Zamknij

Jak zbudować zdolność kredytową?

13:19, 26.07.2018 tekst nadesłany | kategoria: Artykuł zewnętrzny opłacony Aktualizacja: 10:13, 08.07.2019
Skomentuj

Dobra zdolność kredytowa pomoże nie tylko przy składaniu wniosku w banku - dziś dokładnie sprawdzają ją także firmy pożyczkowe. Jak jednak ją zbudować?

To kolejny złożony przez ciebie wniosek, który został odrzucony przez bank. Powód może być tylko jeden: niska zdolność kredytowa. Pod tym pojęciem kryje się masa czynników w różnej mierze decydujących o tym, czy bank przyzna ci finansowanie. Przed podjęciem decyzji, bankowi analitycy wezmą pod uwagę wysokość twoich zarobków, ich źródło, pewność zatrudnienia przez okres kredytowania i historię spłaty poprzednich zobowiązań.

Co ważne, te same zmienne będą decydujące przy ubieganiu się o pożyczkę w firmach z sektora pozabankowego, z tym, że te są nieco mniej restrykcyjne niż banki. Niezależnie od tego, czy skłaniasz się ku kredytom, czy pożyczkom, warto więc przyłożyć się do budowania zdolności. Jak to zrobić? Jakie zmiany sprawią, że analitycy z banku lub firmy pożyczkowej spojrzą na twój wniosek przychylniejszym okiem?

Zbuduj historię

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe przed przyznaniem finansowania analizują historię kredytową klienta. Składają się na nią wszystkie zaciągnięte dotychczas zobowiązania - kredyty, pożyczki zakupy ratalne, a także karty kredytowe i debetowe. Warto przy tym pamiętać, że przeszkodą może być nie tylko brak historii kredytowej, ale też jej brak. Chcąc w przyszłości pożyczyć większą kwotę, wcześniej zaciągnij więc kilka mniejszych zobowiązań.

Informacji na temat kredytowej przeszłości klienta instytucje szukają przede wszystkim w bazie BIK-u. Nie zapominaj jednak, że większość z nich sprawdza także jego profil w różnych biurach informacji gospodarczej - między innymi BIG ERIF, KRD czy BIG InfoMonitor. Trafiają tam nie tylko dane o pożyczkach i kredytach, ale też o niespłaconych fakturach, abonamentach czy mandatach. By zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, spłać wszystkie zobowiązania, a negatywne wpisy znikną z twoich profilów.

Odpowiednie dochody

Zasada jest prosta: im wyższa kwota finansowania, tym większych dochodów wymagać będzie pożyczkodawca. Jeśli w przyszłości masz zamiar ubiegać się o wysokie pożyczki, już teraz zadbaj o to, by twoje dochody były odpowiednio wysokie. Jeśli to konieczne, postaraj się zmienić pracę lub zdobyć dodatkowe zajęcie.

Nie bez znaczenia jest też źródło dochodów. W przypadku kredytów bankowych największe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji mają rzecz jasna zatrudnieni na umowę o pracę, choć dodatkowe dochody z tytułu umów cywilno-prawnych pod uwagę weźmie wiele banków. Sytuacja jest dużo łatwiejsza dla klientów firm z sektora pozabankowego. Z powodzeniem mogą oni ubiegać się o pożyczkę nawet, jeśli ich nie podpisali umowy o pracę, nie muszą też wykazywać tak dużych dochodów. Odwiedź porównywarkę pożyczek twojapierwszachwilowka.pl, aby dowiedzieć się więcej.

Gdzie składać wnioski?

Staranny wybór ofert pozwoli ci zaoszczędzić czas i stres, który pojawia się przy odrzuceniu twojego wniosku. Zanim go złożysz, skorzystaj więc z internetowych porównywarek i upewnij się, że spełniasz wymagania stawiane przez daną inwestycję wobec swoich klientów. Sprawdź, jakie rejestry sprawdzają jej analitycy i dowiedz się, czy nie figurujesz w którymś z nich. Pod uwagę weź też preferowane przez nią źródło dochodów i ich wysokość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%