R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Motoryzacja | Poradytekst nadesłany6 lipca 2017

Jak poprawnie konserwować i woskować motocykl?

R E K L A M A    B O A R D

Jednoślady, jak każdy inny pojazd mechaniczny, wymagają uwagi i zastosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one wykonywane tylko po to, aby ładnie się prezentowały, ale zwłaszcza po to, aby służyły nam jak najdłużej.

Konserwacja oraz mycie naszego motocykla różni się od zabiegów, jakimi poddawane są inne pojazdy. Ważną kwestią jest sposób jego czyszczenia. Samochód z powodzeniem można umyć myjką ciśnieniową, natomiast w przypadku jednośladów nie powinniśmy tego robić. Oczywiście istnieją wyjątki jak motocykle terenowe, które są przystosowane do skrajnych warunków i są lepiej zabezpieczone przed wodą. Jeżeli zdecydujemy się na ewentualne użycie myjki ciśnieniowej, należy postępować ostrożnie! Trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze części naszego motocykla – woda nie powinna dostać się do rury wydechowej, uszczelnień, łożysk, gaźnika, instalacji elektrycznej oraz filtra powietrza. Można posłużyć się prostym rozwiązaniem jak zalepienie najważniejszych elementów folią. Wystarczy kilka foliowych worków oraz taśma klejąca, aby zakryć stacyjkę, wylot wydechu oraz części elektryczne. Nawet kilka kropel wody, które znajdą się w niepowołanym miejscu, są w stanie narobić dużo szkód. Można zadać sobie pytanie: co w przypadku, kiedy pada deszcz? Odpowiedź jest prosta – deszcz nie pada pod ciśnieniem oraz nie zawiera środków czyszczących. Warto pamiętać również o tym, że gdy czyścimy motocykl, powinien być on zimny, a więc nie powinniśmy robić tego zaraz po jeździe. Grozi to powstaniem plam na rozgrzanych elementach.

Czym myć motocykl?

Nie istnieją tutaj żadne określone wytyczne. Lakiery samochodowe i motocyklowe nie różnią się od siebie w znaczący sposób, tyle że motocyklowe są grubsze i posiadają więcej warstw. Do mycia naszego motocykla można spokojnie użyć zwykłego szamponu, który nie będzie zawierał wosku. Wosk może osadzać się na plastikowych częściach pojazdu, a tym samym powodować matowienie niektórych elementów lub tworzenie się plam i zacieków nie do usunięcia. Najlepiej przygotować sobie wiaderko z ciepłą wodą, małą porcję szamponu oraz miękką gąbkę. Po umyciu części lakierowane należy wytrzeć ręcznikiem lub papierem, aby nie powstały zacieki.

Mleczko, politura czy wosk?

Po całkowitym umyciu należy zabezpieczyć karoserię naszego pojazdu. Niezależnie od tego, jaki środek wybierzemy, należy uważać, aby nie uszkodzić plastikowych części. Można rozważyć użycie podstawowych mleczek pielęgnujących. Środki tego typu pozwolą usunąć zmatowioną i utlenioną warstwę lakieru, a nawet malutkie zadrapania. Do delikatnych ubytków najlepiej używać łagodnej pasty polerskiej w płynie, która nie uszkodzi karoserii. Jeśli nasz jednoślad ma bardzo ciemną barwę, warto użyć politury, która nada mu „mokry wygląd”. Cena takich środków oscyluje między 30 a 60 złotych. Jeśli chodzi o woskowanie, to spokojnie możemy użyć takich samych preparatów jak do czyszczenia karoserii samochodowej. Jeżeli używamy wosku w spreju, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie ubrudzić nim kół oraz elementów układu hamulcowego.

Takie czynności nie wymagają ani dużo czasu, ani wysiłku. Będziemy mieli za to sporo satysfakcji z jazdy na ładnie prezentującej się maszynie.

Artykuł powstał we współpracy z autoryzowanym serwisem Honda Plaza.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Kierowca" dnia 2 listopada 2017 o godzinie 11:33:14 napisał:
    Dobry art.
    1
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Ryskowi mówimy... 21 minut temu
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Racuch
Zawod to jest masza zamojska pilka nozna...
z_boku
Jak to gdzie, tutaj: https://www.faceboo...
obserwator
gdzie wynik meczu...
antyklerykał
A jakieś relacje z odniesionych wraże...
antyklerykał
Zawsze mnie interesują strony gdzie udz...
antyklerykał
Mądry zrozumie, a głupi nadal będzie ...
"''"''"::'
a co tam u gwiazdy zamojskiej rzutni, id...
..................
ot Jerzy Urban vel Urbach się odezwał....
L11A
Boże chroń przed komuną, niech wreszc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny