R E K L A M A

Z I P

FelietonyHenryk Szwarcwaldzki24 września 2016 FACEBOOK | 4176 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 50 komentarzy ()

Insygnium władzy

Być może po raz ostatni legalnie publikujemy herb Miasta Zamość

R E K L A M A    B O A R D

Moja rodzina mieszka w Zamościu od ponad 100 lat i jest z nim związana życiem i śmiercią, pracą i biznesem, a także aktywnym udziałem w edukacji, służbie zdrowia i działalności społecznej. Czuję się zatem odrobinę upoważniony do tego by zabrać głos w sprawie próby reglamentowania herbu miasta, wspólnego dobra wszystkich mieszkańców. W tym felietonie postaram się rzeczowo wyjaśnić, dlaczego moim zdaniem ten konkretny projekt uchwały powinien trafić na śmietnik.

 

Projekt uchwały

Prawdopodobnie na najbliższej sesji Rady Miasta (26.09.2016 r.) poddany głosowaniu będzie projekt uchwały „w sprawie zasad używania herbu Miasta Zamość”. Projekt uchwały podpisany przez Damiana Miechowicza dyrektora wydziału Turystyki i Promocji, zaopiniowany przez radcę prawnego i przedstawiony radnym jest dostępny poniżej. Do niego będę się odwoływał w najbliższych akapitach.

 

 

 

Przypomnę, że herb miasta po raz pierwszy został nadany przez Stefana Batorego w 1580 roku i różni się od tego obecnie obowiązującego. Jego historia jest burzliwa jak losy naszego miasta. Polegał zmianom i modyfikacjom, jednak ostatecznie w 1995 roku w zgodzie z ustawą o samorządzie terytorialnym, Rada Miasta nadała miastu herb o aktualnym wyglądzie.

Herb Miasta Zamość - nadany 28 sierpnia 1995 roku
Herb Miasta Zamość – nadany 28 sierpnia 1995 roku

Histora herbu w Zamościopedii Andrzeja Kędziory

Oburzenie

Projekt uchwały “w sprawie zasad używania herbu Miasta Zamość” budzi we mnie oburzenie i to już od punktu 3, w paragrafie 1 w którym uchwała wprowadza  obok ogłoszonego w 1995 roku herbu, „niebarwną grafikę”.

„3. Dopuszcza się używanie herbu Miasta Zamość w formie niebarwnej grafiki.”

Nie wiadomo jak wygląda ta niebarwna grafika, bo nigdzie jej opisu nie ma. Czy niebarwna grafika to tylko obrysy rysunku herbu, czy jest to herb w odcieniach szarości. Chciałbym, żeby uchwały Rady Miasta dotyczące również mojego dobra osobistego były precyzyjne. A może brak barwy oznacza białą kartkę? To pierwszy z argumentów by projekt uchwały o takiej treści wyrzucić do kosza.  Dlaczego takie to ważne. Herb podlega ochronie z mocy prawa (bez potrzeby tworzenia takiej uchwały), ale skoro ochrona ma być wprowadzona dla niebarwnej grafiki to ja chcę wiedzieć co przedstawia ta grafika, jak wygląda i czy jest ona herbem czy nie, czy dopuszcza (kogo, gdzie i do czego) korzystanie czy je ogranicza.

Drugim kontrowersyjnym punktem jest punkt 2 w paragrafie 2. Brzmi on w swej części następująco:

„2. Herb Miasta Zamość jest zewnętrznym znakiem rozpoznawczym miasta i może być używany w sposób zapewniający mu należytą cześć i szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą dla insygniów władzy….” Tu muszę przyznać spadłem z krzesła. Herb Miasta Zamość jest dobrem wspólnym nie symbolem władzy, a tym bardziej nie należy do jej insygniów. Ja przyznam szczerze po takim zapisie zacząłem się czuć jak chłop pańszczyźniany, a nie jak członek wspólnoty samorządowej w demokratycznym państwie.

Przypomnę, że prezydent, jest kierownikiem jednostki samorządowej, szefem urzędu ale nie ma władzy nad mieszkańcami. Nie stanowi też prawa bo to kompetencja Rady Miasta ciała kolegialnego. Więc o żadnych insygniach i władcy mowy nie ma.

Dalej jest już tylko gorzej. W projekcie uchwały ogranicza się stosowanie herbu. Mogą go nieodpłatnie używać radni, urzędnicy, urzędy, służby, straże i inspekcje miejskie. Natomiast pozostali (mieszkańcy też) jeżeli chcieliby go używać (również nieodpłatnie)  muszą uzyskać zgodę prezydenta. I tak, żeby powiesić sobie herb miasta w domu musiałbym napisać wniosek, a prezydent o ile wyrazi zgodę, określi miejsce i czas jego umieszczenia. Może też wskazać warunki i ograniczenia w korzystaniu z kupionego i powieszonego, na mojej prywatnej ścianie, herbu (pkt. 4 par. 3 projektu uchwały).

Macie podobny odruch do mojego, bo mój spisany w wersji kulturalnej brzmi mniej więcej tak: „a po co mi ten herb jak takie cyrki są z nim związane”. Godło państwowe które rangą i zasięgiem można uznać za ważniejsze dla Polaka i mieszkańca Zamościa, nie ma takich ograniczeń.

Na końcu projektu uchwały znalazłem też punkt, który wyklucza wykorzystanie herbu w kampaniach wyborczych. Dlaczego, kandydat na radnego nie może identyfikować się z symbolami miasta które są częścią jego dóbr osobistych? A może właśnie powinien się identyfikować, bo dla miasta i jego mieszkańców będzie działał. Wyobrażam sobie, że przy następnej kampanii wyborczej kandydaci prześcigają się w tym kto da większy herb na swoim plakacie. Co w tym złego?  Tym bardziej, że inne dobro miejskie zostało już wykorzystane w ostatniej kampanii wyborczej do naszego samorządu. Również przez obecnie urzędującego prezydenta.

Przepychanka?

Mam nieodparte wrażenie, że cały pomysł z reglamentacją herbu ma głębsze dno. Pamiętacie przekreślony herb? Ten, który zobaczyli uczestnicy Kongresu OWHC (Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego) w Arequipa (Peru) i ten który pokazano Ambasadorowi Iranu. Ostro fakt przekreślenia herbu przez Damiana Miechowicza skrytykował jako pierwszy Sławomir Ćwik (.Nowoczesna), potem media (ogólnopolskie również) podjęły temat. Kilka tygodni po felietonie Ćwika, radny Rafał Zwolak wspólnie z kolegami z .Nowoczesnej postanowili przypomnieć mieszkańcom o herbie i fladze miejskiej. 3-go maja rozdawali małe flagi narodowe i flagi przedstawiające z jeden strony herb miasta z drugiej flagę miejską. Ten happening został podejrzliwie przyjęty przez urzędników. Do tego stopnia, że poproszono o dostarczenie do urzędu corpus delicti.

Flagi z herbem Zamościa. Nowoczesna w Zamościu.
Flagi z herbem Zamościa. Rozdawane przez działaczy .Nowoczesnej w Zamościu.

W tym kontekście wygląda to tak jakby projekt uchwały był ripostą na happening. Tym bardziej, że Rafał Zwolak jest często w opozycji do prezydenckich pomysłów. Mam tylko nadzieję, że tak nie jest i że animozje polityczne nie były przyczyną majstrowania przy herbie.  Hańbą by było gdyby uchwala dotycząca herbu była narzędziem do okładania opozycji.

Nazwa miasta „Zamość” też też jest dobrem osobistym naszej wspólnoty podobnie jak herb.  Może przy okazji należałoby zatem zakazać używania go w  kampaniach wyborczych i nazwach komitetów wyborczych (Co wtedy z KW Wspólny Zamość?). Nazwa miasta podlega ochronie prawnej. Czy była zgoda na jej wykorzystanie w nazwie komitetu.

Zamościanie mają gorzej

Uchwała Rady Miasta jest prawem lokalnym. Co to oznacza? Ni miej ni więcej tylko to, że obowiązuje na terenie administracyjnym Miasta Zamość. Wyjeżdżając poza granice miasta, albo przechodząc na drugą stronę ulicy Lubelskiej, prawo lokalne ustanowione przez radnych miejskich przestaje obowiązywać. I tak każdy mieszkaniec Sitańca mający dom przy ulicy Lubelskiej będzie mógł powiesić sobie flagę z herbem Zamościa bez pytania kogokolwiek o zgodę. Natomiast mieszkaniec prawej strony tej samej ulicy już będzie musiał pytać na piśmie o taką zgodę prezydenta.

Pamiętacie Hendrika Belga który zakochał się w Zamościu tak bardzo, że sporą część swojego ciała pokrył zamojskimi tatuażami. Całe szczęście nie użył herbu, przezornie skorzystał z “Zamość Miasto Idealne”.  Bo nie daj Bóg wytatuować sobie herb miasta. Bez zgody prezydenta oczywiście. Konsekwencje administracyjne, mogą być pewnie surowe. Banicja, darcie pasów? Tego uchwała nie precyzuje.

Hendrik 2015

 

Ochrona dóbr

Paradoks polega na tym, że herb jest chroniony. Uchwała nadająca Miastu Zamość herb (z dnia 28 sierpnia 1995r ) poza formalnym określeniem co nim jest (postać świętego Tomasza Apostoła) jednocześnie nadaje prawo do jego ochrony przynależne dobru osobistemu. Bo herb jest dobrem osobistym takim samym jak wygląd, nazwisko(!), czy herb rodzinny. Co do tego nie mają żadnych wątpliwości prawnicy. Tu tkwi prawo do ochrony tego dobra. Urząd Miasta i każdy mieszkaniec czujący czy widzący sytuację w której nasze wspólne dobro jest obrażane, niszczone lub dyskredytowane ma prawo zażądać zaprzestania działania i naprawienia wyrządzonych szkód,  korzystając z pomocy sądów powszechnych.

Prawo lokalne dotyczy mieszkańców i powinno im pomagać w działaniach, a nie utrudniać życie. Podobnie jest z tą uchwałą. Aby uchronić mieszkańców (i turystów) przed naruszeniem dóbr osobistych, radni powinni napisać w uchwale co wolno robić z herbem i jak z niego korzystać.  Takie działanie byłoby prospołeczne i chroniłoby nas, przedsiębiorców wykorzystujących herb, turystów przed potencjalnym naruszeniem dóbr. Co wolno, a nie “o wszystko za każdym razem masz się pytać władcy”. W takiej sytuacji uchwała chroniłaby mieszkańców a nie ograniczała ich praw.

 

Złota klatka

Im więcej zakazów tym więcej kontrowersji, a im więcej kontrowersji, tym większy opór społeczny. Zainteresowanie też. Myślę, że od czasu przekreślenia herbu jedynym efektem pożądanym, tego niecnego czynu, był wzrost świadomości o tym, że jest herb i jak jest ważny. Ten felieton, mam nadzieję. też temu służy. Zbiór zakazów i ograniczeń może spowodować, że herb przestanie być zupełnie atrakcyjny. Osoby noszące w klapie św. Tomasza można policzyć na palcach, a w zamojskich domach czy w firmach nie znajdziecie łatwo herbu na honorowym miejscu. Godło państwowe to też rzadkość. Choć w tym zakresie sporo się zmienia.

Wizytówka urzędnika UM Zamość obie strony
Wizytówka urzędnika UM Zamość obie strony

Od powstania znaku „Zamość Twierdza Otwarta”, spektakularnego pierworodnego dzieła „tej” władzy”, herb jest w niełasce, albo raczej został przesunięty do czynności administracyjnych. Wisi sobie w sali Consulatus, nad kilkoma urzędniczymi głowami no i oczywiście na Ratuszu. Całe szczęście, nikt nie wpadł na pomysł odkucia go przy okazji remontu schodów i zastąpienia go „Twierdzą otwartą”. Wizytówki urzędników zostały pozbawione herbu i dumnie zastąpiła je wspomniana „otwarta”. Można pokusić się o tezę, że urzędnicy chcą zamknąć herb w szkatule i skryć go w najciemniejszej z piwnic dodatkowo reglamentując dostęp do niego.

 

Trochę o marketingu

Ta uchwała będzie sprzyjać marginalizacji znaczenia herbu. Powód jest oczywisty. Przedmioty czy usługi trudno dostępne i nie należące do grona tych z „pierwszej potrzeby”, są zazwyczaj marginalizowane przez rynek. Oczywiście, dobra luksusowe, są mało dostępne. Ale czy herb miasta można postawić na jednej półce z Ferrari, kawiorem czy truflami? To jest możliwe, ale nie powinno to być celem. Przypominam! Herb jest dobrem osobistym mieszkańców, wszystkich mieszkańców! Tych mniej zamożnych i tych nie potrafiących poruszać się w niuansach administracji też.

Pamiętam przekazy medialne w których tłumaczono, że “Twierdza otwarta” ma być tym łatwo dostępnym czy mniej prestiżowym (w relacji do herbu)  “znakiem firmowym”. To jest jak najbardziej słuszne podejście.  Nie zmienia to faktu, że uchwała jest zbiorem ograniczeń, a nie wskazówek czy porad. Sukces w marketingu wymaga by odbiorcy, użytkownicy, mieszkańcy polubili produkt, usługę, osobę, albo czuli wyjątkową potrzebę posiadania przedmiotu czy uczestnictwa w przedsięwzięciu. Trudno jest polubić  “pozwolenie na budowę”, czy “decyzję administracyjną”, a do tego poziomu  wspomniana uchwała sprowadza herb.

Oczywiście znane są  przypadki w historii, gdy zakazy zwiększały chęć posiadania. Wówczas przedmioty z “drugiego”, nieoficjalnego obiegu stawały się rarytasem i obiektem pożądania. Pamiętacie wpinki “Solidarność”?  Ale część ludzi bała się mieć w domu “Solidarność”. Zdarzyć się może, że po wprowadzeniu tej uchwały, “nielegalny” św. Tomasz schowany pod klapą marynarki będzie deklaracją patriotyzmu lokalnego wbrew przysłowiowemu “reżimowi”.  Tylko czy radni chcą zostać “reżimem”? Jeżeli tak to  koniecznie w formie autopoprawki trzeba dopisać do uchwały restrykcje. Kara pręgierza może zachęcić do łamania prawa.

Przemysł turystyczny

Miecze, topory, tarcze, świątki, długopisy, notesy… to wszystko może mieć nadrukowany znak herbowy Zamościa. Ograniczanie dostępności herbu może spowodować,  że o ile występuje na nich herb, trzeba będzie uzyskać zgodę i warunki na sygnowanie produktów znakiem reglamentowanym. A co z nabywcami. Jak uwodnić Strażnikowi Miejskiemu, że tarcza z herbem jest legalna? Zapewne producenci powinni małymi literami dodawać na produktach numer decyzji administracyjnej identyfikującej konkretne zezwolenie, albo dodawać odpis takiej decyzji kupującym. Bzdura prawda? Dura lex, sed lex. Jak się tworzy prawo trzeba myśleć o konsekwencjach.

Oczywiście już jest obejście tej sytuacji. Herb, to dokładnie ten znak, który jest opisany w uchwale z 1995 r. Zmian koloru tuniki, czy tła na którym jest św. Tomasz  powoduje, że rysunek nie jest herbem, więc nie podlega ochronie. Proste? Jak drut.

Jaki może być tego efekt efekt? Powstaną wariacje na temat herbu na które nikt nie będzie miał wpływu. A za kilkanaście lat przeciętny młody mieszkaniec miasta Zamość zapytany co jest herbem miast pewnie odpowie „Ciemnoskóra kobieta z wiankiem na głowie trzymająca bukiet złożony z 3 goździków”. Takie cuda mogą się pojawić na popularnie dostępnych gadżetach za kilka lat. Graficzny efekt „głuchego telefonu” znany jest w przypadku wielu marek. Zamierzony lub nie.  Adibas, adidos, adadis, fuma, nieprawdaż?

Nie wierzycie, proszę bardzo to jest wg. serwisu wielkapedia.wikia.com herb Miasta Zamość. Nie jest, albo jest ale nie zgodny ze wzorem, czyli nie podlega ograniczeniom stawianym przez projekt uchwały.

żródło: wielkapedia.wikia.com/Elmo
To nie jest herb Zamościa żródło: wielkapedia.wikia.com/Elmo

Znajdziecie w internecie inne ciekawostki i wersje. Z białą brodą (nie szarą) św. Tomasz wygląda dostojniej. Mnie osobiście najbardziej podoba się herb Tomaszowa Lubelskiego. No bo w sumie kto zabroni (nie ma na to uchwały) sprzedawać gadżety turystyczne z napisem Zamość i herbem Tomaszowa. Turyści się nie połapią. Dzieciom jest wszystko jedno czym się okładają i co na tym jest nadrukowane. Niektórym politykom i urzędnikom też.

 

Co z internetem

No właśnie, co z internetem? Znalazłem ponad 100 stron zawierających herb i jego wariacje. Czy wszyscy, którzy go umieszczają na swoich stronach będą musieli uzyskać zgodę prezydenta? Już widzę twórców Wikipedii, którzy w miejscu herbu na stronie o Zamościu wstawiają wpis – “Z powodu ograniczeń prawnych nie możemy zamieścić herbu miasta. Dotyczy to tylko osób które oglądają te strony przebywając w Zamościu. Poza granicami miasta możemy go swobodnie wyświetlać.” 

Po wejściu w życie tej…. uchwały, jak ktoś nie usunie herbu wyświetlanego na urządzeniach internetowych w Zamościa, naruszać będzie prawo lokalne. No właśnie, kto tu jest winny. Wydawca, który działa globalnie czy internauta lokalny.  Też nie znamy konsekwencji.  Darcie pasów, pręgierz czy blokada wyświetlania serwisu na terenie administracyjnym (ciekawe jak).

A co Wy na to. To autentyczny zrzut z jednego z e-sklepów.

Herboorzeł źródło: tts.cupsell.pl
Herboorzeł źródło: tts.cupsell.pl

 

Godło narodowe

Na koniec chciałbym wspomnieć o co nieco popularniejszym (szczególnie ostatnio) symbolu jakim jest orzeł biały.  W ustawie o z 30 stycznia 1980 r. o o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych   ani w innych przepisach nie ma mowy potrzebie wyrażania czyjejkolwiek zgody na powieszenie godła na ścianie czy lusterku samochodu, mogę je umieścić na stronie internetowej, w komórce. Oczywiście są ograniczenia dotyczące godności, szacunku czy czci. Ale najważniejsze wydają się dobre praktyki opracowane dla obywateli dotyczące symboli państwowych. Przykład powinien iść z góry. W tym przypadku też. Dlaczego urzędnicy zajmują się pisaniem nie potrzebnych uchwał zamiast napisać kodeks dobrych praktyk dotyczących wszystkich zarządzanych przez miasto logotypów i herbów. Nazwy miasta mógłby objąć też, dlaczego nie.

Chciałbym tu zauważyć, Drodzy Urzędnicy, że macie wokół siebie rozumnych ludzi, nie stado dzikich i bezmózgich istot. Owszem zdarza się nam naginać prawo (Wam też) czy parkować byle gdzie, ale symbole zazwyczaj szanujemy. Ci co ich nie szanują zazwyczaj nie czytają uchwał.

 

Irracjonalna autodestrukcja

Podsumowując, prezydent dodaje sobie zbędnej pracy i wrogów. Po pierwsze każda decyzja administracyjna to czas i pieniądze. Trzeba będzie je pisać, kontrolować egzekwować. W przypadku odmowy napisać solidne uzasadnienie. Kolejne etaty? Zapewne można liczyć się z odwołaniami i postępowaniem przez sądami administracyjnymi.  Paradoks polega na tym, że jak ktoś będzie chciał zbezcześcić herb nie wystąpi wcześniej o wydanie zgody na takie działanie a w przypadku odmowy zastosuje się do niej.

Dodając dodatkowe uprawnienia, uchwała nakład na prezydenta rolę strażnika herbu. Co za tym idzie dobro wspólne, czyli niczyje otrzymuje osobę która za nie odpowiada. Zatem każde zgłoszenie naruszenia dóbr osobistych w zakresie herbu można będzie spokojnie kierować do Urzędu Miasta żądając reakcji w postaci pozwu w trybie art. 24 kodeksu cywilnego wobec naruszającego dobra. Koszty, koszty, koszty…

Przesadzam?  Nic takiego nie będzie się działo? To po co tworzyć przepis?

 

Zdanie niezależnego prawnika

Mając wątpliwość czy ograniczanie mojego prawa do używania, posiadania i wykorzystywania herbu jest zgodne z prawem, zapytałem o zdanie poznanego ostatnio prawnika o znanym nazwisku. Adwokat Jarosław Kaczyński po zapoznaniu się z projektem uchwały napisał mi następujące słowa:
Herb, będący własnością intelektualną wszystkich członków jednostki samorządu terytorialnego, a więc z mocy ustawy wszystkich mieszkańców miasta stanowi własność publiczną i jego używanie nie może być reglamentowane.”

W zasadzie nie ma potrzeby tego dalej komentować.

 

Po co?

Czy naprawdę miasto jest w tak świetnym stanie, że urzędnicy muszą się zajmować niepotrzebnymi, jak widać powyżej, rzeczami? Po co tworzyć prawo, które dokłada obowiązków urzędnikom i potencjalnie może zniechęcać do symbolu z którego powinniśmy korzystać. Po co sprowadzać jego użycie do żenującej procedury administracyjnej?  Po co stawiać ograniczenia które bez problemu można obejść? Po co ograniczać dostęp do czegoś na co popyt jest mniejszy niż na pozwolenie na budowę?

Potraficie, Szanowni Czytelnicy, odpowiedzieć na te pytania?

 

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "łukasz z" dnia 24 września 2016 o godzinie 13:23:37 napisał:
  Co do odpowiedzi..."znak zapytania jest herbem wolności..."jak pisał klasyk. Szkoda że miasto idealne przestaje nim być...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Marta" dnia 24 września 2016 o godzinie 13:43:52 napisał:
  Moteka, chodzi o to, żeby tacy jak Ty nie wycierali sobie gęby chorągiewką z herbem i logo N. dziesiątki gmin maja takie uchwały. Pseudodziennikarzu.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:15:49 napisał:
  Tekst p. Moteki jest bardzo istotny. Ukazuje pewną bezradność, jak by nie było "niezależnego" dziennikarza. Tytuł tego tekstu to: "Insygnium Władzy". Jak bym się silił na literata/dziennikarza, to bym się dowiedział wcześniej, co to jest "insygnium". https://www.mennica.com.pl/produkty-na-zamowienie/insygnia-wladzy
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:17:43 napisał:
  http://ubioryhistoryczne.blox.pl/2009/11/Korony-i-insygnia-wladzy-w-Starozytnym-Egipcie.html
  0
  0
 • "Anka" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:24:22 napisał:
  Dzięki ludziom z Nowoczesnej przynajmniej ktoś zwrócił uwagę na przekreślenie herbu przez miejskich urzędników. Co w tym Ratuszu kombinują ?
  0
  0
 • "Szarlej" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:26:40 napisał:
  św. Tomasz by nie uwierzył, że się takie cyrki będą wyprawiać i to z nim niejako w roli głównej.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:41:32 napisał:
  Św, Tomasz w Herbie Miasta Zamościa, ma się dobrze. Raczej wątpię, żeby, jacyś dziwni ludzie, coś udziwnili.
  0
  0
 • "Tak jest" dnia 24 września 2016 o godzinie 15:22:27 napisał:
  Po raz kolejny Prezydent Wnuk strzela sobie samobója. Uważam , że marketing a właściwie jego brak to prawdziwa pięta achillesowa Prezydenta. Szkoda, ponieważ tego typu wpadki marketingowe znacznie obniżają ocenę pracy samego Prezydenta. Czy faktycznie w otoczeniu Prezydenta nie ma ludzi znających się na marketingu, którzy potrafiliby skutecznie promować zarówno nasze miasto jak i dokonania Prezydenta ? Czy tak trudno zauważyć, że Dyr. Miechowicz do tego nie nadaje się a jego osoba budzi wśród mieszkańców miasta jedynie złe skojarzenia ( poza tym to wyjątkowo niesympatyczna osoba )? Czy sytuacja w której pan Dyrektor przekreślił herb Zamościa nie była wystarczającym powodem dla dokonania zmiany na tym stanowisku ? Panie Prezydencie, z całym szacunkiem, oszczędź nam Pan wszystkim wstydu i wymień tego człowieka dla dobra miasta i Pana samego
  0
  0
 • "jkl" dnia 24 września 2016 o godzinie 15:56:18 napisał:
  Wladza" traci swoją właściwość jeśli nikt jej nie słucha. Całe "wychowanie" szkoła i religia, polega na słuchaniu zazwyczaj kłamstw i głupot i byciu posłusznym bez myślenia. Oficjalna wersja już traci swoją świętojebliwą władze. Wolne umysły nie da sie zniewolić, kiedy rozumie mechanizmy swoje opresji.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 16:04:02 napisał:
  Ażeś mysl głeboką strzelił. Zasnąć nie będę mógł ;-)))
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Elżbieta." dnia 24 września 2016 o godzinie 16:09:12 napisał:
  Pan Miechowicz chce prawdopodobnie wpisać się w karty historii naszego miasta, nie wie tylko o tym, że wpis ten nie zostanie uczyniony "złotą czcionką". Wstydzę się gdy obserwuję poczynania tego pana, wstydzę się gdy widzę, że prezydent miasta ( mądry, wykształcony człowiek )pozwala swojemu koledze na takie posunięcia. Już przekreślenie herbu zdyskredytowało tego ( i nie tylko tego ) pana w oczach wielu mieszkańców, wywołało " burzę " na FB. Czy naszemu miastu i jego władzom potrzebna jest właśnie tego typu promocja??? Panowie z Ratusza, opamiętajcie się. Skandal goni skandal a to, nie zapewni Wam szacunku w oczach mieszkańców.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 16:17:14 napisał:
  Skandal goni skandal, bo np. jakiś tam radny przywlókł swoją wersję Herbu Naszego Państwa. W złotej obwódce, w jakimś dziwacznym wykadrowaniu. Co oznacza, że Polacy są z nie prawego łoża. I ja bym się takimi "osobnikami" zajął.
  0
  0
 • "Elżbieta." dnia 24 września 2016 o godzinie 16:36:28 napisał:
  Nie o takim skandalu mówiłam- a tak przy okazji: czy brązowy orzeł z USC został już zdjęty? Mówimy teraz o herbie naszego miasta i proszę nie rozmywać tematu.
  0
  0
 • "Damiano od Torresów" dnia 24 września 2016 o godzinie 16:46:14 napisał:
  Podziwiam forumowicza Torresa cały czas zachowuje czujność rewolucyjną. Jaki temat się nie pojawi na forum a on jest, myśli chłopak, że jest najlepszy a ilością swych postów (nie zawsze głupich ale z reguły tak) utrzyma koryto plus. Ponoć życzliwi mówią, że lubi zanucić Markowskiego było nasz trzech w każdym z nas inna krew..(zresztą nie tylko on jest jeszcze dwóch muszkieterów - profesjonalnie chłopcy szpadą władają zwłaszcza Dartanian) se chłopisko nuci i myśli, że jest wyjątkowy. Nie jesteście wyjątkowi za kilka lat pozostaniecie wspomnieniem. A pamięć ludzką będzie tak trwała o was jak o zawiejach śnieżnych sprzed dekady.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 16:46:38 napisał:
  Herb Naszego Miasta, jest Herbem Naszego Miasta od długiego czasu. Nikt nie chce go zmieniać. Politykierzy coś tam chcą ugrać, ale za wiele z tego nie bedzie. Poczekajmy na sesję RM. Tam specjaliści "inaczej" będą sie rozwijać.
  0
  0
 • "@TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:00:28 napisał:
  często "nie...", często "... by". Podciągaj się to akurat nic nie kosztuje. Bez urazy, "oczywiście":) Szacun za znajomienie tematu.
  0
  0
 • "Herb" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:27:43 napisał:
  Herb jest własnością nie rady nie prezydenta nie jekiegos dyrektora herb jest własnością mieszkańców i miasta nikt nie ma prawa zabraniać mieszkańcom miasta zamość używania herbu nikt nie musi o zgodę się pytać! !!!! O ile jest mieszkańcem tego miasta
  0
  0
 • "gdfgdfgdfgdf" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:32:17 napisał:
  To nie jest herb Zamościa żródło: wielkapedia.wikia.com/Elmo eee, Kubica wordpressa, chyba coś Ci linkowanie nie idzie
  0
  0
 • "eljot" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:33:36 napisał:
  Był św.Tomasz i MA BYĆ św.Tomasz.Jak już wcześniej pisałem jest to wiekowa historia naszego miasta.A symbol twierdzy otwartej możecie sobie drukować gdzieś z boku lub na dole małymi literami.Tak jak na koszulkach zawodników Hetmana,z tyłu i na dole.Jak któryś z zawodników jest niższy to ma znak twierdzy na d...pie.Może tak miało być.Ale św. Tomasz ma być i powinien być drukowany na piersi.
  0
  0
 • "L11A" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:43:42 napisał:
  Powtarzam: Pewny kandydat na następnego Prezydenta dalej spokojnie czeka, systematycznie ugładza pewny elektorat, szykuje się do kampanii wyborczej przygotowując kadry w pracy i prywatnym otoczeniu spośród najbardziej spolegliwych.Panie Prezydencie miłościwie panujący, popierając takie projekty i słuchając takiego doradztwa strzela Pan sobie klasycznego samobója a jednocześnie zwiększa szanse i tak pewnego kandydata na swojego następcę.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 17:55:05 napisał:
  @"Damiano od Torresów"; Trochę bym Ci tam napisał, o co chodzi, jaka jest różnica pomiędzy "insygnium władzy", a "odznaką". Taki nie fart: siedzę właśnie w samochodzie z W. i kameruję jakiegoś radnego na jakiejś wichurze. Zaraz dyrektor Miechowicz ode mnie raport będzie przyjmował. Potem to pójdzie do centrali. Do Warszawy. Na Mysią. Więc nie wiem, co będzie jak wróci. Może, jak przeżyję, kiedyś Ci wyjaśnię tą różnicę: INSYGNIUM HERB ODZNAKA GODŁO. Być może to mój ostatni post. NIECH ŻYJE KONSTYTUCJA!
  0
  0
 • "Ami" dnia 24 września 2016 o godzinie 18:27:27 napisał:
  Szanowni internauci dajcie spokój TORRESOWI20400, który od dłuższego czasu cierpi z powodu chronicznej biegunki.Podeślijcie mu natomiast węgiel w tabletkach, niech ozdrowieje!.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 18:32:33 napisał:
  Bardzo dziękuję, za ten ozdrowieńczy post. Wiele wyjaśniłaś swoim wpisem. Mam nadzieję, że nie tylko takie zawodniczki egzystują w Zamościu.
  0
  0
 • "Rafał" dnia 24 września 2016 o godzinie 18:33:06 napisał:
  @ TORRES Radnego po hucznym spotkaniu samorządowców filmujesz? O, fe.
  0
  0
 • "tak przy sobocie" dnia 24 września 2016 o godzinie 18:48:38 napisał:
  ma nudy
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 18:49:13 napisał:
  Herb Zamościa jest ważny. Ale zawsze można się "sraczką z czterech liter" wywinąć.I wstawić "Duże G" w złote ramki. Pożyjemy. Zobaczymy.
  0
  0
 • "@Rafał" dnia 24 września 2016 o godzinie 19:07:25 napisał:
  Bajki opowiada. Jak zwykle zresztą.
  0
  0
 • "trollem sieciowym NIE po trzykroć!!!" dnia 24 września 2016 o godzinie 20:50:28 napisał:
  Nie karmić trolla, ignor!!!
  0
  0
 • "Rafał" dnia 24 września 2016 o godzinie 21:03:35 napisał:
  OK.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 24 września 2016 o godzinie 21:04:17 napisał:
  WTF? Zawsze się zdarzy jakaś menda.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "oneb@herb" dnia 24 września 2016 o godzinie 22:08:59 napisał:
  A od kiedy to herb jest własnością mieszkańców?
  0
  0
 • "oneb@"Damiano od Torresów"" dnia 24 września 2016 o godzinie 22:12:46 napisał:
  Głupszych wypocin nie czytałem. A gdybyś Ty czytał tak naprawdę posty Torresa20400, nie wymyślałbyś tego, co wymyślasz. Przyjrzyj się i przemyśl, ale tak przez kilka ostatnich lat, nie tylko z dzisiaj. Torres20400 pisał długo przed Wnukiem i przed Miechowiczem, w zamierzchłych czasach. Ale to już nie na twoją głowę.
  0
  0
 • "patrzę i widzę" dnia 24 września 2016 o godzinie 23:06:17 napisał:
  ...w moim kochanym mieście widze, że żądzą złe duchy. Przeczytałem projekt uchwały i do końca nie wiem o co ten krzyk. Jak zwykle odniosę się do Krakowa, zapis o pozwoleniu przez prezydenta miasta Królewskiego Karków także jest, i tutaj właśnie uważam, że rozdawanie flag z herbem Zamościa z logo .N jest naduzyciem i to dużym. Dalej herb Zamościa składa się z dwóch elementow składowych św.Tomasza patrona miasta i herbu założyciela miasta, który byl herbu Jelita, ale nie o tym - herb Zamościa był zmieniany wiele razy. Śmiesznm jest sposób przekazu zwiazany z wyimaginowanym całkowitym zakazem uzywania herbu miasta nagłaśniany przez niestety chyba mało inteligentnych ludzi lub czekających na poklask, że niby zrobili coś znaczącego czy odkryli przyslowiową Amerykę i o dziwo ten przekaz i sposób narracji znajduje odbiorców. Reasumując Uchwały Rad Miast i nie tylko o ochronie herbu jest cała masa i prosze przyjać to do wiadomości, nie dawajcie kochani zamościanie sygnału idącą w Polskę i o zgrozo nie tylko, że mieszkacie w Polsce C, która rzekomo znajduje sie pomiedzy Wisła a Bugiem-dla uscislenia pomiedzy Lublinem a Rzeszowem.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 24 września 2016 o godzinie 23:24:58 napisał:
  Szczerze mówiąc nie przekonał mnie Robert Moteka. Po kolei: - „3. Dopuszcza się używanie herbu Miasta Zamość w formie niebarwnej grafiki.” - to stwierdzenie proforma. Z argumentacją Roberta Moteki nie zgadzam się, gdyż w tym miejscu znacząco odbiega od meritum sprawy - polemika tutaj jest bezprzedmiotowa. - wyrok NSA z dnia 24 marca 2009 r. (sygn. akt II OSK 1454/08) przepis art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o odznakach i mundurach. Na podstawie tego wyroku Rada Gminy może podejmować uchwały w sprawie ustanowienia herbu. Ten sam wyrok upoważnia gminę do wydania stosownej uchwały traktującej zasady używania herbu z uwagi, że jest to konieczne dla prawidłowego funkcjonowania ustanowionego herbu. Tak więc jest to prawo gminy. Co więcej można tu zastosować art. 24 KC. - przemysł turystyczny a cóż to takiego??
  0
  0
 • "Thomas" dnia 25 września 2016 o godzinie 0:08:39 napisał:
  Nawet jeżeli jest to dobro publiczne, to nie znaczy, że nie może być zasad co do sposobu korzystania z niego. Jeżeli z takiego dobra każdy by korzystał jak chciał - to to dobro mogłoby być sponiewierane na wszystkie sposoby i wedle uznania. Co gorsza profanator tego dobra mógłby powiedzieć legalnie, że może z nim zrobić co chce w sposób całkowicie legalny. Osobiście, uważam, że ochrona symboli powinna dotyczyć pewnych ekstremów i w zasadzie jestRedaktor Moteka powołał się na artykuł S. Ćwika Co do samego projektu uchwały o paragraf 5 podyskutowałbym z tym, dla mnie większym problem jest używania w nazwach komitetów nazw własnych miast i nazwy Polska. Co do używania symboli miast uważam je za stosowne gdyż podkreślają więź kandydata/komitetu z miastem - to ważne.
  0
  0
 • "Z-124" dnia 25 września 2016 o godzinie 11:41:25 napisał:
  A ja się cieszę, ze o herbie miasta nie będzie decydował, ani red. Moteka, ani red. Hereta. Nie będzie decydował również radny nowoczesny, ani radna wiecznie niezadowolona, ale ten, którego mieszkańcy w wolnych i demokratycznych wyborach wybrali na godnego zarządzać dobrem komunalnym - Prezydent Miasta Zamościa!
  0
  0
 • "Uważny" dnia 25 września 2016 o godzinie 11:45:52 napisał:
  Wróćmy na moment do meczu Hetman - Łada http://roztocze.net/hetman-liderem/ Jak widać na zdjęciach na ogrodzeniu był również transparent z herbem Zamościa ze św. Tomaszem a z trybun leciało ku pokrzepieniu ser: "Jechać z kurwami, Hetmanie jechać z kurwami" - cytat. Gdzie wtedy były władze by interweniować? Czy to godne zachowanie przy eksponowaniu herbu?
  0
  0
 • "paragraf" dnia 25 września 2016 o godzinie 12:11:16 napisał:
  Herb miasta ma swoje umocowanie prawne i stanowi dobro nie tylko Ratusza, Prezydenta czy Rady. Jest to dobro osobiste, tym samym jest to również dobro mieszkańców danego samorządu, którzy mają prawo do tego herbu poprzez związki podatkowe, historyczne, pokoleniowe, fiskalne czy rodzinne, mają również honor i godność do mieszkania w danym mieście i jego godnego reprezentowania. Wchodzimy tym samym na grunt prawa cywilnego gdzie znajdują się stosowne normy prawa co do ochrony dobra osobistego ( w tym przypadku herbu miasta ) i dotyczy to każdego mieszkańca. Po prostu każdy zamościanin na prawo do herbu miasta i jest on dobrem osobistym każdego zamościanina, tym samym dobrem podlegającym ochronie prawnej określonej w kodeksie cywilnym.Tego prawa nikomu nie wolno zawłaszczać !!!! Kwestia wykorzystywania herbu w celach komercyjnych przez osoby lub podmioty nie związane z miastem to już jest odrębna sprawa i tutaj jest prawna możliwość uzyskiwania zgody np. Prezydenta.
  0
  0
 • "ach" dnia 25 września 2016 o godzinie 16:21:40 napisał:
  pod adresem wielkapedia.wikia.com/Elmo sa tylko jakies reklamy, nie ma tam herbu
  0
  0
 • "Adam C." dnia 25 września 2016 o godzinie 16:46:42 napisał:
  Po co jest ten artykuł, sprawa nie jest przesądzona opozycyjna większość muzę ten projekt odrzucić nanieść poprawki itd.. Czy do tej pory zdarzyły się jakieś incydenty co do niewłaściwego wykorzystania herbu, czy zaszła profanacja? Skoro nie zaszły istotne przesłanki lub w ogóle nie zaszły to tak jakby spawy nie było. Rozumiem, że sprawę herbu trzeba uporządkować. Co do zasady pewne rzeczy takie jak korzystanie z dóbr publicznych w tym symboli powinny być uporządkowane tzn. jak z nich korzystać, ale czego nie wolno. Dlatego uważam, że ten projekt wprowadza pewne zamieszanie. Zgadzam się z przedmówcami, że herb i symbole miasta powinny być chronione, nie tyle chronione ale jak symbol miasta jakim jest herb może być wykorzystywany tak, aby mógł służyć dobru ogółu przez kolejne lata. I nie zakładałbym z góry złej woli. Optowałbym jednak za innym rozwiązaniem, nie każdorazowa zgoda na używanie herbu, bo to jest bez sensu, bo to oznaczałoby konieczność wydania decyzji administracyjnej, w przypadku odmowy procedurę odwoławczą itd.. Proponowałbym administracyjny zakaz używania herbu w przypadku kiedy został on niewłaściwe wykorzystany, czy nawet sprofanowany. Zgodziłbym się z Thomasem - co do używania w kampanii wyborczej do samorządów nazwy miasta, czy nazwy Polski i co do tego byłbym za takim wyjątkiem.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Adam C." dnia 25 września 2016 o godzinie 16:54:32 napisał:
  uważny@ dla kibiców też można zrobić wyjątek i to w dobrej wierze. Sama nazwa klubu Hetman - nie wiem co Wielki Hetman miał wspólnego z piłką nożną. Proponowałbym zmianę nazwy drużyny na inną bardziej stosowną i adekwatną do sytuacji. Tradycja pamięci Wielkiego Hetmana jest wielowiekowa, powaga tej postaci wymaga szczególnego szacunku.
  0
  0
 • "katfan bezpieczeństwa" dnia 25 września 2016 o godzinie 17:35:45 napisał:
  Karny kutas za cyniczne psucie miasta
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 25 września 2016 o godzinie 21:39:23 napisał:
  Psucie miasta, jak psucie miasta. Ocenę ma każdą własną, kto żyje w tym Mieście. Problem "insygnium władzy" mnie zainteresował: https://www.youtube.com/watch?v=SXHurG3eN-4 W tym wycinku filmu (wiadomego), Aga prezentuje "azjatyckie insygnia władzy". Chodzi o te siodła. Że Orda taka i tam inna (co Orda, to siodło). Kmicic to widzi. Prosi Króla o "wolną rękę". I po tej scenie z kotłem, pokazuje Adze jedno z INSYGNIUM WŁADZY obowiązujące w tym czasie na terenie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. I nie jest to jakiś tam "herb miasta".
  0
  0
 • "O" dnia 25 września 2016 o godzinie 21:46:11 napisał:
  Jednak żyje. Złego licho nigdy nie weźmie
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 25 września 2016 o godzinie 22:09:21 napisał:
  Pewnie, że nie. Zło nigdy nie śpi. Tylu "znawców", a do tej pory nikt nie potrafi wyjaśnić, co robią herby Piastów śląskich na cokole pomnika Jana Zamoyskiego w Zamościu.
  0
  0
 • "O" dnia 25 września 2016 o godzinie 22:30:18 napisał:
  może pomyłka jakich wiele? lub idą już spać
  0
  0
 • "Z-124" dnia 25 września 2016 o godzinie 22:42:58 napisał:
  To jest to. Ja również jestem zwolennikiem silnej władzy. Inaczej to gówno - anarchia. https://www.youtube.com/watch?v=SXHurG3eN-4
  0
  0
 • "Kosh" dnia 26 września 2016 o godzinie 9:21:53 napisał:
  Bogu dziękuję, że mieszkam w GMINIE ZAMOŚĆ. Tu jest normalniej :) Herb jest herbem, Wójt wójtem, dom jest domem a nie Big Bratherem, etc.
  0
  0
 • "Marta" dnia 26 września 2016 o godzinie 18:49:23 napisał:
  Chciałam tylko powiedzieć, że cała para w gwizdek. Taka walka, a prezydent znowu górą. I to buczenie na sesji, gdy zbolała radna zaczynała swoje puste wywody...
  0
  0
 • "Gwidon" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 15:09:19 napisał:
  Panie Robercie to jak z tym herbem co nam go zły Wnuk zabrał? Odzyskaliście?
  0
  0
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Eeee
Zamość bardzo zdziadział. Parkingowa ...
kronikarz
20 minut krócej na trasie Zamość - Lu...
eRPe
I co z tego, że powstanie sztuczny zaka...
hm
Mecz wiosny lecz niestety wszystko już ...
haha
Straż Miejska będzie się popisywać s...
STYX
Substytut wojska.......
STYX
Czy pokazanie tabeli rozgrywek, to tak d...
STYX
To Polska jest państwem niepodległym ?...
Thomas
Od zawsze uważałem że Andrzej Wnuk b...
Rumcajs
Ekonomik jak zwykle na najwyższym pozio...
qwerty
W mojej ocenie najgorszy prezydent w his...
Dirty Harry
Brawo Andrzej Wnuk! Najlepszy prezydent ...
name
Kosofski ma lumbago w prawej nodze? ...
prq
Łącznica w Zawadzie skróci czas przew...
K.
Proponuję dołączyć do współpracy p...
prq
@zig: Piszesz bzdury. Teraz do Lublina j...
Robercik
Po skończonym remoncie trasy Lublin Wa...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny