dwa lata. Rocznie po 1.25 mln zł. A gminy nie stać na komunikacje MZK. Wójt się szarpie z miastem o 300 tysięcy złotych rocznie. Wniosek z tego jeden - będziecie szanowni mieszkańcy gminy latać samolotami.
  0
  0
 • "Druszlak" dnia 8 października 2016 o godzinie 11:52:59 napisał:
  Lotnisko z awionetkami do Wawy i innych dużych miast nam trzeba !
  0
  0
 • "QQrQ" dnia 8 października 2016 o godzinie 19:06:28 napisał:
  Gmina Zamość ma potencjał, tereny inwestycyjne, kapitał ludzki, i małe lotnisko na którym mogą lądować niewielkie samoloty typu Cesna - i tu bije na łeb i szyję Zamość.
  0
  0
 • "tia" dnia 8 października 2016 o godzinie 19:52:39 napisał:
  Gmina z miastem to dopiero miałoby potencjał, ale tu widać jest polityka z ciągłą kampanią wyborczą, a nie logika czy dobro publiczne. W sumie dobrze, że po paru latach nawalanki, wreszcie cokolwiek sensownego gmina z AZZ robi.
  0
  0
 • "Marta" dnia 9 października 2016 o godzinie 10:22:51 napisał:
  To chyba pierwsza gmina z własnym lotniskiem. Czy mieszkańców gminy stać na to? Czy zamiast lotniska za 3 miliony nie woleliby mieć solidnej komunikacji podmiejskiej, lepszych dróg czy chodników? Mam wrażenie, że wójt przejął lotnisko, żeby zrobić na złość miastu. Zrobił to za pieniądze mieszkańców. Lotnisko jest potrzebne miastu i tamtejszym przedsiębiorcom. W gminie nie ma przemysłu. Szkoda pieniędzy jej mieszkańców.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 9 października 2016 o godzinie 12:30:51 napisał:
  nie będzie żadnego pasa
  0
  0
 • "raz,dwa,trzy" dnia 9 października 2016 o godzinie 16:29:11 napisał:
  Beton lub asfaltobeton ,takie tworzywo możemy jedynie brać pod uwagę .Na chwilę obecną nigdzie w Polsce (sprawdziłem)nie ma drogi startowej z tworzywa lub innego podobnego materiału .Temat następny,przy długości 1100 m. 60 m. szerokości jest po prostu nieproporcjonalne ,pas na lotnisku w Lublinie ma 60 m.szerokości ale 2500m.długości ,czyli w Zamościu-Mokrem nie ma szans na start/lądowanie maszyn pojemniejszych niż 20 osób.Oprócz samej drogi startowej potrzeba oświetlenia ,odwodnienia ,drogi kołowania ,infrastruktury radiotelegraficznej itp.itd.,żeby to miało jakikolwiek sens trzeba wydać 10-12 mln.zł.,a więc gdyby gmina ,aeroklub,miasto ,powiat i prywatni inwestorzy doszli do porozumienia to jest szansa na szczęśliwy finał marzeń,i innym przypadku będzie klapa.Gmina razem z aeroklubem jest za słaba finansowo a przede wszystkim organizacyjnie (przeprowadzenie przetargów) żeby podołać zadaniu,nie można pozwolić sobie na wydanie NASZYCH pieniędzy na coś co nie zadziała.
  0
  0
 • "ad111" dnia 9 października 2016 o godzinie 17:09:25 napisał:
  Nie ma takiej potrzeby aby robić tu jakiś Air-port z prawdziwego zdarzenia. Dla małych samolotów oraz dla potrzeb Aeroklubu wystarczy. A jak widać po wpisach, to żal ściska pewną cześć ciała niektórych, a wystarczyło nie pluć na sąsiadów...
  0
  0
 • "raz,dwa,trzy" dnia 9 października 2016 o godzinie 17:16:16 napisał:
  Umowa pomiędzy wojewodą a wójtem mówi o nawierzchni trwałej ,nie o trawie ,i w tym miejscu żal ściska to coś ....ale tym co nie pomysleli wcześniej o konsekwencjach umowy.
  0
  0
 • "Robert" dnia 9 października 2016 o godzinie 20:07:18 napisał:
  o, a tu jest choćby jedno: http://lotniska.dlapilota.pl/narew-2 co za niefart :-)
  0
  0
 • "Baron z Courvee" dnia 9 października 2016 o godzinie 22:22:15 napisał:
  Gmina ma lotnisko, trawiaste ale jednak lotnisko. Miasto ma izbe wytrzezwien. Kto tu na kim żeruje?
  0
  0
 • "Marta" dnia 9 października 2016 o godzinie 22:37:59 napisał:
  Miasto ma MZK, PGK, szpital, szkoły średnie, instytucje kultury, zabytki... No i budżet dziesięć razy większy. Z czym do ludzi.
  0
  0
 • "Baron z Courvee" dnia 9 października 2016 o godzinie 22:47:22 napisał:
  Ale nie ma terenów inwestycyjnych. Niech sie miasto odgrodzi murem od wsi wtedy zapanuje porzadek. MZK to raczej dla tego miasta kula u nogi. Miasta tej wielkosci maja sprawna komunikacje a tutaj zawsze problemy z wypelnieniem autobusow a jednoczesnie korki na glownych ulicach i to w godzinach pracy.
  0
  0
 • "do "Robert"" dnia 10 października 2016 o godzinie 10:00:10 napisał:
  Lądowisko samolotowe firmy PRONAR obok lądowiska dla śmigłowców (Narew H). Pas trawiasty, utwardzony, oznakowany, oświetlony. Nr ewid.ULC 347 To nie to samo co lotnisko.Inny status.
  0
  0
 • "Robercik" dnia 10 października 2016 o godzinie 12:15:44 napisał:
  Może od razu rozpisać przetarg na ochotnika, który pierwszy wyląduje na tym pasie
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Robert" dnia 10 października 2016 o godzinie 16:04:32 napisał:
  status jest formą prawną, funkcja jest taka sama, może jeszcze sprawdź co PRONAR ostatnio zakupił do operowania z tego lądowiska, zapewniam, że nie jest to mała awionetka :-))
  0
  0
 • "z" dnia 10 października 2016 o godzinie 16:58:18 napisał:
  Myślę, że i tak radni gminy zadecydują o tym wydatku. Zajmą stanowisko w kwestii, czy taki pas startowy (z elementów tworzywa) i za proponowaną cenę warto jest budować, czyli jakie będą z tego pasa ewentualne korzyści dla gminy.
  0
  0
 • "z" dnia 10 października 2016 o godzinie 17:49:33 napisał:
  Jak rozumiem przy lokalizacji pasa startowego na betonowym pasie poniemieckim, konieczne jest nawiezienie na niego ziemi i dopiero na tej ziemi byłaby by ułożona specjalna siatka z tworzywa sztucznego stanowiąca efekt końcowy. Czy tak?
  0
  0
 • "Robert" dnia 10 października 2016 o godzinie 23:20:38 napisał:
  kratka musi być układana i wbijana na specjalnej do tego przygotowanej mieszance traw, na pewno nie będzie układana na kamieniach.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Oneb 17 minut temu
Społecznicy tak mają. Co tam błoto, c...
sssa
W naszym regionie już lepiej wypadł Gr...
ad111
Historia przedstawiana w podręcznikach ...
.
Tylko Droga Krzyżwa i Jasełka to trady...
observer
do poprzednika - jasełka i Droga Krzyż...
observer
a dlaczego redakcja nie zamieściła prz...
obiektyw
"roman2" = to nie tylko świnia, ale wie...
.
Tylko po co te inscenizacje?...
KL.
Zamość nie dostał się w ręce wojsk ...
TORRES20400
Każdy Wieśniak może sobie zakupić "b...
Włodek
Też głosowałem w tym sondażu, tyle ...
pacjent
Z autopsji (inna dziedzina medycyny): mi...
KL.
I co z tych filtrów? Głosowałem z trz...
na poprawę hum...
"Przychodzi kobieta do lekarza. Lekarz: ...
na pohybel heJt...
https://portalzamojski.pl/wiadomosci/pol...
TORRES20400
A czemu od razu w dziurawych? Całe som....
ten s.....n2040...
Prawdziwy burak w dziurawych gumofilcach...
Bufu
Tunamu "antyklerykala":emrullah kallur k...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny