Lifestyle | Tekst sponsorowanytekst nadesłany17 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Jak wyczyścić pralkę i usunąć z niej nieprzyjemny zapach?

Nie ma co ukrywać – pranie należy do jedynych z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Czynność ta staje się jeszcze bardziej uciążliwa, gdy wyjęte prosto z pralki ubrania pachną nie przyjemną świeżością, a stęchlizną i pleśnią. Jak często i w jaki sposób należy czyścić pralkę, aby służyła nam jak najdłużej i… najczyściej?

Brudna pralka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania brzydkiego zapachu są pozostałości proszków do prania oraz innych środków chemicznych, które stosujemy, aby nasze pranie było miękkie i idealnie czyste. Zazwyczaj jednak używamy ich w zbyt dużej ilości, przez co – zwłaszcza gdy pierzemy nasze ubrania w niskiej temperaturze – nie mogą się one całkowicie rozpuścić.

Inną z częstych przyczyn jest zepsuty lub zapchany filtr. Zalegające na nim pozostałości naszych włosów, zużyte chusteczki czy monety, które przypadkowo zawieruszyły się nam w kieszeni spodni, mogą go zatkać, przez co będzie on słabo odwirowywał brudną wodę.

Czasami przyczyna nieprzyjemnej woni z pralki leży (w dosłownym tego słowa znaczeniu) w zepsutym fartuchu. Wywinięta uszczelka nie tylko przyczynia się do znikania skarpetek podczas prania, ale też do gromadzenia się pozostałych po praniu resztek środków czyszczących.

Sposoby na czystą pralkę

Jeśli przyczyna brudnej pralki nie tkwi w Twoim przypadku w mechanicznych uszkodzeniach niektórych elementów, bez większego problemu możesz samodzielnie wyczyścić pralkę. Jednym ze sklepów, który oferuje szeroki wybór tego typu środków, jest Neonet – jego asortymentu szukaj na stronie https://www.neonet.pl/.

Możesz to zrobić na dwa sposoby: używając specjalnie przeznaczonych do tego produktów, które znajdziesz w każdym sklepie AGD, lub stosując naturalne środki czyszczące, jakie na pewno masz w swojej kuchni, czyli ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Zadziałają one zarówno w tradycyjnej pralce, jak i w pralkach ładowanych od góry. W jaki sposób to zrobić?

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Na początku dokładnie oczyść fartuch. Często gromadzi się tam sporo różnego rodzaju bakterii i grzybów, dlatego do wyczyszczenia go użyj roztworu wybielacza i gorącej wody (w proporcji 1 porcja wybielacza na 3 porcje wody), a następnie przetrzyj uszczelkę ciepłą wodą, aby usunąć z niej resztki wybielacza.

2. Dokładnie oczyść filtr, znajdujący się wewnątrz pralki. Kto wie, może znajdziesz tam trochę złotówek, dzięki którym sprawisz sobie małe co nieco w nagrodę za wyczyszczenie pralki? 😉

3. W następnym kroku wlej pół litra octu w miejsce przeznaczone do płynu do płukania tkanin (oznaczonego najczęściej symbolem kwiatka) i uruchom pełen cykl prania w maksymalnej temperaturze – zazwyczaj 90°C.

4. Po zakończeniu pierwszego prania, uruchom kolejny cykl, wlewając do bębna 2 litry octy i wsypując opakowanie kwasku cytrynowego (ewentualnie szklankę wyciśniętego soku z cytryny). Alternatywą dla tego rozwiązania jest wsypanie do bębna pół kilograma sody oczyszczonej. Ponownie uruchom pralkę na trybie maksymalnej temperatury prania.

5. Po zakończeniu drugiego prania, wyjmij szufladkę na proszek i dokładnie ją wymyj. Kiedy już ją osuszysz, włóż ją z powrotem do pralki.

6. Włącz jeszcze jedno pranie – tym razem przy całkowicie pustym bębnie, aby pozostające w nim resztki substancji czyszczących zostały dokładnie wypłukane.

7. Voilà! – ciesz się czystą i pięknie pachnącą pralką.

Mamy nadzieję, że problem brzydko pachnącej pralki stanie się od dziś dla Ciebie przeszłością. Jeśli jednak Twoja pralka co jakiś czas zaskakuje Cię nową usterką lub musisz ją czyścić coraz częściej, być może nadszedł czas, aby wymienić ją na lepszy model – zwłaszcza, że nowoczesne modele posiadają opcję samooczyszczenia, która minimalizuje Twój wysiłek. Sporo tego typu modeli znaleźć można pod adresem: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
KL
Uważam jednak, że warto poczekać. Po ...
Janek
Podejrzewam że Biedronka oraz jej klien...
prawe i sprawie...
Znam tego człowieka i możecie mu nagwi...
Marek
A jakie to jest towarzystwo PiSowskie?...
jaz
Wylaliby asfalt na całej Grabowieckiej....
yeah
Nie tak dawno radny Zwolak wystosował d...
Bojkot
Bojkot ...zadnych parkomatow. Napisac ta...
ed
w naszych realiach : 1 powstanie spalar...
Wiktor
Bajkot sklepu? Biedronka powinna pozwać...
ja z zamoscia
apel do Prezydenta , podwyżka podatku o...
observer
teren prywatny - prawo właściciela. A ...
Argument
Jest gorzej bo u nas takich tumanów wyk...
observer
Tak UE - to ta wyimaginowana wspólnota ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018