Blogi | PoradyMM11 listopada 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Jak dbać o komputer?

R E K L A M A    B O A R D

Każde urządzenie wymaga oczyszczenia, konserwacji, naprawy. Podobnie jest z komputerem, aby długo i wydajnie nam służył musimy zadbać o dobry stan techniczny podzespołów i o prawidłowe działanie systemu operacyjnego. Zachowanie czystości naszego sprzętu, poprawi nam komfort podczas pracy i zabawy.

Czysty komputer

Klawiatury, myszki, ekrany, laptopy mają styczność z naszymi rękoma i najbliższym otoczeniem. Przy najlepszych chęciach aby zachować zasady higieny pracy, niejednokrotnie na urządzeniach tych znajdują się okruszki, plamy po napojach, kurz, zgromadzony brud. To sprawia, że sprzęt przestaje poprawnie funkcjonować jednocześnie staję się też potencjalnym źródłem chorobotwórczych organizmów. Wystarczy kilka chwil aby go oczyścić.

Dla każdego urządzenia można kupić dedykowany preparat, którym w prosty i bezpieczny sposób zadbamy o czystość. Dobrą praktyką jest również zachowanie porządku w okablowaniu urządzenia oraz peryferiów. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie opasek elektrycznych, którymi spinamy przewody. Pamiętajmy aby linie do transmisji danych czyli kable od telefonu i internetu nie spinać z pozostałymi oraz aby nie tworzyć z nich „cewek”.

Generalne porządki raz w roku

Nie należy zapominać o pozbywaniu się kurzu z wnętrza komputera. Najlepszym akcesorium do tej pracy jest sprężone powietrze w sprayu. Po odłączeniu z prądu i wyjęciu baterii w przypadku laptopa, otwieramy pokrywę i strumieniem powietrza wydmuchujemy nagromadzony kurz. Po zakończonym procesie należy odczekać aż wilgoć z rozprężania odparuje. Pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu instrukcji umieszczanych na środkach czyszczących i posługiwaniu się nimi zgodnie z zaleceniami producenta.

Amatorzy domowych metod mogą wykorzystać odkurzacz. Po odłączeniu z prądu i wyjęciu baterii w przypadku laptopa, rurę od odkurzacza przykładamy do wlotu powietrza. Dzięki temu kurz powinien się cofnąć. Przy wylocie układu wentylacyjnego możemy wdmuchać sprężone powietrze.

Dla bezpieczeństwa wentylatora możemy zablokować wiatrak. Możemy to zrobić, igłą, spinaczem biurowym lub czymś co mamy pod ręką i będzie do tego celu odpowiednie. Tak zabezpieczony wiatrak nie połamie się podczas odkurzania.

Kopie zapasowe

Najbardziej doceniamy ich wartość gdy nam przepadły dane, a nie mamy kopii. Warto regularnie wykonywać kopie zapasowe tych danych z utratą których nie możemy się pogodzić. Najlepszym nośnikiem jest tania, szybka w zapisie i wydajna płyta DVD. Nie zajmuje ona dużo miejsca w szafce, można ją prosto oznaczyć, opisać. Innym sposobem na archiwizacje jest pracujący równolegle dysk twardy, który pracuje w tle i gromadzi ważne dane. Jest to trudniejsze i droższe rozwiązanie. Można też utworzyć konto w chmurze, bezpłatna lub płatna przestrzeń dyskowa dobrze spełni swoją role z tym jednak minusem, że do pracy z nią potrzebny jest dostęp do internetu. Nie warto wykorzystywać w tym celu nośników takich jak karta SD czy pen-drive, są one awaryjne i podatne na uszkodzenia.

Sterowniki

Podobnie jak kopie zapasowe, sterowniki nie są sposobem na sprawny i wydajny komputer lecz w razie awarii, zawirusowania czy nieudanych prac w systemie, umożliwiają szybki i bezbolesny powrót do poprawnego działania sprzętu. Wszystkie potrzebne płyty z sterownikami trzymajmy w jednym miejscu, starajmy się aby były to najnowsze działające wersje.

Aplikacje zabezpieczające

Mnogość złośliwych programów rozsianych w internecie jest przerażająca. Oto najbardziej znane typy: malware, spyware, adware, wirusy, trojany, robaki. Oprócz działania samych automatycznych wrogich programów istnieją jeszcze specjalne techniki używane przez hackerów do ataku, oszustwa i wyłudzania danych. Opiszę je dokładniej w innym artykule.

W walce wspomagają nas wyspecjalizowane programy nazywane ogólnie antywirusami. Istnieją narzędzia „all in one” czyli wszystko w jednym, zajmujące się zwalczaniem kompleksowym. Są też wyspecjalizowane programy broniące nas przed konkretnym zagrożeniem. Każdego dnia powstają nowe virusy, trojany, spyware, są wyszukiwane i rozpoznawane, a następnie dołączane do kolejnych aktualizacji antywirusów. Ważną więc praktyką jest częsta aktualizacja broniących nas programów.

Każdy użytkownik Windowsa powinien zaopatrzyć się przynajmniej w jeden program blokujący ataki lub w miarę swoich możliwości w zestaw kilku wyspecjalizowanych narzędzi. Wbudowane w system mechanizmy nie są wystarczającym elementem obronnym. Programy są dostępne w internecie bezpłatnie i często bywają wystarczającym zabezpieczeniem, możemy również zaopatrzyć się w płatne wersje dające większe możliwości i dodatkową pomoc techniczną.

Użytkownicy systemów opartych o UNIX’a czyli wszystkie dystrybucje Linuxa i OSX są mniej narażeni na ataki. Systemy te są na tyle bezpieczne, że w większości przypadków możemy zapomnieć o dodatkowej ochronie.

Niepotrzebne programy

Zainstalowany system niejednokrotnie wraz z sobą instaluje dodatkowe oprogramowanie, podobnie działają programy pobrane z sieci, dostawcy sterowników np. kart graficznych. My sami przez lata pracy w systemie doinstalowujemy gry, programy, narzędzia itp. Większość z nich jest niewykorzystywana i „zaśmieca” nam komputer. Zajmuje nam wolną przestrzeń na dysku, wprowadza setki wpisów do rejestru. Wprowadzą wyzwalacze uruchamiające się automatycznie podczas startu systemu, które nie potrzebnie działają w tle obciążając pamięć i procesor. Wszystko to powoli i systematycznie powoduje zmniejszenie wydajności, efektywności i szybkości. W skrajnych przypadkach nagromadzone programy doprowadzają do takiego stanu, że najlepszym rozwiązaniem jest reinstalacja całości oprogramowania.

Można temu zapobiec poprzez selekcję i usuwanie zbędnego softwaru. Windows, Linux i OSX mają wbudowane programy odinstalowujące, w przypadku Windowsa najlepszym rozwiązaniem jest wspomagać ten proces poprzez specjalne narzędzie czyszczące pamięć, rejestr i „autostart”. Znajdziemy je nieodpłatnie w internecie.

Pliki tymczasowe

System, przeglądarki internetowe, gry, instalatory, same programy generują dużą ilość plików tymczasowych, logów, które zalegają na dysku, blokują pamięć. Czyśćmy katalogi tymczasowe z tych śmieci, ręcznie lub poprzez sprawdzony program.

Aktualizacje

Dobre działanie programów, systemów i gier wymaga od nas abyśmy zawsze kiedy to możliwe wykonywali aktualizację. Podczas tego procesu oprogramowanie dostosowuję się do nowych typów zagrożenia, otrzymuje dodatkowe funkcje, poprawiane są błędy z poprzednich edycji. Twórcy podzespołów opracowują nowe lepsze sterowniki zwiększające stabilność i wydajność sprzętu.

W dbaniu o komputer najważniejszymi zasadami są systematyczność i przewidywalność. Warto je stosować, przeciwdziałać zagrożeniom i awariom. Jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż późniejsza naprawa skutków. System i sprzęt można zawsze naprawić ale utracone bezcenne dane są zazwyczaj nie do odzyskania. Pamiętajmy o tym i wprowadźmy dobre praktyki pracy.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MM
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Cześć" dnia 14 listopada 2017 o godzinie 2:17:32 napisał:
    Po pierwsze dobra płyta główna, dużo pamięci ram ,dysk sSD, zwykły dysk na dane. I oczywiście blue Ray i pod to ustawiać jak najlepszy procesor.
    R E K L A M A
  • "Thomas" dnia 14 listopada 2017 o godzinie 9:45:52 napisał:
    Tak naprawdę najlepszych, czy potencjalnych kandydatów nie wymieniono. Obawiam się, że Rafał Zwolak narzucił zbyt duże tempo, i nie wytrzyma tego tempa w tym wyścigu z jednego powodu pamięć ludzka jest dobra, ale bardzo krótka. . Nasz radny aczkolwiek nie podjął decyzji o kandydowaniu - co więcej nie wydaje mi się, że będzie on kandydatem opozycji pomimo, że logika podpowiadałaby, że będzie naturalnym kandydatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
kmicic 18 minut temu
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi 27 minut temu
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
observer
a Zawiślak był bardzo aktywny w Sejmie...
TORRES20400
Szkoda w sumie klawiatury. Nie chodzi o ...
z_boku
Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie k...
L19c
Niczego nie upraszcza natomiast utrudnia...
archeo
ubogi jest Twój "zestaw" sławnych ludz...
z_boku
Oczywiście, jesteśmy otoczeni komucham...
L19c
A jak inaczej można nazwać tych kolesi...
z_boku
Jeden facet kiedyś napisał (cytat): z ...
dementi
Piotrowski nie zarejestrował listy w lu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018