R E K L A M A

Z I P

Polityka i SamorządTeresa Renata Bodys28 listopada 2014

Jak ważnie głosować w ponownych wyborach?

Wybory samorządowe 30 listopada 2014 r.

R E K L A M A    B O A R D

30 listopada 2014 roku odbędzie się II tura wyborów samorządowych.

 

Ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydenta w dniu 30 listopada 2014 r. przeprowadzone zostanie w tych miastach i gminach z terenu działania Komisarza Wyborczego w Zamościu, w których wyborcy nie dokonali wyboru na te urzędy w pierwszej turze wyborów a więc w dniu 16 listopada 2014 r. Ponowne głosowanie przeprowadzone zostanie tam, gdzie żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

 

Ponowne głosowanie przeprowadzone zostanie w Zamościu w wyborach Prezydenta Miasta Zamość oraz w wyborach burmistrzów i wójtów w niektórych miastach i gminach na Zamojszczyźnie.

 

W ponownym głosowaniu będą miały zastosowanie te same regulacje prawne, które obowiązywały w wyborach w dniu 16 listopada br., przy czym głosowanie ograniczone będzie do głosowania w wyborach jednego organu a więc wójta burmistrza lub prezydenta. Wyborca odda jeden głos.

 

By głos wyborcy mógł uczestniczyć w ustaleniu wyników wyboru musi być głosem ważnym i oddanym na karcie mającej charakter karty urzędowej opieczętowanej pieczęcią właściwej komisji wyborczej.

 

Wyborca otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Będzie to karta do głosowania na wójta, burmistrza bądź prezydenta. Karta pojedyncza koloru różowego zawierała będzie nazwiska dwu kandydatów na wójta, burmistrza a w Zamościu na Prezydenta Miasta. Nazwiska kandydatów będą umieszczone na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej. Przed nazwiskiem każdego kandydata umieszczona jest kratka przeznaczona na oddanie głosu.

 

Wyborca głosując za wyborem określonego kandydata stawia znak „X” (a więc dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje.

Głos wyborcy będzie nieważny jeśli:

-wyborca postawi znak „X” w więcej niż jednej kratce,

-wyborca nie postawi znaku „X” w żadnej kratce.

 

Nieważne są też karty do głosowania inne niż sporządzone na urzędowym druku lub nieopatrzone pieczęcią właściwej obwodowej komisji wyborczej.

 

W głosowaniu mają prawo brać udział także wyborcy, którzy w dniu 30 listopada ukończą 18 lat a więc także ci młodzi wyborcy, którym nie przysługiwało prawo wybierania organów w wyborach samorządowych w dniu 16 listopada 2014 r.

 

Wyborcy uprawnieni są do głosowania przez pełnomocnika wyborczego w oparciu o pełnomocnictwo udzielone przed pierwszą turą głosowania jak i w oparciu o pełnomocnictwo udzielone tylko do ponownego głosowania. Pełnomocnictwa wyborcze mają szczególny charakter, sporządzane są w trybie wyborczym wg zasad przewidzianych w przepisach kodeksu wyborczego. Pełnomocnictwa udzielane profesjonalnym pełnomocnikom stosowane w procedurach sądowych jak też pełnomocnictwa sporządzane w formie aktów notarialnych nie mogą służyć do zastąpienia wyborcy w głosowaniu w postępowaniu wyborczym.

 

Aktu głosowania wyborcy dokonywać będą w tych samych lokalach wyborczych, w których głosowali w pierwszej turze głosowania. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7 do 21 w najbliższą niedzielę w dniu 30 listopada br. Udając się do lokalu wyborczego wyborca winien posiadać dokument ze zdjęciem, w oparciu o który członkowie właściwej komisji wyborczej będą mogli dokonać identyfikacji wyborcy.

 

W głosowaniu w dniu 16 listopada br. frekwencja w poszczególnych miastach i gminach objętych nadzorem Komisarza Wyborczego w Zamościu była zróżnicowana. Najwyższą frekwencję odnotowałam w Gminie Godziszów 71,31 proc., zaś najniższą w mieście Zamość – wyniosła ona 39,22 proc.

 

Pójdźmy więc do urn w dniu 30 listopada br. i swoim głosem – ważnie oddanym – oraz frekwencją dokonajmy wyboru Gospodarzy naszych miast i gmin, którzy przez najbliższą czteroletnią kadencję współdecydować będą o rozwoju naszych miast i wsi oraz warunkach w jakich będziemy żyć, pracować i kształcić przyszłych wyborców.

Autor: Teresa Renata Bodys
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze:
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "damian" dnia 27 listopada 2014 o godzinie 23:36:26 napisał:
  A czy mogę zagłosować za żonę i dorosłe dzieci,tak jak było to za czasów mojego dziadka? :) PRL-u czar :)
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 20:13:03 napisał:
  https://www.youtube.com/watch?v=d2to-RPVVk4
  0
  0
 • "christmas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 23:37:33 napisał:
  Panowie, nie usuwamy komentarzy po 12 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=347051042145583&l=497d556001
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ad111 13 minut temu
Jestem pod "wrażeniem" merytoryczności...
Tekst nadesłan... 39 minut temu
Bolszewicy won....
ConceptOfPower 44 minuty temu
Rozumiem, że jak się nie ma merytorycz...
ad111 55 minut temu
Nie zaprzeczam, że komuna była stracon...
do Tomaszowa, może jeszcze Mazowieckieg...
..jan
Klub Agros zaprasza mieszkańców Zamoś...
ConceptOfPower
Lekkoatletyka jest sportem letnim, nie z...
.
ad111@ jeszcze w 1980 roku Hiszpania mia...
..jan
Jak I ligowy klub lekkoatletyczny wysta...
ad111
No tak, a Polskę po wojnie to ufoludki ...
.
Powinniśmy skupić się na bilansie nie...
Czesław
Co to za durnoty i banialuki. Tekst spon...
.
100 lat niepodległości? Polska była n...
ConceptOfPower
A ja ciągle nie rozumiem tego, dlaczego...
mieszkaniec
Czytają komentarze m.in. antyklerykała...
wolontariusz WO...
Chamski to jest twoj komentarz @"Gdzie p...
marketingowiec
Zajmuję się marketingiem w dużej firm...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny