R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Dom i Ogród | Poradytekst nadesłany17 sierpnia 2017

Jaką drabinę kupić?

drabina, fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Konieczność pomalowania czegoś lub też przymocowania często zmusza nas do dostania się na wyższe wysokości. Drabiny stosowane są właśnie wtedy, gdy brakuje nam naturalnego zasięgu rąk. Ułatwiają wchodzenie zazwyczaj na niewielkie wysokości, do kilku metrów włącznie. Mowa tu jednak o drabinach domowych, tymczasem w niektórych wypadkach niezbędny będzie zakup stalowego produktu.

Nie każda drabina jest taka sama…

Konstrukcja, o której mowa, różni się w zależności od potrzeb kupującego. Inne drabiny stosowane są w przemyśle. Zupełnie różnią się one od stricte domowych produktów. Najbardziej znane są akcesoria wykonane z drewna, chociaż powoli do głosu dochodzą także metalowe produkty. Gwarantują one wyższą jakość i trwałość, co często decyduje o przydatności produktu. Dodatkowo, często prezentują się o wiele bardziej estetycznie od swoich odpowiedników.

Drabiny stalowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie w szczególny sposób ważna jest znaczna wysokość. Dotarcie na dachy galerii handlowych, zakładów produkcyjnych, magazynów czy też prywatnych domów piętrowych to zadanie niezwykle trudne. Przy pomocy naturalnej wielkości ekwipunku, niemal niemożliwe do wykonania.

Jaka drabina jest mi potrzebna?

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że drabiny dobiera się przede wszystkim pod dany wymiar. Należy tutaj wziąć na niego poprawkę, o czym zapomina tak wiele osób. W większości wypadków drabinę ustawia się pod pewnym kątem do podłoża w celu zapewnienia stabilności. Prawa poznane w szkole na matematyce pozwalają w tej sytuacji na zastosowanie twierdzenia Pitagorasa. Oczekiwany bok drabiny będzie przeciwprostokątną w trójkącie prostokątnym wyznaczonym przez wysokość budynku oraz odległość drabiny od krawędzi. Bardziej doświadczeni użytkownicy, wykonają podane obliczenia w głowie tuż przed zakupem.

Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeśli mowa o zakupie drabiny stalowej. Tutaj jest ona mocowana w sposób trwały i liczy się wysokość, na jakiej ma się znajdować. Drabiny stalowe gwarantują odpowiednią jakość a także szczególne bezpieczeństwo. Konstrukcja jest stała i odporna na czynniki otoczenia. Wśród typów drabin wyróżnić można te proste oraz posiadające kosz ochronny. Zakup drugich zaleca się przy bardzo dużych wysokościach, gdzie kluczowy okazać może się czynnik wiatru. Na specjalne zamówienia wykonywane są także drabiny ze spocznikiem oraz różnego rodzaju pomosty stalowe. Tutaj ograniczenie stanowi tylko i wyłącznie oferta danej firmy.

Zabezpieczenie drabiny

Większość sprzętu użytkowanego na zewnątrz narażona jest na wpływ szkodliwej korozji. Drabiny stalowe przed oddaniem do klienta zazwyczaj podlegają ocynkowaniu lub też malowaniu natryskowemu. Wedle życzeń odbiorcy w większości wypadków możliwy jest wybór dowolnego koloru ekwipunku w palecie RAL. Wszystko po to, aby drabina wyróżniała się w szczególny sposób lub też stapiała z otoczeniem.

Zastosowanie drabin

Właściwie temat przedstawia się prosto. Osprzęt stosowany jest w wypadku sporadycznej bądź też ciągłej chęci dostania się na określoną wysokość. Jak zatem łatwo zauważyć, niemal w każdym budynku konieczne bądź też opcjonalne będzie zamocowanie odpowiedniej drabiny. Do najbardziej widocznych, na których możemy je dostrzec, należą hale produkcyjne, magazyny oraz wysokie budynki użyteczności publicznej.

Montaż

Drabin prostych, drewnianych nie trzeba montować. Wystarczy ją rozłożyć a następnie wspiąć się na odpowiednią wysokość. Jeżeli jednak potrzebna jest nam drabina stalowa, proces przystosowania jej do budynku zajmie trochę czasu.

Przede wszystkim, wymaga on specjalistycznej obsługi. Nie wolno tego typu osprzętu montować ,,na własną rękę’’. Odpowiednia firma zajmie się naszym problemem, zazwyczaj jest ona powiązana z producentem.

Drabiny stalowe montuje się przy pomocy blach lub też kotew montażowych. W szczególnych wypadkach możliwe jest zastosowanie połączenia spawanego bądź też skręcanego. W tym drugim, konieczne jest również odpowiednie obliczenie podstawowych parametrów, tak aby śruby wytrzymały ciężar osoby oraz warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. To szczególnie ważne, gdyż wpływa na ogólne bezpieczeństwo konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Prakton – producentem drabin stalowych.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Polska mistrzem... 40 minut temu
Zamość stolicą Zamościa!...
Dirty Harry 40 minut temu
Ćwik nie chce dochodzić kto obsrał po...
Hannibal 45 minut temu
Wystarczy ze tydzien przed wyborami do Z...
Tu tytuł tu
Nie bardziej ciekawi, jak tam współpra...
po co to na co
Ja bym wolał by Zamość był stolicą ...
ciekawy
No właśnie miasto dostało nagrody o w...
ciekawy
Czy Nowoczesna będzie współpracować ...
Mr. T
Ludzie w końcu zmądrzeją i odsuną Pi...
simply the best
Wygrać, gdy się głosowało samemu na ...
Thomas
Ilu członków liczy nowoczesna w Zamo...
swojak
Z tego co widzę to zamojska Nowoczesna ...
Gdzie sens, gdz...
Hura!!! Cieszmy się Zamość wygrał g...
sceptyk
Gdyby to głosowali ludzie spoza Zamośc...
Horn
Skoro nie PO to może Nowoczesna pójdzi...
Tomek
Teraz czekamy na zamaskowany komentarz o...
Karolak
Super! Brawo Zamość! Ale zdjęcie pask...
i udało się!!...
I stało się! Zamość po raz drugi jes...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny